سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۶ نشانه جالب یک قلب ناسالم !

همه ما نشانه های حمله قلبی را که روی پوسترها در اتاق انتظار بیمارستان لیست شده اند را خوانده ایم اما آیا نشانه های دیگری نیز وجود دارد که بتواند زودتر به شما هشدار دهند که در معرض حمله قلبی هستید؟ به نظر می رسد که همینطور است. محققان در سالهای اخیر، تلاش های زیادی برای بررسی نشانه ها و علائمی که بیماران در ماهها یا حتی سالهای منتهی به حمله قلبی تجربه می کنند، انجام داده اند.
جاناتان گلداشتاین، می گوید: قلب به همراه شریانهایی که آن را تغذیه می کنند، یک عضله بزرگ است و وقتی دچار نقص شود، علائم مختلفی در بسیاری از بخشهای بدن ظاهر می گردند.
اینها ۶ علامت جالبی هستند که نشان می دهند قلبتان به بررسی نیازمند است. در صورت داشتن هرکدام از این نشانه ها خصوصا دو مورد یا بیشتر از دو مورد باهم باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

۶ علامت قلب ناسالم

مشکلات جنسی

مشکلات جنسی

چیزی که کاردیولوژیستها می دانند اما مردان معمولی از آن اطلاعی ندارند: اختلال نعوظ (ED) یکی از بهترین نشانه های زود هنگام بیماری های قلبی پیشرفته است. گلداشتاین می گوید: امروزه هر فردی که با اختلال نعوظ به پزشک مراجعه می کند، باید یک بیمار قلبی عروقی در نظر گرفته شود ــ تا زمانی که خلاف آن ثابت گردد. در زنان، کاهش جریان خون به ناحیه تناسلی می تواند مانع تحریک شود و رسیدن به ارگاسم را دشوارتر سازد یا باعث شود ارگاسم، لذت چندانی نداشته باشد.

آمار ترسناک: محققان در مایوکلینیک، مردان ۴۰ تا ۴۹ ساله مبتلا به اختلال نعوظ را بررسی کردند و دریافتند که احتمال دچار شدن آنها به حمله قلبی، دو برابر آنهایی بود که هیچ گونه مشکلات سلامت جنسی نداشتند.
یک مطالعه دیگر، برعکس عمل کرد و دریافت که از هر سه مردی که بخاطر بیماری قلبی تحت درمان قرار می گیرند، دو نفر از سالها قبل از تشخیص مشکل قلبی شان به اختلال نعوظ دچار بودند.

چرا این اتفاق می افتد: باریک شدن و سفت شدن شریانها، جریان خون را به آلت تناسلی محدود می کند که باعث می شود مردان در ایجاد نعوظ یا حفظ آن دچار مشکل شوند. و از آنجا که آن شریانها کوچکتر از شریانهای منتهی به قلب هستند، اختلال نعوظ می تواند قبل از هر نشانه دیگری از سفتی شریان اتفاق بیفتد. کمبود اکسیژن ممکن است به ضعف و خستگی مداوم نیز منجر شود که می تواند میل جنسی را کاهش دهد. بنابراین کاهش میل جنسی ممکن است به عدم موفقیت منجر شود.

آنچه باید انجام دهید: اگر شما یا همسرتان در ایجاد نعوظ یا حفظ آن مشکل دارید یا دچار عدم رضایت جنسی هستید، این یک دلیل منطقی برای مراجعه به پزشک بمنظور بررسی بیماری قلبی عروقی بعنوان یک علت زمینه ای است.

برای بررسی علل احتمالی اختلال نعوظ یا اشکال در ارگاسم، یک چکاپ کامل انجام دهید (آقایان به پزشک عمومی مراجعه کنید، نه فقط به اورولوژیست. خانمها به متخصص زنان اکتفا نکنید) اگر پزشکتان از تستهای قلب صحبتی نکرد، از او بخواهید که برای شما آزمایشات قلبی بنویسد.

 

خروپف، آپنه خواب

خروپف، آپنه خواب

اگر آنقدر بلند خروپف می کنید که همسرتان از خواب بیدار می شود یا مجبور می شود به گوش‌گیر پناه ببرد، ممکن است قلبتان در معرض خطر باشد.
کاهش تنفس در طول خواب ــ علت زمینه ای خروپف ــ با تمام انواع بیماریهای قلبی مرتبط است. آپنه خواب که در آن تنفس برای مدت کوتاهی در طول خواب قطع می شود، با خطر بالاتر بیماری قلبی عروقی و سکته قلبی مرتبط است.

آمار ترسناک: مشخص شده که خطر دچار شدن به حمله قلبی در افراد مبتلا به آپنه خواب در عرض ۵ سال، سه برابر ریسک نرمال است.

چرا این اتفاق می افتد: تنفس نامنظم در هنگام خواب که شامل آپنه خواب و یک وضعیت کمتر متداول به نام UARS است، باعث کاهش اکسیژن خون می شود که قلب را تغذیه می کند.
گمان می رود که آپنه خواب انسدادی به سمت راست قلب آسیب می زند و باعث می شود که آن مجبور شود برای حمایت از ریه ها که برای غلبه بر انسداد راه هوایی تحت فشارند، سختتر پمپاژ کند.

آنچه باید انجام دهید: هرگونه مشکل تنفسی مربوط به خواب، نشانه آن است که مساله ای وجود دارد بنابراین با پزشکتان تماس بگیرید. او ممکن است یک تست خواب را به شما توصیه کند اما قلبتان را نیز بررسی کنید.

 

درد، تورم یا خونریزی لثه ها

درد، تورم یا خونریزی لثه ها

درد، تورم یا خونریزی لثه ها نه تنها علائم بیماری پریودنتال ــ که در آن قرارگیری در معرض باکتری باعث می شود لثه ها ملتهب شده و از دندانها جدا شوند ــ است بلکه یک نشانه زودهنگام احتمالی از بیماری قلبی عروقی زمینه ای نیز می باشد.

آمار ترسناک: یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ از آکادمی پریودنتولوژی آمریکا (AAP) اعلام کرد که شیوع بیماری پریودنتال ممکن است به اندازه ۵۰ درصد کمتر از میزان واقعی تخمین زده شود.

چرا این اتفاق می افتد: کارشناسان معتقدند که گردش خون ضعیف بعلت بیماری قلبی می تواند یک علت زمینه ای بیماری پریودنتال باشد. همچنین محققان درحال بررسی این مساله هستند که آیا یک باکتری مشترک در بیماری لثه و تجمع پلاک در داخل شریانهای کرونری وجود دارد یا نه. این ارتباط ممکن است به پاسخ بدن به التهاب طولانی مدت نیز مربوط باشد.

آنچه باید انجام دهید: برای درمان بیماری لثه و جلوگیری از وجود باکتری به دندانپزشک مراجعه کنید. از آنجا که بیماری لثه می تواند یک علامت خطر برای مشکلات گردش خون و التهاب باشد،‌ از پزشکتان بپرسید که آیا به چکاپ قلبی نیاز دارید یا نه.

 

پاهای متورم یا باد کرده

پاهای متورم یا باد کرده

اگر متوجه شدید پاهایتان آنقدر ورم کرده که کفشهایتان تنگ شده، مچ پاها، مچ دستها یا انگشتانتان بطرز قابل توجهی باد کرده اند یا وقتی جوراب یا ساق بندتان را در می آورید، شیارها یا فرورفتگی های عمیقی ظاهر می شود، ممکن است دچار احتباس مایع باشید. احتباس مایع که به آدام نیز معروف است، می تواند نشانه ای از بیماری عروق کرونر (CAD) ، نارسایی قلبی و سایر فرمهای بیماری قلبی عروقی باشد.

آمار ترسناک: بیش از ۸۰ میلیون نفر، یک یا چند فرم از بیماری قلبی عروقی را دارند و هر سال تقریبا ۹۰۰ هزار نفر بخاطر آن فوت می کنند.

چرا این اتفاق می افتد: احتباس مایع زمانی اتفاق می افتد که قلب با قدرت کافی پمپاژ نمی کند و خون،‌ مواد زائد را از بافتها خارج نمی سازد. آدام معمولا در پاها، مچ پاها، انگشتان، دستها و ساق پا آغاز می شود، چون آنها بیشترین فاصله را از قلب دارند و در نتیجه جریان خون به آنها ضعیفتر است.

آنچه باید انجام دهید: اگر مشکل احتباس مایع دارید، به پزشکتان اطلاع دهید. او می تواند آزمایشاتی انجام دهد که ممکن است نشان دهنده CAD باشند و می توانند تعیین کنند که عملکرد قلبی شما نرمال است یا خیر.

 

تنگی نفس

تنگی نفس

یک نشانه زودهنگام که می گوید اشکالی در سیستم بدن وجود دارد، تنگی نفس است که معمولا با ورزش، فعالیت بدنی و استرس اتفاق می افتد (معمولا تنگی نفس نشان دهنده مرحله اولیه بیماری قلبی یا مرحله اولیه بیماری ریه است و تشخیص آنکه به کدام یک از آنها مربوط می شود، بدون مراجعه به پزشک ممکن نیست).

ممکن است حس کنید که نمی توانید نفس تازه کنید یا ممکن است متوجه یک احساس فشار در قفسه سینه و ریه ها شوید که کشیدن نفس عمیق را برای شما دشوار می سازد.
یک نشانه تنفسی دیگر از گردش خون ضعیف ممکن است تنفس دشوار باشد. این وقتی اتفاق می افتد که مایع در ریه ها جمع می شود. اگر متوجه شدید که مشکلات تنفسیتان در هنگام شب یا دراز کشیدن بدتر می شود، این نیز می تواند نشان دهنده یک مشکل قلبی باشد.

آمار ترسناک: در یک مطالعه برجسته توسط موسسه ملی سلامت (NIH) که در گردش خون: مجله موسسه قلب آمریکا منتشر شد، ۹۵ درصد از زنانی که حمله قلبی داشتند، گزارش کردند که از چند هفته قبل و چند ماه قبل از حمله، علائم غیرمعمول داشتند و ۴۰ درصد از آنها نیز تنگی نفس را گزارش کردند.

چرا این اتفاق می افتد: وقتی قلب شما با قدرت کافی پمپاژ نکند، اکسیژن کمتری در خون شما به گردش در می آید. نتیجه آن، تنگی نفس است. ممکن است احساس کنید که دارید در ارتفاع بالا نفس می کشید یا وقتی بدنبال اتوبوس می دوید، قادر نباشید اکسیژن کافی به ریه های تان برسانید.

آنچه باید انجام دهید: تنگی نفس خواه با ورزش و استرس باشد یا در تمامی اوقات، همیشه دلیل موجهی برای مراجعه به پزشک به منظور چکاپ است، چون می تواند نشانه تعدادی از بیماریهای جدی باشد.

 

انقباض یا درد در قفسه سینه یا شانه ها

انقباض یا درد در قفسه سینه یا شانه ها

متداولترین علامت بیماری عروق کرونر، آنژین است که یک نوع درد قفسه سینه می باشد. آنژین با درد تیز و چنگ گیرنده مربوط به حمله قلبی متفاوت است. آن شبیه یک درد عمیق یا انقباض یا سنگینی روی قفسه سینه است و ممکن است در حین داخل دادن نفس، بدتر شود.
یکی از دلایلی که آنژین اغلب نادیده گرفته می شود، آن است که در افراد مختلف به شکل متفاوتی ظاهر می شود. آنژین در برخی از افراد بجای درد، بیشتر نوعی حس سنگینی، پری یا فشار است.

همچنین اگر این درد در قسمت پایینتر ناحیه شکمی اتفاق بیفتد، می تواند با سوء هاضمه یا سوزش سر دل اشتباه گرفته شود. سفتی، انقباض یا درد ممکن است در شانه، گردن، فک، بازو یا قسمت بالای پشت نیز رخ دهد که در این صورت با کشیدگی عضله اشتباه گرفته می شود.
یک تفاوت آنژین با کشیدگی عضله یا مشکل گوارشی آن است که شما احتمالا این مشکل را بجای یک اپیزود طولانی یا منفرد، بطور مکرر تجربه خواهید کرد.

آمار ترسناک: با توجه به موسسه ملی قلب، خون و ریه ۱۷ میلیون نفر با آنژین زندگی می کنند. موارد آنژین تقریبا بطور مساوی در مردان و زنان دیده می شود اما مردان، کمی بیشتر در معرض خطر هستند.

چرا این اتفاق می افتد: وقتی پلاک در شریان های کرونری جمع می شود، عضله قلب را از خون تهی می کند و آن را فشرده می سازد. اکثر افراد مبتلا به آنژین پایدار متوجه می شوند که اپیزودهای آن، بیشتر توسط هر چیزی که یک فشار اضافی روی قلب وارد می کند ــ مانند ورزش یا استرس ــ تحریک می شود.

آنچه باید انجام دهید: اگر آنژین در شما تشخیص داده شود، پزشکتان توصیه خواهد کرد که در هنگام وقوع حملات آنژین استراحت کنید یا ممکن است نیتروگلیسیرین تجویز کند که شریان های کرونری و سایر رگ های خونی را شل می کند، خونرسانی به قلب را افزایش می دهد و از حجم کار قلب می کاهد.

 

منابع

  • dailyhealthpost

منبع تصاویر 

  • snoringcanada
  • dentalplans
  • drnaturalhealing
  • nlda
  • monitor

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

پوست و مو

جراحی لیفتینگ صورت

آنچه باید درباره لیفتینگ صورت بدانید

پوست و مو

مزایای مراجعه به متخصص پوست

آنالیز صورت و تمام نکات مربوط به آن

پوست و مو

آماده شدن برای لیفت بازو

از لیفت بازو بیشتر بدانید

پوست و مو

کربوکسی‌تراپی

کربوکسی‌تراپی چیست؟

سلامت عمومی

آنالیز حرفه‌ای پوست

آنالیز پوست چقدر مهم است؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *