سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۵ نکته باور نکردنی که میتواند باعث افزایش وزن شود!

از دست دادن وزن و یا حتی حفظ وزن سالم فعلی می تواند دشوار باشد. اما ممکن است این کار را ناخواسته برای خودتان سخت تر کنید! برای اطلاع از ۵ نکته باور نکردنی که به احتمال زیاد باعث ایجاد اختلال در کاهش وزن و حتی به دست آوردن وزن بیشتر می شوند، این مقاله از راستینه را مطالعه کنید.

 

نداشتن خواب کافی

نداشتن خواب کافی

در سال ۲۰۱۰ مروری بر مطبوعات پزشکی مربوط به محرومیت از خواب و افزایش وزن، تحقیقات زیادی را در اثبات ارتباط بین خواب خیلی کم یا خیلی زیاد با افزایش خطر چاقی نشان داد.

دلایل زیادی از اختلال در سوخت و ساز بدن تا افزایش حساسیت به انسولین و افزایش اشتها به دلیل تولید هورمون هایی مانند لپتین و گرلین برای این رابطه وجود دارند.

 

 استرس داشتن

 

 استرس داشتن

رسیدگی به لیستی از کارهای پرمشغله مثل مسئولیت های کاری، زندگی خانوادگی، فعالیت های اجتماعی و تلاش برای پرداخت به موقع صورتحساب ها می تواند عوارض شدیدی بر روی سلامتی کلی شما داشته باشد.

استرس داشتن به طور قابل توجهی باعث تولید هورمون های لپتین و کورتیزول می شود که باعث افزایش وزن شکمی و همچنین گرسنگی و میل به غذا می شود.

 

انتخاب دوستان

انتخاب دوستان

مطالعه ای در سال ۲۰۰۷ در مجله پزشکی نیوانگلند نشان داد افرادی که دوستانی داشتند که در یک دوره زمانی مشابه چاق شده بودند، ۵۷٪ شانس بیشتری برای چاق شدن داشتند.

در حالی که مطالعات بعدی علیت این رابطه را زیر سوال بردند، بهتر است در مورد فعالیت ها و نگرش های دوستانتان، بیشتر فکر کنید.

به عنوان مثال، اگر دوستانی دارید که از رفتن به باشگاه لذت می برند، احتمالا شما نیز بیشتر به انجام این کار ترغیب خواهید شد. اما اگر دوستانتان ترجیح می دهند به تماشای بازی همراه با خوردن تنقلات بپردازند، احتمالا شما نیز به سمت همان شیوه زندگی کشیده می شوید.

 

 به اندازه کافی غذا نخوردن

 به اندازه کافی غذا نخوردن

بسیاری از رژیم ها محدودیت کالری را به عنوان اصول اولیه کاهش وزن اعلام می کنند. و قطعا این موضوع تا حدی درست است: به طور کلی، زمانی شاهد کاهش وزن خواهید بود که بدن شما کالری بیشتری نسبت به مقدار دریافتی طی روز از دست بدهد.

با این حال، محدود کردن بیش از حد کالری به این معنا است که بدن شما سعی خواهد کرد کمبود کالری مصرفی را با کاهش سوخت و ساز کلی خود (سرعت سوزاندن کالری) جبران کند.

 

 تنفس هوا آلوده

 تنفس هوا آلوده

اگر تا به حال بدشانسی تنفس هوای دود آلود را داشته اید، می دانید که هوای آلوده بلای وحشتناکی سر ریه ها و کل سیستم تنفسی شما می آورد.

اما تنفس هوای آلوده می تواند بر سوخت وساز بدن شما نیز تأثیر بگذارد. آلودگی ذرات معلق، به ویژه بر روی موش ها بررسی شده است و نتایج حاصل از آن ممکن است شما را به یافتن هوایی با کیفیت بالا ترغیب کند!

محققان دریافتند که آلودگی هوا در موش هایی که به طور مداوم در معرض آن قرار دارند، مقاومت به انسولین را افزایش می دهد، به سطح تحمل گلوکز، التهاب و استرس اکسیداتیو آسیب می زند و ساختارهای سلولی را که به بدن شما کمک می کنند، غذا را به انرژی قابل استفاده تبدیل کند، تغییر می دهد.

آیا تلاش شما برای کاهش وزن با هر یک از این پنج عامل مواجه شده است؟

مقاله مرتبط : با تغذیه سالم به جنگ آلودگی هوا برویم

 

منابع

  • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21873646
  • http://www.mayoclinic.com/health/metabolism/WT00006
  • http://www.webmd.com/diet/features/5-surprising-reasons-you-are-gaining-weight
  • http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/nejmsa066082
  • http://www.hindawi.com/journals/ije/2010/270832/

منبع تصاویر 

  • lucidatreatment
  • cdn.grindtv
  • jeffreysharrison
  • traffic-inside
  • cdnph.upi

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

زیبایی

اسکالپشور

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *