سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

چرا زیاد عرق می کنیم و برای درمان تعریق زیاد چه کنیم؟

در بهترین شرایط عرق کردن زیاد می تواند فقط عذاب دهنده و ناراحت کننده باشد، اما بعضی اوقات این تعریق زیاد ناشی از بیماری می باشد. عموما تشخیص علت زیاد عرق کردن برای افراد عادی ممکن نیست. تعریق زیاد ممکن است علامت مشکلات تیروئیدی، دیابت و یا عفونت باشد. تعریق زیاد در افراد مبتلا به اضافه وزن نیز نسبت به سایر افراد شایع تر می باشد. خبر خوب اینکه اکثر موارد تعریق زیاد بی خطر هستند، اگر نگران زیاد عرق کردن خود هستید، در ادامه مطالبی برای راهنمایی شما و اینکه مراجعه به پزشک لازم است یا خیر قرار داده ایم.

تعریق زیاد از حد

تعریق زیاد از حد چیست؟

اگر در هوای گرم بیشتر از بقیه عرق میریزید و یا هنگام کار و فعالیت عرق می کنید، معمولا این نوع تعریق شما خطرناک نیست. عرق کردن واکنش طبیعی بدن به کار زیاد و نیاز به خنک شدن است. افراد مختلف با شدت های مختلف عرق می کنند و این نوع عرق کردن طبیعی می باشد. بعضی از افراد راحت تر از بقیه عرق می نمایند.

عرق کردن زیاد و بیش از حد که نشانه بیماری است، یعنی بسیار بیشتر از آنچه که معمول است عرق کنیم. اگر مبتلا به hyperhidrosis  هستید، زمان های نامناسب که دلیلی برای عرق کردن وجود ندارد، بشدت عرق می نمایید. بعنوان مثال، هوا کاملا مطبوع و مناسب است، شما مضطرب نیستید، تب ندارید و بطور مثال درحال دیدن تلویزیون هستید و یا دراز کشیده اید، اگر ناگهان شروع به عرق کردن کردید و میزان آن بیشتر از حد طبیعی بود، پس عرق کردن شما نرمال نیست.

تعریق بیش از حد به دو دسته کلی تعریق عمومی و تعریق موضعی تقسیم می شود.

 

تعریق زیاد

تعریق موضعی یا عرق کردن زیاد اولیه کانونی

عرق کردن زیاد اولیه کانونی (Primary focal hyperhidrosis) باعث بیماری نمی شود. بطورکلی، در این حالت مشکل شما فقط تعریق زیاد در یک نقطه بوده و دچار یک بیماری نشده اید. افراد مبتلا به این نوع سالم هستند و مشکل خاصی ندارند.

علائم و نشانه های تعریق کانونی نسبتا خاص هستند. برای این به این نوع عرق کردن زیاد کانونی و یا موضعی می گویند که فقط بخش خاصی مانند زیر بغل، ران، سر، صورت، دست ها و یا پاها را تحت تاثیر قرار می گیرد.

چرا افراد به این نوع تعریق دچار می شوند؟ هنوز محققان مطمئن نیستند، بااینحال بنظر می رسد که این نوع تعریق ناشی از نقص در سیستم عصبی باشد. مدارکی وجود دارد که ثابت می کند این نوع عرق کردن بصورت ارثی نیز منتقل می شود.

 

تعریق عمومی

تعریق عمومی یا عرق کردن زیاد عمومی

این نوع شیوع کم تری داشته و باعث تعریق، در سراسر بدن فرد نه فقط دست و یا پا می شود. دلیل اینکه به این نوع تعریق ثانویه می گویند این است که تعریقی ناشی از سایر بیماری ها می باشد. یکی از علائم معمول و مشهور تعریق عمومی ثانویه عرق کردن در شب می باشد.

بعضی از بیماری های و یا مواردیکه باعث تعریق عمومی ثانویه می شوند، شامل:

افراد مضطرب یعنی کسانیکه دچار اختلال اضطراب هستند، بیشتر از سایر افراد عرق می نمایند. اما محققان معتقداند این نوع تعریق با تعریق ثانویه عمومی متفاوت می باشد. البته در بعضی از افراد هردو این اختلالات رخ می دهد.

داروها نیز می توانند باعث عرق کردن شوند، بعضی از داروهای عرق آور شامل:

 • بعضی از داروهای اعصاب
 • بعضیاز داروهای فشار خون بالا
 • بعضی از داروهای تجویز شده برای خشکی دهان
 • بعضی از داروهای آنتی بیوتیک
 • بعضی از انواع مکمل ها

 

عرق کردن زیاد

مواقعی که برای عرق کردن زیاد میبایست سریع به دکتر مراجعه نمایید؟

اگر دچار علامت های زیر هستید، میبایست برای بررسی و مشاوره به پزشک مراجعه نمایید:

 • تعریق شبانه – اگر شبها که ازخواب بیدار می شوید، عرق برروی شما نشسته و یا صبح که بیدار می شوید، ملحفه تان خیس است.
 • تعریق عمومی – اگر نه فقط صورت، دست، پاها و یا ران شما بلکه همه بدن شما دچار عرق می شود.
 • تعریق نامتقارن – اگر دیدید که فقط یک طرف بدن شما مثلا فقط یکی از زیربغل هایتان عرق می کند.
 • تغییرات ناگهانی – اگر تعریق شما ناگهان شدید شد.
 • تغییرات دارویی  – اگر بعد از تغییر دارو دچار تعریق شدید، شدید.
 • تعریق بهمراه سایر علامت ها – این علامت ها می توانند شامل خستگی، بی خوابی، افزایش تشنگی، افزایش ادرار و یا سرفه باشد.

حتی اگر دچار این علائم نیستید، ولی عرق کردن زیاد شما را اذیت کرده و یا برروی زندگی شما تاثیر گذاشته، میبایست برای مشاوره و یافتن علت و درمان به پزشک مراجعه نمایید. هنگام مراجعه به پزشک لیستی از همه داروهایی که مصرف می کنید، باخود به همراه داشته باشید.

 

یونتوفورزیس

درمان عرق کردن زیاد و شدید

هرچند علاجی برای تعریق زیاد موضعی اولیه وجود ندارد، راههایی برای کنترل شدت آن موجود می باشد، این راهها شامل:

 • ضدعرق ها (Antiperspirants) – اسپری ها، لوسیون ها و مام های ضدعرق که در داروخانه ها موجود هستند می توانند به شما کمک نمایند.
 • یونتوفورزیس (Iontophoresis) – در این روش از جریان های کم شدت الکتریکی برای غیرفعال کردن غدد عرق زا استفاده می شود.
 • داروها – بعضی از داروها غدد عرق زا را از تولید عرق باز می دارند.
 • بوتاکس – تزریق بوتاکس، بطور موقت غدد عرق زا را غیرفعال می کند. این نوع درمان روشی تایید شده برای عرق زیر بغل می باشد.
 • جراحی – یکی از راهها قطع کردن یکی از اعصاب درون قفسه سینه بوده که محرک تعریق زیاد است. راه دیگر برداشتن تعدادی از غدد عرق زا میباشد.

تعریق ثانویه نیز اغلب قابل درمان می باشد، اما درمان اصلی آن بسته به علت آن متفاوت می باشد. برای مثال تعریق زیاد ناشی از تیروئید پرکار، با درمان بیماری پرکاری تیروئید درمان می شود. عرق زیاد ناشی از دیابت، معمولا با به تعادل رسیدن گلوکوز خون درمان می شود.

بعضی از اوقات، امکان از بین بردن علت تعریق ثانویه وجود ندارد، مثلا گاهی اوقات علت عرق کردن مصرف دارویی خاص بوده و امکان جایگزین کردن این دارو وجود ندارد. بااینحال حتی در این مواقع نیز ممکن است پزشک قادر به کم کردن تعریق باشد.

 

کمک گرفتن برای درمان عرق کردن زیاد

کمک گرفتن برای درمان عرق کردن زیاد

محققان معتقداند، عرق زیاد از مواردی است که خیلی از افراد آن را جدی نمیگیرند. بعضی از افراد این مشکل را برای ماهها، سالها و یا حتی دهه ها نادیده می گیرند. ولی اینکار کار درستی نیست.

اول از همه این نادیده گرفتن می تواند عواقبی جدی در پی داشته باشد. تعریق زیاد می تواند نشانه ی بیماری خطرناکی باشد، تشخیص به موقع بیماری به درمان بیماری کمک بزرگی می نماید.

ثانیا، حتی اگر تعریق شدید ناشی از بیماری خاص و جدی نباشد، بازهم کمک خواستن از پزشکان حیاتی است. عرق زیاد می تواند باعث جدایی آنها از جامعه و خجالت زدگی و فاصله گرفتن از دیگران شود.

درمان هایی برای این مشکل وجود دارند که واقعا موثر هستند، این درمان ها بهبود قابل توجهی در زندگی شغلی، زندگی شخصی و اعتماد به نفس و عزت نفس شما دارد. برای خیلی از افراد مبتلا به این مشکل درمان، زندگی آنها را زیرورو می کند.

 

منابع

 • کتابخانه راستینه

منبع تصاویر 

 • prevention
 • jinekoloji
 • dermadry
 • healthline

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

اطلاعات پزشکی

تعریق بیش‌ازحد

اگر تعریق بیش‌ازحد دارید، بخوانید

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر مادر من همیشه در هر حال عرق بسیار شدیدی میکنه بعد از مطالعه این مطلب فهمیدم که بخاطر مصرف دارو های اعصاب و بعضی از مکمل هاست یا بیماری تیروئید است لطفا به من کمک کنید تا بفهمم کدام یک تاثیر زیادی برای عرق شدید میشود

 2. حسین گفت:

  سلام من خیلی عرق میکنم عرق صورت دختری هست که با من ازدواج بکنه اما در عوضش مهربانم

 3. علي گفت:

  سلام اصلاح ميكنم شب در خواب

 4. علي گفت:

  سلام ٤٩ سالم و شب از ناحيه پشت سر و پشتم عرق ميكنم طوري كه بالشتم خيس ميشه و بر اثر ان يك طرف بيني ام مسدود ميشه و بعد ان ضعف احساس ميكنم لطفا راهنمايي بفرماييد سپاس

 5. اردوان گفت:

  سلام.
  من بیش از حد یعنی بیش ازحد عرق میکنم.در وقت کار کار.که اصلا انگار سرمو شستم..یعنی بیشتر.سرصورتم..وزیر بغل هام.البته یه وقت میبنی قضیه برعکس میشه..اصلا عرق نمیکنم.ولی درکل عرق کردنم.زیاده.وبیشتر وقتا..و چشمام.بلند نمیشن.بعضی وقتا اصلا خستگی بی خوابی دارم.اظتهراب دارم.افسردگی دارم..عفونت دارم..ولی از همون بچگی اینجوری.بودم..نمیدونم.از کدوم هست.وقتی از حمام میام بیرون هم خیس عرق میشم.زخم معده دارم..سیگار میکشم..
  خیلی عذاب میکشم.این چندین ساله..بی خوابی کشیدم.
  خیلی ممنونم..خیلی ممنونم‌.مارو راهنمایی کنید.پیس چه دکتری بریم.خواهش میکنم.بگید.ما هممون به هم احتیاجیم.وبرای احترام به هم افریده شدیم.خواهشا.

 6. ابوبکر گفت:

  سلام ۵۷ سال دارم ده سال پیش بالن زدم رگ دست چپم مسدود شده بود حالا مدتی است بیش ا زود غرق میکنم

 7. پریزاد گفت:

  سلام من مشکل تعرق زیاد درتمام نواحی بدن رو دارم. به محض اینکه از حمام بیرون میامم. تعرق دارم. درطمان استرس سرم آتیش میگیره جوری که فک میکنم مغزم الانه که از گوش ودماغم بریزه بیرون …چند سال پیش عفونتی زیر پوست سرم عفونت کرد که خیلی عجیب بود پوست سرم باعفونت بلند میشد وغدد لنفاوی سرمم متورم بودن. یک سال بیشتر طول کشد تا درمان شد..ایا اینها به بیماری خاصی مربوط هستند…واینکه باید پیش چه دکتری مراجعه کنم

 8. Mina گفت:

  سلام مامانم چند وقته هر ۱۰ یا ۱۵ دقیقه یهو کل بدنش عرق میکنه خیلی شدید
  دلیلش چی میتونه باشه مامان پیوند کلیه هستش

 9. آوا گفت:

  سلام وقت بخیر
  من نوزده سالمه
  یکی دو هفته ای برای از بین بردن بوی عرق زیربغلم پماد زینک اکسید استفاده میکردم
  بعدش زیر بغل هام شروع کردن به تعریق بیش از حد
  فقط هم همین ناحیه اینجوری شده
  مربوط به پماده یا مشکل دیگه ای دارم؟

 10. هومن گفت:

  سلام من مدتیه شبا از تشنگی از خواب میپرم و وقتی شروع به نوشیدن آب میکنم به جای اینکه تشنگیم برطرف شه شروع به تعریق خیلی شدید در همون لحظه میکنم. تا ۱ ربع عرق میکنم بعد آروم خشک میشم و خوابم میبره. خواهشا اگه مشکل جدی هست منو راهنمایی کنید

 11. امیر گفت:

  سلام برای درمان عرق کردن زیاد به چه دکتری باید مراجعه کرد

 12. امیر گفت:

  سلام به کدام دکتر باید مراجعه کرد.

 13. محمد گفت:

  سئوال من در باره تعرق زیاد بیمار (عمل قلب باز)بعد از تذریق انتی بیوتیک ها بیمار دچار تعرق زیاد میشود

 14. علی ن گفت:

  سلام من در حالت عادی خیلی عرق می کنم حتی وقتی که تازه از حمام هم که میام بیرون خیلی عرق می کنم لطفاً راهنمای کنین

 15. :) گفت:

  سلام.من قبلا ازمایش هم دادم ،هیچ مشکلی ندارم ،اضافه وزنم ندارم،اما تعریقم خیلی زیاده.حتی هوا اگه خیلیی سردم باشه ،با اینکه از سرما میلرزم ولی بازم زیر بغلام عرق میکنه ،اکثرن یکی از زیر بغلم بیشتر عرق میکنه،میشه یه راهی بگین؟ مشکل از چیه

 16. سحر گفت:

  سلام خسته نباشید
  الان چندساله مشکل گرما دارم یعنی هوا خوبه و هیچکس گرماش نیست اما من گرممه و صورتم قرمز میشه پشت کمرم گرمه حتی توی زمستون سردمه اما بدنم گرمه سابقه ترویید هم دارم،این مشکل میتونه از ترویید باشه؟

 17. سعیده گفت:

  سلام.من قبل از اینکه تب مالت خفیف بگیرم عرق نمیکردم یا خیلی کم بود.ولی بعداز درمانم خیلی عرق میکنم مخصوصا زیر بقلم،دست و پا و تنم،هوا سرد هم باشه یا معمولی یک دفعه ایی عرق میکنم .دکتر عمومی،پوست رفتم گفتن چیزی نیست ولی برای خودم مسئله شده.الان حدود ۷سال گذشته.نمیدونم دیگه پیش کدوم دکتری بدم.چیکار کنم؟ممنون

 18. رضا گفت:

  سلام، من خیلی عرق می کنم، خستگی و بی حالی و بی خوابی هم دارم
  به چه متخصصی باید مراجعه کنم

 19. خدمت گفت:

  مقالتون عالی بود

 20. احمد گفت:

  سلام
  من در حالت کلی زیاد عرق میکنم جوری که اصلا نمیتونم لباسهای رنگ تیره بپوشم اما مشکلی که از نظر خود اذیت کنندست اینکه بعد حمام کردن طوری شروع به عرق کردن میکنم که مجبور میشم لباسامون دوباره عوض کنم.
  امیدوارم بتونید راهنماییم کنید.

  1. دکتر گفت:

   اب لیمو طبیعی مصرف کن واخر حمام موقع خروج دوش اب سرد برای منقبض شدن منافض پوستی

 21. علی گفت:

  باسلام من درمواقعی که اضطراب دارم یاتپش قلب دارم عرق میکنم لطفاراهنمایی ام کنیدباتشڪر

 22. مریم گفت:

  من خیلی عرق نمیکنم اما حتی اگه نیم ساعت هم از حموم کردنم گذشته باشه بوی خیلی بدی مثل سرکه میده .نمیدونم چیکار کنم،همین طور عرق پام هم تنده از همون جورابا وکفشایی استفاده میکم که دیگران پاشون میکنن ،ولی بوش تنده. میشه راهنمایی کنین که باید چیکارکنم؟

 23. گل آقا گفت:

  سلام خدمت شما
  من وقتی کدام فعالیتی را انجام میدهم بسیار عرق میکنم در حالیکه دوستانم امان فعالیت رو انجام میدهند هیچ کدام عرقی نمیکنند
  وقتی نیم ساعت دوش میکنم خیلی عرق میکنم اما دستانم هیچ کدام عرقی نمیکنند
  از این مسئله زیاد رنجدمیبرم لطفا کمکم کنید ممنون !

 24. رامین گفت:

  سلام به همگی من بیشتر ناحیه سر و صورتم عرق میکنه بیش از حد مخصوصا تو مکان های اجتماعی وقعا زندگیم مختل شده اخه هیجا دیگه نمیرم باعث خجالتم میشه.

  1. علی گفت:

   باسلام منم سروصورتم بسیارعرق میکندبصورتی موقعیت اجتمایی ام به خطرافتاده وباعث خجالت واضطرابم میشه چیکاربایدکردباتشڪر

 25. رحمت الله بیگی گفت:

  سلام خدمت شما
  من خیلی عرق میکنم مخصوصازیربغلم که متاسفانه بوی خیلی بدی هم دارد.من درکل حرارت بدنم خیلی بالاهست.البته بنظری خودم وشدت عرقم.لطف نموده کمک کنیدچی کارکنم ممنون

 26. علي اقا گفت:

  سلام من زمان استراحت و دماي طبيعي اتاق چندان مشكلي ندارم اما به محض يكم گرم شدن منظورم دماهاي ٢٣-٢٤ درجه به بالا هست با كوچكترين تحرك عرقم در مياد و تو تابستوناي جنوب شرجي تقريبا عاصي و كلافم دايم تمام لباسم خيس هستند در حد چلوندن!!!ببخشيد!!تمام ازمايشا رو دادم هيچي مشكل نداره از تيروييد و … اسپري ها و دئودورانتها شوخين بنظرم ابد تاثير ندارن اگه ممكنه يه راه درست و درمون بگيد بهمون ممنون

 27. .... گفت:

  سلام .من خیلی خیلی زیاد عرق میکنم و از حد معمول رد شده است آیا این امر طبیعی است یا نه و به بیماری خودارضایی مربوط میشود؟؟؟؟لطفا زود جواب بدید
  با تشکر

 28. ارمین گفت:

  سلام
  من حدودا چاقم،ولی خیلی زیاد عرق میکنم،۲۴سالمه،در روز تا چند نخ سیگار هم میکشم
  تازگیا وقتی عرق میکنم دور چشمام هم بشدت سیاه میشه،طوری ک انگار رنگ کردم
  شبا هم گاهی وقتی بیدار میشم ملافه م خیس عرقه
  اگر راهنمایی کنید ممنون میشم
  ب چه پزشکی مراجعه کنم؟

 29. omid گفت:

  سلام،من مدتیه وقتی وارد یمحیط مثلا یه اتاق که یکمی گرمه میشم سرو صورتم بشدت عرق مییریزه تیروئیدمم مشکل نداره طب سنتی رفتم یسری عرقی جات و دم نوش ها هم خوردم بی فایدست روان پزشک هم رفتم باز هم بی فایدس واقعا نمیدونم چیکار کنم زندگیم مختل شده جرأت نمیکنم یمهمونی برم واقعا اگه کسی هست یه راهنمایی کنه ممنون

 30. سلین گفت:

  سلام.سلین هستم۲۰ساله….تاجایی یادم میاد از دوران کودکی تا الان بدنم همیشه به حالت غیر طبیعی عرق میکنه…فقطم یه ناحیه نیست کف دستام و زیر بغلم…واقققعا اذیت میشم…تو زمستون این حالت خیلللی شدید تره…درحالی که بدنم از سرما میلرزه اما تعریقم چند برابر میشه….لطفا راهنمایی کنید که باید چه کار کنم و پیش چه دکتری برم….واقعا کلافه شدم…

 31. مهدی???????? گفت:

  سلام من زیر بغلم بسیار عرق میکنه باید چیکار کنم که حداقل کمتر بشه

 32. سا را گفت:

  سلام روز بخیر
  شب سینم زیاد عرق می کند

 33. امید گفت:

  سلام شب شما بخیر .
  من موقع مهمانی رفتن خیس عرق میشوم انگار تمام بدنم گرم میشه دست خودم نیست استرس میگیرم داخل مهمانی خیس عرق میشوم ممنون میشوم کمکم کنید

 34. بابک گفت:

  با سلام و تشکر از دقت وپاسخهای شما که به سوالات همه جواب داده اید
  من یه سوال از تون داشتم
  من روز ها محیط کارم خیلی گرمم می شود و
  پشتم خیس عرق میشود وقتی کولر روشن می کنم خیلی راحت میشوم ولی ۱۲ نفر همکار دارم همه بلا استثنا می گویند سرد است و الان فصل کولر نیست
  که کاملا حق با آنهاست ،ولی شبها در خونه با لباس خانگی اصلا عرق نمیکنم
  آیا غذایی یا عرقی وجود دارد که من بتونم استفاده کنم تا در این مورد مفید باشه. ممنونم

 35. Zeynab گفت:

  سلام،من دختری ۲۳ساله هستم و از ناحیه زیر بغل زیاد عرق میکنم حتی درهوای خیلی خنک، این موضوع برای من اذیت کنندس روی لباسم هم کاملا مشخصه، لطفا اگه کسی میدونه راه حلش چیه کمکم کنه؟

 36. Fatemeh گفت:

  با سلام، ٢١ساله هستم و از روزي كه يادم مي اد عرق ميكردم اما در اين چند سال اخير شدت عرق بدنم خيلي بيشتر شده تا حدي كه در روزاي گرم چند بار در روز دوش ميگيرم، بيشتر دستها وپاهايم و زير بغل عرق ميكند و هميشه پاهايم عرق سرد دارم هميشه جوراب ميپوشم حتي در خانه و بعضي وقتها در حين خواب، اضطرابم نقش مهمي دارد اما با وجود اينكه دارو ميخورم و روزهايي كه استرس هم ندارم ، و در خواب تمتم بدنم عرق ميكند.

 37. ابولفضل گفت:

  باسلام من۱۶سالم است و خیلی عرق درپشتم میکنم جوریکه شلوارم خیس میشود.چه کارکنم تا درست شم. ممنون .

 38. ابولفضل گفت:

  باسلام من۱۶سالم است و خیلی عرق درپشتم میکنم جوریکه شلوارم خیس میشود.چه کارکنم تا درست شم. ممنون

 39. سعید رضایی گفت:

  با سلام وخسته نباشید
  مشکلی که من ازش رنج میبرم همین عرق کردن که بعد از یک پیاده روی در هوای مرطوب شمال زیر باران و نشستن داخل یک تاکسی که چندین نفر هم مسافر داره باعث میشه که همینطور مرتب شروع به عرق کردن بکنم و تا وقتی که چند دقیقه آرام نگیرم و راحت نشم این مسئله ادامه داره
  این مسئله به غیر از اینکه باعث کلافه شدن من میشه همیشه باعث کثیف شدن لباس ها شده و در بعضی از مواقع در روز باید دو بار به حمام مراجعه کنم
  سوالی که دارم اینکه از یک نفر شنیدم که خودش سال ۸۵ به علت پلیپ و گرفتگی بینی که بر اثر ضربه وارده به بینی بوجود اومده بود ( من هم تجربه همچین ضربه هایی رو چندین بار داشتم و احساس کیپ بودن بینی اکثر مواقع وجود داره) به عمل بینی پناه برده بود و بعد از اون مشکل تعریق صورت و گردنش به صورت قابل ملاحظه ای حل شده بود
  میخوام بدونم همچین مشکلاتی برای بینی اصلا میتونه به زیاد شدن تعریق حتی روی صورت باعث بشه و این حرف دوستمون تا چه حد میتونه درست باشه چون اون به من به اصرار میکرد که برای رهایی از این مسئله با یک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنم و برای جراحی تردید نداشته باشم که مشکلم اینطوری حتما حل میشه
  ببخشید که خیلی طولانی شد
  ممنون

 40. علی گفت:

  سلام.مدت دو هفته است که بدنم زیاد عرق میکنه ،یه خورده پیاده روی میکنم زیر بغلم خیس میشه.
  درضمن اگه لباسم کمی خنک باشه کمتر عرق میکنم.
  لطفا راهنمایی کنید.
  باتشکر… .

 41. کیوان عباسی گفت:

  تنها راه استفاده از ضد عرق هستش من خیلی تحقیق کردم و از چند دکتر هم سوال کردم همه ضد عرق را معرفی کردن .داروخانه داره و خیلی خوبه همه خانواده ما مشکل تعریق زیاد دارن و با ضد عرق فقط قابل کنترل هستش دستگاه الکتریکی و بوتاکس هم استفاده کردم جواب نمیده فقط محلول آلومینیوم کلراید عالیه البته خارجی بگیرید درایسول معروف ترین هستش .

 42. سام گفت:

  من یه مدتیه خیلی عرق گمیکمنم . تمام سر و صورت و بالا تنه خیس عرق میشه. قبلا این طور نبودم.
  باید به چه پزشکی مراجعه کنم؟

  1. قمرمروج گفت:

   اگرعرق زیاد بکنیم باید به چه متخصصی مراجعه کنیم لطفا نام یک پزشک راببرید

 43. reza گفت:

  سلام
  من درطول روزیا شب عرق میکنم مثلایه چایی میخورم عرقم شروع میشه ۵دقیقه ای عرق میکنم یاتو یه جمع شلوغ میشینم عرق میکنم بیشترتابستون اینجوری میشم بقیه ی فصل هانه راستی من فقط صورتم عرق میکنه وبدن همیشه خنکه حتی توگرمترین روزبراحتی بدن عرق نمیکنه حتی توظهر زیر نور افتاب لطفا اگه میشه پاسخ رو به ایمیلم بفرسین مرسی از سایتتون

  1. رامین گفت:

   سلام منم مشکل تورو دارم رضا جان خیلی هم دکتر رفتم ولی فایده ای نداشته اگه چاره ای پیدا کردی به منم لطفا اطلاع بده

 44. S5 گفت:

  باسلام اقای دکتر من فرد مضطربی هستم اما گه گاهی که اضطراب هم ندارم از ناحیه زیر بغل بشدت عرق میکنم هوا هم گرم باشه عرق میکنم اصلا کاسه به کوزه میخوره عرق میکنم خیلی خیلی تاثیر گذاشته تو زندگیم
  مام ضد عرق گرفتم جواب نداد دقیقا باید به چه دکتری مراجعه کنم راستش خیلی هم خجالت میکشم اصلا نمیتونم لباسای مورد علاقم رو بپوشم چون رنگشون جوریه که مشخص میکنه

 45. آزاد گفت:

  باسلام, من ۲۱سالمه,فقط درناحیه ی زیر بغل تعریق زیاد دارم, گاهی اوقات هم دمای بدنم بشدت بالا میره, تو شرایط عادی زیر بغل تعریق زیاد ه,,, میشه لطفاً راهکاری یا درمانی برای از بین بردن این تعریق زیاد تجویز کنین,,,, ممنون

 46. علی اکبر گفت:

  باسلام بنده اظطراب منتشر دارم وهمیشه زیر بغلهایم در موقعه استرس زا عرق میکند بسیار زیاد و درحالت عادیم لطفا راهنمایی کنید به کدام دکتر مراجعه بکنم

 47. علی گفت:

  سلام دوستم تمام بدنش یکدست عرق میکند بصورتی که مجبور است لباس زیر نپوشد. براحتی در ساعت میشود لیتر اب از او جمع کرد. دکتر گفته این درمان ندارد. نظر شما چیست؟ چکار باید انجام دهد؟

 48. aryan گفت:

  با اهداء سلام
  مادرم حدود ۴۰ سال عمر دارد ، حدود ۱۰ سال پیش بعد از اینکه در تنور خانگی همسایمان نان پخته بود به علت گرمای زیاد تنور بعد از پخت نان صورتش ورم کرده و درست مثل اینکه چند زنبور صورت وی را نیش زده باشند . بعد از مدتی صورت مادرم به حالت عادی بازگشته و خوب شد .
  اما بعد از این چند سال هر وقت مادرم در ایام تابستان در معرض نور خورشید قرار می گیرد صورتش بسیار قرمز رنگ می شود و صورتش بسیار ملتهب می شود تا جائی که نمی تواند شب ها بخوابد و یا
  * در منزل در حالی که همه احساس می کنند هوا خوب است وی احساس گرما می کند و فقط از ناحیه صورتش عرق میکند . ( خودش می گوید حساسیت پیدا کرده و این بخاطر آن ماجرا است ) و البته خودش می گوید فصل زمستان بهترم و کمتر عرق می کنم .
  باید چه کار کنیم ؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید .

  1. mrsarrowless گفت:

   با سلام و آرزوی سلامتی برای مادر شما
   لازم است ابتدا یک آزمایش کامل بدهند و سپس به متخصص پوست مراجعه کنند .

 49. Areg گفت:

  شبها بدون استثنا، هر شب با وجود كولر، زمستان و تابستان اينقدر عرق ميكنم كه مجبور شدم رو بالشي يكبار مصرف بيمارستاني بخرم.
  البته اضافه وزن دارم ولي آزمايشات نشان ميدهد:
  FBS 90mg/dl
  ۲hrspp 110mg/dl
  HbA1C 4.8%
  سابقه خانوادگي ديابت دارم و مصرف شكلات زياد، ولي دائما در حال پيگيري هستم و هيچ مشكلي ديده نميشود. ٣٤ سال سن دارم.
  لطفا راهنمايي بفرماييد، صميمانه سپاسگزارم

  1. با سلام بهتر است ازمایش تیرویید انجام دهید با کاهش وزن مسلما تعریق کمتری خواهید داشت

 50. زهرا گفت:

  سلام ۱۸سالمه وچندماهی میشه که درناحیه زیربغلم بیش ازاندازه عرق میکنه!نه فقط درگرماحتی وقتایی که دمای هواخوبه امازیربغلم به شدت عرق میکنه!
  برای جلوگیریش بایدچیکارکنم؟؟؟؟

  1. با سلام ابتدا یک ازمایش کامل انجام دهید

 51. زهرا گفت:

  من از ناحيه ى زير بغل خيلى عرق مى کنم هميشه لطفا من را راهنمايى کنيد.

 52. ali asghar گفت:

  سلام دوستان عزیزمن علی اصغر ۱۵ساله هستم راستش من خیلی زیربغلم عرق میکنه لطفا اگه میشه منوراهنمایی کنید تااین مشکلم حل شه خیلی ممنون

  1. با سلام مشکل شما مربوط به دوران بلوغ می باشد به مرور بر طرف میشود

 53. مهران گفت:

  با عرض سلام
  من با کوچکترین فعالیت خیلی سریع سر و صورت و زیر بغلم شروع به عرق کردن میکنه و خیلی سرع دچار استرس و دمای بالای بدن میشم .کم کاری تیرویید دارم و قرص لووتیروکسین مصرف میکنم اما دکتر گفت این تعریق ربطی به تیرویید تداره. کلافه شدم باید چکار کنم پیش چه متخصصی برم .مرسی

  1. با سلام بهتر است ابتدا ازمایش کامل بدهید تا مشخص شود

 54. محمد گفت:

  با سلام و احترام
  من گاهی اوقات عرقم که شروع میشه به همین راحتی بند نمیاد و مخصوصا وقتی بعد از پیاده روی به مقصد میرسم. من خیلی عرق میکنم و این گاهی اوقات واقعا اذیتم میکنه، مخصوصا زمانیکه سر کلاس هستم و در حال تدریس.
  البته داروی فلوکستین و لوزارتان هم مصرف میکنم ولی قبلا هم که مصرف نمیکردم بازم عرق میکردم، آیا راهی پیشنهاد می‌کنید؟
  باتشکر

  1. با سلام بهتر است ابتدا ازمایش کامل بدهید

 55. الهام گفت:

  سلام
  من بیش از حد عرق میکنم حتی در زمستان و روزهای برفی.بیشتر دست زیر بغل و پا(در صورتی که کفش بپوشم)و عرق بدنم بوی بدی میدهد و خیلی زود شوره میزنم
  چه کنم؟

  1. با سلام شما بهتره مایعات بیشتر مصرف کنید ضمنا ورزش و پیاده روی به رفع بوی بد عرق کمک می کند

 56. حسین گفت:

  سلام، من مشکلم اینه که سر و صورتم خیلی عرق میکنه ولی اصلا استرسی وجود نداره مثلا وقتی از حموم میام بیرون تا نیم ساعت سر و صورتم و بدنم پر عرق میشه یا اینکه بعضی وقتا از یه فضای باز به یه فضای بسته مثلا کلاس یا اداره ای میرم کلی صورتم عرق میکنه آیا باید پیش یه متخصص غدد یا داخلی برم تا درمان بشم یا اصلا درمان نداره؟؟؟ واقعا کلافه شدم
  لطفا راهنمایی کنید

 57. محمد گفت:

  سلام، منم مشکل علی رو دارم ولی اصلا استرسی وجود نداره و بعضا وقتی از یه فضای باز به یه فضای بسته مثلا کلاس یا اداره ای میرم کلی صورتم عرق میکنه آیا باید پیش یه متخصص غدد یا داخلی برم تا درمان بشم یا اصلا درمان نداره؟؟؟ واقعا کلافه شدم چونکه بعضی وقتا خیلی خجالت آوره
  لطفا راهنمایی کنید

 58. شیوا گفت:

  با سلام واحترام
  پسر من ۶سالشه با کوچکترین فعالیتی عرق میکنه و جالبه که این عرق فقط در قسمت سر وصورته .خیلی نگرانش هستم ولی تا حالا علتش مشخص نشده.میشه لطفا راهنمایی بفرمایین

  1. باسلام خدمت شما
   درصورتیکه همراه با تعرق کودک تنگی نفس و کبودی صورت نیز دارد سریعا به پزشک مراجعه نمایید در غیر اینصورت بنظر نمی رسد مشکلی وجود داشته باشد.

 59. آرمان گفت:

  سلام.خواهش میکنم بگین مشکل تعریقم رو به کدوم متخصص باید بگم.حسابی کلافم کرده.خواهش میکنم سریعا بگین.
  لز شما تمنا میکنم.

  1. باسلام خدمت شما
   لازم است برای بررسی ها و آزمایش های اولیه به متخصص داخلی مراجعه نمایید.

 60. مهران گفت:

  باسلام
  من همیشه دمای بدنم از اطرافیام به طور محسوسی بیشتر بود،ولی الان چند ماهه که این قضیه بر عکس شده،هم بیش از حد چاق شدم،هم دمای بدنم کمتر از اطرافیام شده،و بدنم عرق سرد میکنه،مخصوصا پشت ماهیچه های پاهام،می خواستم بدونم آیا این موارد ربطی به کم کاری غده تیروییدم داره،از راهنماییتون ممنون می شم.

 61. مهدی گفت:

  سلام
  پشت بدنم عرق میکنه، البته این مورد فقط تو گرما هست، شب آ هرچقدر هم راه برم و فعالیت کنم زیاد عرق نمیکنم
  ولی فقط یکم هوا گرم باشه یکم راه برم پشتم خیس خیس میشه

  نمیدونم چیکار کنم

  شما چی پیشنهاد میکنید؟

  کاهنده عرق خوبه؟

  دوست دارم عرق کنه بدنم ولی نه تا حدی که تو لباس هام هم معلوم باشه.

  1. باسلام خدمت شما
   این نوع تعریق طبیعی می باشد. بهتر هست از لباس هایی که کم تر تعریق را نشان می دهند استفاده نمایید

 62. A.jay گفت:

  hi
  im 21 years old and my body sweating profusely especially from my hips and bottom areas when i’m do some hard work or doing exercise in gym or playing a game like fotball and etc…………!
  plz give me some treatments, im waiting!!!
  and thank u sooo much for your this helpfull website! 🙂

  1. Hi dear visitor
   generally sweating during exercise isn’t sign of a problem. it is normal and there is no way to stop normal sweating.
   we recommend you drink enough water for preventing dehydration.

 63. Rezaarefi گفت:

  سلام من بعضی اوقات در قسمت سمت چپ ناف خود به اندازه یک سکه ۵۰۰ تومانی احساس درد میکنم که باعث بی اشتهایی واسهال بلغمی مشود که با مالش. و ماساژ شکم بهبود می یابد

  1. باسلام خدمت شما
   احتمالا مشکل شما نفخ شکم می باشد. برای بررسی و درمان به متخصص داخلی مراجعه نمایید.