سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آسم و تاثیر آن در قدرت باروری مردان و زنان

برخی از زنان شاید سال‌های متمادی انتظار باردارشدن داشته باشند، اما انتظارشان بی‌ثمر مانده باشد؛ زیرا یکی از احتمالاتی که بتازگی در این باره مطرح شده به حدی عجیب است که در نگاه اول به ذهن کمتر کسی می‌رسد: بر اساس پژوهش اخیر محققان دانمارکی، بارداری در شرایطی که فرد مبتلا به آسم باشد، دشوارتر خواهد شد.

آسم-قدرت-باروریمطالعات محققان مرکز پژوهشی بیماری‌های تنفسی بیمارستان کپنهاک دانمارک نشان می‌دهد، زنانی که مبتلا به آسم هستند بیش از دیگران با مشکلات بارداری مواجه خواهند شد. ‌ محققان دانمارکی این مرکز بیش از ۱۵ ‌هزار زن را در این پژوهش مورد مطالعه قرار دادند و از آنها پرسیدند که آیا در یک سال اخیر تلاشی برای باردارشدن داشته‌اند یا خیر؟

۲۷ درصد از پاسخ‌دهندگان که مبتلا به آسم بودند اظهار کردند که بیش از یک سال را در انتظار باردارشدن گذرانده‌اند؛ درحالی‌که این عدد در میان غیرآسمی‌ها‌۲۱ درصد بوده است. در ادامه نتیجه این پژوهش آمده است زنان مبتلا به آسم که اقدامی برای درمان خود انجام نداده‌اند چند برابر بیشتر از آنهایی که برای درمان بیماری‌شان تلاش کرده‌اند از ناباروری رنج برده‌اند.

بهبود پس از بارداری

دکتر آونر هرشلاگ، یکی از محققان این پژوهش می‌گوید: «یکی از اصلی‌ترین دلایل تاخیر طولانی‌مدت در باروری زنان، عدم‌درمان یا درمان نامناسب بیماری آسم است. در واقع‌ تمایل آنها برای بچه‌دارشدن باید به‌واسطه اقدامات درمانی تکمیل شود؛ وگرنه انتظار برای باردارشدن سریع را باید به فراموشی بسپارند.

به هر ترتیب، در طولانی‌مدت و با پشت سر گذاشتن زمانی قابل توجه، زنان مبتلا به آسم نیز باردار خواهند شد، اما میان آنها و سایر زنان تفاوتی در توانایی بارداری وجود ندارد‌‌.» با این‌حال، محققان مطالعات خود را درباره وضع التهاب‌هایی که موجب بروز آسم می‌شود و سایر اندام‌های بدن را هدف می‌گیرد، ادامه می‌دهند.

یکی از اعضای گروه در این باره می‌گوید: «این التهاب حتی ممکن است به رحم نیز برسد و مانع لانه‌گزینی تخمک بشود.» دکتر هرشلاگ با اشاره به روش‌های درمانی موثر آسم می‌افزاید: «همان‌طور که می‌دانید روش‌های درمانی متعددی، از جمله درمان‌های دارویی برای مبارزه با آسم وجود دارد؛ اما نکته بسیار مهمی که در رابطه با این بیماری و بارداری باید ذکر شود، عوارض جانبی برخی داروها روی جنین است.

در واقع پس از بارداری نیز درمان آسم باید ادامه داشته باشد، اما مادر باید تحت جدی‌ترین مراقبت‌های پزشکی قرار بگیرد. نخستین اقدام نیز در این‌خصوص، اعلام بارداری به پزشک معالج بیماری‌های تنفسی است. وی با در نظر گرفتن شرایط مادر، داروهای مناسبی که عوارض کمتری دارند، تجویز می‌کند.»

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • منبع عکس و مقاله سایت جام جم سرا به نشانی http://sara.jamejamonline.ir/NewsPreview/1759231226749632685

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *