سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

لک های پوستی و درمان آنها

«صاف و شفاف، شاداب و باطراوات، بدون چین و چروک و لک‌‌های تیره و روشن.» اگر کسی بخواهد درباره پوستی سالم و زیبا صحبت کند، حتما از همین صفت‌ها استفاده خواهد کرد.چون پوست خوب نباید چین و چروک و لک داشته باشد و طراوت و تازگی آن نیز همیشه باید حفظ شود. البته بعضی از این موارد می تواند نشانه بیماری ها و مشکلات پوستی خاصی هم باشد، ولی برخی هم فقط از نظر زیبایی دردسرساز است و خطری فرد را تهدید نمی کند. لک های پوستی یکی از همین موارد است که در بسیاری از مواقع، افراد را نگران می کند و آنها را به فکر روش های درمان و برطرف کردن لک می اندازد. در صورتی که شاید از نظر سلامت مشکل خاصی نداشته و فقط موضوع زیبایی مطرح باشد. دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو می گوید: لک های پوستی به علل مختلفی ایجاد می شود و انواع متفاوتی دارد؛ کک و مک یکی از انواع لک های پوستی است و علاوه بر آن، لک ها ممکن است ناشی از آفتاب باشد یا به دلیل بارداری ایجاد شود و همچنین مصرف داروها و افزایش سن نیز می تواند عاملی برای بروز لک های پوستی باشد. بنابراین شیوه درمان و برطرف کردن هر یک از این لک ها هم با توجه به نوع آن متفاوت خواهد بود.

لک های پوستی در دوران بارداری

لک های پوستی در دوران بارداری

با این که همه خانم هایی که لذت مادر شدن را تجربه کرده اند، می گویند نه ماه بارداری یکی از شیرین ترین و به یادماندنی ترین دوره های زندگی است، اما همه آنها مشکلات و دردسرهای این دوران را هم تائید می کنند؛ یکی از این مشکلات هم ایجاد لک های پوستی است.

دکتر احسانی، در گفت وگو با «جام جم» یادآور می شود: این لک ها که ممکن است در دوران بارداری ایجاد شود، در اغلب موارد پس از بارداری و زایمان بهبود می یابد. البته درصد کمی از این لک ها هم ممکن است باقی بماند که برای برطرف کردن آنها درمانی به نسبت طولانی مدت نیاز است.

آفتاب که به پوست می تابد در کنار همه خوبی هایش، مضراتی هم خواهد داشت که به گفته این متخصص پوست و مو، یکی از این مشکلات ایجاد لک های پوستی یا تشدید آنهاست. لک های دوران بارداری نیز در صورتی که در معرض آفتاب قرار بگیرد، پررنگ تر خواهد شد و به همین دلیل یکی از شیوه های بهبود این لک ها، اجتناب از قرار گرفتن زیر نور خورشید است. اما این که چرا این لک ها ایجاد می شود هم پرسشی است که دکتر احسانی به آن چنین پاسخ می دهد: مصرف قرص های ضد بارداری، حاملگی و زمینه های ژنتیکی در بروز این لک ها موثر خواهد بود.

 

لک های پوستی

لک های پوستی از کودکی تا بزرگسالی

بعضی ها می گویند کک و مک پوست را زیباتر می کند و خیلی ها هم برعکس، این لک های پوستی را دوست ندارند و با هر شیوه ای می خواهند آنها را از صورتشان پاک کنند.

دکتر احسانی درباره این لک ها توضیح می دهد: کک و مک در واقع لک های ناشی از آفتاب است که مسائل ژنتیکی هم در ایجاد آن تاثیر دارد. گاهی بچه های خردسال را با کک و مک می بینیم و گاهی هم افراد میانسال و سالمند را، بنابراین می توان گفت این لک ها در سنین پایین هم ممکن است ایجاد شود که به گفته این متخصص پوست و مو با افزایش سن و در اثر نور خورشید، تعداد آنها بیشتر و رنگ شان هم پررنگ تر می شود. آنهایی که لک های روی پوست شان را دوست ندارند، می توانند به کمک درمان های دارویی و گاه لیزر و لایه برداری وضع بهتری ایجاد کنند. این عضو هیات علمی دانشگاه ضمن بیان این مطلب، خاطرنشان می کند: در صورتی که درمان های دارویی به این افراد کمک نکند، از لیزر یا لایه برداری کمک می گیریم تا مشکل شان برطرف شود.

 

لک های پوستی ناشی از آفتاب

آفتاب مقصر است

آفتاب با همه خوبی هایش اگر مراقب نباشیم می تواند سلامت مان را تهدید کند و علاوه بر آن، از نظر زیبایی هم مشکل ساز شود. ایجاد لک های پوستی ناشی از آفتاب یکی از همین موارد است که دکتر احسانی در موردشان توضیح می دهد: لک های ناشی از آفتاب معمولا در اثر افزایش سن ایجاد و در ناحیه پشت دست ها یا صورت و قسمت هایی از بدن که در معرض آفتاب قرار دارد، ایجاد می شود. وی می افزاید: این لک ها، لک های قهوه ای کمرنگی است که گاهی نیز ممکن است بتدریج برجسته شود؛ البته این لک ها خوش خیم بوده و خطری ندارد.

به گفته این متخصص پوست و مو، وجود چنین لک هایی فقط از نظر زیبایی برای فرد مشکل ساز خواهد شد و به همین دلیل برای برطرف کردن شان نیز از درمان های دارویی استفاده نمی شود. در صورتی که فرد بخواهد این لک ها را از بین ببرد، می توان آنها را سوزاند یا منجمد کرد. لایه برداری و لیزر هم از دیگر شیوه هایی است که به کمک آن می توان لک ها را از بین برد.

 

داروهایی که پوست را لک می کند

بیماری ها و داروهایی خاص هم می تواند عاملی باشد برای ایجاد لک های پوستی. دکتر احسانی در این باره می گوید: مصرف بعضی داروها می تواند موجب بروز لک های پوستی شود و این لک ها که اغلب در پوست صورت وجود دارد، با نور خورشید پررنگ تر و بیشتر خواهد شد. با قطع دارو البته این لک ها تا حد زیادی بهبود می یابد و حتی ممکن است کمرنگ تر و محو شود.

وی با اشاره به بیماری هایی که باعث ایجاد لک های پوستی می شود، توضیح می دهد: بعضی از بیماری های پوستی مانند «لیکن پلان» نیز می تواند لک هایی در صورت یا نواحی دیگر بدن ایجاد کند. این لک ها ممکن است قهوه ای و وسیع باشد و تعدادشان نیز می تواند افزایش یابد.

تغذیه صحیح هم از دیگر عوامل موثر در حفظ سلامت و شادابی پوست است و بی شک، کمبود برخی از مواد غذایی می تواند یکی از عوامل ایجاد لک های پوستی باشد. دکتر احسانی در این باره می گوید: ویتامینی که کمبود آن در بدن می تواند موجب بروز لک های پوستی شود، ویتامین B12 است و معمولا سایر مسائل تغذیه ای چندان نقشی در این زمینه ندارد.

 

استفاده از کرم ضدآفتاب

لک های پوستی مختلف؛ درمان های متفاوت

در یک تقسیم بندی کلی، کک و مک، لک های دوران بارداری و لک های ناشی از آفتاب و افزایش سن انواع مختلف لک های پوستی را تشکیل می دهد که هر یک هم به شیوه خاص خودش درمان می شود.

به گفته دکتر احسانی، آفتاب این لک ها را پررنگ تر می کند، به همین دلیل استفاده از کرم ضدآفتاب، پایه و اساس روش های درمانی لک های پوستی است.

وی می افزاید: استفاده از داروهای ضدلک و کرم های لایه بردار نیز با تجویز پزشک می تواند در درمان این لک ها موثر باشد. البته، در صورتی که دارو موثر نباشد لایه برداری و لیزر می تواند به طور نسبی و نه به طور کامل و صددرصد، لک ها را کمرنگ یا محو کند. این متخصص پوست و مو یادآور می شود: احتمال برگشت لک های پوستی زیاد است، ولی اگر فرد به خوبی از ضدآفتاب ها استفاده کند و مراقبت های لازم را انجام دهد، احتمال برگشت این لک ها بسیار کاهش می یابد.

 

ملانوما

این لک ها خطرناک است

گاهی کوچک ترین تغییری در بدن می تواند نشان دهنده مشکلی جدی و بزرگ باشد. لک های پوستی هم همین طور است و خیلی ها نگران بدخیم شدن شان هستند. دکتر احسانی درباره لک هایی که ممکن است بدخیم شود، توضیح می دهد: «ملانوما» که بدخیم ترین سرطان پوست است از خال های پوستی یا گاهی هم خودبه خود ایجاد می شود. در مواردی هم ممکن است ابتدا ملانوما به صورت یک لک پوستی قهوه ای نمایان شود که بتدریج برجسته و تیره تر می شود. البته این لک ها از همان ابتدا چند رنگی است، به طوری که قسمت هایی از آن تیره تر یا روشن تر و پررنگ تر یا کمرنگ تر است.

وی می افزاید: وجود چنین لک های پوستی در سنین بالا اهمیت خاصی دارد، ولی در سنین پایین تر معمولا مشکل آفرین نخواهد شد. بنابراین در صورت ایجاد لک هایی که احتمال بدخیمی آنها وجود دارد باید به پزشک مراجعه کنید و به موقع اقدامات درمانی لازم را انجام دهید.

متأسفانه در سال های اخیر، افراد غیرمتخصص نیز اقدامات درمانی و زیبایی مربوط به پوست و مو را ارائه می دهند که به گفته دکتر احسانی این کار می تواند مشکلات بیشتری برای فرد ایجاد کند. بنابراین توصیه می شود حتما برای انجام کارهایی مانند لایه برداری، لیزر و میکرودرم و.. به متخصصان پوست و مو مراجعه کنید.

 

منابع

 • نیلوفر اسعدی بیگی
 • گروه سلامت جام جم آنلاین

منبع تصاویر 

 • stayful
 • liberaldictionary
 • attshape2017.eventcore
 • shemazing
 • sertimgu
 • health.clevelandclinic
 • panoramaskincenter

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

ریداستیم

ریداستیم ؛ روشی غیرتهاجمی برای رسیدن به لاغری

زیبایی

هدف از اگزیمیا

هر آنچه که باید از اگزیمیا بدانید

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بتی گفت:

  عالی بود

 2. محمد گفت:

  سلام من پسری ۳۴ ساله هستم تقریبا یک سالی هست چند لکه روی پیشونیم و صورتم افتاد بعد به دکتر مراجعه کردم چند تا پماد بهم داد مصرف کردم کم رنگ شدن ولی از بین نرفتن ولی متاسفانه بعد از ۶ ماه دوباره چندتا لکه دیگه هم روی صورتم و توی سرم ایجاد شد بخدا افسردگی گرفتم ما بگید چکار کنم انواع آزمایش رو هم دادم هیچ مشکلی نداره دکترا فقط میگن از آفتابه تورو خدا راهنماییم کنید

 3. معصوم گفت:

  سلام.من ۲۸سالمه،پوست سبزه و مستعد جوش دارم جایی هم هستم که آب و هوای خشک داره،قبلا فقط یه لکه قهوه ای کوچیک یه طرف بینی ام بود الان هر دوطرف بینی ام لکه های قهوه ای تا بالای لبم افتاده ،حدود ۵ماهه از ضد لک بیودرما که دکتر واسم نوشت استفاده میکنم ولی احساس میکنم کمرنگ ک نشدن هیچی پررنگ تر هم شدن،ضد افتاب هایی که این چند وقت استفاده کردم ،سان سیف ،سینره،پرودرما،و مرطوب کننده هم کیو وی ،فیس دوکس،سینره،مدیلن،نئودرم،هیچ کدوم هم به پوستم سازگار نبوده،خواهش میکنم راجع به ضد لکم راهنمایی بفرمایید و اینکه یه شوینده خوب برای استفاده روزانه و هگچنین ضد آفتاب و آبرسان برای پوست من که هم خشکه و هم مستعد جوش معرفی کنید.ممنونم.

 4. پیروز گفت:

  باسلام راجع به نوروفیبرو ماتوز توضیحاتی بفرمایید

 5. طاهره گفت:

  باسلام :عالی مطالبتون من صورتم لکه های قهوای داره خیلی دکتر رفتم لیزرهم کردم ولی فایده ای نداشت خیلی افسرده شدم چه باید بکنم ممنون راهنمایی کنید یا شماره داشته باشم خودتون درمونم کنید هزینش هرچه قدر بشه هم مشکلی نیست فقط نتیجه بگیرم واقعا زندگیم داره بهم میریزه مرسی

 6. حمیده گفت:

  سلام ، پست بسیار آموزنده ای بود سپاسگزارم

 7. آسن گفت:

  سلام،من پسری سی ساله هستم از دو سال پیش روی صورتم لکه‌ها قهوه‌ای شده که زمستانها کمرنگ میشه و تابستانها پرنگ میشه. بیشتر تو قسمت پیشانی و لوپهام هست رفتم دکتر پوست یه پماد داد گفت تا شش ماه دیگه خوب نشد باید بری آزمایش تیروئید . بعد از خوب نشدن پس از شش ماه رفتم آزمایش تیروئید گفتن نرماله آزمایش کلیه و چند آزمایش دیگه رفتم همه چیم نرمال بود دکتر هم دارو یا راهکاری معرفی نکرد. البته من سه سال هست که تو آلمان زندگی میکنم. پیشاپیش ممنون از راهنماییتان.

 8. Leila گفت:

  سلام خسته نباشید
  من حدودا ی ماهیه ک رو پوست بدنم یعنی پهلوها و کمر و روی سینه و بازوها و ساق دستم تعداد خیلی کمی هم روی رون پام لک های قهوه ای کوچیک زده ک درد ندارن اما بعضی وقتها میخارن و کمی هم ملتهب شدن
  بنظرتون من باید چیکار کنم؟؟؟لطفا راهنماییم کنید

 9. زینب گفت:

  سلام مدتیست ک یک لک قهوهای روشن زیر سینه هام زده .اوایل هیچ دردی نداشت. ولی حالا مدتیست وقتی فشار میدهم درد میکنه وسینه هامم بزرگ شدن ولی هیچ دردی ندارن.ممکنه ربطی به این لک داشته باشن ؟
  همچنین پهلومم درد میکنه و همش تیر میکشه
  من میترسم لطفا راهنماییم کنید

 10. کیوان گفت:

  سلام
  من یه کار اشتباه کردم یا بهتره بگم حماقت و اون اینه که خواستم یه خال مشکی مسطح که روی دستم بود رو با سوزن بکنم ولی نشد و یه مقدار خونریزی کرد و سپس ولش کردم بعدا شنیدم که ممکنه سلول های اون لکه سرطانی باشه و توی بدن پخش بشه و با توجه به اینکه هنگام انجام اینکار دستم خونریزی کرد الان چیکار کنم
  خیلی ترسیدم

 11. علیرضا گفت:

  سلام ببخشید من پسر ۲۷ ساله هستم ی هشت سالی ی لک رو صورتم سمت راست فقط هست هرچه دکتر رفتم. دارو ساختنی دادن کم رنگ میشه ولی از بین نمیره چکار کنم لیزر کنم؟ ممنون

 12. فاطمه گفت:

  سلام لطفا راهنمایی کنید،من پوستم سفید و صاف هست اما روی بینی من حدود یک ماه پیش جای جوش ب لک تیره کوچک تبدیل شده باید چیکارکنم تا ازبین برود و محو شد اثری نماند توراخدا کمک کنید اعتماد ب نفسم از بین رفته

 13. ليلي گفت:

  سلام ممنون از سايت خوبتون . من چند روزي هست كه يك دفعه روي سينه ، شكم و بالاي باسن و زير زانوم لكه هاي قرمزي آورده كه اندازه هاشون فرق دارن اما مثل هم هستن ، نگرانم ميشه راهنمايي كنيد . ممنون

 14. محبوبه گفت:

  سلام
  من حدودا پونزده سال پیش به مدت دو هفته قرص ضدبارداری مصرف کردم و بعد صورتم لک زد انواع کرم ها و لايه برداری ها رو امتحان کردم اما فقط به مرور زمان کمرنگ شد و از بین نرفت.میخواستم ببینم بجز لیزر راهی برای از بین بردنش هست؟
  ممنون

 15. سوفيا گفت:

  ديدگاه من كجاست؟

 16. سوفيا گفت:

  باسلام
  من براى برنزه شدن دوبار آفتاب گرفتم به فاصله يك هفته از هم.
  بعد از دومين بار آفتاب گرفتن روى شانه هايم به شدت لك بزرگ قهوه اى تيره شده است(فقط از روغن بچه استفاده كرده ام)
  الان ٤ روز است كه به هيچ وجه تغيير رنگ نداده !
  به نظر شما چكار بايد انجام بدم.
  در ضمن تاول نرده و زبر نشده است.
  با تشكر

 17. سوفيا گفت:

  باسلام
  من براى برنزه شدن دوبار آفتاب گرفتم به فاصله يك هفته از هم.
  بعد از دومين بار متاسفانه روى شانه هايم به شدت لك بزرگ قهوه اى به وجود اومده
  الان ٤ روز است كه به هيچ وجه تغيير رنگ نداده !
  به نظر شما چكار بايد انجام بدم.من خيلى نگران هستم كه لك از بين نرود.
  در ضمن تاول نرده و نيز پوستم هم زبر نشده است.
  با تشكر

 18. صدف گفت:

  سلام من حدود يك سال است كه از سولاريوم استفاده ميكنم هفته اي يكبار. اوايل مشكلي نداشتم از وقتي كه قرص ضد بارداري مصرف كردم در پشت ران دچار لك هايي به شكل سلوليت شدم كه با قطع قرص هنوز از بين نرفتن ايا علت سولاريوم است؟

 19. غزل گفت:

  ببخشید خیلی ممنون از پاسخگویی شما میشه لطفا به من بگید که این لکه از بین میروند یانه؟

  1. باسلام خدمت شما
   بدون بررسی متخصص پوست و درصورت نیاز آزمایش و نمونه برداری امکان نظر دادن نمی باشد.

 20. غزل گفت:

  سلام ،ببخشید من در یک مهمانی به علت نبود صابون مخصوص صورت با استفاده از صابون مایع صورتم را شست و شو دادم و از کناره ها بینی تا کناره های لبم خشک شد و پس از مدت کمی دو لک قرمز و بعد قهوه ای رنگ کناره های لبم ایجاد شد ابتدا با چند دکتر دارو ساز صحبت کردم ولی با گذشت یکی دو ماه و استفاده از کرم های مختلف لکه های صورتم بهبود نیافتند و به صورت لکه های قهوای باقی ماندند ولی کمی قبل تر دو سه بار از کرم لایه بردار A.H.A 7% استفاده کردم وحالا نگران ماندن لکه های روی صورتم هستم و پوستی سفید دارم لطفا سریعا پاسخ سوالم را بدهید تا بلکه راه چاره ای پیدا کنم.

  1. باسلام خدمت شما
   مشکل شما تخصصی بوده و میبایست به متخصص پوست مراجعه نمایید. کرم روشن کننده و ضدلک سی گل نیز توصیه می شود.

 21. محمدزاده گفت:

  باسلام حدود سه ماهی است که لکه ای گرد و و سیع در وسط گلوم دیده میشه.من سیگار میکشم و بنظر میاد با مصرف بیشتر سیگار پررنگ تر هم میشه علایم دیگری ندارم.لطفا مرا راهنمایی کنید.

  1. باسلام خدمت شما
   میبایست به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید.
   برای تشخیص علت نیاز به نمونه برداری از لکه می باشد.

 22. منیره 36 سالم گفت:

  مدتی هست در چانه ام لک قرمز رنگی هست وپوست سفید میدهد

  1. محمدزاده گفت:

   با سلام حدود سه ماهی است که لکه ای گرد و وسیع در وسط گلوم دیده میشه.من سیگار میکشم و بنظر میاد با مصرف بیشر سیگار پررنگ تر هم میشه.علایم دیگری ندارم.لطفا مرا راهنمایی کنید.

 23. milad گفت:

  مدتی هست در چانه ام لک قرمز هست وپوست سفید میدهد

  1. باسلام خدمت شما
   مشکل میبایست توسط متخصص پوست بررسی شود، تا علت آن مشخص و درمان آن تجویز گردد.

 24. طوبی گفت:

  سلام وخسته نباشید.مدتی ست روکشاله ران وزیر بغلم لکه های کوچیک مانند کک و مک دیده میشه آیا با انجام راهنماییهای که نوشته ایدمیتوانم انهارا از بین ببرم یا کم بشن.لطفا راهنماییم کنید.

  1. باسلام خدمت شما
   موارد ذکر شده درصورتیکه لکه ها و کک ها دردناک نیستند و خونریزی نمی کنند و در کل عادی هستند، عموما بی خطر می باشد. درصورتیکه جواب نگرفتید به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید.
   لطفا قبل از هر درمان خانگی بخش

   این لک ها خطرناک است

   را بادقت مطالعه نمایید.

 25. ملیساخانم گفت:

  سلام
  مطالبتون مفید بود اما یه خورده خلاصه هستش، میخواستم اگه ممکنه باهاتون به صورت اینترنتی گفتگو داشته باشم .
  من مشکل تیرگی پوست دارم همانطور که شما گفتید بخاطر مصرف دارو بوده ، مصرف داروی لوراتادین و افزایش پروتئین و نشست اون روی پوستم
  ممنون میشم بهم ایمیل بزنید

  1. باسلام متاسفانه امکان گفتگوی آنلاین وجود ندارد
   برای درمان میبایست به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید.