سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

کولیت روده چیست؟ علائم و درمان آن

کولیت اولسراتیو (Ulcerative colitis) که به کولیت روده (ورم و یا آماس روده) نیز معروف است، یکی از انواع بیماری های التهابی روده است که باعث التهاب طولانی مدت در بخشی از دستگاه گوارش می شود. همانند بیماری کرون که یکی دیگر از انواع بیماری های التهابی روده می باشد، کولیت روده نیز می تواند ناتوان کننده و خطرناک باشد. از آنجاییکه کولیت روده بیماری مزمنی است، علائم و شدت آن در گذر زمان بدتر می شود. کولیت روده عموما داخلی ترین سطح روده بزرگ (کولون) و راست روده (رکتوم) را تحت تاثیر قرار می دهد. درمان کاملی برای بیماری کولیت روده وجود ندارد، اما درمان هایی برای کاهش شدید علائم و شدت بیماری کولیت روده موجود می باشد.

علائم بیماری کولیت روده

علائم بیماری کولیت روده

علائم و نشانه های بیماری کولیت روده بسته به شدت آن متفاوت بوده و ممکن است خود را کم کم و یا ناگهانی نشان دهند. تقریبا نصف افراد مبتلا به بیماری علائمی معتدل و معمولی حس می نمایند، بعضی دیگر علائم شدیدتری و در دوره های زمانی بیشتری حس می کنند. خیلی از عوامل از جمله عفونت های تنفسی و یا استرس های جسمی می توانند باعث حملات بیماری کولیت روده شوند. علائم این بیماری و حملات آن شامل:

 

سایر علائم بیماری می تواند شامل:

 • خونریزی دستگاه گوارش
 • درد و تورم مفصل
 • زخم دهان (زخم)
 • تهوع و استفراغ
 • توده های پوستی و زخم پوست

 

کولیت روده

دلایل کولیت روده

مانند بیماری کرون، کولیت روده (کولیت اولسراتیو)، باعث التهاب و زخم در روده می شود، هرچند که برخلاف بیماری کرون که قسمت های مختلف روده را تحت تاثیر قرار می دهد، این بیماری فقط یک بخش متوالی را تحت تاثیر قرار می دهد. هیچ کس درباره علت اصلی این بیماری مطمئن نیست، اما درباره چیزهایی که محرک ابتلا به این بیماری نیستند، اجماع وجود دارد. محققان معتقداند استرس عامل اصلی ابتلا به این بیماری نبوده ولی می تواند شدت آن را بدتر نماید. تفکر اخیر دانشمندان این هست که موارد زیر می توانند، عامل این بیماری باشند:

 • سیستم ایمنی بدن – بعضی از دانشمندان معتقداند یک نوع ویروس یا باکتری، می تواند باعث ابتلا به بیماری کولیت روده شود. زمانیکه دستگاه ایمنی بدن درحال مبارزه با ویروس و یا باکتری است، دستگاه گوارش ملتهب می شود. در ضمن ممکن است، التهاب ناشی از واکنش خودایمنی باشد که در آن سیستم ایمنی بدن شما حتی درصورت عدم وجود باکتری و یا ویروس خاصی اقدام به واکنش و فعالیت نماید.
 • عوامل ارثی – از آنجاییکه خطر ابتلا به این بیماری درصورتیکه در خانواده شما سابقه آن وجود داشته باشد، بیشتر است، محققان معتقداند عوامل ژنتیکی می توانند در این زمینه موثر باشند. با این حال خیلی از افراد مبتلا به این بیماری سابقه ابتلای خانوادگی به این بیماری را ندارند.

 

عوارض کولیت روده

عوارض ممکن این بیماری می تواند شامل موارد زیر باشد:

نحوه تشخیص بیماری کولیت روده

نحوه تشخیص بیماری کولیت روده

معمولا برای تشخیص این بیماری از کولونوسکوپی بهمراه نمونه برداری استفاده می شود. همچنین از کولونوسکوپی برای تشخیص اینکه افراد مبتلا به بیماری کولیت روده به سرطان کولون نیز مبتلا هستند یا خیر استفاده می شود. اگر شما مبتلا به این بیماری هستید باید بسته به تشخیص پزشک چند سال بعد از ابتلا به بیماری و بعد از آن هر یک یا دوسال یکبار باید آزمایش کولونوسکوپی انجام دهید. سایر آزمایش های مورد استفاده برای تشخیص این بیماری شامل معاینه مقعدی، معاینه کامل شکم، معاینه مفاصل، آزمایش خون و مدفوع و تصویربرداری‌های پزشکی مانند رادیوگرافی با ماده حاجب می باشند.

 

درمان کولیت روده

درمان کولیت روده

درمان دارویی کولیت روده

این بیماری مزمن بوده، دارای علاج قطعی نمی‌باشد، بنابراین آموزش نحوه زندگی با آن مهم است. بیماران باید تحت نظارت مداوم برای بیماری قرار گیرند، تا به بیمار در جهت جلوگیری از بدتر شدن شرایط وی کمک شود. داروهایی برای به کنترل علائم و بهبود کیفیت زندگی بیمار تجویز می‌شوند. داروها منجر به علاج بیماری نمی‌شوند اما کمک می‌کنند که بیمار بتواند مانند افراد سالم زندگی کند. مقدار مصرف دارو باید با مراجعه مکرر به پزشک تنظیم شود و در صورت بروز عوارض جانبی داروها ممکن است لازم باشد که داروها تغییر کند. مصرف کامل و به موقع داروها منجر به بازیافت سلامتی شده از عوارض بعدی جلوگیری می‌کند. شایعترین داروهای ضدالتهابی برای درمان بیماری‌های التهابی روده، ترکیبات ۵ASA نامیده می‌شوند مانند سولفاسالازین و مسالازین. این ترکیبات به کنترل نشانه‌های بیماری پس از مدتی مصرف، کمک می‌کنند. این داروها به صورت خوراکی و یا تنقیه یا شیاف تجویز می‌شوند.

عوارض جانبی داروها در کوتاه مدت شامل تغییرات خلق و خو، مشکلات خواب، افزایش/کاهش وزن، تغییر شکل بدن (مانند بزرگ شدن شکم و ورم کردن صورت)، صورت باد کرده و بروز آکنه یا جوش صورت است ، خشکی پوست بدن بویژه کف دست و صورت ، ریزش مو و حتی در بعضی موارد عقیم شدن موقتی و عوارض کمتر معمول اما شدیدتر، عبارتند از تب، مشکلات قلبی و کبدی. عوارض جانبی شدید می‌توانند نشانه حساسیت به ماده سولفا نیز باشد. که در این صورت باید داروی دیگری برای بیمار تجویز شود. بروز هر گونه عارضه جانبی بر اثر مصرف داروهای جدید نیاز به تماس گرفتن با پزشک را می‌طلبد.

 

درمان جراحی کولیت روده

جراحی برای برداشت کولون باعث علاج بیماری کولیت اولسراتیو می شود. از جراحی عموما زمانی استفاده می شود که:

 • ورمی که به هیچ نوع درمانی جواب نمی دهد.
 • تغییر در لایه های کولون که بنظر می رسد تغییرات پیش سرطانی باشند.
 • عوارض جدی بیماری
 • درمان با رژیم غذایی

 

بعضی از انواع خوراکی ها باعث شدیدتر شدن اسهال و یا باد شکم می شوند. رژیم غذایی پیشنهادی شامل:

 • مصرف وعده های غذایی کوچک
 • مصرف مقدار زیادی مایعات
 • اجتناب از مصرف غذاهایی که به آنها حساسیت دارید
 • مصرف میوه و سبزیجات (فیبر) خام یا پخته
 • محدود کردن مصرف لبنیات (درصورت اجبار به محدود کردن لبنیات باید با مکمل های کلسیمی، کمبود کلسیم را جبران نمایند)
 • درمان با مدیریت استرس

 

ممکن است درصورت ابتلا به این بیماری شما نگران، هیجان زده، ناراحت و یا افسرده شوید. سایر مشکلات استرس زا در زندگی نیز می توانند باعث مشکلات گوارشی گردد. با مشورت با پزشک و یا مشاور برای مدیریت استرس خود مشورت نمایید.

 

درمان با طب جایگزین

خیلی از افراد مبتلا به بیماری های التهابی روده، از قبیل کولیت الوسراتیو یا بیماری کرون از انواع درمان های مکمل برای درمان بیماری استفاده می نمایند. فعلا درمان جایگزین تایید شده ای برای درمان این بیماری موجود نیست، اما بعضی از موارد مکمل و جایگزین که می شود استفاده نمود شامل:

 • پروبیوتیک ها – محققان معتقداند که اضافه کردن باکتری های خوب همچون پروبیوتیک ها به دستگاه گوارش برای مبارزه با بیماری کمک می نماید.
 • روغن ماهی – از روغن ماهی بعنوان ماده ای ضدالتهاب استفاده می شود، اما تاثیر آن برروی کولیت روده بخوبی معلوم نبوده و مختلف می باشد.
 • آلوئه ورا – ادعا می شود که آب آلوئه ورا خاصیت ضدالتهابی در افراد مبتلا به این بیماری دارند، اما هنوز با مدارک قطعی علمی ثابت نشده است.
 • طب سوزنی – چند تحقیق علمی نشان می دهند که طب سوزنی تاثیراتی در بیماری کولیت روده دارد. با استفاده از طب سوزنی می توان شدت درد این بیماری را کاهش داد.
 • زردچوبه – کورکومین، ترکیبی که در زردچوبه یافت می شود، به بهبود این بیماری کمک می نماید، بااینحال تحقیقات بیشتری برای اثبات این موضوع لازم می باشد.

توجه داشته باشید که نباید بدون اطلاع و مشورت پزشک خود اقدام به استفاده از طب سنتی و یا جایگزین نمایید.

 

 

منابع

 • mayoclinic
 • nlm.nih.gov

منبع تصاویر 

 • tebsoozani.
 • verywellhealth
 • webmd.
 • idntimes

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

روش درمانی شاک‌ویو‌‌تراپی در کاهش سلولیت

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. علی گفت:

  سلام من از برج ۱۲ /۹۸استرس زیاد داشتم بعد یه مدت دچار یوبوست و نفخ میشدم بعد معده دردم شروع شد یه مدت گذشت یوبوست تبدیل به اسهال شد پیش متخصص رفتم کونلوسکپی کرد نمونه برداری کردی فهمیدم کولیت دارم فقط درد معده داشتم مزالازین ۵۰۰تجویز کرد الان کل شکمم با کلیه هام درد میکنه دوستان قبل از این که به پزشک مراجعه کنید گیاه درمانی را شروع کنید اگه جواب نگرفتید به پزشک مراجعه کنید این قرصا که برای من تجویز شده خیلی حالمو بد کرده سنیم ندارم فقط ۲۴سالمه

 2. زهرا گفت:

  من نمیدونم واقعا چمه پارسال اولش با نفخ شروع شد بعد نفخ شدیدتر شد بعد دل دردا و حالت تهوع شروع شدن همیشه ام یبوست دارم،جوری شکمم صدا میده که دیگه هیچ جا ابرو برام نمونده بعد ۳ماه علایم کمتر شدن و بعد۳ماه اتفاق اضطراب اوری برام افتاد و باز نفخ شروع شد و جوری شده که حتی آبم میخورم حرکت آب رو حس میکنم اینقدر بلند صدا میده .به بقیه میگم میگن تلقینه الکی میگی دیگه نمیدونم چیکار کنم ۱۷سالمم بیشتر نیست فقط خودکشی میتونم بکنم

 3. محمد گفت:

  واقعا کولیت روده بیماریه سختیه، زندگیه روزمرتو مختل میکنه، خیلی دوس داشتم یه انجمن یاگروهی بود تبادل اطلاعات میکردن

 4. samad گفت:

  با سلام من حدود یکساله که دچار دفع بی اختیاری مایع بیرنگی از مقعد هستم که خودم متوجه نمیشوم و بخاطر همی از پوشک و حوله کاغذی استفاده میکنم و روزی چهار الی پنج بار مجبورم آنرا عوض کنم هیجگونه خونی در خروجی از بدنم مشاهده نمیکنم در طی چند سال گذشته علاوه بر اندوسکپی دو بار کولونوسکپی به توصیه پزشک انجام داده ام ۶۷ ساله هستم. در کولونوسکپی یکبار علایم دایورتیکول مشاهده شد اما در آخرین بار که یکسال قبل بود چنین علایمی مشاهد نشد. در طی یکسال اخیر ابتدا داروی سولفاسالازین مصرف کردم که تاثیر نداشت بعدا داروی پنتاسا PENTASA و شیاف آن استفاده کردم باز تاثیری نداشت و بیش از ۶ ماه نیز داروی مزالازین مصرف کردم ولی باز بی تاثیر بود و دفع بی اختیاری مایع بیرنگ بر طرف نشد. سپس از داروی طی حدود دوهفته گیاهی ایبروگل که بعنوان داروی ضد سندروم روده تحریک پذیر میباشد هم استفاده کرده و همچنین از داروی عرقیات مرزه و اتروج و ..مدتی مصرف کردم ولی متاسفانه هیچکدام تاثیری نداشتند. البته اشاره کنم در طی چند سال قبل از این ماجرا ببا به گفته پزشک متخصص گوارش مشکل من را کولیت روده مطرح نموده است .قبل از این بیماری در چند سال گذشته از داروی پنتومید و کلیدینیوم -c نیز مصرف کرده ام و کمی شکمم نفاخ میباشد. هیچگونه دل پیچه به جز در موارد خاصی در طول هریک یا دو هغته هم ندارم. لطفا در صورت امکان راهنمائی فرمائید تا ازاین مشکل نجات پیدا کنم.با تشکر

 5. علی گفت:

  باسلام.حدود۳ساله که سمت راست شکمم.احساس خوبی ندارم.انگارچیزی سمت راست شکمم.مانندیه چیزی شبیه گردی میچرخه دست میزنم بعضی اوقات لمسش میکنم.سونوگرافی رفتم.ازمایش.خون.مدفوع.دادم.گفت چیزی نیست.فقط نشان دادکه استرس داری دارم.قرص خوردم ولی بازخوب نشدم.باتشکرفراوان اگه راهنماییم کنین.انشاالله به حق این شب شهادت امام حسن( ع) همه مریض شفاپیداکنند.صلوات

 6. سمانه گفت:

  سلام. من ۳۲ ساله .من یک سال و دو ماهه که کولیت دارم. اوایل با دفع خون بود و کبدمم درگیر کرده بود .من الان هشت ماهه که علائمی ندارم. بیماری خاموش شده. واینم ممنون از دکتر موسی الرضا حسینی متخصص گوارش که با طب سنتی درمانم کرد. رعایت رژیم غذایی خیلی تاثیر داره.
  شیرینیجات شوریجات غذاهای کارخونه ای سرخ کردنی استفاده نشه بیشتر غذای اپز استفاده بشه

 7. آرش گفت:

  سلام با قرص آساکول مداوا میشویدحتما امتحان کنید

 8. آرش گفت:

  سلام با قرص آساکول مداوا میشوید حتما امتحان کنید

 9. علی گفت:

  سلام من مدتی در وضعیت غذایی نامناسب و نا سالمی قرار داشتم بعد از مدتی دچار اسهال ، شکم درد ،کاهش وزن ، مدفوع خونی و گاهی هم خونی به رنگ سیاه رنگ شدم ،کم خونی هم پیدا کردم، و متوجه شدم که کولیت مزمن روده دارم دارو مصرف کردم اما کبدم داشت آسیب میدید و لکه می افتاد ،داروی شیمیایی رو قطع کردم و از دارو های سنتی و گیاهی استفاده کردم که بهتر شدم اما گاهی هم شدید میشد و بیرون رویم خیلی زیاد میشد حالا هم دیگه داروی گیاهی جواب گو نیست با وجودی که سعی میکنم مواد غذایی استفاده نکنم که باعث تشدید بشه.اگر باز هم از داروی شیمیایی استفاده کنم ممکنه کبدم از بین بره؟؟؟ آیا دلیل این بیماری میکروب و آلودگی هست یا قبلا زمینه این بیماری در من وجود داشته و بعدا پدیدار شده؟؟ ممکنه این بیماری ارثی باشه و به فرزندم انتقال پیدا کنه؟؟ احتمال بهتر شدن و درمان وجود داره؟؟ لطفا راهنمایی کنید خیلی نگرانم و این بیماری برام خیلی سخته

 10. sama گفت:

  سلام بچه ها . من حدود ۶ ماه کولیت روده داشتم و هر روز در مدفوع خون میدیدم توی این مدت خیلی کسل بی حال و خواب الود بودم جوری که فقط دلم میخواست بخوابم و حتی چشمام تار میدید . پیش دکتر رفتم شیاف آساکول بهم داد که خیلی خوب بود و چون اساکول اصل بود درمان شدم. تا اینکه این دارو دیگه توی بازار نبود و من مشابهش رو خریدم که متاسفانه باز در اکثر مواقع دوباره خون میدیدم .
  خیلی اتفاقی شیاف رو اغشته به روغن زیتون کردم و به خودم میزدم که شیاف بتونه بره بالاتر . و به طور معجزه اسایی الان سه ماه هست که خونی زیر پام ندیدم و علایم بیماری از بین رفته . البته در هفته دو بار یا یکبار شیاف اغشته به روغن زیتون میزنم . و پیشنهاد میکنم شما هم همین کار رو انجام بدید .
  و مدتی از نوشیدنی های گاز دار . ترشی جات و غذاهای پر ادویه و تند همینطور غذاهایی که طبع سرد دارند دوری کردم .
  الان خیلی خیلی حالم خوبه شما هم امتحان کنید .امیدوارم موثر باشه براتون . یه کوچولو هم در روز ورزش یادتون نره .

 11. مجتبی گفت:

  سلام روزتون بخیر
  من ۱۵سال است که به این بیماری مبتلا شدم بیشتر دردشکم ونفغ وترشی معده دارم به دکترم زیاد رفتم اما درمان نشدم
  لطفا راهنمای کنید؟؟؟

 12. مصطفی گفت:

  سلام
  استفاده همیشگی از مزالازین بعدا مشکل ساز نمیشه

 13. مهرداد گفت:

  ارزوی سلامتی برای همه دوستان درمان کولیت عصبی روده که خیلی سریع هم جواب میدهد مراجعه به دکتر هایی که کار نوروفیدبک انجام می دهند با تست QG ,و چند جلسه بیوفیدبک و TDCS برای همیشه درمان می شوید.

