سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

راجع به خرمالو چه می دانید؟ خواص خرمالو

خرمالو میوه عجیبی است که بسیار خوشمزه است و خواص بسیاری دارد. از فواید خرمالو می توان به توانایی آن در بهبود سلامت چشم،کاهش علائم پیری،پیشگیری از انواع سرطان، تقویت گوارش و سیستم ایمنی، کاهش کلسترول، افزايش متابولیسم، تقویت استخوان ها،بهبود عملکرد ذهن،کاهش فشارخون و حفظ سلامت پوست اشاره کرد. علاوه بر این، سرعت ترمیم بدن را افزايش می دهد، به کاهش وزن کمک می کند، از التهاب می کاهد و جریان خون را در بدن افزایش می دهد.

 

خرمالو

خرمالو چيست؟

خرمالو نامی است که به انواع مختلف میوه های مشابه از خانواده علمی Diospyros نسبت داده اند. با بدست آمدن اطلاعات بیشتر در مورد فرهنگ های باستانی، دستاورد حوزه مردم شناسی و باستان شناسی، انواع مختلف خرمالو به گونه های ژاپنی،آمریکایی،سیاه،هندی و درخت خرما-آلو دسته بندی شدند. همه گونه ها سرشار از مواد مغذی اند و فواید زیادی برای بدن دارند.تفاوت در مقدار فیبر و ترکیبات ارگانیک کم یاب است.
اگرچه منشا اکثر گونه های معروف این میوه چین است، اما در چند صد سال اخیر در تمام دنیا گسترده شده است. به این معنا که برای هزاران سال خرمالو در فرهنگ های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. بنابراین اسامی و القاب مشترکی برای خرمالو وجود دارد ازجمله ژوپیتر آتش، میوه خدایان و شکلات طبیعی.

 

مواد مغذی خرمالو

خرمالو سرشار از ویتامین A، ویتامین C، ويتامين E و ويتامين B6، فیبر، منگنز، مس، منیزیم، پتاسیم و فسفر است. همچنین ترکیبات ارگانیک مانند کاتچین، گالوکاتچین،بتولینیک اسید و ترکیبات کاروتنوییدی دارد که زیر مجموعه گروه B Complex است.

 

خواص خرمالو

خواص خرمالو برای سلامتی

اجازه دهید نگاهی دقیق تر به خواص خرمالو بيندازيم.

 

پیشگیری از سرطان

این میوه کوچک خوشمزه مملو از عوامل ضد سرطان و آنتی اکسیدان هايي است که توانایی بدن برای مبارزه با رادیکال های آزاد را ارتقا می دهد. رادیکالهای آزاد محصولات جانبی متابولیسم سلولی اند که موجب جهش سلول های سالم به سلول های سرطانی و متعاقبا آسیب به ارگان های بدن می شوند. خرمالو حاوی مقادیر بالایی از ویتامین C و A همچنین ترکیبات فنولیک مانند کاتچین وگالوکاتچین است که مستقیما با پیشگیری از انواع سرطان ها ارتباط دارند. بنابراین افزودن خرمالو به رژيم غذایی می تواند موجب حفاظت از بدن در برابر انواع سرطان شود.

 

گلبول های سفید خون

تقویت سیستم ایمنی

ویتامین C خرمالو موجب تقویت سیستم ایمنی می شود. خرمالو سرشار از آسکوربیک اسید(ویتامین C) است و مصرف یک عدد خرمالو می تواند ۸۰٪ از نیاز روزانه بدن به اين ویتامین را تامین کند. ویتامین C سيستم ایمنی را تحریک می کند و تولید گلبول های سفید خون را افزایش می دهد. گلبول های سفید اولین خط دفاعی بدن در برابر بیماری های قارچی، ویروسی، میکروبی و عوامل خارجی و سمی است.

 

هضم غذا

کمک به هضم

همانند سایر میوه ها، خرمالو منبع غنی فیبر است و مصرف ۱وعده از آن نزدیک به ۲۰٪ از نیاز روزانه بدن را تامین می کند. فیبر مدفوع را حجیم می کند،حرکات موجی برای راندن غذا درون سیستم هاضمه را تحریک می کند، ترشح اسید معده و مخاط را افزایش می دهد و علایم یبوست و اسهال را برطرف می کند.بنابرین هضم غذا بصورت بهینه انجام می شود. در کل، میوه هايي که فیبر بالا دارند مانند خرمالو می توانند تقویت کننده مهم سيستم گوارشی باشند و از بدن در برابر سرطان کولورکتال و بیماری های مشابه محافظت کنند. همچنین از چربی گیری جلوگیری می کنند و مانع چاقی می شوند.

 

پیشگیری از پیشرفت تومور

خواص آنتی اکسیدانی خرمالو از پیشرفت بیماری تومور کم می کند. خرمالو حاوی بتولینیک اسید است که ثابت شده ضد تومور است. مصرف این میوه موجب مرگ سلول های سرطانی می شود و بدین ترتیب احتمال ابتلا به تومور را کم می کند و در افراد که تومور دارند، اندازه تومور را کوچک می کند و از گسترده شدن آن جلوگیری می کند.

 

خرمالو برای پوست

جلوگیری از پیری زودرس

خرمالو غنی از انواع ویتامین علی الخصوص ویتامین A، بتاکاروتن لوتیین لیکوپن و کریپتوزانتین است.این ویتامین ها نقش آنتی اکسیدان را در بدن ایفا می کنند و از استرس اکسیداتیو می کاهند و از علائم پیری زودرس مانند چروک، لک پوست، آلزايمر، خستگی، ضعیف شدن چشم و ضعف عضلانی پیشگیری می کنند.

 

تقویت بینایی

تقویت بینايي

ثابت شده که ترکیبات خرمالو برای سلامت چشم مفید اند. خرمالو حاوی زیازانتين است. این ماده از خانواده B complex است که مستقیما با سلامت چشم ارتباط دارد. بر اساس مطالعات این ترکیب از تخریب ماکولا چشمی، آب مروارید و شب کوری می کاهد.

 

بیماری قلبی

کنترل فشارخون

پتاسیم املاح دیگر موجود در خرمالو است. خرمالو می تواند همانند منبسط کننده عمل کند و فشار خون را پایین آورد، بنابراین جریان خون در بخش های مختلف بدن افزایش می یابد. فشارخون پایین از فشار وارده بر سیستم قلبی عروقی کم می کند و از بروز بیماری های قلبی پیشگیری می کند.

 

کاهش فشار خون

تنظیم جریان خون

بجز کاهش فشارخون، خرمالو حاوی مس است که در تولید گلبول های قرمز جدید نقش دارد. بدون دریافت مس امکان تولید گلبول های قرمز جدید وجود ندارد. افزایش گلبول های قرمز موجب ارتقا یافتن عملکرد ذهنی، وضعیت ماهیچه ای،متابولیسم و سطح انرژی می شود ؛ ترمیم جراحت و رشد سلول تسریع می یابد.

 

انرژی

افزایش فعالیت متابولیکی

خرمالو حاوی ویتامین های B complex از جمله پیریدوکسین، فولیک اسید و تیامین است که فرایند آنزیمی مختلف بدن را بصورت بهینه و کارآمد تضمين می کند و بدینوسیله متابولیسم کلی را بیشتر می کند. همچنین خرمالو سطح انرژی و وضعیت ماهیچه ها را ارتقا می دهد و به هضم کمک می کند.

 

خرمالو رسیده

چگونه خرمالو بخوریم؟

خرمالو را می توان بصورت تازه، خشک، خام یا پخته مصرف کرد، که طعم تغییر می کند اما بطور کلی شیرین و پالپی است. اگر کاملا رسیده باشد، گوشت میوه را می توان براحتی با قاشق در آورد. باور غلطی وجود دارد که خرمالو باید تا حالت ریشه ای برسد، اما در اصل باید خرمالو بطور کامل برسد تا نرم و گوشتی شود.

احتیاط

خرمالو فشار خون را بطور چشمگیری پایین می آورد ، بنابراین اگر سابقه فشارخون پایین دارید از مصرف آن بپرهیزید. بجز آن از خوردن خرمالو لذت ببرید و از خواص آن بهره مند شوید.

 

منابع

 • http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1750-3841.2007.00587.x/abstract
 • http://www.koreamed.org/SearchBasic.php?RID=0124KJN/2003.36.2.133&DT=1
 • http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1745-4557.1990.tb00009.x/abstract
 • http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0955286399000170
 • http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0955286398000035
 • http://link.springer.com/article/10.1007%2FBF00567057?LI=true
 • https://www.jstage.jst.go.jp/article/bpb/31/6/31_6_1265/_article
 • http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814699001193
 • http://ebm.sagepub.com/content/140/3/820.short
 • http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/030442389090150D

منبع تصاویر

 • soscuisine
 • doctorshealthpress
 • perc360
 • beautyepic
 • lifetimedaily
 • spectrum
 • el-carabobeno
 • allergolog1
 • phamfatale
 • organicauthority

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

ریپورتاژ

ویتامین آ و انواع آن

معرفی ۷ ماده غذایی سرشار از ویتامین A که نباید از آنها غافل شد

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *