سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۵ اشتباهی که مردم در هنگام تلاش برای کاهش وزن مرتکب می‌شوند

اگر تابحال سعی کرده‌اید وزن کم کنید اما در نهایت هدف‌تان را رها کردید، ممکن است دلیلش آن باشد که یکی از ۵ اشتباه رایج که در این مقاله از راستینه برای شما آورده ایم را مرتکب می‌شوید. در حالی که هیچ برنامه ی کاهش وزن یکسانی وجود ندارد که برای همه مناسب باشد اما اشتباهات رایجی هستند که اکثر افراد در حین تلاش برای کاهش وزن مرتکب می‌شوند و باید از آنها اجتناب کنند. مطمئن شوید که به دام هیچ کدام از ۵ اشتباه زیر نمی‌افتید، در غیراینصورت در نهایت فقط وقت‌تان را هدر می‌دهید!

 

نداشتن یک برنامه

نداشتن یک برنامه

بدترین روش ممکن برای کاهش وزن، نداشتن یک برنامه است. اگر تنها ایده‌ی شما از دست دادن مثلا ۲۰ کیلو از هر راه ممکن است و برای این کار هیچ برنامه‌ای ندارید، به احتمال زیاد خیلی زود خسته می‌شوید و کم می‌آورید. تلاش کردن برای دستیابی به آن هدف بدون داشتن هیچ گونه دستورالعملی در مورد نحوه‌ی ورزش یا غذا خوردن، معمولا نتیجه‌ای به دنبال نخواهد داشت.

شما نه تنها باید یک برنامه داشته باشید بلکه باید یک برنامه‌ی درازمدت با اهداف واقع‌بینانه برای خودتان تهیه کنید. کاهش وزن، چیزی است که باید در بتدریج و در طول یک دوره زمانی طولانی بدست آید و در آینده حفظ شود. در غیراینصورت به احتمال زیاد موفق نخواهید شد.

 

مقاله مرتبط: برنامه ساده تمرینات کاهش وزن در ۸ هفته

 

بیش‌ازحد کم غذا خوردن

بیش‌ازحد کم غذا خوردن

ناسالم‌ترین و بیهوه‌ترین اشتباهی که می‌توانید در حین تلاش برای کاهش وزن انجام دهید، آن است که بیش‌ازحد کم غذا بخورید. بسیاری از مردم معتقدند که اگر از وعده‌های غذایی صرفنظر کنند، می‌توانند سریع‌تر وزن کم کنند یا کالری‌های‌شان را برای یک وعده‌ی غذایی سنگین ذخیره کنند.

با این حال حذف وعده‌های غذایی یا غذا خوردن کمتر از تعداد کالری‌های مورد نیاز روزانه‌ی شما فقط باعث کند شدن متابولیسم‌تان خواهد شد و کاهش وزن را برای شما سخت‌تر می‌کند.

 

تمرینات کاردیو

تکیه کردن بیش‌از حد به تمرینات کاردیو

هنگامی که زمان انتخاب یک برنامه‌ی ورزشی فرا می‌رسد، بسیاری از افراد تصمیم می‌گیرند که تمرین کاردیو‌ی‌شان را از طریق دویدن انجام دهند، چون برای این کار نیازی به عضویت در باشگاه ندارند. با این حال اگر دویدن، تنها ورزشی ست که شما انجام می‌دهید، بدن‌تان در نهایت به آن عادت خواهد کرد و هربار کالری کمتری می‌سوزاند.

همچنین شما گرسنه‌تر خواهید شد و بدون آنکه متوجه شوید، غذای بیشتری می‌خورید و در نهایت کاهش وزن‌تان متوقف می‌شود. بجای آنکه فقط بدوید، سعی کنید تمرین مقاومتی را به روال تمرینی‌تان اضافه کنید. تمرین مقاومتی به علت EPOC یا مصرف اکسیژن اضافی پس از تمرین، هم در طول تمرین و هم پس از تمام شدن آن کالری می‌سوزاند.

 

وعده‌ غذایی تقلب

ندانستن آنکه چه زمانی باید از چیت میل (وعده‌ غذایی تقلب) استفاده کنید

یکی دیگر از اشتباهات رایجی که بسیاری از مردم مرتکب می‌شوند، سخت‌گیری بیش‌ازحد در مورد رژیم غذایی‌شان است. بسیاری از مردم در مورد رژیم‌شان دیدگاه همه یا هیچ را دارند، یعنی اگر یک روز نتوانند رژیم‌شان را رعایت کنند، کل برنامه را رها می‌کنند.

بقیه معتقدند که اگر در یک وعده‌‌ی غذایی بیش‌ازحد غذا بخورند، می‌توانند برای بقیه‌ي روز نیز تقلب کنند. بجای این کارها گاهی اوقات خودتان را به یک وعده‌ی غذایی تقلب مهمان کنید. این کار، هوس‌های غذایی شما را برطرف می‌کند و در عین حال شما را در مسیر درست نگه می‌دارد.

 

برچسب‌های مواد غذایی

اعتماد کردن بیش‌ازحد به برچسب‌های مواد غذایی

یکی دیگر از اشتباهات متداول کاهش وزن، اعتماد کردن بیش‌ازحد به برچسب‌های مواد غذایی است. مواد غذایی بسیاری با برچسب‌های «کم‌چرب»، «بدون شکر» و سایر عبارات این چنینی دربازار وجود دارند.

با این حال خوردن مقدار بسیار زیادی از این غذاها که به ادعای خودشان سالم هستند، کالری زیادی وارد بدن شما می‌کند. بجای تمرکز کردن روی برچسب‌های غذاهای فرآوری شده، به مواد غذایی کامل و بدون برچسب توجه کنید.

 

منابع

  • WebMD

منبع تصاویر 

  • jq.cloudport
  • media.npr
  • images.askmen
  • media.npr
  • food.fnr.sndimg

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

زیبایی

اسکالپشور

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *