سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

گلودرد چرکی

میکروب مولد گلودرد چرکی در اثر عطسه یا سرفه فرد بیمار در فضای اتاق پخش شده و سایر افراد را مبتلا می‌کند.

 

galoodardبه گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس به نقل از سایت تبیان، گلودرد چرکی یک نوع عفونت باکتریایی است که به سرعت در یک محیط بسته مثل خانه یا محل کار و یا کلاس درس مدرسه پخش می شود.

گلودرد چرکی در اثر یک باکتری به نام استرپتوکوک A ایجاد می شود. لذا به آن، گلودرد باکتریایی و یا گلودرد استرپتوکوکی نیز گفته می شود.

برخی از علائم گلودرد چرکی عبارتند از: مشاهده تکه های سفید رنگ در ته گلو، احساس درد گلو هنگام قورت دادن غذا، تب، ورم غدد گردن و بزرگ شدن لوزه ها.

بیشتر گلودردهای چرکی با مصرف داروهای آنتی بیوتیک به مدت ۱۰ روز و استراحت کردن، بهبود می یابند.

با عمل به توصیه های زیر می توانید از سرایت گلودرد چرکی خودتان به سایر افراد جلوگیری کنید:

۱- به طور منظم دست های خود را با آب و صابون بشویید تا از انتقال باکتری بیماری زا از یک فرد به فرد دیگر جلوگیری کنید. موقع شستن دست ها عجله نکنید و بعد از زدن صابون، حداقل ۲۰ ثانیه دست ها را به هم بمالید. همچنین به سایر افراد خانواده نیز بگویید همین کار را انجام دهند.

۲- برای خوردن غذا، قاشق و چنگال و لیوان مخصوص به خودتان داشته باشید تا از انتشار گلودرد جلوگیری کنید، یعنی اینکه ظروف غذا خوردن فرد بیمار باید از بقیه افراد خانواده جدا شود تا دیگر افراد خانواده از آن ها استفاده نکنند.

ظروف غذا خوردن را با آب داغ و مایع ظرفشویی بشویید تا باکتری ها از روی آن ها پاک شوند.

همچنین حوله دست و صورت فرد بیمار را از بقیه جدا کنید، یعنی یک حوله مخصوص خشک کردن دست و صورت بیمار تهیه کنید تا دیگران از آن استفاده نکنند.

۳- موقع عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی خود را با دستمال کاغذی و یا حداقل لباس خود بگیرید، البته طوری نگیرید که نتوانید عطسه یا سرفه کنید. این کار از انتشار قطرات آب دهان آلوده به میکروب، در فضای خانه جلوگیری می کند. اگر با دست خالی جلوی دهان خود را گرفتید، حتما بعد از آن دست خود را با آب و صابون بشویید.

۴- هنگام ابتلا به گلودرد چرکی بعد از مسواک زدن دندان ها، مسواک خود را با آب و صابون بشویید تا از آلودگی مجدد خودتان به میکروب جلوگیری کنید. اگر هم مسواک شما کهنه و قدیمی است، می توانید بعد از بهبودی گلودرد چرکی، آن را دور بیندازید و مسواک جدیدی بخرید.

۵- تمامی داروهای آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید تا باکتری در بدن شما از بین برود. حتی اگر بعد از چند روز، احساس بهبودی کردید، باز هم مصرف آنتی بیوتیک ها را ادامه دهید تا تمام شوند، زیرا میکروب هنوز در بدن شما وجود دارد و مصرف آنتی بیوتیک لازم است. یک روز بعد از مصرف آنتی بیوتیک، گلودرد چرکی دیگر مسری نیست.

۶- اگر مبتلا به گلودرد چرکی هستید، ماسک بزنید تا بقیه افراد مریض نشوند. این کار از پخش شدن میکروب ها در فضای خانه و محل کار و مدرسه جلوگیری می کند.

۷- اگر شاغل هستید و دچار گلودرد چرکی شده اید، نزد پزشک بروید و حداقل یک روز در منزل بمانید (مرخصی استعلاجی بگیرید) و آنتی بیوتیک مصرف کنید و استراحت نمایید تا هم حالتان بهتر شود و هم همکاران خود را بیمار نکنید.

۸- اگر فرزندتان به مدرسه می رود و دچار گلودرد چرکی شده است، او را نزد پزشک ببرید و حداقل یک روز از رفتن او به مدرسه جلوگیری کنید (گواهی بیماری از پزشک بگیرید) تا سایر همکلاسی های خود را بیمار نکند و کمی حالش بهتر شود.

۹- اگر دچار گلودرد چرکی شده اید، با دیگران روبوسی نکنید و دست ندهید تا آن ها را نیز بیمار نکنید. اگر هم فرد دیگری از خانواده شما، دوستان و … دچار گلودرد چرکی است، با او دست و روبوسی نکنید.

۱۰- اگر فرزندتان گلودرد چرکی دارد، او را نبوسید، ولی به او بگویید که خیلی دوستش دارید و بگویید که چرا او را نمی بوسید، مثلا بگویید میکروب های گلوی او، شما را هم مریض می کند و دیگر نمی توانید با او حرف بزنید و یا بازی کنید.

۱۱- تا حد امکان، از فرد مبتلا به گلودرد چرکی فاصله بگیرید و اگر هم خودتان این بیماری را دارید، سعی کنید خیلی به دیگران نزدیک نشوید.

هشدارها

۱- عدم درمان گلودرد چرکی یا مصرف نکردن کامل داروهای آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک (کامل نکردن دوره درمان) باعث بروز عوارض مانند تب روماتیسمی، مخملک، عفونت خون و بیماری کلیه می شود.

۲- اگر پزشک برای درمان گلودرد چرکی شما، داروی آنتی بیوتیک (چرک خشک کن) تجویز کرده است، تمامی دارو را به طور کامل مصرف کنید (که اغلب ۱۰ روز طول می کشد) و به محض احساس بهبودی گلودرد، مصرف دارو را قطع نکنید، زیرا با این کار میکروب ها به طور کامل از بین نمی روند و عفونت در بدن شما باقی می ماند.

۳- باقی ماندن عفونت (باکتری ها) در بدن، باعث ابتلای مکرر شما به گلودرد چرکی و سایر عوارضی می شود که در قسمت بالا نام آن ها برده شد.

۴- بعد از یک روز مصرف آنتی بیوتیک ها، دیگر گلودرد چرکی شما به کسی سرایت نمی کند . ولی اگر درمان نشوید (دارو مصرف نکنید) تا دو هفته بیماری شما مسری خواهد بود.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

جراحی سابسیژن

سابسیژن چیست؟

زیبایی

آماده شدن برای جراحی لیفت سینه

همه چیز درباره لیفت سینه

پوست و مو

خطرات یا عوارض جانبی لیزر

همه چیز درباره لیزر بدن

اطلاعات پزشکی

تسکین آفتاب‌سوختگی

آفتاب‌سوختگی را جدی بگیرید!

زیبایی

ورزش دوران بارداری

آنچه باید در مورد تمرینات EMS بدانید

اطلاعات پزشکی

رزاشیا

از رزاشیا چه می دانیم؟

اطلاعات دارویی

منع مصرف کوآموکسی‌کلاو

همه چیز درباره کو‌آموکسی‌کلاو

اطلاعات پزشکی

کمبود وزن

علل و درمان کمبود وزن

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *