سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آیا رژیم لاغری ۱۵ روزه یا کانادایی قابل اعتماد است؟

تا به حال اسم «رژیم ۱۵ روزه» یا «رژیم کانادایی» به گوشتان خورده است؟ یک رژیم غذایی ۱۵ روزه که ادعا می‌کند با رعایت دقیق آن می‌توان در زمان کوتاه و بدون برگشت وزن کم کرد. طبیعی است چنین ادعایی هرکسی را وسوسه می‌کند که برای یک ‌بار هم که شده، این رژیم را امتحان کند اما سوال اینجاست که این رژیم غذایی واقعا چقدر موثر است و آیا عوارضی هم دارد؟15-day-canadaian-diet

خانم پایا یکی از خوانندگان «سلامت» با این رژیم ۴ کیلوگرم وزن کم کرده اما دچار مشکلاتی شده و در پایان به این نتیجه رسیده است که «رژیم کانادایی» روش مناسبی برای کاهش وزن نیست. برای اطلاع بیشتر این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

خانم پایا از سختی‌های رژیم لاغری «۱۵ روزه» می‌گوید:

بیشتر اوقات دچار ضعف و افت قندخون می‌شدم

سلامت: چه شد که سراغ این رژیم غذایی رفتید؟

سال گذشته برای شرکت در یک امتحان درس می‌خواندم و هر روز ۸ صبح تا ۱۰ شب به کتابخانه می‌رفتم و تحرک نداشتم. موقع درس خواندن هم شکلات و انواع مغز زیاد می‌خوردم در نتیجه طی ۶ ماه وزنم ۸ کیلوگرم افزایش پیدا کرد و از ۷۰ به ۷۸ کیلوگرم رسید. بعد از امتحان دنبال راهی برای کاهش وزن بودم که شنیدم این رژیم برای کاهش وزن فوری در مدت کوتاه خوب است، خیلی زود جواب می‌دهد و برگشت هم ندارد. در اینترنت هم درباره این رژیم جستجو کردم و دیدم برخی افراد با این رژیم تا ۸ کیلوگرم هم وزن کم کرده‌اند. این شد که تصمیم گرفتم «رژیم ۱۵روزه» را امتحان کنم.

سلامت: نتیجه چه شد؟

۲بار این رژیم را امتحان كردم؛ بار اول نتوانستم تا آخر آن را ادامه بدهم و ۳ کیلوگرم وزن کم کردم. بار دوم یک دوره رژیم گرفتم و وزنم به ۷۴کیلوگرم رسید.

سلامت: چرا بار اول نتوانستید رژیم را ادامه دهید؟

این رژیم واقعا سخت است. اسمش ۲ هفته است و به نظر کوتاه می‌آید اما واقعا آزاردهنده است. مقدار غذا در وعده‌های اصلی خیلی کم است و میان‌وعده هم ندارد. مثلا صبحانه یک فنجان قهوه با یک حبه قند بود ولی من اصلا قهوه تلخ دوست نداشتم و اذیت می‌شدم. یا یک روز صبح تا شب باید فقط آبمیوه و ماست می‌خوردم که این كار بیرون از خانه آسان نبود. یادم می‌آید که در آن مدت خیلی عصبی بودم. در ضمن به‌دلیل نداشتن میان‌وعده بیشتر اوقات دچار ضعف و افت قندخون می‌شدم. بعد از پایان رژیم هم ولع شدید به خوردن پیدا کردم. البته سعی کردم با ورزش تاحدی خودم را کنترل کنم. پس از آن هم ورزش را ادامه دادم و وزنم ثابت ماند.

سلامت:پس برای کاهش وزن ورزش هم می‌كردید؟

بعد از امتحان به باشگاه ورزشی رفتم و در کلاس پیلاتس شرکت کردم. در کنار آن روزی نیم تا یک ساعت پیاده‌روی می‌کردم. البته در رژیم «۱۵ روزه» گفته شده بود روزی ۶بار و هربار ۱۱ نفس عمیق معادل ۳کیلومتر دویدن است. که این کار را هم انجام می‌دادم.

سلامت: حرف یا نکته آخر؟

برای کاهش وزن رژیم‌های مختلفی را امتحان کرده‌ام. تجربه به من نشان داد بعد از رژیم‌های سفت و سخت مثل این رژیم، ولع شدید به خوردن پیدا می‌کنم و عادت‌های غذایی‌ام تغییر نمی‌کند بنابراین به این نتیجه رسیدم که رژیم غذایی باید اصولی و منطقی باشد و ورزش و کم‌خوری بهترین و ماندگارترین روش کاهش وزن است.

نگاه متخصص تغذیه

هشدار دکتر محمدرضا وفا به سوژه «میزگرد تغذیه»

با این رژیم وزنتان کم می‌شود ولی ترکیب بدنـتان به هم می‌خورد

سلامت: رژیم «کانادایی» یا رژیم ۱۵ روزه، برنامه غذایی‌ای است که افراد برای کاهش وزن سریع سراغ آن می‌روند. میهمان این هفته «میزگرد تغذیه» با این رژیم وزنش را از ۷۸ به ۷۴ کیلوگرم رسانده است. شما این روش را تایید می‌کنید؟

این نوع رژیم‌های غذایی علمی نیستند و اغلب جنبه تجاری دارند. اگر در اینترنت جستجو کنید، بیش از ۳هزار رژیم مختلف کاهش وزن خواهیددید که در مناطق مختلف دنیا استفاده می‌‌شوند. اغلب این رژیم‌ها از نظر علم تغذیه مورد تایید نیستند و اغلب با برنامه غذایی نامتعادل و تغییر در مصرف برخی مواد خوراکی باعث به هم خوردن متابولیسم پایه بدن و کاهش وزن غیرطبیعی می‌شوند. مثلا در رژیمی که خانم پایا برای کاهش وزن استفاده کرده‌اند، گروه نان و غلات تقریبا حذف شده در حالی که حذف هیچ‌یک از گروه‌های غذایی توصیه نمی‌شود. اگرچه با این کار ممکن است وزن کم شود اما کمبود موادمغذی آثار نامطلوب روانی برجای خواهدگذاشت و اشتهای کاذبی که پس از پایان این رژیم داشته‌اند، در نتیجه فشاری بوده است که هنگام کاهش وزن تحمل کرده‌اند.

سلامت: این رژیم ممکن است چه خطرهایی داشته باشد؟

اگرچه مدت زمان این برنامه غذایی کوتاه است اما نامتعادل بودن آن به شدت سلامت بدن را به خطر می‌اندازد. کاهش وزن با این روش به‌هیچ‌وجه پایدار نیست و مهم‌تر اینکه کاهش وزن به‌وجود آمده الزاما ناشی از کاهش چربی نخواهدبود و ممکن است به علت از دست دادن آب و الکترولیت‌های بدن و مهم‌تر از آن از دست دادن بخشی از بافت ماهیچه‌ای بدن باشد که به‌هیچ‌وجه اتفاق خوبی نیست بنابراین ممکن است فرد روی ترازو وزن کم کرده باشد اما متوجه شود متاسفانه ترکیب بدنش دچار تغییرات نامطلوب شده است. برای کاهش وزن باید همه گروه‌های غذایی به مقدار متعادل مصرف شوند در غیر این صورت مشکلات مختلفی برای فرد ایجاد خواهدشد.

سلامت: معمولا افراد برای اینکه سریع وزن کم کنند و در مدت زمان کوتاه لاغر شوند، سراغ این رژیم می‌روند. کاهش وزن سریع چه عوارضی دارد؟ کسی که می‌خواهد لاغر شود، باید چند کیلوگرم در ماه وزن کم کند تا دچار آسیب نشود؟

معمولا مدت طولانی و حتی سال‌ها طول می‌کشد تا فردی دچار چاقی و اضافه وزن شود و اگر فردی بخواهد به شرایط طبیعی برگردد، باید روند کاهش وزن تدریجی و آرام را انتخاب کند. اندام داخلی بدن افرادی که سریع وزن کم می‌کنند، نمی‌تواند تطابق مناسبی با شرایط جدید پیدا كند. رژیم‌های سریع، اختلال‌های شدید متابولیکی ایجاد می‌کنند و معمولا با شکست مواجه می‌شوند. رژیم‌های سخت معمولا با محدودیت‌های شدید غذایی همراه هستند که افراد مدتی آن را تحمل می‌کنند اما بعد از اینکه رژیم را کنار می‌گذارند، ولع خاصی برای خوردن غذاهایی که نمی‌توانستند در مدت رژیم بخورند، پیدا می‌کنند و همین موضوع باعث می‌شود دوباره به وزن قبلی و حتی وزنی بیشتر از قبل برگردند. به‌طور متوسط ۵/۳ تا ۴ کیلوگرم کاهش وزن در ماه مناسب است. البته در ابتدا سرعت کاهش وزن بیشتر است و بعد از مدتی به‌دلیل تطابق‌های فیزیولوژیک سرعت آن کمتر می‌شود.

سلامت: در رژیم ۱۵ روزه، پروتئین و غذاهای چرب مانند پنیر و کالباس مصرف می‌شود اما مقدار کربوهیدرات بسیارکم است. این كار چه مشکلی ایجاد می‌کند؟

رژیم پرپروتئین و پرچرب متابولیسم بدن را بالا می‌برد و در درازمدت باعث کاهش وزن می‌شود. کربوهیدرات‌ها سالم‌ترین موادمغذی انرژی‌زا هستند. گاز دی‌اکسیدکربن و آب، ترکیب‌های حاصل از متابولیسم کربوهیدرات هستند که از طریق بازدم و ادرار دفع می‌شوند در حالی که باقیمانده متابولیسم پروتئین‌ها ترکیب‌های ازته‌اند که سم محسوب می‌شوند و برای دفع ابتدا باید در کبد به اوره تبدیل و همراه با مقدار آب زیاد از طریق کلیه‌ها دفع شوند. ترکیب‌های واسطه متابولیسم چربی‌ها اسیدهای کتونی‌اند که مقدار زیاد آن می‌تواند از سد خونی مغز عبور و مشکلات جدی برای مغز ایجاد کند. ترکیبات اسیدهای چرب اشباع نیز می‌توانند باعث افزایش کلسترول و تری‌گلیسرید در خون شوند و زمینه‌ ابتلا به بیماری‌های متابولیک را فراهم کنند و اگر کنترل نشوند، خطرناک و کشنده خواهندبود. نکته دیگر این است که فرد از خوردن چربی و گوشت زیاد خسته می‌شود و بعد از رژیم به خوراکی‌های دارای کربوهیدرات‌های ساده مانند شیرینی‌ها رو می‌آورد و دریافت کالری زیاد باعث افزایش وزن مجدد و اختلال متابولیک در بدن خواهدشد.

سلامت: یکی از ویژگی‌های این رژیم غذایی نداشتن میان‌وعده است که باعث ضعف و افت قندخون افراد می‌شود. نظر و توصیه شما در این‌باره چیست؟

در برنامه غذایی همه افراد سالم و بزرگسال باید ۳ وعده غذای اصلی و ۳ میان‌وعده وجود داشته باشد. با حذف هرکدام از وعده‌های اصلی و میان‌وعده‌ها پایداری و ضریب موفقیت رژیم لاغری کاهش پیدا می‌کند. بدترین حالت، حذف وعده‌های غذایی اصلی یا به هم خوردن ترکیب آنهاست.

سلامت: حرف آخر؟

نکته دیگر در این برنامه غذایی ثابت بودن آن برای همه افراد است. یعنی هر فردی با هر شرایط و هر سن و سالی برای کاهش وزن سراغ این رژیم می‌رود درحالی که برنامه غذایی باید با توجه به مسائل رفتاری، اجتماعی، زیست‌محیطی و شرایط زندگی هر فرد جداگانه تنظیم شود.

نگاه متخصص قلب و عروق

مصرف نمک و چربی را حذف نکنید، محدود کنید

دکتر منوچهر قارونی

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

رژیم لاغری، روش خاص خودش را دارد؛ کمتر فرد چاقی است که در طول عمرش ‌بارها رژیم لاغری سخت نگرفته باشد و وزنی حدود ۱۰ تا ۱۵کیلوگرم کم نکرده باشد ولی طی ۲سال نه‌تنها به وزن قبلی بلکه مقداری هم بیشتر برمی‌گردد. لاغر شدن ساده است ولی نگهداری وزن در محدوده طبیعی مشکل. کاهش وزن ناگهانی که باعث شود به بیمار فشار بیاید و ظرف مدت یک ماه ۵ یا ۶کیلوگرم یا طی ۲ماه بیشتر از ۱۰کیلوگرم وزن کم كند، خطرناک است و نه‌تنها باعث ماندن در وزن طبیعی نمی‌شود بلکه باعث ریزش شدید مو و سنگ‌سازی در مجاری صفراوی و کلیه هم خواهدشد. بهترین نوع رژیم کاهش وزن، رژیمی ‌است که فرد در طول زمان با کاهش چربی‌ها وزن خود را هر هفته ۲۰۰یا ۳۰۰گرم یا حداکثر نیم کیلوگرم کم کند و بتواند این وزن را نگه‌دارد. رژیم‌های کاهش وزن ناگهانی باعث بی‌اشتهایی شدید، افسردگی و پریشانی‌خاطر می‌شوند و گاهی فرد مجبور می‌شود به روان‌پزشک مراجعه کند. اینکه در برخی رژیم‌ها تبلیغ می‌شود فرد با رژیم پرچرب و مصرف پنیر و کالباس و نخوردن مواد نشاسته‌ای می‌تواند لاغر شود، مورد تایید نیست. در رژیم لاغری اصولی مصرف مواد انرژی‌زایی مانند چربی و قند باید به حداقل برسد و مواد پروتئینی و میوه و سبزی استفاده شود. نکته دیگر این است که نمک و چربی نباید به‌طور کلی حذف شوند بلکه مصرفشان را باید محدود كرد. در ضمن، توصیه می‌کنم برای طبخ غذا بیشتر از مایکروویو و ظرف‌هایی که بدون روغن می‌توان غذا را در آنها سرخ كرد، استفاده شود و غذاها به روش آبپز و کبابی طبخ شوند.

نگاه نفرولوژیست

رژیم‌های پرپروتئین سنگ‌سازند

دکتر آریا جنابی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

رژیم‌های غذایی‌ای که پروتئین بالایی دارند، ممکن است در افراد سالم در مراحل اولیه مشکلی ایجاد نکنند اما انتخاب مناسبی نیستند. این رژیم‌ها هم پرهزینه‌اند و هم احتمال ابتلا به سنگ کلیه را در آینده افزایش می‌دهند. برای کاهش وزن باید کالری دریافتی متناسب با فعالیت فرد کم شود و رژیم غذایی حاوی سبزی و میوه زیاد و لبنیات کم چرب باشد تا به کلیه‌ها آسیب نرسد. البته به شرطی که فرد نارسایی شدید کلیه نداشته‌باشد. اگر فردی مشکل کلیوی و زمینه خانوادگی نداشته باشد، می‌تواند در کوتاه‌مدت برای کاهش وزن از این رژیم‌ها استفاده کند و بعد به رژیم عادی برگردد اما به‌دلیل نداشتن تعادل تغذیه‌ای ممکن است در بلندمدت مشکلاتی برایش ایجاد شود. به‌طورکلی بهتر است کاهش وزن تدریجی باشد چون کاهش وزن ناگهانی‌ احتمال ابتلا به سنگ کلیه را بیشتر می‌کند و احتمال عود مجدد هم وجود دارد.

نگاه متخصص پزشکی ورزشی

رژیم سخت امکان ورزش را از شما می‌گیرد

دکتر احمد باقری‌مقدم

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

استفاده از رژیم‌های غذایی غیرعلمی، درست نیست و کاهش وزن ناشی از آنها دوام و پایداری کمی دارد. کاهش وزن نیز از طریق کاهش چربی و با انجام ورزش‌های هوازی امکان‌پذیر است. ورزش‌های هوازی شامل حرکات تکرارشونده، با شدت متوسط و طولانی‌مدت است. طناب زدن، دو و دوچرخه‌سواری نمونه‌هایی از ورزش‌های هوازی هستند که با استفاده از اکسیژن و اکسیداسیون چربی باعث چربی‌سوزی و در نتیجه کاهش وزن می‌شوند. اینکه تنفس عمیق می‌تواند باعث‌ سوزاندن چربی‌ها و کاهش وزن شود، یک تصور نادرست و یک ادعای غلط است. درست است ورزش‌های هوازی خاصیت چربی‌سوزی دارند اما اینطور نیست که با تنفس عمیق و افزایش دریافت اکسیژن، سیستم هوازی فعال شود. هنگام انجام ورزش برای کاهش وزن تنفس باید خوب باشد اما این تنفس نیست که باعث کاهش وزن می‌شود بلکه افزایش متابولیسم و افزایش مصرف کالری در نتیجه انجام منظم ورزش‌های هوازی است که باعث کاهش وزن می‌شود.

نکته دیگر اینکه در رژیم‌های غذایی سخت، فرد دچار افت قندخون می‌شود و توان انجام ورزش را که نقش مهم و موثری در کاهش وزن دارد، از دست می‌دهد، درحالی که برای ورزش و فعالیت لازم است نیاز بدن به انرژی حتی در حداقل مقدار مورد نیاز و به‌صورت محدود اما متعادل و متناسب تامین شود. دریافت غذای ناکافی باعث سرگیجه، اختلال دید، ضعف، تعریق و افت قندخون می‌شود و در برخی افراد مستعد ممکن است خطرناک باشد. رژیم غذایی‌ای که خانم پایا داشته‌اند برای کسی که برنامه ورزشی منظمی دارد، مناسب نیست و باید اصلاح شود.

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • سایت سلامت ایران به نشانی http://salamatiran.com/NSite/FullStory/?Id=69373&Type=2
 • منبع تصویر ویکی پدیا

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

روش درمانی شاک‌ویو‌‌تراپی در کاهش سلولیت

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. راضیه گفت:

  من قبلا با رژیم کانادایی وزن کم کردم وبعد چند سال برگشت اونم بو دلیل پرخوری خودم
  الان دوباره رژیمو شروع کردم وصبحا ۴۰ دقیقه وشبها ۱ساعت ورزش میکنم
  کم انرژی هستم نسبت ب قبل اما ورزشمم میکنم و امیدوارم بازم وزن کم کنم

 2. SoufiA گفت:

  سلام میتوان در رژیم‌کانادایی سبزیجات آزاد خورد؟ مثل خیار و کاهو

 3. هانیه گفت:

  ب نظرم رژیم عالیی هستهاین رژیم رو کامل و موبه مو گرقتم.هیچ چیزی کم نیست.میوه.گوشت.نان.سبزیجات.آب همه مواد مورد نیاز بدن توی رژیم هست.فقط برنج و نوشیدنی های مضر رو نداره.کاهش وزن عالی در پی داره.حتی پوستم شفافیت و زیبایی قابل توجهی پیدا کرده.اصلا ریزش مو هم نداشتم.راضی هستم.طی ۱۵روز اول ۶کیلو کاهش وزن داشتم

 4. نیما گفت:

  سلام مطلبتون خیلی خیلی فوق العادست من خیلی استفاده میکنم از این مطالب .

 5. سمیرا گفت:

  سلام.من الان روز نهم هستم.دقیق و مو به مو انجام دادم چرا هیچی کم نکردم…دلسرد شدم.میخوام رڙیمو بشکنم😔

 6. پزشک چی گفت:

  مرسی از سایت خوب و بروزتون
  خسته نباشید

 7. سمر گفت:

  من این رژیم و گرفتم ۸کیلو کم کردم عارضه نداشته کم خوراک شدم و بازگشتم نداشته

 8. ندا گفت:

  سلام‌ میشه جای قهوه چیزه دیگه ای خورد؟من قهوه دوست ندارم

 9. A گفت:

  سلام
  من به جای گوشت و تخم مرغ همون کدو و بورانی که نوشته استفاده میکنم تاثیر داره ?

 10. amin10010 گفت:

  سلام. میشه وعده غذایی ناهار رو در دو وعده خورد؟
  مثلا نصف آن ساعت ۱ و مابقی ساعت ۴

 11. فاطمه گفت:

  سلام من میتونم به جای شیر دوغ بخورم

 12. فاطمه گفت:

  سلام من شیرنمیتونم بخورم به جاش میشه دوغ بخورم چقد ممنون میشم جوابموبدین

 13. Sam.sam گفت:

  من با دو دوره پشت سرهم گرفتم و ۱۰ کیلو کم کردم دوسه روز اولش سخته مخصوصا اون روزی که ناهارش آبمیوه و ماست هستش،برای اونایی که فعالیت بدنی شدید دارن مناسب نیس چون افت قند میده،از حق نگذریم ریزش مو که داشتم از قبلش و الانم دارم ولی موقع رژیم شدیدتر شده بود،عصبی تر هم شده بودم موقع رژیم.
  مولتی ویتامین فارماتکس(TNT) هم خوبه موقع رژیم که من برای دوره جدیدم دارم روزی یکی میخورم، ساعت خواب هم تو لاغری و تاثیر رژیم مهمه روزی ۸ ساعت

  1. نسرین گفت:

   سلام
   امیدوارم حالتون خوب باشه .
   سوالی دارم. بین هر دوره چند روز باید فاصله باشه ؟
   فرض کنید یه دوره بصورت کامل انجام شد ایا می تونم دور بعدی را بلافاصله شروع کنم یااینکه یه مدت باید فاصله باشد

   با تشکر

 14. سارا گفت:

  سلام
  منم این رژیم رو امتحان کردم و ۷ کیلو کم کردم . یک سایز لباسم و ۸ سانت دور شکمم کم شد.
  عالیه اصلا پشیمون نیستم.
  روز اول و دومش یکم سخت بود ولی بعدش راحتتر میشه، البته که برای کسانی که خیلی فعالیت خارج از خونه دارن امکان پذیر نیست!
  بعد از رژیمی اصلا احساس ولع و پرخوری نداشتم و داشته‌ام نسبت به خوردن نوشابه و چیپس و پفک و هله هوله تقریبا به صفر رسیده!
  من که خیلی راضیم

 15. افسانه گفت:

  من تازه میخوام شروع کنم امیدوارم اوکی باشه وگرنه رسوایی در میارم

 16. پارسا عباسی گفت:

  سلام دوستان،،،،، این رژیم اصلا خوب نیست من یه بار امتحان کردم ولی حالت تهوع بهم دست میداد،،،،،من بوکسور هستم وزنم ۸۱ بود یک بار این دو هفته مونده بود به مسابقات فجر که تصمیم گرفتم در وزن پایین مسابقه بدم وزنم اومد پایین ولی موقع مسابقه خیلی ضعیف بود عملکردم ،،،،،چون این رژیم ماهیچه ها و عضبچلات بدنو کند میکنه و در آخرشم بازیو باختم،،،بالاخره خاطره خوشی از این رژیم ندارم

 17. سوادکوهی ریکا گفت:

  من این رژیم رو سه روز شروع کردم و ۴ کیلو کم کردم . قند و چربی خون داشتم که تقریبا نرمال شده . اصلا هم سخت نیست فقط عرضه می خواد .
  دلیل نمیشه یک نفر نتونست پس بد باشه .
  به شما پیشنهاد می کنم این رژیم رو با آب درمانی در استخر دنبال کنید بهتر جواب میده .
  آقا نمی تونی نگیر ، زور که نیست .

  1. فاطمه گفت:

   سلام من شیرنمیتونم بخورم بجاش دوغ بخورم خوبه چقد ممنون میشم جواب بدین

 18. ساشا گفت:

  آيا ميشه قرص هاي ويتامين خورد؟
  من ورزش ميكنم و هر شب قرص هاي مكمل و مولتي ويتامين ميخورم

 19. سحر گفت:

  سلام
  من ميخام اين رژيم رو امتحان كنم
  مصرف چاي بدون قند در اين رژيم ايراد داره؟
  من خيلي چاي ميخورم

  1. ندا گفت:

   باسلام. در این رژیم خوردن چایی بدون قند هنگام گرسنگی عیبی ندارد ولی چایی کم رنگ مصرف شود.

  2. علی گفت:

   خیر

 20. هانیه کاظمی گفت:

  سلام من اولین روزه رژیممه میخواستم بدونم ادامس میشه مصرف کرد،؟

 21. Azadeh گفت:

  من رژیم کانادایی رو گرفتم هشت کیلو هم کم کردم ولی بعد واقعا پشیمون شدم ریزش موی شدید و استخوان درد های شدید اعصابم رو بهم ریخت صدها هزار تومان هزینه کردم و موهام مثل قبل نشد

 22. پريسا گفت:

  اگه مي خواهيد اين رژيم رو بگيريد بايد مو به مو اجرا كنين… يعني حتي چيزي رو كم كنين…اگه نوشته ١ حبه قند حتما بايد بخوريد نه كمتر نه بيشتر…ورزشش رو هم حتما انجام بديد.. منطقي ام اينه كه حالا كه اينقدر اذيت ميشي ديگه جايي واسه شك و ترديد نزارين و عينا انجام بدين…بسته به وزن و اينها از ٦-١٢ كيلو كم مي كنيد گويا..من خودم ٦ كم كردم

 23. پريسا گفت:

  سلام… من اين رژيم رو گرفتم و ٦ كيلو كم كردم…
  الان دو سال كه برنگشته وزنم…
  بر عكس ضعيف نشدم و ريزش مو هم نداشتم… و اينكع واقعا كم خوراك شدم… من ١-٢ بشقاب برنج رو كامل مي خوردم الان قشنگ نصف شده…رژيم علمي نيست اما جواب ميده…براي من هيچ عوارضي نداشت اما اگه بدن ضعيف باشه شايد اذيت شي و عوارضي رو داشته باشه…ازون جايي كه همه چيز داخلش هست از پروتئين و ويتامين و… من خيلي معتقد نيستم كه باعث مريضى ميشه… شايد خيلي وزن كم كردن در مدت كوتاه باعث بشه بدن ضعيف بشه…اگرنه اين رژيم همه ي ماده هاي اصلي بدن رو به بدن ميده… فقط كربوهيدرات(نان و برنج) را تقريبا به صفر رسونده كه ممكنه عوارض ريزش مو بده…اما در كل ميتونينن در طول رژيمش مكمل هم مصرف كنين تا خيالتون راحت باشه…
  قهوه متابوليسم بدن رو مي بره بالا و پروتئين هم هضمش خيلي انرژي مصرف مي كنه… واسه همين لاغر ميشي… به نظر من چاقي اينقدر عوارض داره چه روحي و چه جسماني… كه عوارض اين رژيم رو ميشه ناديده گرفت

 24. sina گفت:

  سلام می خواهم با قرص یا هر داروی دیگر لاغر شوم یک داروی موثر و بی عوارض را بهم معرفی کنید ممنون می شم …

  1. با سلام همچین قرصی وجود واقعی ندارد بهترین راه کاهش وزن ورزش مرتب و رعایت رِژیم غذایی است

 25. فریبا خانووم گفت:

  سلام دوستای گلم
  من و مامی

 26. Avaaa گفت:

  salam man in rezhimo emtahan kardam.
  Khili khUb vazn kam kardam. Ali boud .
  Khiliam gerefTanesh rahate age qazatoun ziad nabashe.
  Vali kolan system e badanam avaz shoD .
  ZaEf shoDam.
  AlbaTe enQad PRotein too in rezhim ziade. Man badanam hasasiaT neshoun dad akharash.
  Vali kolan khube.
  Age majbour sham bazam in rezhimo emtahan mikonam.

  1. mori گفت:

   Slm mishe begid ke che qadr kam kardid? Va aya daghigh in rezhimo ejra kardid? Mamanon misham age javabamo bedid.man 115 kilo am va mikham ta eid ishala hadaghal 10 kilo kam konam
   Albate alan 20 roz has ke rezhimam va 4 kilo kam kardam. Lotfan rahnamaeim konid
   Ya ali.

 27. sayeh گفت:

  سلام، اطلاعات خوبیه