سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آپاندیس چیست و کجاست؟ علائم آپاندیسیت

آپاندیس چیست و کجاست؟ این یکی از سؤالاتی است که ذهن بسیاری از افراد را درگیر کرده است. در این مقاله از مجله راستینه تلاش می‌کنیم تا علاوه بر پاسخ به این سؤال، راه‌های جلوگیری، تشخیص و درمان آپاندیس را بررسی کرده و اطلاعات خود را در خصوص این زائده کوچک افزایش دهیم. با ما همراه باشید.

آپاندیسیت (Appendicitis) مشکلی است که در آن آپاندیس (Appendix) شما ملتهب می‌شود. آپاندیس زائده‌ای کوچک و انگشتی شکل در انتهای روده بزرگ است. هرچند آپاندیس هنوز فایده شناخته‌شده‌ای ندارد، اما می‌تواند باعث مشکلاتی جدی شود.

آپاندیس کجای بدن قرار دارد؟

آپاندیس

سؤالی که پیش می‌آید این است که آپاندیس کجای بدن است؟ آپاندیس یک عضو لوله‌ای شکل نازک است که به اولین بخش از روده بزرگ متصل است. این عضو در یک‌چهارم سمت راست و پایین شکم قرار دارد. موقعیت آن در داخل شکم با نقطه‌ای به نام مک بورنی (Mcburney’s Point) مشخص می‌شود. پایه آپاندیس معمولاً در مکانی ثابت قرار دارد، ولی محل قرارگیری نوک آپاندیس می‌تواند از پشت سکوم تا درون استخوان لگن جابه‌جا شود. البته در موارد نادر ممکن است این زائده در سمت چپ بدن و معکوس حالت عادی قرار گرفته باشد. همچنین از هر صدهزار نفر حدوداً یک نفر بدون آپاندیس به دنیا می‌آید. لایه درونی آپاندیس از مقداری مخاط و دیواره آن از بافت لنفاوی تشکیل شده است.

درد آپاندیس

درد آپاندیسیت از نواحی اطراف ناف شروع شده و به سمت ناحیه راست و پایین شکم حرکت می‌کند. درد آپاندیس در طول ۱۲ تا ۱۸ ساعت زیاد شده و کم‌کم شدید می‌شود. آپاندیسیت برای هرکسی ممکن است اتفاق بیفتد، اما شیوع آن در سنین بین ۱۰ تا ۳۰ سالگی بیشتر است. درمان معمول و استاندارد آپاندیسیت، برداشتن آپاندیس است. فرد زمانی دچار آپاندیسیت می‌شود که آپاندیس او به‌وسیله مدفوع، جسم خارجی، سرطان یا عفونت مسدود شود. بدون توجه به علت، زمانی که آپاندیس مسدود می‌شود، باکتری‌های درون آن شروع به تکثیر کرده و باعث التهاب، ورم و عفونی شدن آپاندیس می‌شوند و اگر به‌موقع آپاندیس درمان نشود، امکان پارگی و ترکیدن آن وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این‌خصوص می‌توانید مقاله درد آپاندیس را در مجله راستینه مطالعه کنید.

علائم آپاندیس

علائم آپاندیس

آپاندیسیت نیز مثل تمام بیماری‌ها نشانه‌هایی دارد که از مهم‌ترین علائم آپاندیس باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد و تیرکشیدن در نواحی ناف که اغلب به سمت راست و پایین شکم حرکت می‌کند.
 • دردی که بعد از چند ساعت شدیدتر می‌شود.
 • حساسیت و درد زمانی که شما بر روی محل آپاندیس یعنی سمت راست و پایین شکم فشار می‌آورید.
 • دردی که هنگام راه رفتن، سرفه یا سایر حرکات رخ می‌دهد.
 • تهوع، استفراغ و کاهش اشتها
 • تب
 • اسهال، یبوست و ناتوانی در خارج کردن باد شکم
 • ورم شکم

تشخیص آپاندیسیت

تشخیص ابتلای فرد به آپاندیسیت کمی گیج‌کننده است. علائم آپاندیسیت مبهم و مشابه سایر بیماری‌ها مثل مشکلات کیسه صفرا، عفونت مثانه یا دستگاه ادراری، بیماری کرون، ورم معده، عفونت روده و مشکلات تخمدان است. در نتیجه مراجعه به پزشک بسیار مهم و ضروری است. آزمایش‌های زیر بسته به تشخیص و تجویز پزشک برای بررسی ابتلا به آپاندیسیت انجام می‌شوند.

 • آزمایش شکم برای تشخیص التهاب
 • آزمایش ادرار برای تشخیص عفونت ادراری
 • بررسی راست‌روده
 • آزمایش خون برای بررسی عفونت در بدن
 • سی‌تی‌اسکن یا سونوگرافی

درمان آپاندیس

درمان آپاندیس

درمان آپاندیسیت عموماً شامل برداشتن آپاندیس ملتهب شده می‌شود. سایر درمان‌ها مثل استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. این عمل جراحی آپاندکتومی (Appendectomy) نامیده می‌شود. اگر آپاندیس باعث آبسه نیز شود، برای درمان ابتدا باید آبسه را خشک و تخلیه کرد.

همچنین اگر پزشک به آپاندیسیت شدن یا نشدن شما شک داشته باشد، باز هم برای جلوگیری از خطرات احتمالی ممکن است اقدام به برداشتن آپاندیس کنید. انتخاب اینکه این جراحی به شکل لاپاروسکوپی یا جراحی باز انجام شود به تشخیص پزشک و شرایط شما وابسته است.

در صورت عدم درمان به‌موقع آپاندیسیت، باعث پارگی یا سوراخ شدن آپاندیس و پخش شدن عفونت در شکم شده و منجر به پریتونیت یا التهاب صفاق و سپس شوک عفونی در بدن می‌شود. در صورت ادامه این شرایط و عدم درمان، بیمار در خطر مرگ قرار می‌گیرد. همین مورد اهمیت تشخیص به‌موقع آپاندیس را چندبرابر می‌کند. در نظر داشته باشید که اگر علائمی را که بالا اشاره شد داشتید، به‌سرعت با یک پزشک مشورت کنید.

بعد از ۱۲ ساعت پس از جراحی آپاندیسیت، شما می‌توانید حرکت کنید و بعد از ۲ تا ۳ هفته پس از عمل جراحی می‌توانید به زندگی عادی خود بازگردید. اگر جراحی به‌صورت لاپاروسکوپی انجام شود، زخم کوچک‌تر و درمان سریع‌تر است. اگر بعد از عمل جراحی دچار استفراغ غیرقابل‌کنترل، درد زیاد در ناحیه شکمی، احساس سرگیجه و سبکی سر، خون در ادرار یا استفراغ خود، افزایش درد و سرخی در زخم خود، تب یا عفونت در محل زخم شدید به پزشک خود مراجعه کنید. احتمالاً نگرانی‌هایی بابت جراحی آپاندیسیت و اتفاقاتی که بعد از خارج کردن آن در بدن می‌افتد دارید. پیشنهاد می‌کنیم تا مقاله نقش آپاندیس در بدن و زندگی بدون آن را مطالعه کنید.

پیشگیری از آپاندیسیت

هرچند که آپاندیسیت قابل پیشگیری نیست، ولی شیوع این بیماری در افرادی که رژیم غذایی آنها پر فیبر بوده و پر از میوه و سبزیجات تازه می باشد، کمتر است.

کلام آخر

در یکی دیگر از مقاله‌های مجله سلامتی راستینه، در خصوص آپاندیسیت و روش‌های تشخیص و درمان این بیماری صحبت کردیم. هرچند که با پیشرفت علم، نگرانی‌ها بابت مرگ‌ومیر بر اثر این عارضه بسیار کاهش‌یافته است، اما همچنان نقش تشخیص و درمان به‌موقع بسیار تأثیرگذار است. اگر دردهای شدیدی را در نقطه مک‌بورنی تجربه می‌کنید، حتماً در کوتاه‌ترین زمان به پزشک مراجعه کنید.

سؤالات متداول

آپاندیس کدام سمت بدن است؟

آپاندیس در سمت راست و پایین شکم قرار گرفته است. البته در موارد نادر آپاندیس به‌صورت معکوس در سمت چپ بدن افراد قرار دارد.

علایم عود کردن آپاندیس چیست؟

از مهم‌ترین علایم آپاندیس باید به درد و تیرکشیدن در نواحی ناف که اغلب به سمت راست و پایین شکم حرکت می‌کند، دردهایی که بعد از چند ساعت شدت پیدا می‌کنند، درد بعد از فشار روی سمت راست و پایین شکم، تهوع، استفراغ، تب، اسهال، یبوست، درد هنگام سرفه و ورم کردن شکم اشاره کرد.

آپاندیسیت چیست؟

آپاندیسیت (Appendicitis) مشکلی است که در آن آپاندیس (Appendix) شما ملتهب می‌شود.

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. شهلا دولابی گفت:

  سلام پسرم چهارماه پیش مدتی ازناف به پایین سمت راست تیرمیکشیدآزمایش داد گفتن چیزی نیست عضله است. دوباره درد گرفت سونوگرافی کرد گفتن چیزی پیدا نکردن والان مجددا تیرمیکشه و دکتری گفته که احتمالا ازآپانتیس مزمن ولی درد شدید نیست چکارکند ودرآلمان زندگی میکند

 2. Raha گفت:

  ساحده جان اپانتیس زیر شکم نیست

 3. علی اوسط تیزرو گفت:

  باسلام اطلاعات خیلی خوبی بود استفاده کردم

 4. ناشناس گفت:

  سلام من در قسمت راست پایین شکم درد دارم وقتی کاری انجام میدم درد بیشتر میشه
  درد اصلا قطع نمیشه اما کم و زیاد میشه حالت تهوع کمی هم دارم

 5. حسین گفت:

  سلام من نه استفراق دارم نه حالت تهوو نه اسهالم نهیوبوست دارم میتونم باد معدمو خارج کنم ولی دردی مثل تیرکشیدگی سمت راست نافم دارم که به پهلوم کشیده میشه و دردشم دقیقا هنگام فشار دادن یا خم کردن کمرم شروع میشه و در حالت عادب درد خیلی ناچیز داره و دردش شبیه اینه که انگار داره یه چیزی تو اون ناحیه پاره میشه

 6. محمد گفت:

  سلام من از ۴ روز پیش دل درد صدید و سردرد شدید و سرم خیلی گیج میره دل دردم هنوز ادانه دارد و قسمت چپ بدن پایین و وسط شکپپ درد میکنم ممکن هست که اپاندیس باشه و خیلی هم اسهال دارن هر ۱۰ دقیقه یکبار میرم دستشویی بی اشتها هستم نمیتونم غذا بخورم اب که میخورم احساس حالت تهوع میاد روم

 7. محمد گفت:

  سلام من از ۴ روز پیش دل درد صدید و سردرد شدید و سرم خیلی گیج میره دل دردم هنوز ادانه دارد و قسمت چپ بدن پایین و وسط شکپپ درد میکنم ممکن هست که اپاندیس باشه

 8. رضا گفت:

  سلام. من یکی دو روزه در ناحیه ی سمت راست پایین شکمم یک ورم کوچک ایجاد شده.
  در کل درد جدی ای نداره ولی بعضی وقتا یکم درد میگیره .
  به نظرتون ورمش مال آپاندیسه و مشکل آپاندیس دارم؟

 9. حسین گفت:

  من اپندکس شده بودم تازه جراحی شدم چی چیز استفاده نکنم چیکار های نباید بکنم

 10. ساجده گفت:

  من زیر نافم درد میکنه ی ساعت پیش خیلی زیاد بود دردش ولی الان بهتر شد ولی فشار میدم زیر نافمو درد میکنه خیلی .و دستشویی رفتن هم خیلی مشکل ممکن اپاندیس باشه؟

 11. فاطمه گفت:

  سلام ..داداشم ۶روز قبل عمل آپاندیس داشته .و بصورت اورژانسی آپاندیس رو برداشتن ..خیلی کم اشتها ست و تا دو روز پیش هرچه میخورد بالا میورد ..تازه میتونه بخوره ولی خیلی کم ..امروز هم از زخمش ترشحاتی خارج شده بود و قسمت زیر نافش درد احساس میکنه..لطفا راهنماییم کنین باید ببرم دکتر یا نمیخواد ؟

 12. محمد گفت:

  باسلام از دیروز عصر پسرم دلدرد داره دیشب یه بار شکمش کار کرده دم صبح هم استفراغ کرده وتاحالا همش میگه دلم درد میکنه طرف راست شکمش بیشتره تاحالا دیگه دستشویی نرفته قرص اندانسترون وشربت دیسیکلمین هم بهش دادم ولی عصری نکرده میترسم اپاندیس باشه .

 13. محمد گفت:

  سلام من تو باشگاه یه دفه درد شدید زیر شکممو گرفت بعدش اروم شد حالا میخوام بدونم اپاندیسه یا نه الان فقط یه حالت سوزن سوزن میشه

 14. محمدرضا گفت:

  فاطمه جان برو دسشويي خوب ميشي

 15. فاطمه گفت:

  توروخدا یکی جواب منو بده
  سمت چپ شکمم تاوسط شکمم درد دارم شدید ب سمت پایین شکمم دستم ک میذارم سفت شده و دردمیگیره اما سمت راستم هیچ درد یا ورمی نداره آپاندیسه؟توروخدازود جواب بدین تنهام هیچکسم نیست ببرتم اگ آپاندیسه زنگ بزنم اورژانس توروخدازود جواب بدین

 16. عارفه گفت:

  سلام چند روزیه که من در ناحیه راست و به سمت پایین شکمم فقط هنگام دستشویی رفتن و یا فشار وارد کردن به خودم درد میگیره در غیر این صورت اصلا متوجه آن نمیشم این علائم اپاندیسه ؟

 17. mehdi emoji گفت:

  سلام ببخشید اگه خواب باشی آپاندبست بترکه چی میشه؟؟ سریع بگین!!!

 18. جواد گفت:

  سلام یک بیمار زن آپانتیس خیلی شدید بود که عمل جراحی باز شود که نفس کم شوده الان هم در بخشه ویژه است خوب میشه دیگه تهدید نمیکنه

 19. نسترن گفت:

  توروخدا یکی جواب بده من از دیشب یه درد خیلی بدی تو ناحیه شکم دارم بین ناف و معده طوری که اصلا نتوتستم بخوابم همراه با اسهال و استفراغ شدید .این چه دردیه تنها هم هستم کسی نیست ببرتم دکتر

 20. Mahsa گفت:

  من خیلی وقته دردشکم دارم ازعمل خیلییی میترسم واسم دعاکنید.

 21. saidajan گفت:

  من کنارنافم خیلی دردداره نمیتوبلندبشینم

  1. mehdi emoji گفت:

   سلام ببخشید یک سوال؟ میگم چطور میخوای بلند بشینی!!

 22. دانیار گفت:

  من اپاندیسیت داشتم سه روز بیمارستان بستری بودم واقعا دردش قابل تحمل نیست وقتی سرفه میکردم نزدیک بود بمیرم.بعد سه روز دردم کم شد مرخص شدم .الانم که تمرینای هوازی میکنم بعد یک ساعت تو همون ناحیه دردشو احساس میکنم نمیتونم ادامه بدم بعدش خوب میشه .سوالم اینه که ممکنه دوباره فعال بشه ؟اگ کسی اپاندیس نداشته باشه مشکلی براش پیش میاد ؟

  1. عرفان گفت:

   نه اپاندیس یک بار عمل میشود و دیگر مشکلی از این برای فرد پیش نمی اید اگر درد دارید مشکل از جای دیگری هست

 23. حمید الله گفت:

  سلام .شخصی که به مریضی آپاندیست مبتلا شده باشد تا چه وقت از خوردن چه جلوگیری کند ؟ تشکر

 24. امیر امیری گفت:

  سلام من۳روز است درد درناحیه سمت راست شکم مابین ناف وپهلو دارم گاهی اینقدر درد دارم که زمین راگاز میگیرم گاهی هم دردش کم است بنظرشما مربوط به آپاندیس است

 25. رویا فتحی گفت:

  سلام خودم پزشکم خوشحال میشم از سوال جواب مردم هم استفاده کنم.

 26. جمیله گفت:

  باسلام سه روزه دردی درناحیه سمت راست پایین شکم احساس میکنم بعضی وقتها درد شدید وگاهی اصلا درد ندارم گاهی درد هم درپشت احساس میکنم با خم شدن به جلو درد زیاد میشود ایا این درد اپاندیس ؟

  1. با سلام درد اپاندیس معمولا شدید و ادامه دار است به نظر نمی رسد علایم شما مربوط به اپاندیس باشد

 27. مریم گفت:

  سلام
  از ساعت ۱۱شب دردم شروع شد در طول سه ساعت بیشتر شد اما یک دفعه خیلی کم شد تونستم بخوابم صبح ساعت ۹ که بیدار شدم دردی نداشتم فقط یه درد خیلی خیلی کمی طرف راست پایین شکم احساس میکردم نیم ساعت میگذره اما هنوز احساسش میکنم. شب دو سه تا از علائم آپاندیس رو داشتم وهمین نگرانم میکنه
  چون دردم خیلی کم شده دیگه نگران آپاندیس نباشم؟

  1. با سلام در صورت بهبود درد معمولا جای نگرانی وجود ندارد

 28. ahmad farsizadeh گفت:

  مطالب عالی چون من خودم درد داشتم فهمیدم که درد من اپاندیس نیست

 29. fateme گفت:

  مطالبتون عالیه

  1. پرویز گفت:

   سلام الهی همه بیماران شفا پیدا کنن

 30. پروانه گفت:

  سایت خیلی خوبی دارید.باتشکر