سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۵ دلیل کاملا منطقی که چرا سیستم گوارش شما به درستی کار نمی کند!

به نظر می رسد که این روزها تقریبا همه افراد مشکلات گوارشی دارند. بیماری کرون، سندروم روده تحریک‌پذیر، سلیاک و ده ها اختلال گوارشی دیگر باعث بوجود آمدن صنعت محصولات بدون قند، بدون گلوتن و بدون مواد لبنی شده اند.

پس به چه دلیل افراد مبتلا به مشکلات گوارشی، اغلب نمی توانند بطورکامل مشکل‌شان را برطرف کنند و مجبورند از یک رژیم غذایی بسیار سخت پیروی کنند یا از عواقب دردناک رنج ببرند؟

 

مشکلات گوارشی

عدم تعادل فلورای روده

یکی از دلایل اصلی که شما قادر نیستید غذاها را بطور درست هضم کنید، عدم تعادل باکتریایی در سیستم روده‌ای‌تان است. نسبت ایده‌آل برای یک روده با عملکرد مناسب، ۸۵ درصد باکتری خوب به ۱۵ درصد باکتری بد است. وقتی این نسبت برقرار باشد، باکتری های خوب فعال می شوند و می توانند وظیفه‌شان که هضم و جذب نشاسته، فیبر و قندهای خاص است را بدرستی انجام دهند.
متاسفانه یک عمر داشتن عادت های غلط مانند استفاده از آنتی بیوتیک ها، شکر، الکل،‌ سموم و غذاهای مانده، تعادل مناسبی که ما برای هضم درست مواد غذایی نیاز داریم را از بین برده است.
برای بدست آوردن مجدد تعادل مناسب فلورای روده سعی کنید از مواد غذایی و گیاهان ضدباکتری مانند سیر، پیاز، پونه کوهی، میخک و گردوی سیاه استفاده نمایید. در عین حال مصرف مواد غذایی غنی از پروبیوتیک مانند سبزیجات برگدار سبز و غذاهای تخمیرشده مانند کلم ترش، تمپه و کفیر را فراموش نکنید.

 

گرفتن آب میوه ها

کمبود آنزیم

آنزیم ها با قادر ساختن بدن های ما به هضم و استفاده درست از تمام مواد مغذی مصرفی، یک نقش کلیدی در سلامتی ما ایفا می کنند. اگر از طریق غذای مصرفیمان ‌نتوانیم آنزیم کافی وارد بدنمان کنیم، بمنظور تولید آنزیم برای تجزیه مواد زائد، فشار بیشتری روی پانکراس وارد می شود که در نهایت می تواند آن را فرسوده کند و در تولید آنزیم های مورد نیاز برای تسهیل روند هضم، ناتوان سازد.
برای به حداکثر رساندن تولید آنزیم، اول از همه مصرف مواد غذایی خام و ارگانیک مانند پاپایا، آناناس، گرده زنبور، کفیر و سبزیجات تخمیرشده را افزایش دهید. غذایتان را بطور کامل بجوید تا بخوبی با بزاق که غنی از آنزیم است و به روند پیش‌هضم کمک می کند، ترکیب شود.

گرفتن آب میوه ها، یک راه برای افزایش مقدار آنزیم های سریع‌الجذب به داخل سیستم گوارشی شماست. روش دیگر استفاده از مکمل های آنزیم سیستمیک و گوارشی است.

 

 سبزیجات برگدار

کمبود منیزیم

قبلا تصور می شد که منیزیم برای ۳۲۵ فرایند آنزیمی در بدن مورد نیاز است اما با توجه به مطالعات جدید، آن عدد به ۸۰۰ نزدیکتر است. این امر، منیزیم را در فرایند گوارشی بسیار مهم می سازد.

همچنین منیزیم، نقش قابل توجهی در عملکرد مناسب ماهیچه ها دارد، ازجمله آنهایی که در پوشش داخلی دستگاه گوارش شما قرار گرفته اند. کمبود منیزیم باعث می شود که حرکت کرم‌ وار در سیستم گوارش شما کند شود. این مساله مانع حرکت مواد زائد می شود و فرایند گوارش را به تعویق می اندازد.

از مکمل های مایع منیزیم استفاده کنید و مصرف سالادهای غنی از سبزیجات برگدار را فراموش نکنید.

 

استرس

استرس

استرس، همه نوع مشکل برای سیستم گوارش شما ایجاد می کند. آن بدنتان را از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف (بعنوان مثال ویتامین های گروه ب و منیزیم) تهی می کند، عضلات شما را سفت می کند، حرکات روده‌ای را کند می سازد و مانع جذب آنزیم ها، پروبیوتیک ها و همچنین سایر مواد مغذی می شود.

از طریق مصرف بابونه، ‌قارچ های دارویی، کفیر و اقداماتی مانند سپاسگزاری، مراقبه و ورزش استرستان را تحت کنترل نگه دارید.

 

 گشنیز

مسمومیت با فلزات سنگین

انواع مختلفی از سموم وجود دارند که می توانند باعث ناراحتی گوارشی شوند. با این حال یکی از بدترین سموم روده به دسته فلزات سنگین تعلق دارد.

فلزات سنگین از راه های مختلفی وارد بدن ما می شوند اما برخی از ورودی های مشکل‌سازتر از طریق واکسیناسیون و آمالگام های جیوه هستند. این سموم نه تنها به عملکرد مناسب کبد، کیسه صفرا و لوزالمعده (ازجمله ترشح صفرا برای تسهیل هضم) صدمه می زنند بلکه باکتری های خوب را نیز از بین برده و به این ترتیب اختلال بیشتری در فرایند گوارش ایجاد می کنند.

سم‌زدایی فلزات سنگین یک فرایند ظریف است که باید توسط یک فرد حرفه‌ای انجام شود اما شما می توانید برای کمک به حذف این سموم از بدنتان، از کلرلا و گشنیز استفاده کنید.

 

منابع

  • naturalnews

منبع تصاویر 

  • noihirek
  • newbeauty
  • theglobeandmail
  • aboutmeditation
  • livestrong

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

پوست و مو

درمان تجمع رنگ‌دانه‌ها ( پیگمانتاسیون )

بهبود پیگمانتاسیون در خانه

اطلاعات دارویی

ویتامین K

چرا باید ویتامین K مصرف کنیم؟

تغذیه و سلامتی

خواص مفید جو

جو و خواص مفید این دانه برای سلامتی

اطلاعات پزشکی

اسهال

علت‌ها و علامت‌های اسهال

اطلاعات پزشکی

کمبود وزن

علل و درمان کمبود وزن

اطلاعات پزشکی

آماس آپاندیس

نقش آپاندیس در بدن انسان و زندگی بدون آن

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن با خوردن سبزیجات

۸۷ نوع از سبزیجات با کربوهیدرات پایین که کاهش وزن را تسهیل میکنند!

تغذیه و سلامتی

پاکسازی کبد

بهترین خوراکی ها برای پاکسازی کبد

تغذیه و سلامتی

وعده صبحانه

۱۶ مورد از بدترین و بهترین خوراکی ها برای وعده صبحانه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *