سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۱۲ نشانه ابتلا به بیماری های قلبی

بیماری های قلبی از جمله بیماری های شایع در این روزهاست. درجه بالای این بیماری ها منتهی به مرگ می شود. ولی خوشبختانه با پیشگیری به موقع و تغییر در روش زندگی می توان از ایجاد و یا بدتر شدن آن جلوگیری کرد. در این مقاله، راستینه با بیان کردن نشانه هایی، شما را در تشخیص بیماری های قلبی راهنمایی می کند.

 

آپنه خواب

آپنه خواب

هنگامی که خروپف شما با مکث هایی در تنفس شکسته می شود، مغز شما ممکن است به اندازه کافی اکسیژن دریافت نکند. این مسئله سیگنالی به رگ های خونی و قلب شما برای فعالیت سخت تر به منظور حفظ جریان خون ارسال می کند. بنابراین خطر ابتلا به فشار خون بالا، ریتم غیر طبیعی قلب، سکته مغزی و نارسایی قلبی افزایش می یابد. خوشبختانه، آپنه خواب قابل درمان است.

 

حساسیت پوستی برآمده زرد –نارنجی

حساسیت پوستی برآمده زرد و نارنجی

سطح تری گلیسرید بسیار بالا می تواند موجب شود حساسیت پوستی در اطراف پنجه انگشتان دست و پا و نشیمن گاه شما شیوع پیدا کند. بسیاری از این چربی ها در خون می توانند نقشی در سخت شدن شریان ها بازی کنند، و مقدار زیاد چربی اغلب به شرایط دیگری که شما را در معرض خطر بیماری های قلبی و سکته مغزی قرار می دهند مرتبط می سازد.

 

قدرت گرفتن ضعیف

از دست دادن قدرت

قدرت دست شما ممکن است چیزی در مورد قدرت قلب شما بگوید. تحقیقات نشان می دهند توانایی خوب فشردن چیزی به معنی کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی است. اگر گرفتن یک شی برای شما دشوار است، احتمال اینکه مشکلات قلبی داشته باشید و یا احتمال ابتلا به مشکلات قلبی در آینده، بالاتر است. (اما بهبود قدرت گرفتن لزوما به تنهایی نشان دهنده داشتن قلب سالم نیست.)

 

نقطه تیره زیر ناخن ها

نقطه تیره زیر ناخن ها

اگر به تازگی انگشتان دست و یا پای شما آسیب و صدمه ای ندیده اند، نقطه های کوچک ناشی از خون به دام افتاده در زیر ناخن می تواند به عفونت در دیواره قلب یا دریچه های قلب اشاره داشته باشد، که اندوکاردیت نامیده میشود. همچنین زمانی که فرد مبتلا به دیابت است و یا تحت شرایطی قرار دارد که دو تا چهار برابر بیشتر احتمال دارد که به بیماری های قلبی و سکته مغزی دچار شود، ممکن است دچار این لکه های خونی شود.

 

سرگیجه

سرگیجه

سبکی سر اغلب نتیجه مستقیم مشکل قلبی است چرا که قلب، خون کافی به مغز شما پمپاژ نمی کند. سرگیجه می تواند نشانه ای از ریتم غیر طبیعی، تحت عنوان آریتمی، باشد. نارسایی قلبی، که به معنی تضعیف عضلات است، نیز می تواند موجب سرگیجه شما شود. احساس گیج و منگی یکی از چندین علائم کمتر شناخته شده حمله قلبی نیز می باشد.

 

مشکلات جنسی

مشکلات جنسی

داشتن مشکل در رابطه جنسی می تواند به این معنی باشد که شما بیماری های قلبی دارید و در معرض خطر بیشتری برای حمله قلبی یا سکته مغزی هستید. مردان مبتلا به اختلال نعوظ ممکن است مشکلاتی در گردش خون مربوط به فشار خون بالا و یا شریان تنگ ناشی از رسوب کلسترول داشته باشند. این مشکلات در گردش خون نیز می تواند میل جنسی و توانایی لذت بردن از رابطه جنسی با یک زن را کاهش دهد.

 

تغییرات رنگ پوست

تغییرات رنگ پوست

رنگ آبی یا خاکستری انگشتان دست و پا می تواند ناشی از گردش ضعیف خون غنی از اکسیژن باشد که اغلب به دلیل نقص قلب مادرزادی و یا تنگ و مسدود شدن عروق خونی رخ می دهد. الگو های توری شکل، خال خالی و بنفش زمانی که تکه های تجمع یافته پلاک های کلسترول جدا می شوند سپس در عروق خونی کوچک گیر می کنند، خود را نشان می دهند. ممکن است هنگامی که اندوکاردیت داشته باشید، دچار لکه های خونین درست زیر پوست در داخل دستان و کف پای خود شوید.

 

خونریزی لثه

خونریزی لثه

کارشناسان به طور کامل ارتباط بین بیماری لثه و بیماری قلبی را درک نمی کنند. اما مطالعات نشان می دهند که خونریزی، تورم و یا التهاب لثه ممکن است به مشکل قلبی منتهی شود. یک نظریه این است که باکتری ها از لثه های شما وارد جریان خون می شوند و موجب التهاب در قلب شما می شوند. داشتن بیماری های لثه، که می تواند به از دست دادن دندان منتهی شود، نیز ممکن است احتمال سکته مغزی را افزایش دهد.

 

لکه های پوستی تیره و مخملی

لکه های پوستی تیره و مخملی

هنگامی که بدن شما در استفاده از هورمون انسولین دچار مشکل باشد، می توانید این لکه های ضخیم، که آکانتوز نامیده می شوند را در چین های پوست مانند گردن، زیر بغل و کشاله ران پیدا کنید. این لکه ها ممکن است تگ های پوستی نیز داشته باشند. اگر برای مقاومت به انسولین، سندرم متابولیک یا دیابت نوع ۲ درمان نشده اید، برای کمک به کنترل قند خون و محافظت از قلب خود به پزشک مراجعه کنید.

 

مشکل در تنفس

مشکل در تنفس

احساس تنگی نفس می تواند نشانه ای از نارسایی قلبی، ریتم غیر طبیعی قلب یا حمله قلبی باشد. در صورتی که پس از انجام کاری که قبلا به راحتی انجام می داده اید نفس کم می آورید، و یا اگر در حالت دراز کشیده نفس کشیدن برایتان دشوار شده است، پزشک خود را مطلع سازید. در صورتی که درد قفسه سینه نیز دارید با اورژانس تماس بگیرید.

 

تورم در پایین پاها

تورم در پایین پاها

این اتفاق زمانی رخ می دهد که شما به مدتی طولانی ایستاده و یا نشسته هستید، همچنین این مشکل در دوران بارداری رایج است. تجمع مایعات نیز می تواند ناشی از نارسایی قلبی و گردش خون ضعیف در پاها باشد. پاهای متورم می توانند ناشی از لخته ای باشند که بازگشت خون از اندام تحتانی به قلب را مسدود می کند. در صورتی که تورم به صورت ناگهانی بروز کند فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

 

خستگی

خستگی

همیشه خستگی را به حساب کم خوابی نگذارید. نارسایی قلبی می تواند شما را خسته و درمانده کند، زیرا عضلات دیگر پمپاژ خوب و کافی برای رفع نیازهای بدن شما دریافت نمی کنند. مراقب نشانه های دیگر، مانند سرفه و تورم، نیز باشد همچنین احساس ضعف می تواند علامت هشدار دهنده بسیاری از وضعیت های مختلف، از جمله کم خونی، سرطان، و یا حتی افسردگی باشد.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • .”National Sleep Foundation: “Sleep Apnea and Heart Disease
 • American Heart Association: “Sleep Apnea and Heart Disease, Stroke,” “Cholesterol Abnormalities & Diabetes,” “Symptoms, Diagnosis & Monitoring of Arrhythmia,” “Warning Signs of Heart Failure,”
 • .”Mayo Clinic: “Triglycerides: Why do they matter?” “Acanthosis nigricans,” “Shortness of breath,” “Leg swelling
 • .WebMD
 • .”Medscape: “Hidden Heart Disease: 11 Dermatological Clues You Should Know
 • .”American College of Cardiology: “Strong Grip Indicates Better Heart Health
 • .Iglesias, P. Archives of Family Medicine, March 1999
 • “.Cleveland Clinic: “Sexual Dysfunction and Disease
 • “.Texas Heart Institute: “Cyanosis
 • .McDonald, J. Infectious Disease Clinics of North America, September 2009
 • “.American Academy of Periodontology: “Gum Disease and Heart Disease
 • .Balaji, C. World Journal of Medical Sciences, vol. 10, issue 3, 2014
 • .Bener, A. Eastern Mediterranean Health Journal, Mar-May 2000

منبع تصاویر 

 • Getty
 • Medscape
 • Getty
 • Splarka/Wikimedia
 • Getty
 • Getty
 • Dirk Elston MD
 • Getty
 • Medscape
 • Getty
 • Getty
 • Getty

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. هوا گفت:

  سلام وخسته نباشید من دختری ۱۸ساله هستم که چندین سال هست سردرد هایی داشته ام که گاهی شدید و طاقت فرسا میشد اما به پزشکی مراجعه نکرده و با خوردن داروهایی مثل استامینو فن و پلوفن کنترل میکردم اما حالا برایم واقعا غیر قابل تحمل شده در طی روز سردرد های خفیفی دارم که قابله تحمل اند اما در مواقع خاص مپل زمانیکه نشتم یا خم شدم و کیخواهم به حالت ایستاده برگردم یا از پله ای بالا برم به طور وحشتناک دچار سردرد در مرکز و پشت سر شده به گونه ای که احساس میکنم کسی مغزم را فشار میدهد و نیز چشمانم سیاهی میرود و دچار تنگی نفش و تپش قلب میشوم که بسیاری از اوقات ادامه کار را برایم مشکل کرده و مجبور به نشستن یا تکیه دادن به دیوار هستم در ضمن به کم خونی هم مبتلا نیستم