سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

خشکی پوست در پاییز

یک متخصص پوست و زیبایی عنوان کرد: در یک سانتی متر پوست، ۱۲ متر عصب و چهار متر رگ و مویرگ وجود دارد که نیاز به تغذیه و آبرسانی دائم دارند. هوای خشک پاییزی موجب جذب رطوبت سطح پوست شده و مانند آنچه که برای ساکنین صحرا اتفاق می‌افتد ممکن است در این فصل برای هر فردی اتفاق بیفتد.

خشکی پوست

دکتر زهرا رمضانی در گفت وگو ایسنا، با اشاره به اینکه با آغاز فصل پاییز، هوا خشک و سرد خواهد شد و مشکل خشک شدن پوست که تحت تاثیر هوای این فصل به وجود می‌آید شایع می‌شود، اظهار کرد: پوست به دلیل خشکی هوا ترک خورده و منظره‌ای شبیه به بستر رودخانه‌ای خشک پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه فقدان آب اصلی ترین عامل در ترک پوست است، گفت: این فرآیند زمانی آغاز می شود که سطح پوست رطوبت خود را از دست داده و خشک شود و پوستی که رطوبت خود را از دست دهد ترد و شکننده خواهد شد و ترک می خورد.

وی با اشاره به اینکه افرادی که با مواد جاذب رطوبت نظیر خاک، آب و صابون کار می کنند به سرعت دچار ترک برداشتن پوست می شوند، تصریح کرد: رطوبت در پی رویارویی با مواد محرکی نظیر پاک کننده‌ها، عطر، لوسیون، الکل و استون از بین می رود و همچنین رنگ‌ها و حلال‌ها نیز اثر مشابهی دارند که باید در هنگام استفاده از آنها دقت داشته باشند که از دستکش استفاده کنند.

این متخصص با ذکر این نکته که دست‌ها و پاها شایع‌ترین نقاط بروز ترک‌های پوستی هستند، ادامه داد: این اتفاق می‌تواند برای هر قسمت از پوست رخ دهد، بویژه پوست ظریف روی ساق پا، پیشانی و گونه‌ها. خوشبختانه صرف نظر از محل ضایعه می‌توان بر این مشکل فایق آمد.

رمضانی اولین اقدام در مقابله با ترک پوست را مرطوب کردن آن دانست و گفت: رطوبت نقاط ترک خورده را باید به وسیله مواد نگهدارنده رطوبت حفظ کرد، این مواد رطوبت را به طرف پوست جذب می کنند و آن را در محل نگاه می دارند.

وی با بیان اینکه برخورد زیاد با آب چربی را از سطح پوست می‌زداید و موجب خشکی بیشتر پوست می‌شود، اظهار داشت: باید سعی کرد تا به مدت کوتاهی حمام کرد تا از خشکی پوست بتوان کاست.

این متخصص با تأکید بر اینکه در ترک‌های عمیق‌تر نباید از مرطوب کننده استفاده کرد، گفت: در صورت نیاز باید در مورد ترک‌های عمیق‌تر به پزشک مراجعه کرد و پس از آن ترک‌های شدیدتر را به مدت پنج دقیقه در آب گرم قرار داد تا نرم شود و سپس آن را با پماد و یا لوسیونی شبیه گلیسیرین، اوسرین و وازلین پوشاند تا رطوبت را در آن حبس کرد.

وی ادامه داد: افراد باید از به کارگیری آب داغ بپرهیزند و سعی کنند از صابون‌هایی با پایه چرب، اوسرین و یا ماده ای بنام ستافیل برای این کار استفاده کنند. همچنین پس از شستشو بر روی دستها پماد و یا لوسیون بمالند و برای درمان خشکی پوست از ماسکی استفاده کنند که روی پوست مرطوب بماند.

رمضانی با بیان اینکه اگر آب بدن شما کاهش یابد در تشدید خشکی پوست موثر است، توصیه کرد: افراد برای جبران کاهش آب بدن خود، آب بیشتری مصرف نمایند و حداقل روزانه دو لیتر مایعات مصرف نمایند همچنین از خوردن مواد غذایی تند، قهوه و الکل خودداری نمایند. استفاده از لباسهایی با جنس کتان ونخی سبب می‌شود تا از خارش و خشکی پوست جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه پاشنه‌های ترک‌خورده و دردناک از مشکلات شایع پاییز است، افزود: ترک‌خوردگی پوست پاشنه به علت خشکی پوست ایجاد می‌شود که پینه‌ بستن پاها معمولا مشکل را بدتر می‌کند.

این متخصص ادامه داد: در بسیاری از موارد خشکی پا می‌تواند باعث ایجاد عفونت یا درد هنگام راه‌ رفتن ‌شود، لذا باید قسمت‌های ترک‌ خورده پوست پاشنه را با وازلین نرم و آن را با یک جوراب و یا پوشش پلاستیکی پوشانید.

رمضانی در پایان با بیان اینکه بسیاری از پوست‌ها مستعد ترک خوردن هستند، خاطرنشان کرد: کرم‌ها یا لوسیون‌های حاوی اوره و یا آلفاهیدروکسی اسید برای پوست‌های خشک بسیار مفید هستند چرا که این مواد در صورتی که مرتب استفاده شوند موجب تسریع التیام ترک‌ها و پیشگیری از بروز مجدد آنها خواهند شد.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

از بین رفتن حجم لب‌ها

با نازکی لب‌ چه کنیم؟

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

پوست و مو

محصولاتی مناسب برای مراقبت از پوست صورت

حقایقی پیرامون مراقبت از پوست صورت

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

اطلاعات دارویی

دپاکین

دپاکین چیست؟

پوست و مو

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اطلاعات پزشکی

کمبود وزن

علل و درمان کمبود وزن

پوست و مو

محصولات مراقبت از پوست

برای مراقبت از پوست خود چه محصولاتی انتخاب کنیم؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *