شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اخبار خاصیت آسپرین در مبارزه با سرطان

خاصیت آسپرین در مبارزه با سرطانافزودن دیدگاه

دانشیار دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه سالهاست مردمان جهان با دارویی به نام آسپیرین آشنا هستند، گفت: این دارو به صورت متداول در بیماری های قلبی-عروقی تجویز می شود.

پیام آزاده با بیان مطلب فوق افزود: در سالهای اخیر پژوهش های متعددی بر روی این داروی نام آشنا در زمینه سرطان انجام شده و در حال حاضر شواهد قوی و معتبری مبنی بر کاهش بروز سرطان کولون با مصرف منظم آسپیرین وجود دارد.سرطان-و-آسپرین

به گفته آزاده، بزرگترین و جامع ترین تحقیقی اخیراً که در این زمینه انجام شده، نشان داده است که مصرف منظم حداقل یک آسپرین به مدت پنج سال، احتمال ابتلا به برخی از انواع سرطان مانند سرطان روده، معده و مری را حداقل ۳۰ درصد کاهش می دهد و حتی مرگ و میر ناشی از آن را می کاهد.

وی یادآور شد: شاید در حال حاضر بهترین روش پیشگیری از بروز سرطان، پس از قطع سیگار و کاهش وزن، مصرف روزانه آسپیرین باشد.

دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد که مصرف خودسرانه آسپیرین به هیچ عنوان توصیه نمی شود و حتما مصرف آن می بایست با صلاحدید پزشک باشد تا خطراتی مانند خونریزی جان فرد را تهدید نکند.

آزاده با اشاره به اینکه آسپرین سال هاست به عنوان داروی نجات دهنده در بیماران قلبی و عروقی به خصوص بیماری های عروقی قلب در پیشگیری ازحمله های قلبی و درمان آن نقش کلیدی ایفا می کند.

به گفته این متخصص سرطان، شواهد و مطالعات متعددی در سالیان اخیر مبنی بر نقش پیشگیری کننده آسپرین در ایجاد سرطان ها و کاهش و مرگ و میر ناشی از آن به چاپ رسیده است.

دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: به هر حال در آخرین و بزرگترین تحقیقات تا به امروز مشخص شده این دارو نقش بسیار مهمی در پیشگیری از ابتلا به سرطان های مختلف علی الخصوص سرطان های دستگاه گوارش دارد.

آزاده ادامه داد: این تحقیق بزرگترین مطالعه در زمینه نقش یک دارو در پیشگیری از بروز مرگ و میر ناشی از سرطان است و به خوبی نشان دهنده نقش آسپرین حتی با دوزهای بسیار پایین است.

وی اضافه کرد: به طوری که مصرف روزانه دوز پایین آسپرین باعث کاهش سرطان های روده ۳۵ درصد و کاهش و مرگ و میر ناشی از آن تا حدود ۴۰ درصد، سرطان معده ۳۵ درصد و سرطان مری ۵۰ درصد بوده است.

دانشیار دانشگاه شهید بهشتی بیان کرد: اهمیت این تحقیق از آنجاست که مهمترین عامل در کشور سرطان های دستگاه گوارش است حال آنکه این سرطان ها تا به امروز به غیر از نقشی که بر تغییر سبک زندگی (چاقی و ورزش کردن و …) دارد؛ با دارو و روش خاصی غیر قابل پیشگیری بوده و در مراحل پیشرفته اغلب منجر به مرگ افراد شده است.

وی بیان کرد: لازم به ذکر است که در این تحقیق نقش پیشگیرانه آسپرین در دیگر سرطان ها از جمله سرطان پستان، سرطان لوزالعمده و ریه و …. مشخص شده است.

آزاده تاکید کرد: آسپرین هم مانند هر دارو و یا ماده ساخت بشر عوارض خاص خود را هم دارد که قضاوت آن با طبیب تجویز کنده است حال با آنالیز این تحقیق بزرگ به نظر می رسد فواید این داروی طلایی ساخت بشر بسیار بر مضرات آن می ارزد.

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منبع

  • منبع عکس و مقاله سایت جام جم آنلاین به نشانی http://www.jamejamonline.ir/newspreview/1602297621774377450

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

سرکه سیب

موارد منع مصرف سرکه سیب که نمیدانستید!

تغذیه و سلامتی

کلوچه های نارگیلی

کلوچه های نارگیلی چربی سوز!

تغذیه و سلامتی

naukrinama

ترکیب معجزه گر زردچوبه و عسل

سلامت عمومی

داروهای تزریقی

چه داروهایی به بهبود درد سرطان کمک می کنند؟

سلامت عمومی

مشکل در روده

داروی پاک کننده روده بزرگ

کمک های اولیه

گزش حشرات

درمان آلرژی نسبت به گزیدگی حشرات

کمک های اولیه

ضربه مغزی

ضربه مغزی (آسیب تروماتیک مغز سر)

کمک های اولیه

شکستگی ها و دررفتگی ها

درمان شکستگی ها و دررفتگی ها

سلامت عمومی

خوردن قرص

مصرف روزانه این قرص، حملات قلبی را به نصف کاهش می دهد!

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *