سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

روش شستن میوه و سبزی

لازم نیست حتما مهمانی داشته باشید تا ظرفی پر از میوه‌های رنگارنگ روی میز بگذارید و از مهمان‌هایتان پذیرایی کنید. خودتان هم که تنها باشید باز هم باید این میوه‌های سرشار از خاصیت را در دسترس قرار دهید و به اندازه کافی از آنها استفاده کنید. سبزیجات هم همین‌طور، به اندازه کافی باید مصرف شود.سبزی

دلیلش هم مشخص است؛ سبزیجات و میوه ها سرشار از خاصیت است و مواد مغذی، آنتی اکسیدان ها و فیبر موجود در آنها ضامن سلامتی انسان. برای همین هم متخصصان تغذیه بر اهمیت مصرف میوه ها و سبزیجات تاکید می کنند و آنها را به عنوان بخش مهمی از رژیم غذایی روزانه می شناسند.

با این حال، اگر می خواهید از خواص میوه ها و سبزیجات مختلف بهره بیشتری ببرید، خوب است از شیوه های نگهداری و شستن میوه و سبزی هم مطلع باشید. بی شک، نگهداری یا شست وشوی نادرست می تواند خواص آنها را کاهش داده یا حتی موجب بروز بیماری شود.

رنگین کمان سلامتی

گوجه فرنگی با رنگ قرمزش، انبه نارنجی رنگ، کلم بنفش و کاهوی سبزرنگ هر یک خاصیت خودشان را دارد و باید به اندازه مورد نیاز مصرف شود. آن طور که دکتر میترا زراتی می گوید، میوه ها و سبزیجات رنگارنگ سرشار از خاصیت است و هر یک از این رنگ های متفاوت به دلیل وجود فیتوکمیکال خاصی است که خداوند در میوه ها و سبزیجات قرار داده و آنها را سرشار از خاصیت ساخته است.

با وجود این روش نگهداری و شست وشوی میوه ها و سبزیجات هم نکته مهمی است که می تواند در میزان دریافت و استفاده از ویتامین ها و آنتی اکسیدان های موجود در آن نقش موثری داشته باشد. این متخصص تغذیه و رژیم درمانی در گفت وگو با «جام جم» در این باره توضیح می دهد: بسیاری از ما سبزی خوردن را به عنوان یکی از منابع خوب ویتامین C می شناسیم و به همین دلیل آن را در برنامه غذایی خانواده می گنجانیم. در صورتی که این ویتامین بسیار حساس است و در مسیری که سبزی یا کاهو طی می کند تا به دست مصرف کننده برسد، میزان زیادی از ویتامین Cآن هم از دست می رود.

پس می بینید شیوه نگهداری میوه و سبزی هم مهم است و می تواند در تغییر مقدار آنتی اکسیدان ها موثر باشد. این متخصص تغذیه با اشاره به این موضوع، ادامه می دهد: به همین دلیل است وقتی درباره منابع ویتامین C صحبت می کنیم، بیشتر بر میوه ها تاکید می شود که بلافاصله پوست کنده و مصرف خواهد شد.

ورود سبزیجات نشسته ممنوع

سبزیجات همان قدر که خاصیت و فایده دارد می تواند حاوی عوامل بیماری زا هم باشد و به همین دلیل باید بدرستی شسته شود. دکتر زراتی در این باره می گوید: چنانچه آلودگی های سبزیجات بخوبی از بین نرود، می تواند به بدن انسان منتقل شده و موجب بروز بیماری های مختلفی مانند وبا شود. بنابراین توصیه می کنیم میوه ها و سبزیجات بخوبی شسته شود، بویژه سبزی ها و میوه هایی مانند توت فرنگی، کاهو و هویج که سطح شان صاف و یکدست نیست و فرورفتگی و برجستگی دارد.

البته درباره سبزی خوردن توصیه می شود به هیچ عنوان آنها را همراه با گِل ولای به خانه نبرید و قبل از آن، گِل شان را بخوبی پاک کنید. این متخصص تغذیه با تاکید بر این نکته که تحت هیچ شرایطی نباید سبزیجات را با گِل داخل یخچال گذاشت، خاطرنشان می سازد: در غیر این صورت، آلودگی های باکتریایی و حتی انگلی می تواند به دیگر قسمت های یخچال هم راه پیدا کند. بنابراین توصیه می شود سبزی و میوه نشُسته را داخل یخچال نگذارید و اگر زمانی ناچار بودید این کار را انجام دهید، دست کم در قفسه ای جدا و دور از مواد غذایی دیگر قرار دهید.

برای شست وشو عجله نکنید

برای شست وشوی دقیق سبزی و کاهو باید مراحلی را به ترتیب طی کنید. اولین کار این است که سبزی ها را با آب خالی بشویید تا گِل ولای آن از بین برود و پس از آن، چند قطره مایع ظرفشویی روی آنها بریزید. دکتر زراتی ضمن بیان این مطلب یادآور می شود: حدود پنج تا ده دقیقه باید بگذارید سبزی و مایع ظرفشویی در آب بماند تا انگل ها از سطح کاهو یا سبزی خوردن کنده شود. پس از آن هم باید به کمک محلول های ضدعفونی کننده و براساس دستورالعملی که روی بسته نوشته شده است، سبزی ها را ضدعفونی کنید. پس از طی تمام این مراحل، می توان سبزی را آب کشی و مصرف کرد. هیچ وقت در شست وشوی سبزی ها نباید عجله و مرحله ای را حذف کنید. البته در مرحله آخر هم آبکشی باید کامل و با دقت انجام شود تا هیچ مایع شوینده ای باقی نماند.

نمک تاثیری ندارد

چرا از مایع ضدعفونی کننده استفاده کنیم، وقتی که نمک همان کار را انجام می دهد و ضرری هم ندارد؟! اگر این پرسش برای شما هم پیش آمده یا گاهی کسانی را دیده اید که در ظرفی پر از آب، کمی نمک می ریزند و کاهوها یا سبزی ها را در آن خیس می دهند. باید نظر این متخصص تغذیه را بدانید که می گوید: نمک به هیچ عنوان نمی تواند آلودگی های سبزی و کاهو را از بین ببرد و چنین باوری که میان مردم رواج دارد، اشتباه است.

بعضی هم از ترس خراب شدن زودرس سبزی، محلول های ضدعفونی را مناسب نمی دانند که به گفته دکتر زراتی روشی اشتباه است. وی در این باره توضیح می دهد: نکته مهم این است که فیبر موجود در سبزیجات باید تا حد امکان سالم بوده و نیاز انسان را تامین کند؛ بنابراین باید سبزی را بخوبی ضدعفونی کرد.

تا مطمئن نشدید، سالاد نخورید

سالاد کاهو از مواردی است که براحتی می تواند موجب انتقال بیماری شود. به همین دلیل هم دکتر زراتی تاکید می کند: زمانی که به رستوران می روید، دست کم از سفارش دادن سالاد کاهو و سبزی خوردن پرهیز کنید و بویژه اگر فرد سالمند، کودک یا خانم بارداری همراهتان است، این نکته را حتما در نظر داشته باشید. البته سالاد به غیر از کاهو، حاوی سبزیجات دیگری هم هست. گوجه فرنگی یکی از این سبزیجات است که معمولا در تمام سالادها هم مصرف می شود و به گفته این متخصص تغذیه برای شست وشوی صحیح حتما باید در محلول ضدعفونی کننده قرار بگیرد؛ چون در غیر این صورت، می تواند عامل انتقال مواد آلوده و باکتری ها به بدن انسان باشد. علاوه بر این، حتی آفت کش ها هم ممکن است روی سبزیجات باقی بماند و وارد بدن انسان شود.

سیب زمینی را با اسکاچ بشویید

برخی از شستن سیب زمینی خوششان نمی آید و بویژه وقتی می خواهند آن را بپزند، ترجیح می دهند اصلا پوستش را نشویند. دکتر زراتی، اما چنین شیوه ای را صحیح نمی داند و در این باره می گوید: حتما باید پوست سیب زمینی را قبل از استفاده بخوبی بشویید و اگر می خواهید آن را بپزید، هم این کار را نباید نادیده بگیرید. حتی بهتر است به کمک اسکاچ، سیب زمینی را بشویید و در آب خیس دهید تا گل ولای آن گرفته شده و همراهش پخته نشود. توت فرنگی هم یکی از میوه هایی است که تقریبا همین شرایط را دارد و ممکن است گل ولای به آن چسبیده باشد. این متخصص تغذیه درباره شست وشوی صحیح چنین میوه هایی می گوید: توت فرنگی و میوه های پرزدار دیگر حتما باید در آب و محلول ضدعفونی کننده خیسانده شود. چون این میوه ها هم براحتی می تواند عوامل بیماری زا را به بدن انسان منتقل کند.

میوه هایی که پوست کنده می شود

میوه هایی مانند نارنگی، لیمو و پرتقال چطور؟ برخی تصور می کنند چنین میوه هایی که قبل از مصرف پوست شان گرفته می شود، نیازی به شست وشو ندارد در حالی که به گفته دکتر زراتی، گاهی ممکن است برای شفافیت بیشتر و براق بودن میوه از واکس استفاده شود که مسلما برای سلامت انسان مضر است. به همین دلیل توصیه می شود این میوه ها هم حتما با آب و مایع ظرفشویی شسته شود. وی می افزاید: پوست هندوانه، خربزه و طالبی هم حتما باید بخوبی شسته شود. بویژه افرادی که در حال شیمی درمانی هستند باید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشند، چون سیستم ایمنی بدن شان بسیار ضعیف و ممکن است در معرض خطر قرار گیرند.

نیلوفر اسعدی بیگی / گروه سلامت جام جم آنلاین

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

 
 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

ویتامین‌ها

با انواع ویتامین‌ها آشنا شوید

اختصاصی

از دست دادن شنوایی

نشانه های دریافت ناکافی ویتامین ها!

سلامت روان

قرص ویتامین

پانزده افسانه در رابطه با پزشکی ورزشی!

دستور پخت آشپزی

پای سبزیجات زمستانه

طرز تهیه پای سبزیجات زمستانه

رانینگ تایتل

اسطوخودوس

۶ راه برای استفاده از اسطوخودوس در طول فصل سرما خوردگی و آنفولانزا

تغذیه و سلامتی

آماده سازی غذا

۵ قانون مهم که باید در تغذیه رعایت کنید!

دستور پخت آشپزی

کباب میوه با دیپ عسل- ماست

طرز تهیه کباب میوه با دیپ عسل- ماست

اختصاصی

تری گلیسرید بالا

اگر تری گلیسرید بالا دارید این مواد غذایی را مصرف نکنید!

اختصاصی

ویتامین پوست

آیا واقعا راز پاکسازی پوست در این ۵ ویتامین است؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. حسینی گفت:

    مواد ضدعفونی کننده خود می توانند باعث ورود مواد شیمیایی به بدن شوند که ممکن است ضرر آن بیشتر از نفع آن باشد.

  2. من گفت:

    بسیار مفید بود … مرسی

    1. خواهش میکنم وظیفست.