 14. مهناز گفت:

  سلام روزتون بخیر
  من وقتی بعضی از حرکات وررشی و انجام میدم یا تحرک زیاد ادارم و ناحیه شکم و درگیر حرکت میکنم یه غده ایی قسمت تحتاتی شکم سمت راست زیر پوستم احساس میکنم
  انگار یه چیزی ورم کرده و دردش هم شبیه گرفتگی زیر زانو میمونه
  بعد از این که ریلکس کنم خوب میشه
  مشکلش چیه میشه بهم بگین ممنون میشم

 15. مهرداد گفت:

  سلام
  من شب ها نفخ و کمردرد شدید دارم که صبح ها تا دوساعت بعد از قضای حاجت بکلی درد کمر از بین میره نه یبوست دارم نه اسهال هستم چند بار به پزشک مراجعه کردم با دارو رفع نشده
  هر گاه از آنتی بیوتیک استفاده میکنم علایم به طور کامل از بین میره و با قطع اون باز برمیگرده این تجربه شخصی خودم هست
  راه حل این بیماری چیه خیلی اذیت میشم یه خواب راحت برام شده آرزو تو رو خدا یه راه حل بگید که درمان بشه
  با تشکر از شما

 16. دانیال گفت:

  سلام منم این بیماریو حدود دوماهه دارم وحدود ۱۵روز دارو مصرف میکنم و بشدت درد قفسه سینه دارم میشه علت این درد قفسه سینه رو بگید و درمان ان را لطفا راهنماییم کنید ممنون

 17. بنیامین گفت:

  سلام دوستان بعضی از کامنت تاتون خوندم ولی یکی نیست ادرس این طب سنتی رو بفرسته…داداش ام دوسالـــه این بیماری رو داره همــه دڪترهای رفسنجان یزد ڪرمان بندرعباس اصفهان رفته فایده نداشت

  دوستان اگه بتونی راهنماییم کن ممنون میشم

 18. مسعود گفت:

  سلام لطفا فرق سرطان روده با التهاب روده توضیح بدین تا دیگران با دیدن خون در مدفوع نگران و افسرده نشن مرسی.

 19. 🎀منیر گفت:

  مقاله مفید بود ولی ابن که اگر کلیت زخمی نباشد ولی به دلیل اینکه پرز های روده کمتر شدهاند کدر اثر خوردن میوه های ملین یا ترش از جمله اب میوه های پاکتی ونگهدارنده ها در کلیه مواد غذایی عامل اصلی کلیت روده می باشد من به عنوان یک فرد آسیب دیده تقاضا دارم به خصوص نان تولیدی در نانوایی ها آرد مایه‌ای خمیر و بهداشت آن در اولویت قرار گیردسلامتی بهبود جامعه به خدا قسم کثافت جامعه آلودگی با هیچ دارویی درمان نمیشود با تشکر👫👬👭👪💥

  1. 🎀منیر گفت:

   سلام عرض میکنم اگر ممکنه در مورد عوارض داروی کلفکت هم توضیح بدهید با تشکر🌟⭐

  2. ح گفت:

   سلام دوست عزیز شهرزاد اگه امکانش هست آدرس این طب سنتی رو بزار تا ددستان هم استفاده کنن و دعاتون کنن. باتشکر

 20. Shahrzad گفت:

  سلام خدمت همه دوستای خوبم.من۹سال درگیر بیماری کولیت روده شدم و تحت درمان بودم که دکترم گفت باید همیشه تا آخر عمرم قرص مصرف کنم من تو این چند سال قرص (آزارم و مزالازین ) میخوردم گاهی اوقات با اینکه قرصامو میخوردم ولی با این حال شعله ور میشد این بیماری تا اینکه تصمیم گرفتم مراجعه کنم به طب سنتی الان ۳ماه میشه تحت درمان هستم و یکماه نشده که کولونوسکوپی انجام دادم که طی اون مشخص شد اثرات بیماری کاملا از بین رفته یعنی IBDدیگه ندارم.خوشبختانه بیماری کولیت زخمی روده با طب سنتی قابل درمان هست .اصلا امیدتون رو از دست ندید

  1. مريم گفت:

   سلام.لطف ميكنيد ادرس دكتر طب سنتي رو به منم بديد؟٨ساله شوهرم درگيره.اين روزا ديگه اب هم ميخوره بي حال ميشه.ممنونم

 21. حامد گفت:

  ایاکولیت روده باعث بدبوشدن دهان مشود

 22. رضایی گفت:

  سلام دوستان منم الان ۸ ماه درگیر کولیت روده هستم.پیش یکی از بهترین فوق تخصص های گوارش ایران هم رفتم ولی خب بازم اتفاق خاصی نیوفتاد. تا اینکه از طریق یکی از دوستان با یک دکتر طب سنتی آشنا شدم. ایشون بدون انجام هر گونه آزمایشی طبع و مزاج منو بررسی کرد و یک رژیم غذایی با توجه به مزاجم بهم داد خیلی اوضاعم بهتر شد

  1. حامد گفت:

   سلام آقای رضایی
   بنده هم بیماری کولیت دارم تقریبا ۳ماه پیش از طریق انجام کولونوسکپی متوجه شدم الان ۳ماهه فقط دارو مصرف میکنم تاثیر خوبی داشته.
   ولی نمیخوام داروی شیمیایی بخورم میخوام از طریق طب سنتی پیش بروم
   لطفا منو راهنمایی کنید ممنونم

 23. موسوی گفت:

  سلام دوستان
  از خدای متعال خواستار شفای تمام بیماران هستم همراه با خوشبختی و سعادت مرا هم از دعای خودتان فراموش نکنید
  از چیزهایی که باعث تهییج و بدتر شدن کولیت عبارتند از:
  ۱- خوردن کاهو و سبزیجات
  ۲- خوردن پیتزا (به شدت از آن اجتناب فرمایید)
  ۳- خوردن حبوبات
  نکته اساسی که قبلاً فراموش کردم بنویسم اینکه ورزش کنید و هر روز پیاده روی کنید و از مواردی که باعث استرس و اضطراب می گردد دوری کنید و همیشه مثبت فکر کنید و اگر در علم پزشکی امروزه داروی قطعی برای درمان آن پیدا نشده است، به احتمال زیاد در طب سنتی و اسلامی باید باشد و خواهشمند است هرکس که می داند به ما هم خبر بدهد.

 24. موسوی گفت:

  بسمه تعالی
  با سلام واحترام
  من نزدیک ۱۵ سال به این بیماری گرفتارم
  علایم آن عبارتند:
  ۱٫ دردهای شدید دو طرف قفسه سینه و انتشار آن به پایین شکم
  ۲٫ دردهای مداوم زیر ناف شکم به اندازه ۴ انگشت به پایین
  ۳٫ نفخ و باد کردن شکم و سر وصدای داخل شکم
  ۴٫ دردهای مقعدی و تهیگاه خصوصاً هنگام دستشویی رفتن
  ۵٫ خروج مخاط همراه با گاز زیاد از ناحیه مقعد
  ۶٫ تکرار رفتن به دستشویی در روز برای چندین بار بدون خروج فضولات انسانی
  ۶٫ ضعف ولاغری و کاهش وزن
  ۷٫ حساسیت به تمام غذاهای و میوه های شیرین و در پی آن اسهال شدید.
  ۸٫ درد مفاصل و زانو
  ۹٫ التهاب و سرخ شدن چشم
  ۱۰٫ بی حالی و افسردگی
  بهترین راه برای درمان یا تسکین علایم
  ۱٫ دوری از هرگونه استرس و اضطراب و عصبانت
  ۲٫ پرهیز از لبنیات، سرخ کرده، ترشیجات، و خصوصاً شیرینیجات و أرد سفید (نان و…)، آجیل وخشکبار و سبزیجات و حبوبات
  ۳٫ استفاده از غذاهای سالم و تازه و سبک مانند سوپ بدون فلفل و ادویه جات و برنج ایرانی و خورشت کدوی آب پز

  1. حسین گفت:

   سلام بهترین دکتر فوق تخصص گوارش تو ایران کیه؟

  2. م گفت:

   سلام
   تنها راه درمان طب سنتی هست . برید مطب دکتر خیراندیش . خیلی کمکتون می کنه

 25. hasan گفت:

  ایا کسانی که کولیت روده دارند و دارو مصرف میکنند لازمه که دوباره کلونوسکوپی بشن با وجود اینکه علایم بیماری رو ندارن

 26. سلطانی گفت:

  سلام آقای دکتر،ببخشید من یک مرد ۵۰ساله ام،حدودا ۲۵ساله درد شدید دور ناف دارم تو این۲۵ سال هر شب ساعت۴از درد شدید از خواب بیدار میشوم تا ساعت ۸صبح،از ۸ صبح به بعد خود به خود درست میشم تشخیص دکتر کولیت روده بود هیچ دارویی ام فایده نمیکنه،خواهشمندم منرو راهنمایی کنید

 27. سحر گفت:

  سلام من بیست و هشت سالمه .یک ساله زیر دلم درد میکنه .دکتر زنان رفتم سونوگرافی انجام دادم گفته رحم مشکل نداره .ولی هنوز زیر دلم درد میکنه انگار داره منفجر میشه. بیشتر طرف چپم .یبوست دارم ولی اصلا اسهال ندارم. نفخ شکم هم دارم وتا حالا خون در مدفوع ندیدم مفاصل هم درد میکنه بخصوص قفسه سینه .وچشم هام یه ساله درد داره بعضی وقتا ورم میکنه به نظرتون من بیماری روده دارم؟دیگه خسته شدم خیلی دکتر رفتم دردمو نفهمیدن …چهارسال بیماری صدف هم دارم ولی بهتر نشده زخم دسام بدتر هم میشه

 28. سحر گفت:

  سلام من بیست وهست سالمه حدود یک ساله زیر دلم خیلی درد میکنه دکتر زنان هم خیلی رفتم سونو گرافی انجام داده گفته رحم مشکل نداره ولی دردم بهتر نشده مخصوصا طرف چپ درد میکنه بعضی وقتا درد به کمر وپشتم.میرسه .کل مفاصل بخصوص قفسه سینه م درد میکنه الان یه سال چشم درد میکنه به نظرتون منم بیماری روده دارم ؟درضمن چهارسال بیماری صدف دارم …

 29. مطهره گفت:

  سلام.من وقتی استرس میگیرم و یا میترسم،دلم و به خصوص دور نافم درد میگیره.ایا کولیک روده عصبی دارم؟

 30. پورسام گفت:

  درود جناب خوبید لطف میکنید ادرس این دکتری که میغرمایی روربرام بفرستی منم اهوازیم

 31. رضا گفت:

  سلام منم بیماری التهاب روده دارم مدت ۱ ساله که دارو مزالازین مصرف کردم کرون هم یکی از بیماری روده هست اگه پیشگری نشه از این بیماری مبتلا به سرطان و کرون میشه کرون از کولیت بدطوره ولی من الان بهتر شدم پیشگری از این بیماری باید غذای سالم بخوری ناپرهیزی باعث بدطور شدن بیماری میشه غذا مثل برنج.کباب.ماهی خوب است ولی گوشت قرمز .روغن.لوبیا. دلستر . نوشابع . بادمجو.دوغ.ادامس.موز و قرص سیلاکس واسه بیماران روده سمه فقط هرشب یه سیب رنده کرده و یه انار شیرین انار بطور جویده خورده شود این بیماری باعث کم شدن ویتامینDمیشود وکم خونی شدید میشود میوه فقط کمپوت مصرف شود میوه ترش یا پرتغال یا نارنگی و .. مصرف نشود

 32. محمد گفت:

  حدود ۴ ساله به این بیماری مبتلا شدم(بعد خدمت سربازی فقط به خاطر استرس) میتونید به راحتی با این بیماری کنار بیاین اما یه شرط داره که غیر از روغن کنجد و زیتون روغن دیگه ای مصرف نکنید بقیه غذاها رو تا میتونید بخورید(نوشابه دلستر پفک و امثال اینا ممنوع) من روزانه فقط ۴ تا مزالازین میخورم حدود ۴ ساله پیش دکتر نرفتم خودم حال خودمو بهتر میدونم

 33. محمد حسین گفت:

  سلام .من وقتی ماشین سوار میشم بعد از مدتی شکم نفخ و درد میکنه و باید برسم به مقصد یک ساعت دراز کش استراحت کنم تا خوب بشم . درد ازمسافت ۱۰۰ کیلومتر به بعد شروع میشه ….بیماری چه میتونه باشه .

 34. رها حکیمی گفت:

  سلام من حدود ده سال هست که روده هام ورم میکنه،شکمم بزرگ شده،و یبوست دارم.کلونوسکوپی انجام دادم و همه این سالها دارو مصرف کردم ولی بی فایده بوده.شکمم بسیار بزرگ شده.گفتن که انگار آی بی اس هست.ضمنا مشکل ایمنی دارم.ایمنی بدنم که باید بالاتر از ۱۹ باشه،متاسفانه ۱ هست.گفتن این دو ممکنه بهم ارتباط داشته باشه.لطفا راهنمایی بفرمائید.واقعا عاجز و ناامیدم.فکر میکنم که هیچوقت درمان نمیشم.

 35. Amir_izadi1997 گفت:

  سلام من این بیماری را دارم و الان سربازم و دنبال معافی خدایا خودت شفا بده امین

  1. رضا گفت:

   منم مثل شما بودم خیلی وقته معاف شدم این بیماری معافیت داره

 36. رضا مهدویکیان گفت:

  سلام در انتهای روده من غده های وجود دارد که خیلی ادیتم میکند در فصل سرما دل درد میگرم یبوست هم دارم البته پانزده سال این مشکا دارم سونگرافی هم رفتم کا دکتر گفت چند تا زخم معده داشتی کا خوب شده است گاهی هم خونریزی میکند

 37. mamali گفت:

  ۴ماه کولیت روده دارم بامدفوعم ماده لزج وخون میادلدفاراهنمایی کنید

 38. tt گفت:

  سلام
  علت بیماری رو پیدا نکنی درمانی هم وجود نداره
  که طب جدید دچار چنین عملکردیه
  بین غذا نوشیدنی مصرف نکنید
  نیم ساعت قبل غذا دو ساعت و نیم بعد غذا
  این یک مورد رو رعایت کنید فعلا
  بعد میوه و سبزیجات خام برای درمان استفاده کنید
  باید صبر و تحمل زیادی داشته باشید

 39. نوش آفرین گفت:

  سلام.دختر هستم و ۱۸سالمه….دیگه دارم دیوونه میشم…بعضی وقتا اسهال دارد به ندرت هم یبوست…سر صبح خیلی باد شکم دارم و این موضوع خیلی نگرانم کرده چون تو مدرسه عذاب میکشم مشکلم با دسشویی رفتن حل میشه ولی دیگه نمیشه ک زنگ به زنگ دسشویی رفت..دکتر هم رفتم و درمورددیدن خون تو مدفوع ازم پرسید ولی من تاحالاخونی مشاهده نکردم…بیشتر مشکلم دررابطه با باد شکم و سروصدایی ک ایجاد میشه بخدا هروقت میرم قلمچی اصلا نمیتونم تمرکز کنم همش میترسم کسی بشنوه از طرفی از دسشویی رفتنم میترسم چون ممکنه خدای نکرده کسی اون اطراف باشه و سروصدا ابرومو ببره خیلی ناراحتم…تورو خدا کمکم کنین….

  1. مجید گفت:

   سلام خانم محترم
   متاسفانه بسیاری از بیماریهای جامعه فعلی ما ریشه در تغذیه و استرس دارند و شما هم که هنوز هیچ مورد خاصی برایتان محرز نشده اینهمه استرس دارید یقینا خودتان را دچار مشکل خواهید کرد مطمئن باشید بیش از ۸۰ درصد ایرانی ها مشکل نفخ شکم و مشکل شما را دارند و این را هم بدانید که هیچ مورد و احیانا بیماری ایی عیب و عار نیست که مخفی کنید و خجالت بکشید باور بکنید شخص بنده هم سالهاست همین مشکل شما را دارم اما هیچوقت خجالت نکشیده ام حتا یه بار که مسافرت بودم و تو اتوبوس و باید حدود ۸ ساعت تو اتوبوس می نشستم دیدم داره ناراحتم میکنه یواشکی اومدم موضوع را به راننده گفتم و ازش خواستم تا چند دقیقه ای نگه دارد تا من پیاده شم و باد روده و شکممو خالی کنم و کردم البته نه یک بار که تا حالا چندین بار این اتفاق برام افتاده حتا تو منزل هم این کار رو می کنم و اگه هم مهمون باشه حتمن میرم بیرون یا دستشویی تا . . .
   پس لطفن خجالت نکشین و چند توصیه
   ۱- سعی کنین تغذیه تون مناسب باشه و بیشتر مایعات بخورین از آب هم غافل نمونین غذاهای خشک باعث خشکی روده ها و شکم و باد شکم میشن
   ۲- سعی کنین همیشه از افکار استرس زا دوری کنین نگران هیچ چیز و حادثه و واقعه ای نباشین خودتونو ریلکس رها کنین
   ۳- (تخم شربتی) مهم-مهم-مهم همیشه از تخم شربتی استفاده کنین هر ۲ یا ۳ روز یک بار اول صبحی یک قاشق چایخوری تخم شربتی بریزین داخل لیوان بعد روش تا نصفه یا بهتره پر آب کنین به هم بزنین و بعد از ۵ دقیقه لیوان را سر بکشین و بخورین (لطفن این مورد را تا آخر عمرتون ادامه بدین چه سالم سالم هم باشین و چه ناراحتی داشته باشین) تخم شربتی یا (سیاه دانه) واقعا معجزن میکنه
   ۴-شبها حدود ۷-۸ تا انجیر را بندازین داخل لیوان آب ولرم و بذارین تا صبح بمونه و صبح که از خواب بیدارشدین با قاشقی انجیرهای داخل لیوان آب را به هم بزنین و با آب مخلوط کنین سپس میل کنین باقی ته مانده را هم حتمن بخورین این کار را هم هر ۲ روز یک بار عمل کنین مثل تخم شربتی و اونم تا آخر عمرتون بعدش اگه یه مورد ناراحتی احساس کردین برام لعنت بفرستین البته حتمن باید از استرس دوری کنین ها
   همیشه سالم و موفق باشین
   برادرتان:
   مجید

 40. مهدی گفت:

  سلام من یک پسر۱۴ساله هستم صبح ها که بیدارمی شم دوبار دستشویی می رم وشکمم صدا می کنه لطفا جواب بدید دلیلش چیه

 41. ... گفت:

  سلام من مدتیه عذر می خوام یا اسهال دارم یا یبوست به شدت باد شکم دارم و بیشتر اوقات بعد از خوردن شام بلافاصله اسهال می گیرم و همین باعث استرسم شده و خیلی عذاب می کشم به دکتر مراجعه کردم گفتن کولیت روده هست مشکلم اما طی مطالعاتی که داشتم علائمم بیشتر به سندروم روده شباهت داره تا کولیت نظرتون چیه ؟من گیج شدم لطفا راهنمائیم کنین و بگین چیکار کنم

  1. رضا گفت:

   آقای محترم سندروم روده تحریک پذیر یا ibs یا کولیت عصبی همش یه چیز هستن.
   بهترین راه مبارزه با این بیماری تغذیه مناسب و دوری ازاسترس وپرهیز ازخوردن غذاهای تند و چرب و نفاخ و اهمیت ندادن به بیماری و بودن در اجتماعه.
   مطمئن باش تو جامعه اطرافت آدمای زیادی مبتلا به این بیماری هستن و خودت تنها نیستی.
   بهتره این بیماری انقدر برا خودمون گنده نکنیم چون بیماریهای خیلی بدتری هم وجود داره.

 42. حسین گفت:

  سلام، در صورت تمايل به تبادل تجربيات و اطلاعات بيشتر در خصوص بيماري به گروه انجمن در تلگرام بپيونديد:
  انجمن بيماران IBD ايران (كرون و كوليت)

 43. آیت گفت:

  سلام من ۳۰ سالمه و حدود یک ساله اسهال دارم و درد شکم ندارم اما نفخ شدیدی دارم و اسهالم ب رنگ قهوه ای و همراه با مخاط است.آزمایش مدفوع دادم گفتن ک آمیب دارم و قرص مترونیدازول و یدوکینول مصرف کردم در زمان مصرف کمی بهتر شدم اما بعداز اتمام داروها مثل قبل شدم.خواهش میکم جواب بدید ک بیماری من چیه‍ و چیکار باید بکنم.کاهش وزن هم داشتم.تشکر.

  1. آرش گفت:

   سلام من هم همچین بیماری دارم خواهش میکنم اگه رفتین دکتر دارویی چیزی هست منو راهنمایی کنیین خیلی میترسم من بعد از ده روز مصرف این دو دارو خوب شدم اما بعد از چن روز دوباره به همون حالت اولیه برگشتم خواهش میکنم داداش راهنمایی کنین

 44. مهدی ف گفت:

  با سلام من مدت بیست روز درد کمر معده وضع شدید پا بودم تا که یک پزشک گفت کولیت روده داری من چه باید بکنم

  1. با سلام از خوردن غذاهای چرب و سرخ کرده و فست فود خودداری کنید غذاهای نفاخ و حبوبات هم کمتر استفاده نمایید

 45. ستاره گفت:

  باسلام من ۴۹ سال دارم پزشکان و متخصصان بالین همه مطالعه نتوانستند بفهمند که بیماری من چیست! من دوسال است که دچار این بیماری شده ام و وقتی که به دستشویی می روم دارای اسهال خونی هستم ودار کاهش وزن شدید شده ام و بسیار عصبانی و افسرده ام و دچار ضعف و ناتوانی های شدید هستم ودار درد مقعد هم می باشم لطفا به من بیماری ام را بگو یید و تاکید کنید از چه دارویی استفاده کنم؟

  1. دکتر بختیاری گفت:

   درود بر شما خانم ستاره
   منظورتان دقیقا از اسهال خونی چیست؟ آیا رنگ مدفوع سیاه است یا قرمز؟

 46. مهدی گفت:

  حدودا” سه هفته هست که روده هام متورم شده و احساس میکنم که شکمم باد کرده ولی هیچ دردی ندارم و گاها” از مقعد خونریزی دارم و یبوست نیز دارم لطفا راهنماییم کنید که دلیلش چیه و آیا خطرناک هست یا خیر. برای درمانش باید چیکار کنم. ممنونم

 47. مهدی گفت:

  از اطلاعاتی که دادین ممنونم

 48. هادی مرادی گفت:

  با سلام وخسته نباشید من ۲۰ سالمه و حدود ۴ ساله با کولیت روده میجنگم و درمان ان به سختی است . و الان تقریبا بهتر شدم ولی یه مشکل کوچکی هست که منو خیلی اذیت میکنه اونم اینکه نمیتونم مدفوع خودمو نگه دارم حالت بی اختیاری بهم دست میده و موقع صرف غذا اذیت میشم و دکتر من (دکتر مجلسی از همدان هست ) ایا راه حلی هست ؟؟؟ ممنوم از سایتتون

  1. ستاره گفت:

   من از قبل زخم اثنی آشر داشتم و الان خوب شده ام بعد از دو سال برای بیماری روده آیی که داشتم به پزشک مراجعه کردم ولی دکتر ها با برسی نادرست به این نتیجه رسیدند که من بیماری سرطان کولون دارم من زمانی که به دستشویی می روم بعد از
   مدفوع از من خون می اید.و به شدت عصبانی هستم و دچار کاهش وزن شدیدی شده ام می خواهم من را راه نمایی کنید و بگو یید بیماری من چیست و از چه دارو هایی باید استفاده کنم

   1. با سلام با توجه به مشکل ذکر شده بهتره ابتدا ازمایش خون و کولونوسکوپی انجام دهید

   2. آرمین گفت:

    سلام من هم کولیت روده داشتم و تقریبا ۵ سال باهاش دست وپنجه نرم کردم دکترا گفتن باید تا آخر عمر دارو مصرف کنم مزالازین و انما آساکول مصرف میکردم و روز به روز وضعیتم بدتر شد تا جایی که ۶۰ سانتیمتر روده بزرگم زخم شد و زخم معده هم گرفتم و اینم یک مژده ی خوب واسه کسایی که این بیماری رو دارن اصلا نگران نباشید با طب سنتی راحت درمان میشید مثل من!
    به همتون قول شرف میدم پس هر چه زودتر به یک دکتر طب سنتی مراجعه کنید و با برنامه ای که میده قرص رو کنار بزارید و درمان سنتی رو پیش بگیرید.
    بنده اهل اهواز هستم و دکتری که مراجعه کردم دزفول مطب داره دکتر کاظم مسجدی اسمشه هرکس خواست آدرس هم بهش میدم.
    درضمن هزینه های سنتی هم واقعا کمه

    1. زهرا گفت:

     سلام دوست عزیز میشه لطف کنید آدرس ایشون رو بدین ؟ کولیت شما در چه حدی بود ؟ زخمی بود یا عصبی؟

    2. mamali گفت:

     ادرس بده رفیق

    3. مرجان گفت:

     سلام منم زخم کل روده هام خیلی ناراحتم ۲۳سالم ادرسش و شماره تماس بده عزیزم

    4. دنیا گفت:

     سلام میشه اطلاعات بیشتری از طب سنتی بدید ؟

    5. لیلا گفت:

     سلام من دختر۲۳سالمه .تیر ماه یک بار بعد از مدفوع شل یک قطره خون روشن دیدم دکتر رفتم کلونوسکوپی کردم نمونه برداری نکرد .بهم گفت ibs داری.چیزی نیست .کپسول کلوفک داد .ولی گفت ده روز بعدش این ازمایشارو انجام بدم ازمایش خون مخفی در مدفوع .کالپروتکتین .غیره
     بعد از ازمایش کالپروتکتین من ۲۳۱بود ولی دکتر چیزی نگفت دارویی هم برام ننوشت .ولی ۲۳مهرماه صب با درد شکم از خواب بیدارشدم که شب قبلش عدسی با کلم بروکلی خورده بودم .ینی اون روز تا شب فقط بلغم با خون دفع کردم بعد دیگ همش مفوع شل داشتم تا ۸اذر که دوباره با خوردن عدسی .اسهال با چرک وخون داشتم که گه گاهی تا به امروز چرک وخون میبینم .ولی ۱۶دی همون ازمایشارو دادم .کالپروتکتینم ۱۷۰شده بود ESR۳۴وcrp5/6 شده بود خون منفی بود .ولی اون روز خون نبود روزای دیگه خون بود .دکتر گفت التهاب داری برام قرص مزالازین نوشت روزی ۶تا .ینی خدا میدونه من از کی التهاب داشتم الان فهمیدم .اخه من از ده سال پیش مشکل نفخ داشتم دکتر بهم میگفت ibsداری تازه کلونوسکوپی کردم .تورو خدا ادرس وشماره تلفن اون دکتر طب سنتی رو برام بفرستین.

    6. مهتاب گفت:

     میشه لطفا ادرس اون پزشک رو بدین ؟؟؟و اگر هم اینجا کسی رو سراغ دارین معرفی کنید من کرمانشاه هستم
     ____________
     من ۲۰ سالمه و چند ماهه ک اسهال حدود ۶ماه.. قرص سولفاسالازین و کولوفین و چندتا دیگ مصرف میکنم …
     واسه چند روز خوب شدم و مدفوعم کاملا نرمال شد …اما الان چندروزه بازم شکمم صدا میده و تقریبا باز اسهال شدم
     الان ب حدی میترسم دیگه که وقتی از خونه بیرون میرم تمام فکرم شده این که نکنه دستشوییم بگیره
     همش اطراف چک میکنم که دستشویی باشه جچ
     من واقعا حالم بده
     دارم روحیمو از دست میدم خیلی ناراحتم واقعا
     میشه لطفا راهنماییم کنید ممنون

    7. عاطفه گفت:

     سلام میشه ادرس وشماره دکتر طب سنتی که توی دزفول رفتید برام بفرستید ممنون

    8. سپیده گفت:

     سلام لطفا آدرس پزشکتونو برام بفرستید منم اهوازم

    9. میلاد گفت:

     سلام آقا آرمین.خواهش میکنم آدرس و شماره تلفن اون دکتر طب سنتی رو بهم بدید.خیلی بهش نیاز دارم.یعنی واقعا میشه کامل درمان شد با این روش

   3. mamali گفت:

    التهاب روده منم دارم سرطان نیست

 49. یاس گفت:

  علت دفع داروی مزالازیون چیست؟

 50. س.ا گفت:

  باسلام.من تقریبا هرروز مشکل نفخ دارم و کمی درد در اطراف ناف . و نفخ به هنگام کمی احساس گرسنگي شروع میشود.چکار کنم

  1. باسلام
   اقدام به آزمایش مدفوع نمایید شاید دچار انگل ژیاردیا باشید.

 51. زهرا س گفت:

  سلام حدود سه ماهه كه دل بيجه ونفخ دارم وشكمم صدا ميده.اوايل اسهال داشتم اما بامصرف قرص مترونيدازول خوب شدم.اما دل بيجه وصدا دادن شكمم خوب نشده .جندين بار به بزشك مراجعه كردم و برام مترونيدازول تجويز كردن تا زمانيكه مترونيدازول مصرف ميكنم بهتر ميشم اما بعدش دوباره شروع ميشه.مدتي همراه با مدفوع جيزي شبيه مخاط هم دفع ميكردم اما الان خوب شده اما به تازكي احساس ميكنم كه مقدار بسيار كمي خون بعضي اوقات همراه مدفوع دفع ميكنم.ميخواستم ببينم مشكل جيه

  1. ر- لطفی گفت:

   سلام خسته نباشید من شکم درد دارم وراحت نمی تونم دستشویی کنم گاهی یبوست وگاهی اسهال ،باد شکم زیادی دارم.لطفا مرا راهنمایی کنیدباتشکر فراوان.

   1. با سلام با توجه به علایم شما احتمالا دچار سندرم روده تحریک پذیر میباشید بهتره ابتدا استرس را از خود دور کنید غذاهای نفاخ مصرف نکنید ادویه و غذاهای تند مصرف نکنید

 52. asrin گفت:

  من حدود یک سال که شکمم به شدت نفخ میکنه وخیلی سروصدا میکند مخصوصا صبحها که بیدارمیشم چه صبحانه بخورم چه نخورم اسهال هستم چون میرم مدرسه خیلی عذاب میکشم
  دختر هستم ۱۶سالمه چیکارکنم

  1. باسلام خدمت شما
   برای بررسی علت و درمان میبایست به متخصص داخلی مراجعه نمایید.

 53. iraj گفت:

  عالیه

 54. iraj گفت:

  سلام آقای دکتر من مدتیه دردهای زیرشکمی دارم وقتی سبزیجات میخورم خیلی نفخ میکنم ووقتی فلفل سبز میخورم یبس میشم بیشتراوقات درهفته دوسه بار یبوستم شروع میشه وباخوردن بیزاکودیل اجابت مزاج میکنم چگونه این عوارض روکم کنم وزنم ۷۵ وقدم ۱۵۵ یه خانم هستم ممنون