سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۱۰ نکته بهداشتی که فرزندتان باید در مدرسه رعایت کند

به‌طور عمومی، احتمال ابتلای کودکان به بیماری بیشتر از بزرگسالان است، به این دلیل که کودکان در مهدکودک یا مدرسه که در آن‌ها میکروب‌ها به‌راحتی منتقل می‌شوند، با کودکان دیگر در تماس نزدیک هستند. متأسفانه، بیشتر کودکان آن‌قدر که باید از بهداشت شخصی آگاه نیستند و این باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری می‌شود.
بهداشت تنها شستشوی دست‌ها نیست. مدارس می‌توانند زمینه‌ای فراهم کنند تا بهداشت مناسب به بهترین شکل ممکن ارائه شود و عادت‌هایی مانند شستن دست‌ها از سنین پایین نهادینه شود.

شستن دست‌ها

نکات مهم در زمینه بهداشت مناسب در مدرسه

در اینجا به ۱۰ نکته مهم در زمینه بهداشت مناسب در مدرسه اشاره می‌کنیم که امیدواریم برای حفظ بهداشت فرزندانتان مفید باشد:

 • نکته ۱: مراقبت‌های بهداشتی را به فعالیت‌هایی سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز تبدیل کنید
  اگر کودکان از انجام فعالیت‌های مربوط به مراقبت‌های بهداشتی لذت ببرند، احتمال این‌که این فعالیت‌ها برای آن‌ها به عادت مبدل شود، زیاد است. از طریق فعالیت‌های مشترک درسی و رقابت‌های بین آموزشگاهی که در مدارس انجام می‌شود، می‌توان اهمیت بهداشت را به‌صورت سرگرم‌کننده و رقابتی به کودکان انتقال داد.
 • نکته ۲: شستشوی دست‌ها یک ضرورت است
  شستن دست‌ها برای حفظ بهداشت بسیار مهم است. برای از بین بردن میکروب‌های بیماری‌زا، پس از بازی در بیرون خانه یا هنگام تماس نزدیک با حیوانات و یا شخصی که ممکن است بیمار باشد، لازم است به کودکان آموزش دهیم که دست‌های خود را به‌طور کامل بشویند و آن‌ها را با مواد و شوینده‌های مناسب ضدعفونی کنند، به‌ویژه پس از استفاده از سرویس بهداشتی.
 • نکته ۳: نظافت ناخن‌ها
  ناخن‌ها مساعد رشد و نمو باکتری‌ها هستند. میکروب‌هایی که در زیر ناخن‌های کودک زندگی می‌کنند به‌راحتی به چشم، بینی و دهان منتقل می‌شوند. حتماً ناخن‌های کودکانتان را هر هفته بگیرید.
 • نکته ۴: بهداشت دهان و دندان
  مسواک زدن صحیح و استفاده از نخ دندان مهارتی اکتسابی است که تنها با تمرین می‌توان آن را بهبود بخشید. این شیوه بهداشت دهان و دندان باید در سنین پایین در دانش آموزان نهادینه شود.
 • نکته ۵: دستمال جیبی، بهترین دوست و همراه کودکان
  دستمال جیبی باید بهترین دوست کودک باشد. باید به کودکان آموزش داد هنگام عطسه یا سرفه دهان و صورت خود را با دستمال بپوشانند.
 • نکته ۶: پاک نگه‌داشتن اسباب‌بازی‌های اتاق بازی از میکروب
  اسباب‌بازی مورد علاقه کودک ممکن است حاوی میکروب‌هایی باشد، بنابراین حتماً آن را به‌طور مرتب، همراه با دیگر اسباب‌بازی‌ها بشویید.
 • نکته ۷: تمیز کردن وسایل کلاس
  با تمیز کردن منظم وسایل کلاس درس، می‌توان از محیط یادگیری و آموزشی بدون حشرات موذی اطمینان حاصل کرد. کلاس‌های درس باید هر روز جارو و تی کشیده شوند.
 • نکته ۸: بهداشت پا
  عرق کردن پا می‌تواند باعث عفونت قارچی شود. کودکان باید به‌جای جوراب‌هایی از جنس الیاف مصنوعی، جوراب‌های نخی همراه با کفش چرمی و کتانی بپوشند تا پا بتواند نفس بکشد.
 • نکته ۹: برخورد با بیماری
  هنگامی‌که کودک بیمار می‌شود، بهتر است به مدرسه نرود. کودکان فقط باید زمانی در مدرسه حضور پیدا کنند که از سلامتی برخوردار باشند و بتوانند از فعالیت‌ها و آموزش ارائه‌شده بهره کافی ببرند و در آن‌ها مشارکت داشته باشند. این امر همچنین احتمال شیوع بیماری را کاهش می‌دهد.
 • نکته ۱۰: کنار گذاشتن عادت‌های بد
  اهمیت بهداشت را به کودکان گوشزد کنید. برای آن‌ها توضیح دهید که اگرچه ممکن است میکروب‌ها با چشم دیده نشوند، اما در ذرات هوا وجود دارند و می‌توانند آن‌ها را بیمار کنند.
  امیدواریم این نکات برای کمک به کودکان شما در رعایت بهداشت و دوری از بیماری‌هایی که احتمال ابتلا به آن‌ها در محیط مدرسه (به دلیل برخورد نزدیک با کودکان دیگر و آلودگی‌های احتمالی موجود در محیط مدرسه) وجود دارد، مفید باشد.

 

 

منابع

 • khaleejtimes

منبع تصاویر 

 • khaleejtimes
 • astiahealth

 

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

آب هویج

وقتی آب هویج میخورید چه اتفاقی در بدن شما می افتد؟

اطلاعات پزشکی

بیماری پریودنتیت و علت از دست رفتن دندان ها

اختصاصی

مراقبت از دهان و دندان در سالمندی

مراقبت از دهان و دندان در سالمندی

رانینگ تایتل

خمیر دندان گیاهی خانگی

این خمیر دندان گیاهی خانگی را تنها با سه ماده تشکیل دهنده تهیه کنید!

اطلاعات پزشکی

بهترین رنگ برای صورت کودکان

لطفا چهره کودکان را نقاشی نکنید!

رانینگ تایتل

مسواک زدن

آیا با مسواک زدن، به دندان‌هایتان صدمه می‌زنید؟

اختصاصی

بوی بد دهان زنان در دوران بارداری

مراقبت از دهان و دندان در بارداری

اختصاصی

چطور زمان را متوقف کنیم!

چطور احساس و ظاهری جوان داشته باشیم!

اختصاصی

دیابت و سلامت دهان و دندان

دیابت و سلامت دهان و دندان!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *