سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۷ گیاه که به طور طبیعی به کاهش استرس کمک می کنند!

هیچ چیز خوبی در مورد استرس وجود ندارد – مطالعات متعدد نشان می دهند که استرس با افزایش وزن، مسائل قلبی و عروقی، و بسیاری از مشکلات سلامتی دیگر مرتبط است. اما زمان گذاشتن برای آرام شدن، ممکن است سخت باشد، به ویژه هنگامی که شما برنامه ای معین و مسئولیت های بیشتری نسبت به آن چه فکر می کنید، دارید. گاهی اوقات ممکن است داروهای گیاهی بتوانند موثر واقع شوند.

این هفت گیاه تمام چیزهایی هستند که برای از بین بردن استرس مورد استفاده قرار می گیرند (اما اطمینان حاصل کنید قبل از شروع برنامه کاهش استرس گیاهی با پزشک خود صحبت کنید، زیرا بعضی از آنها می توانند با داروها تداخلات مشکل ساز داشته باشند!).

برهمی (باکوپا)برهمی (باکوپا)

این گیاه طی قرن ها به عنوان بخشی از طب هندی آیورودا مورد استفاده قرار گرفته است. به نظر می رسد این گیاه بر نوروترانسمیترها یا انتقال دهنده های عصبی تاثیر می گذارد و حافظه، کاهش اضطراب، و به طور بالقوه حتی محافظت در مقابل بیماری آلزایمر را بهبود می بخشد.

اگر قصد دارید برهمی را امتحان کنید، اطمینان حاصل کنید که آن را با گوتو کولا (گیاه آب قاشقی) که بعضی اوقات هم نام این گیاه است، اشتباه نگیرید.

گل راعی (چای کوهی)

این عامل ضد افسردگی گیاهی شناخته شده از طریق خط مشی های متعدد تحقیق علمی برای درمان افسردگی بالینی خفیف تا متوسط پشتیبانی می شود که اغلب به اضطراب و استرس وابسته است. این گیاه طی بیش از ۲۰۰۰ سال برای این منظور مورد استفاده قرار گرفته است و توسط بقراط از آن به عنوان راه حلی برای مسائل سلامتی مختلف یاد شده است.

 

گیلاس زمستانیگیلاس زمستانی (جین سینگ هندی)

گیلاس زمستانی، گیاه دیگری که در آیورودا استفاده می شود، اغلب برای تقویت سیستم ایمنی پس از بیماری استفاده می شود. با این حال، مطالعات همچنین تاثیر این گیاه از نظر کاهش اضطراب و افسردگی و تقویت خلق و خوی کلی را مورد بررسی قرار داده اند و به این نتیجه رسیده اند که اغلب در این مسائل نیز مفید است.

Shankhpushpi(از خانواده پیچک)

این گیاه آیورودیک، با توقف بعضی ازپاسخ های فیزیولوژیک به اضطراب، به عنوان دارویی ضد اضطراب عمل می کند. این امر، به نوبه خود، ممکن است باعث شود تا فرد استفاده کننده، در حالی که از برخی نتایج فیزیکی منفی استرس بلند مدت و کوتاه مدت نیز اجتناب می کند، احساس استرس کمتری داشته باشد.

 

سنبل هندی

سنبل هندی

سنبل هندی، این آنتی اکسیدان قوی، ثابت شده است که از طریق اثر کولینرژیک روی مغز، یادگیری و حافظه در مطالعات حیوانی را بهبود می بخشد. همین اثر آنتی اکسیدانی همچنین به نظر می رسد در استرس مدولاسیون نقش دارد.

در مطالعه ای بر روی موش ها نشان داده شد که سنبل هندی به طور قابل توجهی نشانگرهای فیزیولوژیک استرس را کاهش می دهد. در حالی که مطالعات انسانی کامل نشده است، سنبل هندی طی قرن ها در سنت آیورودا مورد استفاده قرار گرفته است.

ریشه سنبل الطیب

ریشه سنبل الطیب (والرین) که به عنوان عاملی در کمک به خواب شناخته می شود، می تواند باعث کاهش استرس حاد در دوزهای کوچکتر نیز شود. مطالعه ای متوجه شد که ریشه سنبل الطیب در ترکیب با چای کوهی، تاثیر بیشتری در کاهش سطوح اضطراب عمومی نسبت به درمان با دیازپام که ضد اضطرابی رایج است، دارد. با این حال، ریشه سنبل الطیب به عنوان راه حلی دراز مدت برای اختلال اضطراب کلی ثابت نشده است.

 

بابونهبابونه

بابونه به مدت طولانی برای کمک به خوابیدن افراد دارای استرس مورد استفاده قرار گرفته است. مصرف این گیاه به عنوان مکملی مغذی به طور روزانه ممکن است به کاهش سطح هورمون استرس، کورتیزول، کمک کند و یک فنجان چای گرم قطعا هیچ وقت باعث تشدید استرس کسی نمی شود.

آیا تا به حال هیچ یک از این داروهای گیاهی را برای تسکین استرس امتحان کرده اید؟ تجربه شما چه بود؟ اگر دارو های گیاهی را امتحان کردید، چه کارهایی برای کاهش استرس انجام می دهید؟

مقاله مرتبط : نکات بسیار آسان و فوق العاده برای کمک به جلوگیری از استرس

 

منابع

 • http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-761-BRAHMI.aspx?activeIngredientId=761&activeIngredientName=BRAHMI
 • http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/natural/329.html
 • http://www.chopra.com/community/online-library/ayurvedic-herbs-foods/ashwagandha
 • http://www.jcimjournal.com/articles/publishArticles/pdf/2009123169381.pdf
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16579738
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19374260
 • http://www.medscape.com/viewarticle/753057_4

منبع تصاویر 

 • organicfacts
 • pukkaherbs
 • rareseeds
 • i.ndtvimg

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

پوست و مو

جراحی لیفتینگ صورت

آنچه باید درباره لیفتینگ صورت بدانید

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

پوست و مو

مزایای مراجعه به متخصص پوست

آنالیز صورت و تمام نکات مربوط به آن

سلامت عمومی

آنالیز حرفه‌ای پوست

آنالیز پوست چقدر مهم است؟

پوست و مو

خط اخم

چگونه از شر خط اخم خلاص شویم؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *