سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۵ مورد از بهترین مواد معدنی در بدن و کاربرد آنها

افرادی که به سلامتی‌شان اهمیت می‌دهند، اغلب در مورد دریافت ویتامین‌ها و مواد معدنی کافی صحبت می کنند اما آیا می‌دانید که بدن شما، بیشتر از همه به کدام مواد معدنی نیاز دارد؟ آیا می‌دانید آنها چه کاری انجام می‌دهند و چگونه باعث می شوند که بدن‌تان به بهترین شکل ممکن کار کند؟

اجازه دهید در این مقاله از راستینه به ۵ مورد از مهم‌ترین مواد معدنی در بدن انسان و تأثیری که روی سلامت و عملکرد درست بدن می‌گذارند، نگاهی بیندازیم.

کلسیمکلسیم

اگر با دیدن کلسیم به فکر استخوان‌های قوی افتادید، کاملا حق با شماست اما این تمام کاری نیست که کلسیم انجام می‌دهد. علاوه بر کمک به ساخت و حفظ استحکام و ساختار استخوان‌ها و دندان‌ها، کلسیم در لخته‌شدن خون، ارسال سیگنال‌ها در سیستم عصبی، تنظیم فشارخون، ترشح هورمون و عملکرد آنزیم نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. همچنین کلسیم با بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی دیگر همکاری می‌کند تا آنها بتوانند وظیفه‌شان را به بهترین نحو ممکن انجام دهند. بعلاوه، کلسیم به بدن کمک می کند که هرگونه سرب جمع‌شده را دفع کند و از این طریق به جلوگیری از مسمومیت سرب کمک می نماید.

 

کلرید

سدیم

در اغلب موارد، مصرف نکردن سدیم بیش‌ازحد کانون توجه‌ی بسیاری از برنامه‌های تغذیه‌ی سالم است اما در حالی که سدیم بیش‌ازحد مضر است اما این ماده‌ی معدنی برای بدن، بسیار ضروری است.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای سدیم، اطمینان از این است که تعادل مایعات بدن، تحت کنترل است و اینکه در درون هر سلول، به اندازه‌ی کافی مایع وجود دارد تا بتواند به‌درستی کار کند. همچنین سدیم، یک عامل کلیدی در ارسال سیگنال‌ها از یک عصب به عصب دیگر و همچنین کمک کردن به عضلات برای منقبض و منبسط شدن است.

 

کلرید

کلرید

کلرید برای بدن انسان کاملا حیاتی است. با اینحال زیاد در مورد آن نمی‌شنویم. کلرید به همراه سدیم کار می‌کند و یک عامل کلیدی در حفظ تعادل مایعات در سراسر بدن و کمک به ورود و خروج مایعات از سلول‌ها و بافت‌هاست. همچنین کلرید در اطمینان از اینکه سطح ph بدن در یک محدوده‌ی امن باقی می‌مانند، بسیار مهم است. و در آخر، یون‌های کلرید به ارسال امواج الکتریکی در مسیرهای عصبی کمک می‌کنند.

 

پتاسیمپتاسیم

مانند سدیم و کلرید، پتاسیم نیز یک الکترولیت است که سطوح مایعات بدن و همچنین انتقال آن مایعات را تنظیم می‌کند. و مانند سدیم و کلرید به دلیل بار الکتریکی‌اش، در انتقال سیگنال‌های عصبی نقش مهمی ایفا می‌کند.

انقباض، خم شدن و انبساط عضلات نیز به عملکرد پتاسیم در کنار سدیم وابسته است. علاوه بر این، پتاسیم می‌تواند به پیشگیری از سنگ کلیه کمک کند و سطوح بسیار پایین پتاسیم نیز با فشار خون بالا مرتبط است.

 

فسفرفسفر

این ماده‌ی معدنی بسیار مهم در تک‌تک سلول‌ها وجود دارد. فسفر یک جزء اصلی در ساختار زیربنایی DNA است و همچنین از غشاهای سلولی که کنترل می کنند چه چیزی می‌تواند یا نمی‌تواند وارد یک سلول شود، محافظت می‌کند. فسفر نیز مانند کلسیم به استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها کمک می‌کند. همچنین به هر سلول کمک می‌کند که غذا را به انرژی تبدیل کند و بعلاوه یک عامل مهم در سیستم‌هایی است که PH متعادل را در درون بدن حفظ می‌کنند.

منابع غذایی موردعلاقه‌ی شما از این مواد معدنی فوق‌العاده مهم چه هستند؟

 

منابع

  • http://web.mit.edu/athletics/sportsmedicine/wcrminerals.html
  • http://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/minerals-and-their-functions-and-sources
  • http://ghr.nlm.nih.gov/glossary=chlorideion
  • http://www.mayoclinic.org/mcitems/mc5100-mc5199/mc5129-0709-sp-rpt.pdf

منبع تصاویر 

  • menshealth
  • images.wisegeek
  • groupesomavrac
  • food.fnr.sndimg
  • cdn1.medicalnewstoday
  • globalhealingcenter

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

پوست و مو

لیفتینگ با نخ

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

پوست و مو

جراحی لیفتینگ صورت

آنچه باید درباره لیفتینگ صورت بدانید

پوست و مو

مزایای مراجعه به متخصص پوست

آنالیز صورت و تمام نکات مربوط به آن

تغذیه و سلامتی

پسته برای سلامتی

پنج خاصیت عالی پسته برای سلامتی

اطلاعات پزشکی

علائم درماتیت استاز یا اگزما واریس

آنچه باید در مورد اگزما واریس (درماتیت استاز) بدانید؟

سلامت عمومی

آزمایش ادرار

آزمایش ادرار چیست؟

سلامت عمومی

مزایای خرما

کالری خرما چقدر است؟

اطلاعات دارویی

نیاسین

از نیاسین یا ویتامین B3 چه می‌دانید؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *