سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

سلامت بانکدارها

شاید شما هم مثل خیلی‌ها فکر می‌کنید کارمند بانک بودن یکی از بهترین مشاغل دنیاست چرا که هزار و یک مزیت دارد؛ ساعت کاری مشخص، وام‌های کم‌بهره، خدمات بیمه و بازنشستگی ایده‌آل و غیره بنابراین جای تعجب نیست که بسیاری از افراد به هر دری می‌زنند تا در آزمون‌های استخدامی بانک‌ها شرکت و شانس‌شان را برای بانکی شدن امتحان کنند، اما بد نیست بدانید آسیب‌های شغلی سلامت کارمندان بانک را هم تهدید می‌کند.

خطر در کمین ستون فقراتسلامت بانکی ها
کارمندان بانک به دلیل نوع شغل شان مجبورند ساعت های طولانی بدون استراحت پشت کامپیوتر بنشینند. به همین دلیل از جمله خطراتی که سلامت این افراد را تهدید می کند، آسیب های ستون فقرات، کمر و گردن است و معمولا به علت نشستن های نامناسب و غیراصولی ایجاد می شود.

در واقع هر فرد با توجه به قد و شرایط بدنش به میز و صندلی خاصی نیاز دارد و باید تناسب میز و صندلی را از جهت ارتفاع و تسلط به میز کار تنظیم کند به طوری که در حالت نشسته، آرنج به صورت خم شده و با زاویه ۹۰ درجه و ساعد موازی و همسطح با میز قرار گیرد.

همچنین هر کارمندی که پشت کامپیوتر می نشیند باید یک زیرپایی داشته باشد تا مجبور به خم کردن بدنش نشود و در حالی که آرنجش روی میز قرار دارد، بتواند از صفحه کلید استفاده کند. لبه بالایی مانیتور هم باید همسطح چشم ها باشد تا احتمال بروز آرتروز گردن کاهش پیدا کند.

وقتی چشم ها آسیب می بیند

بسیاری از کارمندان بانک بعد از مدت کوتاهی دچار کاهش نمره چشم می شوند که بر اثر نگاه کردن های طولانی مدت به صفحه مانیتور ایجاد می شود و گاهی با علائمی مثل خستگی، خشکی، قرمزی و آبریزش چشم همراه است بنابراین اگر می خواهید دچار این عوارض نشوید باید از نگاه کردن طولانی مدت به صفحه مانیتور خودداری کنید، هنگام کار مدام پلک بزنید و بعد از هر ۳۰ دقیقه کار با کامپیوتر دو تا سه دقیقه به چشم هایتان استراحت دهید و به اشیای دور نگاه کنید.

ضد آفتاب را نادیده نگیرید

بسیاری از افراد براین باورند فقط زمانی که زیر نور خورشید قرار دارند باید از کرم ضدآفتاب استفاده کنند در حالی که اگر بیشتر از هشت ساعت در روز مقابل نور کامپیوتر یا لامپ های مهتابی می نشینید، باید هر چهار ساعت یک بار ضدآفتاب بزنید تا احتمال بروز آسیب های پوستی را به حداقل برسانید.

استرس متهم ردیف اول

شاید ساعت کاری بانکی ها محدود باشد، اما حساسیت های شغلی این حرفه باعث می شود کارمندان بانک همیشه استرس زیادی داشته باشند. همچنین مرخصی های این شغل بسیار محدود است به طوری که خستگی جسمی و روانی زمینه بروز افسردگی شغلی را فراهم می کند.

گاهی نیز حجم کار و استرس های کاری بویژه برای رؤسا و معاونان بانک به حدی است که فرد از خانواده و دوستان فاصله می گیرد و همین موضوع روابط خانوادگی و حتی آینده شغلی او را به خطر بیندازد بنابراین به همه بانکی ها توصیه می شود پایان هر هفته را به سرگرمی ها و تفریحات خانوادگی یا دوستانه اختصاص دهند و از مرخصی های سالانه برای رفتن به مسافرت استفاده کنند. شاید با این کار درآمدتان کاهش پیدا کند اما باور کنید ارزشش را دارد.

دکتر اسدالله حبیبی – متخصص طب کار(جام جم آنلاین)

 

سایت پزشکی راستینه

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

پوست و مو

جراحی لیفتینگ صورت

آنچه باید درباره لیفتینگ صورت بدانید

پوست و مو

مزایای مراجعه به متخصص پوست

آنالیز صورت و تمام نکات مربوط به آن

سلامت عمومی

آنالیز حرفه‌ای پوست

آنالیز پوست چقدر مهم است؟

پوست و مو

خط اخم

چگونه از شر خط اخم خلاص شویم؟

اطلاعات پزشکی

بیماری لوپوس

بیماری لوپوس را جدی بگیرید

سلامت عمومی

سطح ایده آل قند خون

سطح ایده آل قند خون چه مقدار است؟

اطلاعات دارویی

نحوه عملکرد سولفات منیزیم

هرآنچه که باید درباره سولفات منیزیم بدانیم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *