سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

خواص تمر هندی

خرمای هندی را می‌شناسید‌؟ همان خرمایی که هر سه تا ۱۰ عدد آن همچون دانه‌های باقلا در غلافی قرار گرفته و بر خلاف خرمای معمولی طعم ترش و ملسی داشته و کم‌کالری‌تر است. همانی که طبع سردی دارد و مصرف آن در این روزهای داغ به رفع تشنگی و کاهش حرارت درونی بدن کمک می‌‌کند. نشناختیدش؟ تمر هندی را می‌گوییم! هندی‌ها به این تمر، خرمای خشک هم می‌گویند.

گرچه در ایران تمر هندی کاربرد درمانی سنتی خود را تقریبا از دست داده است. اما رب و شیره آن هنوز چاشنی قلیه ماهی جنوبی ها بوده و آبادانی هاخرمای هندی و خرمشهری ها از آن در معروف ترین خورش هایشان استفاده کرده و پوست ماهی را قبل از تنوری کردن به شیره این میوه آغشته یا از آن آش لذیذ و بی مثالی تهیه می کنند که اگر یک بار امتحانش کنید، مشتری دائم آش تمر هندی می شوید. اما این میوه چه مزایایی دارد؟

میوه ای سرد برای مزاج های گرم

تمر هندی انواع ترش، ملس و شیرین دارد. غنی از ویتامین C، کلسیم و پتاسیم است، اما ویتامین A و سدیم ندارد. به دلیل ترکیبات اسیدی طبع سردی داشته و با تقلیل اخلاط گرم، دمای بدن را سریع پایین آورده و رفع کننده گرمازدگی، خارش، کهیر، التهابات پوستی، جوش صورت، تنگی نفس ناشی از گرما و تهوع است. صفرا بر خوبی است و از این رو یار مهربان کبد و تنظیم کننده چربی و تا حدودی کنترل کننده کلسترول خون است.

پتاسیم، بیشترین چیزی است که در آن وجود دارد و در نتیجه میوه ای مفید برای مبتلایان به پرفشاری خون است.

این میوه برای افراد سیگاری که ویتامین C بدن آنها بشدت تحلیل می رود، موثر است و باعث تقویت قدرت ارتجاعی عروق خونی می شود و دوست صمیمی قلب است.

مصرف این میوه پس از صرف غذا به هضم و جذب مواد غذایی کمک کرده و رگه های فیبری یا آوندهای چوبی آن ملین بوده و رفع کننده یبوست و التیام دهنده همورویید (بواسیر) است اما نکته مهم آن که تمر شیرین برای مبتلایان به دیابت و افراد چاق محدودیت مصرف دارد.

این تمر لگدتان نزند

مصرف بیش از حد تمر هندی سبب زخم روده، سنگینی معده و سرفه می شود. برای ریه و طحال خوب نیست و در افراد سرد مزاج و سالمندان باعث سستی و ضعف اعصاب شده و اگر از انواع فرآوری شده آن استفاده کنید به دلیل نمک بالایی که به آن می افزایند، قاتل فشار خونی ها می شود.

اگر هم محصول غیربهداشتی و از انواع وارداتی و بدون برچسب فارسی نویس وزارت بهداشت باشد حاوی مهمانان ناخوانده از جمله حشرات زنده، لاروها یا اجساد آن است که با چشم غیرمسلح هم می توان آنها را رویت کرد.

اما تنیده ها، فضولات یا پوسته های تخم و شفیره یا کپک زدگی محصول چیزی نیست که بتوان آن را براحتی دید و با عرض پوزش به همراه طعم ترش و دلچسب تمرهندی خورده می شود که اگر مسمومتان کند دل پیچه، تهوع، تب و سرانجام اسهال خونی چنان گریبانتان را می گیرد که حداقل چهار تا پنج روز خانه نشین تان می کند بنابراین اگر می خواهید از این بلای هندی جان سالم به در ببرید، انواع تازه آن را که در بسته بندی های مقوایی و دارای پروانه بهداشت و تاریخ مصرف است، انتخاب کنید.

فاخره بهبهانی – گروه سلامت (جام جم آنلاین)

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

مزایای خرما

کالری خرما چقدر است؟

سلامت عمومی

ویتامین‌ها

با انواع ویتامین‌ها آشنا شوید

اختصاصی

از دست دادن شنوایی

نشانه های دریافت ناکافی ویتامین ها!

سلامت عمومی

قند و شکر

چه نخوریم تا مريض نشویم ؟

تغذیه و سلامتی

عسل

خوراکی های مفید در بهبود بیماری ها

تغذیه و سلامتی

نکات آشپزی

نکاتی درباره آشپزی که نمی دانستید!

رانینگ تایتل

سایز دور کمر

۵ خوراکی باورنکردنی برای مدیریت موثرتر سایز دور کمر

دستور پخت آشپزی

مافین خرما و جو دوسر

طرز تهیه مافین خرما و جو دوسر

تغذیه و سلامتی

خرما

فواید شگفت انگیز خرما که هرگز نمی دانستید!

نظرات کاربران