سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۷ آزمایشی که خانم ها باید انجام دهند!

تقریبا همه زنان تا حدودی با خودمراقبتی های زنانه آشنایی دارند ولی مشکلی که وجود دارد اینست که آنها نمی دانند چه زمانی و برای تشخیص زودرس کدام بیماری باید به پزشک مراجعه کنند . در این بخش از مجله سلامتی راستینه ، ۷ آزمایشی که خانم ها باید انجام دهند را شرح می دهیم تا سلامت بدن خود را ارتقا دهند و در مواقع خطر ، با تشخیص زودرس آن ، مدت عمر را افزایش دهند .

۷ آزمایشی که خانم ها باید انجام دهند را توضیح بفرمایید ؟

 

معاینه لگنی

معاینه لگنی :

در هر ویزیت لازم است یک معاینه لگنی انجام گیرد . در معاینه لگنی پزشک می تواند به اندازه رحم ، وجود توده در واژن ، وضعیت دهانه رحم ، اندازه ی تخمدان ها تا حدودی دست یابد و در صورتی که در معاینه مشکلی احساس شود ، روش های تشخیصی دیگر درخواست کند .

سونوگرافیسونوگرافی :

هر خانم بهتر است سالی یکبار برای انجام سونوگرافی از رحم و تخمدان ها اقدام کند . سونوگرافی ممکن است از روی شکم یا در صورتی که نیاز به بررسی دقیق تری باشد از داخل واژن انجام گیرد . در سونوگرافی واژینال رحم و ضمائم رحمی به دقت بررسی می شود . سونوگرافی برای تشخیص علت لکه بینی ، دل درد های مداوم ، بزرگی ناگهانی شکم ، خونریزی های شدید ، عادات ماهانه نامرتب ، دردهای هنگام عادات ماهانه کاربرد دارد . بعضی از بیماری ها مانند تومورهای تخمدان ، بیماری های دهانه رحم ، بعضی از فیبروم ها بدون علامت هستند و ممکن است وقتی علامت دار شوند که بیماری به وضعیت بحرانی خود رسیده باشد ، مثلا تومور تخمدان اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود به راحتی با عمل جراحی برداشته می شود ولی از آنجا که تخمدان داخل لگن استخوانی قرار گرفته و توده به راحتی توسط بیمار لمس نمی شود تا زمانی که اندازه آن به حد کافی بزرگ نشود ، بیمار از آن مطلع نمی شود ، در نتیجه تومور وقتی علامت دار می شود که بیماری پیشرفت کرده و درمان مشکل یا ناموفق می شود . پس با یک سونوگرافی ساده می توان از وجود زودرس توده های بدخیم آگاه شد . با افزایش سن احتمال بروز فیبروم های رحمی هم زیاد می شود . بعضی از فیبروم ها در معاینه تشخیص داده می شود ولی سونوگرافی می تواند ابعاد دقیق فیبروم ، محل آن و رشد ناگهانی فیبروم را مشخص کند . پولیپ های داخل رحمی هم با سونوگرافی قابل تشخیص هستند . سونوگرافی برای تشخیص ضخامت آندومتر رحم هم استفاده می شود . در مواقعی که ضخامت آندومتر رحم بیش از حد گزارش شود حتما باید علت آن تشخیص داده شود چون گاهی اوقات ضخامت آندومتر به معنای هیپرپلازی رحم یا تغییرات سلولی است که به سوی بدخیمی می رود . بعضی از خانم ها هم کیست دارند . ممکن است کیست به صورت منفرد یا چند عدد و گاهی هم نشانگان تخمدان پلی کیستیک باشد . در این مواقع نیز باید از نظر اندازه ی رشد کیست یا کیست ها و محتویات یا نوع آن از سونوگرافی های دوره ای کمک گرفت .

 ماموگرافیمعاینه سینه ها :

در مطلب اطلاعات عمومی برای پیشگیری از سرطان سینه به طور کامل این مورد را شرح داده ایم . یکی از ۷ آزمایشی که خانم ها باید انجام دهند معاینه شش ماه یکبار سینه هاست . پس از معاینه هم ضروری است ماموگرافی را نگه داشت تا در هر بار مراجعه بعدی ، با ماموگرافی جدید مقایسه شود .

مقاله مرتبط : اهمیت ماموگرافی در زنان جوان

 

پاپ اسمیرپاپ اسمیر :

پاپ اسمیر علاوه بر تشخیص نوع عفونت ، نوع سلول ها و تغییرات آنها را هم در دهانه رحم مشخص می کند . همه زنان بعد از ازدواج باید برای انجام پاپ اسمیر مراجعه کنند . پاپ اسمیر معمولا هر سال یکبار انجام می شود ولی بعد از سه نوبت معمولا فواصل آن بیشتر خواهد شد .

آزمایش خونآزمایش خون :

آزمایش های دوره ای برای تعیین میزان قند و چربی خون ، ویتامین D باید هر ساله انجام شود . بیماری دیابت شیوع زیادی در جمعیت دنیا و ازجمله ایران پیدا کرده و ممکن است خیلی افراد در مرحله پیش دیابت قرار داشته باشند . در سال های اخیر تعداد خانم های بارداری که دچار دیابت بارداری می شوند افزایش یافته است . افرادی که سابقه ی خانوادگی و وزن بالا دارند مستعد دیابت اند و حتما باید سالانه ۱ یا ۲ بار آزمایش قند خون بدهند و در صورتی که میزان قند خون بالاتر از حد طبیعی باشد ، لازم است با رژیم غذایی مناسب و داروهای خوراکی و انسولین قند خون را کنترل کرد .

کم خونی فقر آهن نیز بین زنان ایرانی رایج است و اگر در آزمایش فقر آهن تشخیص داده شود می توان با تجویز ترکیبات آهن این کمبود را جبران کرد .

بدن زن زیبا در حول و حوش یائسگی و بعد از یائسگی به دلیل کمبود هورمون های زنانه به تدریج دچار افزایش وزن می شود و معمولا افزایش وزن زمینه را برای بروز بیماری دیابت ، فشار خون بالا ، افزایش چربی خون و همچنین پوکی استخوان و احتمال شکستگی های استخوان فراهم می کند .

آزمایش خون در مدفوعآزمایش خون در مدفوع :

در بسیاری از کشورهای دنیا ، به خانم ها و آقایان بعد از ۵۰ سالگی توصیه میشود برای آزمایش مدفوع جهت تشخیص خون در مدفوع مراجعه کنند . تومورهای روده معمولا در سنین بالا شکل می گیرند و متاسفانه بدون علامت هستند و اگر به طور اتفاقی تشخیص داده نشوند در مراحل پیشرفته علامت دار می شوند . وجود خون در مدفوع علامت هشدار است و بعد از آن باید با کولونوسکپی داخل روده به طور مستقیم دیده شود ، به خصوص خانم ها یا آقایانی که در خانواده فردی با سابقه ی تومور کولون یا روده بزرگ دارند حتما باید پزشک معالج را در جریان بیماری بگذارند .

 پوکی استخوان سنجش سطح کلسیم و ویتامین D :

زنان از سن ۳۵ سالگی به بعد دچار پوکی استخوان می شوند چون به تدریج توده استخوان کاهش پیدا می کند و در یائسگی سرعت کاهش توده ی استخوانی افزایش می یابد بنابراین رعایت رژیم غذایی برای زنان ، ورزش مرتب و تنظیم وزن و دریافت کافی کلسیم ضروری ست . افرادی که کم تحرک اند یا از داروهای کورتیکو استروئیدی استفاده می کنند بیشتر در معرض پوکی استخوان هستند . کمبود ویتامین D به خصوص در زنان بسیار شایع است و در بیشتر آزمایش هایی که برای زنان انجام می گیرد کمبود این ویتامین گزارش می شود که باید به صورت دارو برای آنها تجویز شود .

 

اندازه گیری فشار خون

اندازه گیری فشار خون :

اطلاعاتی درباره فشار خون بالا ، از مقاله های جامع و کامل مجله سلامتی راستینه است که شما را به آن ارجاع می دهیم .

 

منابع

  • کتابخانه راستینه
  • دکتر شیرین نیرومنش ( متخصص زنان و زایمان )

منبع تصاویر 

  • d3i3l3kraiqpym.cloudfront
  • ps0a43pk4gy1z6esiyv9e5no.wpengine.netdna-cdn
  • womens.holy-cross
  • womenfitness
  • healthline
  • fthmb.tqn
  • pacificcollege
  • s2.hdstatic

‏‫‬‬‬

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

آماده شدن برای لیفت بازو

از لیفت بازو بیشتر بدانید

بارداری

آزمایش‌ بارداری HCG

آنچه باید در مورد آزمایش‌ بارداری HCG بدانیم

سلامت عمومی

نتایج آزمایش

چگونه آزمایش های خود را متوجه شویم؟

بارداری

انواع آزمایش‌های ژنتیک قبل از تولد

آزمایش ژنتیک قبل از تولد چیست؟

سلامت زنان

آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

زیبایی

نتیجه به دست آمده از عمل

رینوپلاستی چیست؟

سلامت عمومی

آزمایش استروژن

آزمایش استروژن چیست؟

زیبایی

پروتز سینه

صفر تا صد پروتز سینه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *