سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

افزایش طول عمر با آرامش

فرض کنید بعد از یک روز کاری سخت و پرمشغله و کلی سر و کله زدن با کارمندان و مشتریان، ماشین خود را روشن می‌کنید تا به خانه برگردید، اما ترافیک سنگین خیابان، آن‌قدر عصبانی‌تان می‌کند که مدام با دست روی فرمان ماشین می‌کوبید و فریاد می‌زنید.

ترافیک سنگین خیابان

گاهی هم دست‌تان را روی بوق گذاشته و می‌خواهید هر طور شده و از هر راهی از ترافیک فرار کنید. تازه این بخشی از داستان است.

عصبانیت

وقتی به خانه می‌رسید با کلی عصبانیت در را به هم می‌کوبید و بر سر همسر و فرزندتان هم داد می‌زنید، اما بدانید که عصبانیت نه تنها موجب ناراحتی اطرافیان‌تان می‌شود، بلکه می‌تواند سلامت شما را به شدت تهدید کند و مانعی برای صد ساله شدن‌تان باشد.

ناتوان در کنترل خشم

بر اساس بررسی‌های اخیر پژوهشگران آلمانی افرادی که قادر به کنترل خشم خود نیستند دو برابر بیشتر از دیگران دچار سکته می‌شوند و به طور میانگین شش تا هشت سال کمتر عمر می‌کنند البته متخصصان بر این باورند که دلایل بیشتر عصبانیت‌ها و خشمگین‌شدن‌ها به خودمان بر می‌گردد، اما با تمرین می‌توان خشم را تا حد زیادی مدیریت کرد.

 نفس‌های عمیق

مثلا زمانی که به حد انفجار خشمگین شدید، پیش از انجام هر کاری نفس‌های عمیق بکشید و آرام تا ده بشمارید. این زمان چند ثانیه‌ای موجب تخلیه هیجان شده و باعث می‌شود خون بیشتری به مغز برسد.

در اوج خشم فاصله بگیرید

همچنین یادتان باشد در حالی که در اوج خشم به سر می‌برید هیچ گفت‌وگوی منطقی و عاقلانه‌ای را درک نخواهید کرد. پس از فرد یا موضوعی که باعث عصبانتی‌تان شده، فاصله بگیرید و بعد از این‌که آرام شدید بحران را حل کنید.

 دوش آب سرد

از آنجایی هم که خشم موجب افزایش دمای بدن می‌شود، شستن دست و صورت با آب خنک و همچنین یک دوش آب سرد تا حد زیادی از شدت عصبانیت می‌کاهد.

اصلاح یک باور نادرست

اصلاح یک باور نادرست

خیلی‌ها می‌گویند بیرون ریختن غضب و خشم همیشه بهترین راه برای فروکش شدن عصبانیت و آرام شدن است در حالی که این کار نه‌تنها مشکلات را حل نمی‌کند، بلکه باعث می‌شود شرایط به بدترین وضع ممکن تغییر شکل دهد حتی این کار می‌تواند روابط بین افراد را بدتر کند و حرمت‌ها را از بین ببرد.

با خود فکر کردن

بعد از این‌که عصبانیت‌تان فروکش کرد با خود فکر کنید این عصبانیت چه فوایدی برای من و فرد مقابل داشت؟ آسیب‌ها و اثرات منفی آن روی من و دیگری چه‌قدر بود؟ آیا مشکل را برطرف کرد؟ بعد از پاسخگویی به این پرسش‌ها از خشمگین‌ شدن خودتان خجالت می‌کشید و پشیمان خواهید شد البته برخی چیزها را نمی‌توان تغییر داد.

مقابله با مشکلات

گاهی باید به جای عصبانی‌شدن شرایط را پذیرفت و با آن سازگاری پیدا کرد. در این صورت لازم است شیوه‌های مقابله با مشکلات را یاد بگیرید و با آنها سازگار شوید.

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • مقاله سایت جام جم سرا به نشانی http://sara.jamejamonline.ir/NewsPreview/1703144420817616744

منبع تصاویر 

 • cheatsheet
 • livetradingnews
 • momjunction
 • hipolabor
 • pagely.netdna-cdn
 • actitudfem
 • autumndamask
 • goodtherapy
 • sirhealth
 • webtoolfeed.files.wordpress

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *