سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

نشانه های سکته مغزی در زنان

سکته مغزی سومین علت مرگ در بین زنان است، اما بسیاری از خانم‌ها از علائم و نشانه‌های هشداردهنده‌ای که مختص زنان است آگاهی ندارند.

محققان دانشگاه ایالتی اوهایو اعلام کردند که از بین ۱۰۰۰ زن مورد بررسی در تحقیقی تازه، تنها یک نفر از هر ۱۰ نفر می‌دانست که سکسکه کردن همراه با درد غیرمعمول در ناحیه سینه می‌تواند از علائم اولیه سکته مغزی در زنان باشد؛ البته به گفته محققان مذکور، علل یکسانی نیز علاوه بر این نشانه‌های خاص، هم در مردان و هم در زنان مانند سیگار کشیدن، کاهش فعالیت‌های بدنی و بالا بودن فشار خون می‌تواند موجب افزایش ریسک سکته مغزی شوند؛ اما تنها حدود ۱۱ درصد از زنانی که از آن‌ها سئوال شده بود، از پیش می‌دانستند که عواملی مانند بارداری، بیماری لوپوس، سردردهای میگرنی، قرص‌های ضد بارداری و درمان‌های جایگزین هورمونی می‌توانند احتمال بروز سکته مغزی را در آنان افزایش دهند.

دیگر علائمی که در زنان می‌تواند نشانه سکته مغزی باشد سرگیجه، سردرد و احساس گزگز در همه بدن است که در یک طرف بدن شدید‌تر احساس می‌شود. همراهی سکسکه و درد قفسه سینه هم در زنان از علائم سکته مغزی است که گاهی به اشتباه نشانه‌ای از سکته قلبی یا سوءهاضمه در نظر گرفته می‌شود.

بارداری بخصوص در ماه‌های آخر و حتی بعد از زایمان هم می‌تواند خطر بروز سکته مغزی در زنان را افزایش دهد.

به گفته دکتر «دایانا گرین چادوس»، سرپرست تیم تحقیق، تشخیص زودرس علائم سکته مغزی بسیار مهم است چون در این صورت می‌توان با تجویز دارو از گسترش بیشتر آن و صدمه به بافت مغز جلوگیری کرد. بسیاری از زنان فکر می‌کنند سکته مغزی بیماری مخصوص مردان بوده و در زنان ایجاد نمی‌شود ولی این فکر نادرست است و آموزش علائم بروز سکته مغزی به زنان از اهمیت بالایی برخوردار است.

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • منبع تصویر و مقاله سایت جام جم سرا به نشانی http://sara.jamejamonline.ir/NewsPreview/1938293298047567444

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *