سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۱۵ نشانه سرطان که آقایان نادیده می گیرند

درصورتیکه آقایان از بعضی از نشانه های سرطان آگاه باشند و با هشیاری این نشانه ها را زیر نظر گرفته و در صورت اطلاع و آگاهی از هر نشانه خطرناک و جدی سرطان در بدن، سریعا به پزشک مراجعه نمایند، شانس بهتری برای درمان آن سرطان و شفا یافتن، دارند.

بعضی از نشانه های سرطان در مردان، مخصوص است. این علایم براحتی نشان دهنده مشکل در بعضی از قسمت های بدن می باشند، اما بقیه انواع سرطان و علایمشان، ممکن است گنگ بوده و براحتی قابل تشخیص نباشند.

درد

درد – نشانه اول سرطان در آقایان

هرچه افراد سنشان بالا می رود، میزان انواع درد و خشکی در آنها بیشتر می شود. هرچند درد نشانه‌ای مبهم و پیچیده است و معمولا کم تر بیشتر انواع درد نشانه سرطان نیستند، اما با اینحال امکان دارد بعضی از انواع درد نشانه های اولیه ابتلا به سرطان در آقایان باشد.

طبق توصیه جامعه سرطان آمریکا هر درد ادامه دارد و مزمن باید توسط پزشک بررسی شود. حتی اگر مشکل و درد شما از سرطان نباشد، بازهم شما از مراجعه به دکتر سود می برید، چراکه ممکن است پزشک بتواند برای درد شما و مشکلی که باعث آن شده، درمانی مناسب پیدا نماید.

تغییرات در بیضه ها

تغییرات در بیضه ها – نشانه دوم سرطان در آقایان

سرطان بیضه معمولا بین سنین ۲۰ تا ۳۹ سال در آقایان رخ می دهد. جامعه سرطان آمریکا توصیه می کند که مردان مرتب برای ابتلا به این سرطان آزمایش داده و همچنین خودشان نیز ماهانه نشانه های ابتلا به این سرطان را بررسی نماید. هر تغییر در سایز بیضه ها از قبیل رشد یا کوچک شدن آنها می تواند نگران کننده باشد. بعلاوه هرگونه ورم، برجستگی و یا احساس سنگینی در کیسه بیضه نیز باید مدنظر قرار داد. اگر هرگونه توده ی سختی در بیضه خود احساس کردید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

تغییرات در غدد لنفاوی

تغییرات در غدد لنفاوی – نشانه سوم سرطان در مردان

اگر هرگونه برجستگی و یا ورم در غدد لنفاوی خود که زیر بقل، روی گردن و جاهای دیگر بدنتان وجود دارند، حس کردید باید نگران شوید. اگر غده لنفوی شما به تدریج بزرگ می شود و هم اکنون بزرگ تر از یک ماه پیش است، باید به پزشک مراجعه نمایید. دکتر غدد لنفاوی شما را بررسی کرده و مشخص می کند مشکل شما بدلیل سرطان است و یا به مشکل دیگری همچون ورم غدد لنفاوی دچار شده اید.

سرطان پستان در آقایان

توده پستان – نشانه چهارم سرطان در مردان

اگر شما مثل اکثر آقایان فکر می کنید، احتمالا هیچگاه خطر ابتلا به سرطان پستان در آقایان را جدی نمی گیرید. هرچند این سرطان در آقایان معمول نیست، اما امکان رخ دادن آن وجود دارد. هر توده در نواحی پستان آقایان باید با دقت بررسی شود. همچنین جامعه سرطان آمریکا چندین علامت خطرناک دیگر بجز توده سرطانی در این ناحیه را مورد اشاره قرار می دهد، این نشانه ها شامل:

 • فرورفتگی و یا چروک پوست سینه
 • تو رفتن نوک پستان
 • سرخ شدن و یا پوسته پوسته شدن پوست پستان
 • ترشحات چرکی از پستان

تب

تب – نشانه پنجم سرطان آقایان

اگر شما بدون دلیل دچار تب شدید ممکن است ای تب نشان دهنده ابتلا به سرطان باشد، البته تب می تواند نشانه مشکلات دیگر همچون ذات الریه و یا عفونت باشد. خیلی از انواع سرطان در مراحل رشدشان ممکن است باعث تب شدن، برای مثال انواع سرطان های خون شامل لوسمی و لنفوم باعث ایجاد تب می شوند.

کاهش وزن غیرعادی

کاهش وزن غیرعادی – نشانه ششم سرطان مردان

در صورت از دست دادن ۱۰ درصد وزن بدن در ۳ تا ۶ ماه بدون اینکه ورزش کنید و یا رژیم بگیرید، باید حتما به پزشک مراجعه کنید؛ وی معتقد است که این کاهش وزن تا زمانیکه خلافش ثابت نشده، نشانه سرطان است. از پزشکتان بخواهید که شما را آزمایش و یا حتی سی‌تی اسکن کند تا معلوم شود که کاهش وزن شما نشانه، سرطان است و یا مشکلات دیگر، مثلا تیروئید پرکار!

درد شدید شکمی و افسردگی

درد شدید شکمی و افسردگی – نشانه هفتم سرطان در آقایان

بعضی از پزشکان معتقداند هر مردی که درد شدیدی در ناحیه شکم دارد و احساس افسردگی هم می‌کند، نیاز به معاینه دارد، چراکه بعضی تحقیقات نشان می دهند بین سرطان پانکراس و افسردگی ارتباطی وجود‌ دارد.

خستگی و فرسودگی

خستگی – نشانه هشتم سرطان در آقایان

خستگی و فرسودگی می‌تواند یکی از نشانه‌های مبهم سرطان باشد. این خستگی ممکن است ناشی از رشد غده سرطانی بوده و می تواند نشان دهنده ابتلا به بعضی از سرطان‌ها مانند سرطان خون، سرطان معده و یا سرطان روده بزرگ باشد.

سرفه‌های مداوم

سرفه‌های مداوم – نشانه نهم سرطان در مردان

هرچند که سرفه معمولا از نشانه‌های بیماری‌هایی چون سرماخوردگی، آنفولانزا و آلرژی بوده و یا حتی از عوارض جانبی بعضی از داروها می باشد، اما سرفه طولانی مدت که بیشتر از ۳ تا ۴ هفته طول بکشد، بخصوص در افراد سیگاری می‌تواند خطرناک باشد.

مشکل در بلعیدن و خوردن

مشکل در بلعیدن و خوردن – نشانه دهم سرطان در آقایان

مشکلی که در زمینه بلعیدن و فرودادن غذا رخ می‌دهد، می‌تواند نشانه سرطان دستگاه گوارش، مثلا سرطان مری باشد.

تغییرات پوستی

تغییرات پوستی – نشانه یازدهم سرطان در آقایان

اکثر ما میدانیم که تغییرات خال‌های گوشتی و خال‌های سیاه نشانه‌ی مشخص سرطان پوست هستند. خونریزی یا پوسته‌ پوسته شدن بیش از حد پوست نیز یکی از علایم خطرزا می‌باشد. هرچند تعیین کردن اینکه چه مدت این مشکلات طول بکشد، بایست به پزشک مراجعه کرد، مشکل است، اما پزشکان معتقدند اگر این علایم بیشتر از چند هفته طول بکشد، می‌بایست حتما به پزشک مراجعه کرد.

خونریزی غیرطبیعی

خونریزی غیرطبیعی – نشانه دوازدهم سرطان در مردان

هر زمانیکه در بخش هایی از بدن خود که سابقه نداشته و منطقی نیست خونریزی دیدید به پزشک مراجعه نمایید. بالاآوردن خون، خون در آب دهان، خون در ادرار و خون در مدفوع از نشانه های خطرناک می باشند. بطور مثال خون در مدفوع می تواند نشانه ابتلا به سرطان کولون (روده بزرگ) باشد.

تغییرات دهانی

تغییرات دهانی – نشانه سیزدهم سرطان در آقایان

همه بخصوص افراد سیگاری همیشه باید نسبت به تکه‌های سفید درون دهانشان و یا نقاط سفید برروی زبانشان حساس باشند، چرا که هردو این نشانه‌ها می‌توانند عوامل پیش‌سرطانی، بنام لکوپلاکیا باشند.

سوءهاضمه

سوءهاضمه – نشانه چهاردهم سرطان در مردان

سوء هاضمه بدون هیچ‌دلیلی خطرناک است و می‌تواند نشانه‌های اولیه بیماری‌های خطرناکی چون سرطان مری، معده و یا دهان باشد.

مشکلات ادراری

مشکلات ادراری – نشانه پانزدهم سرطان در آقایان

هرچه سن مردان افزایش می یابد، مشکلات ادراری شامل افزایش تعداد دفعات ادرار (بخصوص در شب)، احساس نیاز به ادرار کردن، احساس خالی نشدن کامل مثانه، عدم توانایی در ادرار، ریختن ادرار هنگام خندیدن و یا سرفه و یا ضعف شدت ادرار کردن بیشتر می شوند.

هر مردی با افزایش سن دچار این مشکلات می شود. اما در صورتیکه این به این مشکلات دچار شدید باید به پزشک مراجعه کنید، چرا که ممکن است این مشکلات ناشی از سرطان پروستات باشد. پزشک با انجام آزمایش از اینکه شما به این سرطان مبتلا هستید یا خیر اطمینان حاصل می کند.

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • WebMD

منبع تصاویر 

 • helpfulpharmacist
 • vkool
 • menshealth
 • images.wisegeek
 • cdn.thedailybeast
 • big-rostov
 • images.agoramedia
 • cheatsheet
 • ocukrzycy
 • americannursetoday
 • squarespace
 • health-weekly
 • belmarrahealth
 • cankersorereport
 • nestlehealthscience
 • vkool

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

اطلاعات دارویی

ویتامین K

چرا باید ویتامین K مصرف کنیم؟

تغذیه و سلامتی

پسته برای سلامتی

پنج خاصیت عالی پسته برای سلامتی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. علیرضا گفت:

  ببخشید من مدتیه که یه چیزی شبیه به رگ روی پوست ختنه گاه آلت تناسلیم بالا اومده ، دردم نداره میخواستم اگه میشه راهنماییم کنید که این چه چیزی می‌تونه باشه.

 2. Parham گفت:

  با سلام و خسته نباشید. من جوانی ۲۰ ساله هستم که در حدود ۵ روز بیضه سمت راستم درد میکرد و درد تا ناحیه کشاله ام ادامه داشت. و پس از مدتی درد آروم میشد و الان هم احساس میکنم بیضه سمت راستم بزرگتر از بیضه سمت چپم هست. رفتم دکتر ارولوژی بعد از معاینه و انجام آزمایش ادرار گفت هیچ مشکلی نداری. بعد از رفتن به دکتر اصلا درد ندارم اما همچنان بیضه سمت راستم بزرگتره… آیا لازمه بازم به متخصص مراجعه کنم یا نه؟ لطفا راهنمایی کنید. با تشکر.

 3. محمد \ گفت:

  با سلام من سمت راست شکمم یه برآمدگی به وجود آمد مثل یه غده شد مشکلم چی می‌تونه باشه .با تشکر

 4. اسماعیل گفت:

  با سلام
  ۳۱ ساله هستم و بخاطر ریزش مو ۲ ماه قرص آندروستین ۵۰ خوردم و ۴ ماه هست که فینستراید ۵ مصرف میکنم الان سینه سمت چپم کمی سفت و دردناک شده رفتم سونوگرافی نوشته علائم ژنیکوماستی است ولی بازم نگران هستم
  بنظرتون چیکار کنم و پیش چه متخصصی برم ؟
  ممنون

 5. عرفان گفت:

  سلام من از سه سال پیش تودهای زیادی درتمام نقاط بدن بیشتر درشکم دارم و سه سال پیش هم تب ولرزگرفتم وکمردردو عفونت شدید قوزک پاکه درآزمایش خون همplt123000وesr32وhdl625بودکه بعدازچندمدت بجز hdlخون همه نرمال شدن حالا بعد سه سال تودها باززیادترشده خالهای گوشتی زیادی درآلت دارم هرچندوقت بازقوزک پاهایم عفونت میکنه خودبخودپوست دستهایم ترک میخوره مثل اینکه با چاقو بریدن خارش پوست و بعضی وقتها دردشکم دارم سرگیجه های شدیدی دارم ضعف وسستی زیادی دارم خیلی زیاد دست و پاهایم رگ به رگ میشوند آزمایش خون هم بجزhdlهمه نرمال نشان میدهددکترها هم میگن چیزت نیست

 6. محمدرضا گفت:

  سلام ؛ ببخشید چند مدتی هست که روی آلت تناسلیم نزدیک مثانه یه دونه ایجاد شده و درد هم نداره ، وقتی فشارش میدم کمی آب خارج میشه ازش ؛ میخواستم بدونم میتونه سرطان باشه؟ یا چی میتونه باشه؟
  لطفا جواب بدین خیلی میترسم

 7. سعید گفت:

  با سلام یه سوال دارم من چند وقته احساس فرو رفتگی در زیر بقلم دارم سمت چپ زیاده علت چی میتونه باشه ممنون میشم جواب بدین

 8. سیروس گفت:

  با سلام.چند وقته که بالا تر از کیسه بیضه هام زیر الت تناسلی من جوش های زی پوستی میزنه که بعضیاشون چرکین هستند و معمولا حالت برامدگی روی پوست یا زیر پوست دارن و به رنگ زرد وقهوه ای دیده میشن.اینا چین؟خطرناکن?باید چیکار کرد?

 9. محمد گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید ببخشید من از بچگی احساس میکردم که مثانه سمت راستم از سمت چپم یکم بالاتره حتی سونوگرافی هم انجام دادم اما دکتر گفت هیچ مشکلی وجود نداره الان که ۱۸سال سن دارم و تقریبا ۱هفته ایی میشه که احساس میکنم زیر مثانه راستم یک چیز مثل چربی جمع شده خواستم بدونم ایا سرطان یا مشکلی جدی هست؟؟؟ در ادرار و رابطه جنسی هم هیچ مشکلی ندارم لطفا زود جواب بدید

 10. علی گفت:

  سلام علی ۳۸ ساله هستم یک غده چربی بالای ران پای چپم درآمده است که۳ سال پیش جراحی کردم الان دوباره درهمان جا رشد کرده است آیا احتمال سرطان را دارد جواب لطفا

 11. ایمان گفت:

  سلام یه دو هفته ای میشه از ناف من خون میاد نمیدونم از علایم سرطانه یا نه من مشکل خاصی ندارم و داروی خاصی مصرف نمیکنم خاهشا زود جواب بدید بدجوری میترسم

  1. باسلام
   احتمالا بدلیل برگشت مو در ناف می باشد. برای درمان به جراح عمومی مراجعه نمایید.
   باتشکر

 12. توحيد گفت:

  بسيارعالي نحوه استفادهازميوه رآهم توضيح زهيد باتشكر

 13. parvane گفت:

  like

 14. مهدي گفت:

  ممنون از زحمات شما

 15. اریا گفت:

  ببخشید من۱۸ سالمه ودر کیسه بیضه ام برجستگی هایی وجود دارد که خود بیضه هام به ان متصل هسند.به نظر شما من سرطان بیضه دارم.خیلی میترسم

  1. باسلام شما میبایست به پزشک اورولوژیست مراجعه نمایید
   هر چند بنظر نمیرسه مشکل شما سرطان باشد احتمالا مشکل واریکوسل باشد ولی امکان هیچگونه اظهارنظری بدون مراجعه و بررسی پزشک وجود ندارد.

 16. amir گفت:

  ممنون جالب بود