سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

کمردرد چیست؟ علل و علایم کمردرد؟ چگونگی پیشگیری و درمان کمردرد؟

کمر ارتباط دهنده بالا و پایین بدن به همدیگر بوده و بیشترین فشار وزن در بدن را تحمل می‌کند. به همین دلیل آسیب دیدن و کمردرد بخصوص موقع خم‌شدن، برداشت و یا حرکت دادن بدن بسیار معمول می‌باشد و هرفرد حداقل یکبار کمردرد را تجربه می‌کند. کمردرد یکی از معمول‌ترین دلایل غیبت از کار و یا مراجعه به پزشک است. هرچند کمردرد آزاردهنده و ناراحت کننده است ولی معمولا مشکلی جدی نمی‌باشد و پیشگیری و یا کاهش درد کمر با انجام روش‌ها و رعیات عواملی ممکن می‌باشد. اگر نتوانستید از کمردرد پیشگیری کنید، درمان های ساده خانگی معمولا برای درمان کمردرد ممکن می‌باشد و جراحی معمولا برای درمان این درد معمول مورد نیاز نیست.

علائم کمردرد

نشانه‌ها و علائم کمردرد

بسته به دلیل کمردرد علائم و نشانه‌های آن متفاوت می‌باشد. درد کمر ممکن است کم و مبهم و یا شدید و سخت باشد. این درد می‌تواند در ناحیه کوچکی از کمر و یا کل کمر، خود را نشان دهد. ممکن است هنگام کمردرد، دچار گرفتگی عضلات شوید. همچنین کمردرد می‌تواند باعث مشکلات پا از جمله درد، بی حسی یا سوزن سوزن شدن پا شود. اکثر موارد کمردرد کوتاه مدت (حاد) بوده و بعد از چند هفته ازبین می‌رود. درصورتیکه شما تحت فشار باشید، ممکن است کمردرد شما به نوع طولانی مدت (مزمن) تبدیل شود.علائم شایع کمردرد شامل:

 • دردهای عضلانی
 • درد ضربه زننده یا تیرکشنده
 • دردی که تا پایین پای شما کشیده می‌شود
 • محدود شدن انعطاف پذیری یا محدوده حرکت کمر
 • ناتوانی در راست ایستادن

 

دلایل کمردرد

دلایل کمردرد

معمولا دردکمر بدون دلیل واضحی شروع به ظاهر شدن می‌کند و پیداکردن دلیل آن به آسانی ممکن نمی‌باشد، عواملی که می‌تواند باعث کمردرد شود، شامل:

 • کشیدگی ماهیچه‌ها و یا رباط‌ ها.
 • دیسک برجسته و یا بیرون زده و فتق دیسک.
 • آرتروز
 • ورم مفاصل
 • افزایش سن
 • مشکل مادرزادی ستون فقرات

سایر دلایل شامل:

 • اختلال خواب
 • برداشتن و حمل بارهای سنگین
 • تشک نامناسب

 

افراد در خطر کمردرد

هرکسی حتی کودکان و نوجوانان هم ممکن است دچار کمردرد شود. هرچند وزن زیاد، فقدان تحرک و بلندکردن نامناسب اجسام معمولا عامل کمردرد تصور می‌شوند، اما تحقیقات در رابطه با این عوامل هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده‌است. یکی از گروههایی که بنظر می‌رسد در خطر بیشتری برای ابتلا به کمردرد هستند، افراد مبتلا به مشکلات روانی همچون افسردگی و اضطراب می‌باشند، هرچند دلیل مشخصی برای این بیماری در این افراد مشخص نشده‌است.

 

چگونگی درمان کمردرد

چگونگی درمان کمردرد

بیشتر انواع کمردرد، بعد از چند هفته استراحت و درمان‌های خانگی و استفاده از مسکن‌های ساده بهبود پیدا می‌کنند. مدت کمی استراحت در رختخواب مناسب است، اما خوابیدن بیشتر از چندروز در رختخواب می‌تواند مضراتی بیشتر از فوایدش داشته باشد. فعالیت های روزانه خود را تا آنجاکه می‌توانید ادامه دهید. فعالیت های سبک همچون پیاده روی و کارهای عادی و روزانه معمولا بدون مشکل و مناسب است. اما اگر فعالیت خاصی درد شما را افزایش می‌دهد، از انجام آن خودداری نمایید. اگر درمان خانگی بعد از چند هفته اثر نکرد و یا درد شما شدید بود، شما به پزشک برای تجویز داروهای قوی و یا سایر درمان‌ها نیاز دارید. سایر درمان‌ها شامل:

درمان دارویی کمردرد

پزشک شما معمولا مسکن‌هایی از جمله استامینوفن یا ایبوپروفن یا ناپروکسن استفاده نماید. این داروها را همانطور که پزشکتان تجویز کرده مصرف کنید، چراکه مصرف زیاد می‌تواند اثرات جانبی جدی در پی داشته باشد. اگر درد شما با داروهای مسکن عادی بهتر نشد، پزشک ممکن است از شل کننده های عضلانی استفاده نماید.

داروهای مخدردار همچون کدئین یا هیدروکدون برای مدت‌های کوتاهی ممکن است تجویز شوند.

فیزیوتراپی و ورزش برای درمان کمردرد

فیزیوتراپی اساس درمان کمردرد می‌باشد. یک فیزیوتراپیست حرفه‌ای می‌تواند طیف گسترده‌ای از انواع درمان از جمله درمان با گرما، اولتراسوند، تحریک الکتریکی و تکنیک‌های آزاد کردن ماهیچه برروی ماهیچه‌ها و بافت‌های نرم پشت بدن، استفاده می‌نماید. فیزیوتراپیست میتواند به شما ورزش‌های خاصی آموزش دهد که انعطاف پذیری و قدرت ماهیچه‌های شکم و پشت شما را افزایش دهد. انجام منظم این ورزش‌ها می‌تواند از درد کمر در آینده پیشگیری نماید.

تزریق برای درمان کمردرد

اگر سایر روش‌های درمان برای شما جوابگو نبود و درد کمر شما کاهش پیدا نکرد یا درد آن به پای شما هم کشیده شده و شمارا ناتوان سازد، پزشکتان ممکن است برای شما آمپول کورتيزون (یک داروی ضدالتهاب) درفضای دور نخاع شما تزریق نماید. تزریق کورتیزون به کاهش التهاب دور ریشه‌های عصبی کمک می‌کند، اما این تسکین کم‌تر از چندماه دوام می‌یابد.

جراحی برای درمان کمردرد

تعداد کمی از افراد برای درمان کمردرد به جراحی احتیاج پیدا می‌کنند. اگر شما دچار کمردردی شدید به همراه تیرکشیدن پا یا ضعف شدید عضلانی بدلیل تحت فشار قرارگرفتن اعصاب باشید، ممکن است درمان جراحی برای شما مفید باشد. درغیر اینصورت جراحی فقط برای درمان مشکلات مادرزادی و ساختار استخوانی که درمان آنها با روش های دیگر کافی نبوده، استفاده می‌شود.

درمان کمردرد با طب سنتی یا جایگزین

برای درمان کمردرد می‌توان از بعضی انواع روش‌های موجود در طب سنتی یا جایگزین می‌توان استفاده نمود، این روش‌ها شامل:

 • طب سوزنی: یک فرد حرفه‌ای در طب سوزنی با فروکردن سوزن‌های استرلیزه و استیل در نقاط خاصی از پوست بد نمی‌تواند درد و سایر علائم کمردرد را بهبود بخشد.
 • ماساژ: اگر کمردرد شما بدلیل خشکی عضلانی و یا فشار بیش از حد بر عضلات باشد، ماساژ درمانی ممکن‌است بتواند به شما کمک کند.
 • یوگا: بعضی از انواع یوگا می‌تواند به شما در کاهش شدت کمردرد کمک نماید.

 

دقت در برداشتن اجسام

پیشگیری از کمردرد

برای سالم نگه‌داشتن کمر و پیشگیری از دردهای آتی موارد زیر می‌تواند کمک کند:

 • ورزش کنید. ورزش‌ های منظم، کم شدت و هوازی (ورزش‌هایی که باعث فشار بر کمرنشوند) می‌تواند قدرت و تحمل شما را افزایش داده و به ماهیچه‌های شما برای عملکرد بهتر کمک می‌کنند. ورزش‌هایی همچون پیاده‌روی و شنا و استفاده از دوچرخه‌های ثابت انتخاب‌های مناسب می‌باشند. با پزشکتان برای پیداکردن مناسب ترین ورزش برای خودتان مشورت نمایید.
 • قدرت عضلانی و انعطاف پذیری ماهیچه‌هایتان را افزایش بخشید. ورزش‌های مخصوص ناحیه شکم و کمر(تمرینات تقویتی) می‌توانند ماهیچه‌های این ناحیه را تقویت کرده و این ماهیچه‌ها را به شکم‌بندی که جلوی فشار زیاد بر کمر را میگیرد، تبدیل کنند. برای پیداکردن بهترین و مناسب ترین ورزش برای خودتان باید به پزشک و یا فیزیوتراپیست مراجعه نمایید.
 • وزن مناسب. فشار زیاد ناشی از چاقی برروی کمر شما ممکن است بتواند باعث کمردرد شما گردد. اگر شما چاق هستید لاغر شدن می‌تواند به شما کمک نماید.
 • کفش‌های پاشنه کوتاه بپوشید.
 • سعی به بلندکردن چیزهایی که برای شما سنگین است ننمایید.
 • موقع نشستن و ایستادن مراقب بوده و صاف بنشینید یا پا شوید و شانه‌های خودر را صاف نگه دارید.
 • ترک سیگار. براساس یک مطالعه افراد سیگاری بیشتر از افراد غیر سیگاری دچار کمردرد می‌شوند.
 • دقت در برداشتن اجسام. برای برداشتن اجسام خم نشوید بلکه بنشینید و آنرا بردارید.
 • رختخواب. شما باید از تشکی استفاده نمایید که ستون فقرات شما را صاف نگه بدارد و درعین حال وزن باسن و شانه‌های شما را تحمل کند.
 • رانندگی. درهنگام رانندگی با تنظیم آیینه‌های بغل کاری کنید که مجبور به خم شدن برای دیدن آنها نباشید. صاف بنشینید و موقعیت خود را طوری تنظیم کنید تا پدال‌ها مستقیما زیر پای شما باشند. در صورتیکه مدت زیادی رانندگی می‌کنید، فاصله در بین راه استراحت نمایید.

 

منابع

 • webmd
 • mayoclinic
 • medicalnewstoday

منبع تصاویر 

 • altoastral
 • honestdocs
 • home.bt
 • martinhealth

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. فاطمه گفت:

  با سلام
  سه چهار روزه سمت چپ کمرم از بالای باسنم درد میکنه درد شدید که مسکن استفاده میکنم الان کشیده به رون پام و زانوم..انگشتان گز گز میکنن
  وقتی میخوابم یا راه میرم بهترم اما زمانی که نشستم یا میخام از جا بلند شم یا وقتی میرم سرویس بهداشتی از درد ضعف میکنم احساس میکنم لگنم جابجا شده اما هیچ ضربه ای نخوردم
  پزشک رفتم ازمایش کمخونی و تب مالت نوشته
  مسکنم جواب نمیده ..لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم
  ۲۵سالمه دخترم

 2. فاطمه گفت:

  با سلام
  سه چهار روزه سمت راست کمرم از بالای باسنم درد میکنه درد شدید که مسکن استفاده میکنم الان کشیده به رون پام و زانوم..انگشتان گز گز میکنن
  وقتی میخوابم یا راه میرم بهترم اما زمانی که نشستم یا میخام از جا بلند شم یا وقتی میرم سرویس بهداشتی از درد ضعف میکنم احساس میکنم لگنم جابجا شده اما هیچ ضربه ای نخوردم
  پزشک رفتم ازمایش کمخونی و تب مالت نوشته
  مسکنم جواب نمیده ..لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم
  ۲۵سالمه دخترم

 3. ثمین گفت:

  سلام کمر درد من بیشتر موقع راه رفتن اتفاق می افتد یعنی وقتی مسافتی راپباده راه برم به شدت دچار کمردرد میشم طوری که احساس میکنم از کمر یه پایین فلج شدم وبه محض استراحت کردن خوب میشم واثری از کمردردم باقی نمیمانه به نظرتان دلیلش چیه؟

 4. مرتضی گفت:

  سلام
  من چند وقتی میشه وقتی عصبی میشم کمر درد شدید میگیرم

 5. جاوید گفت:

  سلام من جاوید استم ۲۴ سالم است مدت یک سال است که از ناحیه کمر زیاد درد دارد بعض از داروهای مسکن ومخصوص دیسک کمر را تجویز نمودم وبعداز تجویز ازقسمت کمرآمد پایین در قسمت باسن یا لگن خاصره وهمینطوردر پاها وفعلا هم کمرم درد دارد و هم پاهام

 6. سیما گفت:

  سلام من از وقتی زایمان کردم(سه زارین) کمر درد دارم وتقریبا دوساله ،اما دائم نیست هر وقت کار سنگین کنم یا کار زیاد ک تکیه نکنمو سرپا باشم خیلی کمرم دقیقا وسط کمرم درد میکنه چیکار کنم الانم چن روزه مهمون داشتم کمردرد شدید گرفتم راهنمایی کنید لطفا دکتر هنوز نرفتم

 7. بهنام گفت:

  باسلام من هنگام ورزش بدن سازی اسکات پا وزنه سنگین زدم والان ۲ روزه کمرم درد میکنه کمرمو میتونم بالا وپایین کنم کمی اذیت میشم ولی وقتی سینمو جلو میدم سمت راس وچپ کمرم میگیره انگار خشکه وتیر میکشه

 8. سپهر گفت:

  سلام من بخاطر کارم نشستن زیاد چون کارم پشت میز نشینی یه خیلی کمر درد داشتم با معرفی یکی از دوستان یه پمادی خریدم به اسم پماد خشخاش همون شبی که استفاده کردم دردم خیلی خیلی کم شد و اروم خوابیدم
  به توصیه فروشنده یه مدت استفاده کردم الان چند ماهی یه که خیلی خیلی خوب شدم و دیگه اصلا درد ندارم و رفلکس م خیلی خوب شده خواستید استفاده کنید شاید به شمام جواب بده – خوب شدید منم دعا کنید
  یا علی مدد …

 9. حسن گفت:

  سلام..من وقتی دراز میکشم ناحیه پایین کمرم درد میکنه بطوری ک مجبور میشم طرز دراز کشیدنمو عوض کنم .. اگه ممکنه منو راهنمایی کنید

 10. حسن گفت:

  سلام..من وقتی دراز میکشم ناحیه پایین کمرم درد میکنه بطوری ک مجبور میشم طرز دراز کشیدنمو عوض کنم ..

 11. Mohsen گفت:

  سلام الان من حدود۲ماهه کمر درد دارم، که تا الان ۴تا دمتر عوض کردم، تو ام ار ای میگه دیسک خفیف، الان بعد دوماه هنوز درد دارم، این درد با خوابیدن روی کمرم بیشتر میشه، اگه میشه لطفا کمک کنیداخه دارم اذیت میشم

 12. نسیبه گفت:

  من ۳۴ ساله هستم ،بالای باسن من گاهی درد میکنم وراه رفتن گاهی باعث کمر درد میشم اما دویدن نه ،درحال حاضر کمر درد ندارم اما کف پایم گز گز میکنم

 13. کیا گفت:

  ممنون از کار خوبتان من ده سال است دچار افسردگی شدید شده ام سیگاری هستم وقتی روزی سیگار نمی کشم کمی خوب میشم ولی الان از کار افتادم بخصوص درفصل سرما بدتر میشم حوصله دکتر رفتن وتفریح کردن هم ندارم بخدا حتی خرجی هم ندارم تا برم دکتر وکار کنم توخدا مرا کمک کنید وراهی برام بزارید ممنونتان میشم

 14. کیا گفت:

  سلام خسته نباشید بنده نزدیک به پنج‌ ماه است کمرم درد وسوزش دارد واین درد به زیر بغلم وتمام پشتم وهردو زانویم میرود واین درد خفیف است واین درد جابجایی میشود واین درد همیشه نیست ماهی دو بار یا یک بار آلان دو روز است اذیتم میکند لطفا چکار کنم ممنونم

 15. علی گفت:

  سلام با تشکرازشما من حدود یکماهه که سمت چپ کمر وبادسنم درد میکنه البته کم ولی موقع پیاده روی مشکلی ندارم فقط به علت خرابی بازار یک ساله که کار نکردم ووقتی ارضاع میشم دردم بیشتر میشه ممنون میشم جواب منو بدین

 16. عصمت الله گفت:

  سلام من ۳۳ سال دارم متحل هستم مدت ۱ سال میشود که ورزش نمیکنم چون کاری که دارم مانع ورزش میشود ورزش قبلی بنده والیبال بوده و به مدت ۶ ماه است که کمر درد شدید پیدا کردم بیشتر در هنگام شب درد شدید میشود اما صبح که خواب بلند میشم بعد ۱ یا دو ساعت درد کمرم کمتر یا به صفر میرسه توشک خواب هم خوب است یعنی روی پتو استراحت میکنم لطفا منو راهنمای کنی دکتور هم رفتم برام دولی ضد درد و شل کننده عضلات هم داده بعد از اینکه دوآ های خود را مصرف کردم باز به درد آمده

 17. مریم گفت:

  سلام با تشکر فراوان …من وقتی خم میشوم دیگر کمرم باز نمیشود حدود سه متری دولا راه میروم تا کمرم باز شود..۲۸ساله

 18. یونسی گفت:

  باسلام چند وقتی است که شبانه موقع خوابیدن کمرم درد میکتد البته درحد قابل تحمل، وصبحها موقع شستن صورتا ذیت میشم ودر طول روز هیچ مشکلی ندارم لطفا راهنمایی کنید

 19. م گفت:

  سلام . خسته نباشید
  یکی از بستگانم مشکل کمر درد داره ، دکتر گفته باید جراحی باز انجام بده پزشک دیگه گفتن که با لیزر باید عمل بشه. لطفا اگه اطلاعاتی دارید کمکم کنید .
  ممنونم

 20. احمد گفت:

  با سلام.چند روزه شدیدا کمرم درد میکنه بطوری که درد تو پاهام هم هست و پاهام تیر میکشه موقعی که نشستم بیش از موقع ایستادن درد دارم شبها هم از هیچ کدوم طرف نمی تونم بخوابم لطفا راهنماییم کنید.

  1. با سلام بهتره به پزشک مراجعه نمایید تا با معاینه و در صورت لزوم عکسبرداری تشخیص لازم صورت گیرد

 21. m گفت:

  من یک پماد که عصاره برگ شمعدانی است .بنام ژرواریم می خواهم نمی توانم تهیه کنم مرا راهنمایی کنید.متشکرم به خاطرمطالب خوبتاتان/

 22. الناز گفت:

  سلام خسته نباشید در گذشته به علت بیش از حد ایستادن مهره آخر کمرم کاملا خالی میکرد نمیتونستم سر پا بایستم اما الان به حدی شده که حتی با خندیدن هم مهره آخر کمرم تیر میکشد آیا ممکن دچار دیسک کمر شده باشم؟

 23. ارزو گفت:

  با سلام خسته نباشین ۲۲ سالمه من وقتی راه میرم مثلا ۱۰دقیقه پیاده روی دچا کمر درد شدید میشم همراهش دستامذو بقیه بدنمم گزگز میکنه لطفا راهنماییم کنید که دلیلش چی میتونه باشه واقعا نمیخوام دکتر برم

  1. با سلام با توجه به علایم بهتره حتما به متخصص مراجعه نمایید

 24. پونه گفت:

  با سلام هر وقت میشینم یا خم میشم کمر درد میشم حتی وقتی سر سفره برای غذا خوردن میشینم کمرم درد میگیره. لطفا” راهنمایی کنید

 25. حامد گفت:

  باسلام من پارسال با موتر سیکلت تصادف کردم و کنرم به زمین خورده.بیمارستان عکس گرفتن گفتن مشکلی نیس ولی وقتی خم میشم و کار میکنم کمرم خم میشه و وقتی بلند میشم دیگه نمیتونم راست بایستم کمرم بالای خط باسنم درد میکنه لطفا راهنمایی کنین

  1. باسلام خدمت شما
   برای بررسی و تشخیص قطعی نیاز به تصویر برداری MRI و بررسی آن توسط متخصص ارتوپدی می باشد.

 26. یونس گفت:

  با سلام من ۱۰ روز است که بالای باسن سمته راستم درد دارد و حدود ۴ روزیست که این درد به پشت ران وساق پایم کشیده شده درد ان هم کم وزیاد میشود لطفا مرا راهنمایی کنید بفهمم گرفتگیست یا دیسک است با تشکر

 27. هاجر گفت:

  سلام خسته نباشین…من الان یک ماه کمرم درد میکنه اول کمرم درد میگیره بعد ستون فقراتم واحساس میکنم درد جا به جا میشه…و یک حالت سوزش هست تا درد..مخصوصا شب ها دردم زیاد میشه و مجبورم همش جا به جا بشم..صبح ها هم از شدت درد از خواب بلند میشم و نمیتونم بخوابم ایا شما میدونید علتش چی هست؟سپاسگذارم.

  1. باسلام خدمت شما
   شما میبایست به ارتوپد مراجعه کرده و در ضمن آزمایش ام آر آی هم احتمالا بدهید.

 28. omid گفت:

  باسلام بر اثر دیسک کمر بین مهرهایl4وl5وs1تنگی کانال نخاع دارم حدود ۱۰ سال است من جراحی نمیکنم با رگ گیری دردم خوابیده.نظر شما چیه؟

  1. باسلام خدمت شما
   ورزش هایی مثل شنا و راه رفتن و دوچرخه سواری برای شما مناسب می باشد. در سطوح صاف راه رفته، بار سنگین بلند نکنید، مکررا خم و راست نشده و وزنتان را به حد مناسب برسانید.

   1. رضا گفت:

    با سلام رضا هستم ۴۴ ساله اصلا فعالیت بدنی ندارم ، فقط هنگام خم شدن دچار کمر درد می شوم . درضمن از نوجوانی تا حدود ۱۰ سال پیش مرتب به ورزش فوتبال مشغول بوده ام . لطفا علت این درد و چاره ان را بگویید.

 29. جواد اکبری گفت:

  باسلام وخسته نباشید دیسک کمرم در مهره L5 بیرون زده وبه عصب پای چپم میخورد وباعث درد زیر رانم وماهیچه زیر زانوم میگردد ام ار ای گرفتم دکترها اکثرا میگن جراحی باید بشه ولی دکتر کلینیک توانبخشی فیزیولژی از پای چپم نوار عصبی تهیه کرد وگفت ۳۰درص عصب پایت از بین رفته لذا مقدار دارو داده تز جمله امپول ویتامین وتا یه هفته استراحت کن دوباره بیا حالا نمیدانم چه کنم جراحی کنم یادرمان توانبخشی لطفا راهنماییم گنید

  1. باسلام خدمت شما در صورتیکه مشکلتان اورژانسی تشخیص داده نشده توصیه می شود درمان توانبخشی را دنبال نمایید در صورتیکه نتیجه گرفتید می توانید اقدام به عمل جراحی نمایید.

 30. میثاق گفت:

  سلام .بسیار متشکریم از سایت خوب شما
  سوال بنده از شما اینه که من ۵ سال میشه که مشکل کمر درد دارم دکترم رفتم اما افاقه ای نکرد االان ۳ ماه میشه که باازمایشاتی که دادم گفتن اهن بدنت کمه تا امروز که میشه گفت ۹۳/۴/۱۴ یه ازمایش جدید کرفتم گفتن کم خونی هم داری ایا مشکل کمر درد من به اهن و کم خونی ربطی داره یا نه با تتشکر

  1. باسلام خدمت شما
   برای یافتن علت کمردرد میبایست درصورت افاقه نکردن معاینه دکتر سی تی اسکن و ام آر آی انجام دهید.
   در صورتیکه هرگاه کمر درد شما شدید شد و به دنبالچه (آخرین نقطه ستون فقرات که بین باسن و تا کمی بالاتر از باسن است) می زد و یا دچار بی اختیاری ادرار و یا مدفوع شدید سریعا به پزشک و یا اورژانس مراجعه نمایید.
   بنظر نمیرسه که بطور کلی ربطی بین کمر درد و کم خونی شما رابطه ای باشه تعدا بسیار کمی بیماری هستند که هر دو علامت را داشته ولی در مورد شما بنظر نمی رسد صدق کند میبایست علت کمردرد و همچنین علت کم خونی خود را بصورت جداگانه بررسی نمایید.
   همچنین برای بهبود درد کمر می توانید از طب سنتی نیز استفاده نمایید.

  2. مهدی مهدوی گفت:

   باسلام خدمت شما ممنون از سایت خوبتون من ۲۱ سال سن دارم
   ۸ سال کمردرد دارم هنگام ایستادن مشکل دارم و شستن صورت هنگام صبح نمیتوانم خم شوم،شب ها هنگام خواب نیز درد دارم از هر طرفی که بخوابم باز هم درد دارم و راحت نیستم
   لطفا من را راهنمایی کنید

   1. باسلام خدمت شما
    شما میبایست به متخصص روماتولوژی مراجعه نمایید. ایشان با معاینه شما و در صورت نیاز آزمایش قادر خواهند بود تشخیص دهند مشکل شما به روماتیسم مربوط هست یا اینکه مشکل مکانیکی بوده و به متخصص ارتوپد مربوط می شود.

 31. امین گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما…
  من بر اثر اسباب کشی کمرم یکم درد میکرد…
  ۱۰ روز پیش یک کیسه ۴۰ کیلویی از روی زمین با شیوه نادرست برداشتم و کمرم یه هفته ای هست شدید درد میکنه…
  آیا گرفتگیه یا دیسک و مهره هاست…
  پایینه کمرم به باسنم دردش میرسه
  متشکرم از شما وسایت خوبتون

  1. باسلام خدمت شما
   احتمال مشکل دیسک کم است
   مقاله مربوط به دیسک کمر ما را بخوانید
   احتمالا مشکل شما گرفتگی است.
   اگر دردتان شدید است به متخصص مراجعه نمایید.
   همچنین اگر درد بعد از دو هفته خوب نشد بازهم نیاز به مراجعه به متخصص ارتوپدی است.

 32. مجتبی گفت:

  سلام چند وقتی هسته که پایین کمرم سوزش داشت نمیدونستم در اثر چیه ولی امروز که خودمو بررسی کردم انتهای کمرم به اندازه یه سکه (از سکه چیزی کوچیکتر) در امده پایین تر رو که نگاه کردم یه کم بالا تر از سوراخ مقعد یه سوراخ ریز هم هسته نمیدونم در اثر چیه لطفا منو راهنمایی کنید خیلی میترسم

  1. باسلام به شما دوست عزیز شما میبایست به پزشک مراجعه نمایید بنظر میرسه مشکل شما فیستول یا سینوس پاینولیدال باشه با معیانه پزشک این مشکل مشخص می شود.