سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۱۷ مشکل پوستی و ظاهر این مشکلات پوستی

آیا دچار مشکل پوستی هستید؟ آیا پوست شما دچار خارش شده است یا پر از لکه ها و جوش های پوستی شده است؟ اگر فکر می کنید یکی از این مشکلات رایج پوست را دارید، باید با پزشک خود مشورت کنید. اکثر مشکلات پوستی جزئی هستند، اما برخی از آنها می توانند نشان دهنده مشکل جدی تری باشند. راستینه در این مقاله اطلاعاتی راجع به انواع مشکلات پوستی می دهد.

 

انواع مشکلات پوستی

انواع مشکلات پوستی

التهاب پوست، تغییر در بافت یا رنگ پوست و لکه ها ممکن است ناشی از عفونت، یک بیماری پوستی مزمن، و یا تماس با یک عامل حساسیت زا یا محرک باشند. این مشکلات در وهله اول جزئی به نظر می رسد ولی ممکن به مرور زمان به مشکل جدی تبدیل شود. بنابراین در صورت مشاهده هر گونه مشکل، جهت بررسی آن به پزشک مراجعه کنید.

 

زونا (هرپس زوستر)

زونا (هرپس زوستر)

زونا حساسیتی پوستی است که خال هایی به وجود می آید که به تاول های دردناک تبدیل می شود، و باعث می شود پوست شما دچار سوزش و خارش شود و یا بسیار حساس شود. زونا اغلب خود را بر روی تنه و باسن شما نشان می دهد، اما می تواند در هر نقطه دیگری نیز ظاهر شود. شیوع این مشکل حدود دو هفته طول می کشد. شما بهبود خواهید یافت، اما درد، بی حسی و خارش ممکن است ماه ها، سال ها، و یا حتی بقیه عمر با شما باقی بمانند. درمان این مشکل شامل کرم برای پوست، داروهای ضد ویروسی، استروئیدها و حتی داروهای ضد افسردگی می باشد. نکته مهم این است که اگر این مشکل در ابتدا درمان شود، درد شما باقی نمی ماند.

 

کهیر

کهیر

کهیر مانند تاول است و می تواند خارش و سوزش ایجاد کند. آنها در اندازه های متفاوت نمایان می شوند و گاهی اوقات هم به پیوسته اند. کهیر می تواند در هر قسمتی از پوست شما ظاهر شود و ماندن آن ممکن است از چند دقیقه تا چند روز طول بکشد. علل این مشکل شامل درجه حرارت شدید، عفونت هایی مانند عفونت استرپتوکوکی گلو، و آلرژی به داروها، مواد غذایی و مواد افزودنی می باشند. آنتی هیستامین ها و کرم های پوست کمک کننده هستند.

 

مشکل پوستی پسوریازیس

پسوریازیس

لکه های قرمز و ضخیم پوست پوشیده شده با پوسته های سفید یا نقره ای علائم پسوریازیس می باشند. پزشکان می دانند چگونه پسوریازیس اثر می گذارد (سیستم ایمنی بدن شما به سرعت رشد سلول های پوست جدید را تحریک می کند.) اما آنها در حال حاضر نمی دانند علت بروز این مشکل چیست. این لکه ها روی پوست سر، آرنج، زانو های و کمر شما خود را نشان می دهند. آنها در طول زندگی بهبود می یابند و دوباره به وجود می آیند. درمان این مشکل پوستی شامل کرم و پماد برای پوست شما، نور درمانی و داروهای خوراکی، تزریق و یا IV است.

 

مشکل پوستی اگزما

اگزما

اگزما اصطلاحی عمومی برای چندین شرایط مختلف غیر مسری است که موجب التهاب، قرمزی، خشکی و خارش پوست می شود. پزشکان مطمئن نیستند که در ابتدا چه چیزی باعث شروع اگزما می شود، اما آنها می دانند که استرس، مواد محرک (مانند صابون)، مواد آلرژی زا و آب و هوا می توانند باعث شیوع آن شوند. در بزرگسالان، اگزما اغلب بر روی آرنج، دست ها، و در چین خوردگی های پوست ظاهر می شود. داروهای مختلفی برای درمان اگزما وجود دارند. برخی از آنها بر روی پوست پخش می شوند، و برخی دیگر از طریق دهان یا به صورت تزریق مورد استفاده قرار می گیرند.

 

روزاسه

روزاسه

تمایل به قرمز شدن و به دنبال آن قرمزی در بینی، چانه، گونه و پیشانی می تواند روزاسه باشد. روزاسه می تواند در طول زمان با رگ های خونی که می توانید ببینید، قرمزتر شود. شما ممکن است پوست ضخیم، برآمدگی و یا جوش های چرکی داشته باشید. این مشکل پوستی حتی می تواند چشم شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد. برای درمان این مشکل، داروهایی به شکل خوراکی یا استعمال موضعی وجود دارند. پزشکان می توانند رگ های خونی پاره شده و پوست قرمز یا ضخیم را با لیزر درمان کنند.

 

مشکل پوستی زخم های سرد (تب خال)

زخم های سرد (تب خال)

ویروس سیمپلکس هرپس موجب بروز تاول های کوچک، دردناک و پرشده از مایع، در دهان یا بینی شما می شود. حدود ده روز طول می کشد تا زخم های سرد برطرف شوند. این زخم ها به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند. محرک های این نوع مشکل پوستی عبارتند از تب، قرار گرفتن بیش از حد در برابر نور خورشید، استرس و تغییرات هورمونی مانند دوران قاعدگی. شما می توانید زخم های سرد را با قرص ضد ویروس یا کرم درمان کنید. در صورتی که زخم ها چرکی شدند و قرمزی گسترش یافت، دچار تب شدید، و یا چشمان شما تحریک شدند، به پزشک مراجعه کنید. این مشکل را می توان با قرص های تجویزی یا کرم درمان کرد.

 

مشکل پوستی ناشی از گیاهان

حساسیت پوستی ناشی از گیاهان

تماس با پوشش چرب پیچک سمی، بلوط، و یا سماق در بسیاری از افراد موجب خارش می شود. این مشکل با قرمزی و تورم در محل آغاز می شود و سپس دچار خارش می شود. تاول ها معمولا ظرف دوازده تا هفتاد و دو ساعت پس از لمس این گیاهان خود را نشان می دهند. نوع معمول این حساسیت پوستی مانند یک خط قرمز، در نتیجه کشیدن گیاه روی پوست است. شیوع این حساسیت معمولا تا دو هفته طول می کشد. درمان می تواند شامل دارو به صورت موضعی و یا خوراکی باشد.

 

گیاهان حساسیت زا

تسکین خارش ناشی از حساسیت پوستی

داروهای تجویزی یا بدون نسخه می توانند به تسکین خارش کمک کنند. کمپرس سرد و حمام بلغور و جو دوسر را نیز امتحان کنید. پزشک شما ممکن است دارویی برای حساسیت شدید و یا آنتی بیوتیک برای عفونت تجویز کند. یاد بگیرید که نباید به کدام نقطه از این گیاهان دست بزنید. بنابراین می توانید از تماس مستقیم اجتناب کنید.

 

برآمدگی بعد از اصلاح

برآمدگی های ایجاد شده پس از اصلاح

در برخی افراد بعد از اصلاح، برآمدگی های روی پوست ایجاد می شود، زمانی که لبه تیز تیغ موها را می تراشد، فر مو برمی گردد و در داخل پوست رشد می کند. این مسئله می تواند باعث تحریک، جوش و حتی زخم شود. برای به حداقل رساندن این مشکل، قبل از اصلاح دوش آب گرم بگیرید، تیغه تیغ را در جهت رشد موهای خود بکشید، و هنگام اصلاح کردن پوست خود را نکشید. همیشه از کرم یا فوم اصلاح استفاده کنید. با آب سرد بشویید و پس از آن از مرطوب کننده استفاده کنید.

 

زائده های گوشتی

زائده های گوشتی (تگ های پوستی)

این زائده های کوچک گوشتی رنگ یا اندکی تیره تر، به واسطه یک ساقه از پوست آویزان می شوند. آنها معمولا در گردن، قفسه سینه، پشت، زیر بغل، زیر سینه، یا در ناحیه کشاله ران پیدا می شوند. تگ های پوستی اغلب در زنان و افراد مسن ظاهر می شوند. آنها خطرناک نیستند و معمولا باعث درد نمی شوند مگر اینکه زمان لباس پوشیدن یا هنگامی که پوست اطراف به آن ها مالیده می شود، تحریک شوند. پزشک می تواند آنها را بردارد، فریز کند و یا آن ها را بسوزاند.

 

مشکل پوستی آکنه

آکنه

آکنه زمانی که روزنه ای با چربی مسدود می شود، ایجاد می شود. در این زمان سلول های مرده پوست ملتهب می شوند. منافذی که باز می مانند و بعد تیره می شوند، جوش های سرسیاه و منافذی که به طور کامل مسدود می شوند به عنوان جوش های سرسفید شناخته می شوند. باکتری ها و هورمون ها باعث ایجاد آکنه می شوند. آن ها اغلب روی صورت، قفسه سینه، و پشت شما ظاهر می شوند. همچنین ممکن است دچار جوش های چرکی و کیست شوید. برای کنترل آکنه، مناطق چرب را تمیز نگه دارید و آنها را فشار ندهید (این کار ممکن است موجب عفونت و زخم شود).

 

پای ورزشکار

پای ورزشکار

این عفونت قارچی پوست موجب می شود پوست پا دچار قرمزی، خارش، و سوزش شود. همچنین ممکن است تاول و زخم ایجاد شود. این عفونت که به پای ورزشکار معروف است، مسری است و از طریق تماس مستقیم منتقل می شود. برای جلوگیری از آن، کفش فردی که آلوده است را استفاده نکنید و یا در محل هایی مانند رخت کن یا نزدیک استخر پای برهنه راه نروید. این مشکل با لوسیون ضد قارچ موضعی درمان می شود. پزشک می تواند داروهایی را برای موارد شدیدتر تجویز کند. در طول درمان، شما باید پاها و داخل کفش خود را تمیز و خشک نگه دارید.

 

خال گوشتی

خال (گوشتی)

خال های گوشتی که معمولا قهوه ای یا سیاه هستند، در هر جای بدن می توانند ایجاد شوند. آنها ممکن است به تنهایی و یا به صورت گروهی ظاهر شوند و به طور کلی قبل از بیست سالگی بروز می کنند. برخی از خال های گوشتی به آرامی در طول سال تغییر می کنند. آنها می توانند صاف یا برجسته باشند یا حتی روی آن ها مو رشد کند یا تغییر رنگ داشته باشند. این خال های گوشتی باید یک بار در سال توسط یک متخصص پوست بررسی شوند. باید به هر گونه تغییر رنگ غیر عادی و ناهمواری، خونریزی، یا خارش توجه زیادی داشت.

 

لکه های پیری

لکه های پیری یا کبدی

این لکه های قهوه ای یا خاکستری مزاحم، واقعا ناشی از پیری نمی باشند، هر چند آنها به همان نسبت که سن بیشتر می شود شایع تر می شوند. این لکه ها به واسطه قرار گرفتن در معرض نور خورشید به وجود می آیند و به همین دلیل است که آنها در صورت، دست و بازوها ظاهر می شوند. شما می توانید از کرم های سفید کننده، لایه بردار و درمان های مبتنی بر نور، برای ناپدید کردن آنها استفاده کنید. برای مطمئن شدن از نبود مشکلات جدی همچون ملانوم (نوعی سرطان پوست) به پزشک مراجعه کنید.

 

پیتریازیس روزه آ

پیتریازیس روزه آ

پیتریازیس روزه آ (حساسیت های پوستی بی ضرر) معمولا به صورت پوسته پوسته شدن، لکه صورتی با حاشیه های برجسته آغاز می شود. روزها و هفته های بعد، شروع به خارش می کند و گسترش می یابند. این حساسیت پوستی ممکن است به سرعت در سراسر بدن شما شیوع پیدا کند. پزشکان دقیقا نمی دانند علت این بیماری پوستی چیست، اما فکر نمی کنند این بیماری مسری باشد. این مشکل اغلب در فاصله شش تا هشت هفته بدون درمان برطرف می شود. پیتریازیس روزه آ اغلب بین سنین ده تا سی و پنج خود را نشان می دهد.

 

ملاسما

ملاسما ( ماسک حاملگی)

ملاسما (کلو آسما) لکه های قهوه ای مایل به زرد یا قهوه ای، روی گونه ها، بینی، پیشانی و چانه است. این نوع لکه ها اغلب تحت عنوان “ماسک حاملگی” شناخته می شوند چرا که این مشکل در نیمی از زنان باردار اتفاق می افتد. مردان نیز می توانند دچار این مشکل شوند. اگر پس از تولد نوزاد این لکه ها به خودی خود ناپدید نشوند، شما می توانید آن را با کرم های تجویزی درمان کنید، و یا از درمان های لیزری بهره ببرید. نور خورشید این مشکل پوستی را بدتر می کند بنابراین همیشه از یک کرم ضد آفتاب با SPF 30 استفاده کنید.

 

مشکل پوستی زگیل

زگیل

در اغلب موارد، زگیل معمولی روی انگشتان یا دستان ظاهر می شود. آنها ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی هستند. زگیل هنگامی که شما چیزی را که توسط یک فرد مبتلا به ویروس استفاده شده است لمس می کنید، شیوع می یابد. برای جلوگیری از زگیل بیشتر، آن ها را با باند بپوشانید، خشک نگه دارید، و از کندن آنها اجتناب کنید. زگیل ها معمولا بی ضرر و بدون درد هستند. شما می توانید آنها را با داروهای موضعی درمان کنید، و یا پزشک می تواند آنها را فریز کند یا بسوزاند. تکنیک های از بین بردن پیشرفته تر زگیل شامل جراحی، لیزر، و مواد شیمیایی می باشند.

 

کراتوز سبورئیک

کراتوز سبورئیک

کراتوز سبورئیک رشد غیر سرطانی است که اغلب در افراد مسن دیده میشود. این مشکل می تواند در بسیاری از مناطق پوست، تنها و یا به صورت گروهی ظاهر شود. آنها ممکن است تیره و یا رنگارنگ باشند، و معمولا دارای سطح دانه ای هستند، هر چند ممکن است صاف و مومی شکل نیز باشند. شما لازم نیست آنها را درمان کنید مگر اینکه تحریک شوند و یا دوست نداشته باشید ظاهر شما دچار این مشکل باشد. آنها به راحتی با خال و یا سرطان پوست اشتباه گرفته می شوند، اما متخصص پوست می تواند تفاوت را برای شما توضیح دهد.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • American Academy of Dermatology: “Hives,” “Atopic Dermatitis/Eczema,” “Lip and Mouth Care,” “Poison Ivy: Signs and .”Symptoms,” “Men’s Skin Care,” “Pityriasis Rosea,” “Melasma,” “Warts
 • “.(American Academy of Allergy, Asthma & Immunology: “All About Hives (Urticaria
 • “.(Centers for Disease Control and Prevention: “Athlete’s Foot (Tinea Pedis
 • “.National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases: “Psoriasis
 • .WebMD
 • “.National Institute of Neurological Disorders and Stroke: “Shingles Information Page
 • “.The National Rosacea Society, “All About Rosacea
 • “.The Cleveland Clinic: “Diseases & Conditions: Moles, Freckles, Skin Tags, Benign Lentigines, and Seborrheic Keratoses

منبع تصاویر 

 •  Alix Minde/Getty Images
 •  Interactive Medical Media LLC
 •  Interactive Medical Media LLC
 •  Interactive Medical Media LLC
 •  Interactive Medical Media LLC
 •  Interactive Medical Media LLC
 •  Courtesy of the CDC
 •  Bill Beatty/Visuals Unlimited
 •  Roy Morsch/Age Fotostock, John Sohlden/Visuals Unlimited, Ed Reschke/Peter Arnold Images
 •  “Color Atlas of Cosmetic Dermatology”; Marc R. Avram, Sandy Tsao, Zeina Tannous, Mathew M. Avram; Copyright 2007 by .The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved
 •  Interactive Medical Media LLC
 •  Interactive Medical Media LLC
 •  Phanie / Photo Researchers, Inc
 •  Interactive Medical Media LLC
 •  Louis Fox / Getty Images
 •  Interactive Medical Media LLC
 •  Interactive Medical Media LLC
 •  Interactive Medical Media LLC
 •  Interactive Medical Media LLC

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

زیبایی

از بین رفتن حجم لب‌ها

با نازکی لب‌ چه کنیم؟

زیبایی

ریداستیم

ریداستیم ؛ روشی غیرتهاجمی برای رسیدن به لاغری

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. Pegah گفت:

  سلام خسته نباشید
  روی شکمم زیر قفسه سینه دوتا لکه هست که شبیه پیتریازیس روزه آ ولی اصلا خارش ندارم و اینکه تقریبا دوساله اینجوریه یه بار کاملا رنگش رفت دوباره همون قسمت برگشت و داره بزرگتر میشه. زمان پریود پررنگ تر میشه و درد در قسمت صفرا میگیرم لطفا کمکم کنید من دقیقا نمیدونم ایا به سنگ صفرام ربط داره یا نه دقیقا بعد از زایمانم هر چی بلا فکر کنید سر بدنم اومده من فکر میکردم ادم بچه دار بشه سالم تر میشه