مشاوره رایگان در کانال تلگرام راستینه کلیک کنید

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه سلامتی تغذیه و سلامتی ۵ نشانه هشدار دهنده که ممکن است به کافئین معتاد شده باشید!

۵ نشانه هشدار دهنده که ممکن است به کافئین معتاد شده باشید!افزودن دیدگاه

بسیاری از مردم نمی دانند که کافئین یک ماده مخدر روانگردان است و اینکه پرمصرفترین ماده اعتیادآور در سراسر جهان می باشد. بیش از ۶۰ گونه از گیاهان حاوی کافئین هستند و منابع معمول کافئین در رژیم غذایی عبارتند از قهوه، چای، شکلات داغ، شکلات بارها و نوشیدنی های انرژی زا.
به نظر می رسد از زمانیکه قهوه اولین بار در قرن ۱۳ میلادی در عربستان متداول شد، جهان به همه فرمهای آن بشدت علاقمند شده است. این عمدتا بعلت انرژی است که کافئین به مصرف کنندگانش می دهد.
کافئین به ندرت مشکل ساز در نظر گرفته می شود اما همانطور که در زیر خواهید دید، دلایل زیادی برای کاهش وابستگی شدید شما به کافئین وجود دارد. علائم هشداردهنده زیر می توانند نشانه آن باشند که شما به کافئین اعتیاد پیدا کرده اید.

سردردهای مزمن روزانه سردردهای مزمن روزانه

مطالعه ای که در یک مجله هلندی منتشر شد، دریافت که مصرف فقط ۱۰۰ میلی گرم کافئین در روز می تواند برای ایجاد سردرد مزمن کافی باشد. ۱۰۰ میلی گرم کافئین معادل یکی از این موارد است: یک فنجان قهوه، یک شکلات بار تیره، دو فنجان چای یا دو عدد قرص مسکن حاوی کافئین.
بنابراین آن سردردهای مکرر روزانه ممکن است بخاطر مصرف بیش از حد کافئین در رژیم غذایی تان باشد. تا زمانیکه کنار گذاشتن کافئین را امتحان نکنید، متوجه نخواهید شد که مشکل شما مربوط به کافئین است یا نه.

 

سطوح قند خون بالا

سطوح قند خون بالا

کافئین باعث تغییراتی در هوموستاز گلوکز (تعادل قند خون) می شود، چون جذب گلوکز به داخل عضله اسکلتی را کاهش می دهد و بنابراین باعث افزایش در غلظت گلوکز خون می گردد.
همچنین محققان دریافتند که آن می تواند حملات هیپوگلیسمیک در افراد مبتلا به دیابت نوع یک را افزایش دهد و باعث افزایش سطوح گلوکز خون در افراد مبتلا به دیابت نوع دو گردد.
به یاد داشته باشید حتی اگر تست دیابت نوع دو شما منفی است اما همواره سطوح قند خون بالاتر از حد نرمال دارید،‌ ممکن است به پیش دیابت مبتلا باشید؛ وضعیتی که اگر بدرستی از طریق مداخله در رژیم غذایی درمان نشود،‌ باعث می شود که احتمال ابتلای شما به دیابت نوع دو بسیار بالا رود.

 

کاهش عملکرد آموزشی

کاهش عملکرد آموزشی

عملکرد کاری یا آموزشی تان دچار ضعف شده است؟ ممکن است این مساله بخاطر اعتیاد شما به کافئین باشد. یک مطالعه که در مجله آکادمی پرستاران آموزش دیده منتشر شد، نتیجه گیری کرد که مصرف کافئین باعث عملکرد آموزشی ضعیف در بزرگسالان و جوانان می شود. این اثر در هنگامی که شرکت کنندگان این مطالعه نوشیدنی های کافئین دار و همچنین داروهای حاوی کافئین بیشتر را مصرف کردند، باز هم بدتر شد.
حتی تغییرات جزیی در میزان مصرف کافئین می تواند باعث شود که عواقب منفی ناشی از اعتیاد به کافئین را در زندگی روزمره تان تجربه کنید.

 

روان پریشی حاد

روان پریشی حاد

مجله طب، علم و قانون در مورد فرد ۳۲ ساله ای گزارش داد که پس از مصرف الکل، کافئین و قرص های vigueur fit که حاوی کافئین بودند، دچار یک دوره روان پریشی حاد کوتاه مدت می شد.
هنگامیکه این فرد در وضعیت روان پریشی بود و نوشیدنی الکلی معمولش را مصرف کرد، اقدام به حمله و خشونت نسبت به دیگران نمود، در حالیکه قبلا هرگز سابقه ای از رفتار خشن و خشونت آمیز در او دیده نشده بود.
پس از آن، این مطالعه اعلام کرد که برای ایمنی عمومی، داروهای محرک حاوی کافئین که می توانند بدون نسخه خریداری شوند ــ مانند داروهایی که در برنامه های کنترل وزن بکار می روند ــ باید فقط با نسخه پزشک به افراد داده شوند و شامل هشدار عدم مصرف به همراه الکل باشند.
بنابراین بسته‌بندی مواد غذایی مصرفی تان را مطالعه کنید، حتی اگر روی آن قید شده باشد که افزایش دهنده طبیعی انرژی است. محرکهای کافئین، نامهای مختلفی دارند و همیشه با عنوان کافئین روی برچسب ذکر نمی شود؛ مانند گوارانا یا درخت نارنج. اما صرف نظر از منبع اصلی کافئین یا اینکه چقدر بی ضرر بنظر می رسد، اثرات کاملا یکسانی خواهد داشت.

 

اعتیاد به کافئین

مدیریت کردن اختلال خوردن

گزارشی که در مجله پیشرفت هایی در درمان روانپزشکی منتشر شد، اظهار داشت که کافئین در تشدید اضطراب و اختلالات خواب نقش دارد و افراد مبتلا به اختلالات خوردن، اغلب به درستی از آن استفاده نمی کنند. دلیلش این است که کافئین، گیرنده های آدنوزین را غیرفعال می کند که ممکن است فعالیت دوپامینرژیک را افزایش دهد و روانپریشی را تشدید نماید.
علاوه بر این شواهد نشان می دهد که اغلب افراد مبتلا به اختلالات خوردن بولیمیا و بی اشتهایی از کافئین بعنوان راهی برای سرعت بخشیدن به متابولیسم و از دست دادن وزن بیشتر استفاده می کنند.
ابتلا به اختلال خوردن، یک مشکل بسیار جدی است و رهایی از آن به کمک کارشناسان نیاز دارد. بعلاوه اگر شما بسیار لاغر باشید و از کافئین بطور غلط استفاده کنید، خطر مرگ زودرس‌تان بعلت وزن بدن ناکافی که منجر خواهد شد کافئین باعث افزایش ضربان قلب و در نهایت سکته قلبی شما شود را افزایش می دهد.

 

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12395591
  • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23855268
  • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22324861
  • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11693229
  • http://apt.rcpsych.org/content/11/6/432.full

منبع تصاویر 

  • businessinsider
  • hayoumethod
  • foodmatters
  • ۱dental
  • mymed

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

رپورتاژ آگهی

تاثیر مصرف مواد بر قلب

ریپورتاژ: اعتیاد به مواد مخدر و بیماری های قلبی عروقی

تغذیه و سلامتی

روغن ماهی

تفاوت روغن ماهی با روغن کبد ماهی

کمک های اولیه

سردرد خفیف

درمان سردرد خفیف

تغذیه و تناسب اندام

۲۰ کیلوگرم کاهش وزن

۲۰ کیلوگرم کاهش وزن در ۶ ماه

کمک های اولیه

حساسیت دارویی

درمان حساسیت دارویی

کمک های اولیه

سردرد ناشی از میگرن

درمان سردرد ناشی از میگرن

کمک های اولیه

سندرم شوک سمی

درمان سندرم شوک سمی

تغذیه و سلامتی

تیروئید

خوراکی های ضروری برای تیروئید

کمک های اولیه

قند خون

درمان واکنش به انسولین

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *