سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۸ نشانه‌ی آنکه شما بیش‌ از حد تمرین می‌کنید!

منابع زیادی در مورد رژیم‌های غذایی یا روال‌های ورزشی شدید تبلیغ می‌کنند اما یک چیز قطعی است: هیچ کدام از آنها مثل هم نیستند و هیچ تضمینی وجود ندارد که برای همه موثر واقع شوند. چیز دیگری که واضح است، آن است که بسیاری از مردم برای سالم و متناسب ماندن بدن‌شان به قدر کافی ورزش نمی‌کنند اما در سمت مقابل، برخی نیز بیش‌ازحد ورزش می‌کنند.
اما چگونه می‌توانید بفهمید که ورزش‌تان کافی است یا بیش‌ازحد زیاد است؟ در واقع هیچ روش علمی برای پاسخ به این سوال وجود ندارد، چون همه‌ی ما باهم متفاوت هستیم. اما چند نشانه‌ی کلی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند که بفهمید آیا بیش‌ازحد تمرین می‌کنید یا نه.

 

 بیش‌ از حد تمرین کردن

شما توانایی لازم برای انجام دادن روال‌های طبیعی‌تان را ندارید.

اگر مقدار وزنه‌های مورد استفاده یا مدت دویدن تان را افزایش دهید، احتمالا فکر می‌کنید که دارید کار مثبتی برای خودتان انجام می‌دهید و مطمئنا در ابتدای کار ممکن است به سختی بتوانید اهداف مورد نظرتان را به انجام برسانید یا مجبور شوید کمی استراحت کنید تا انرژی‌تان را دوباره بدست آورید. اینها نتایج مورد انتظار هستند. با این حال اگر شروع به پسروی در روال ورزشی‌تان کردید – آن هم نه به دلیل تمرین نکردن – آن گاه ممکن است نشانه‌ی آن باشد که بیش‌از حد به خودتان فشار می‌آورید.

 

 میزان تمرین‌

میزان لاغری و تفکیک عضلانی شما علی‌رغم افزایش تمرین‌تان، کاهش یافته است.

ممکن است بسیاری از مردم، این مسئله را درک نکنند اما تعادل مشخصی بین چربی و عضلات موجود در بدن شما وجود دارد اما اگر قبلا چندان فعال نبوده‌اید، بدن شما برای وفق دادن خودش به زمان نیاز دارد. به همین دلیل است که شما نمی‌توانید یک‌شبه ۵ کیلومتر را کامل بدوید. اگر سعی کنید که یک‌باره به بدن‌تان فشار بیاورید، بدن تان به‌جای سوزاندن چربی به سراغ بافت عضلانی و گلوکز/ گلیکوژن خود خواهد رفت. این بدان معناست که شما عضله ازدست می‌دهید که درست برعکس هدفی است که دارید. اگر در حین تمرین متوجه‌ی چنین تغییراتی در بدن‌تان شدید، میزان تمرین‌تان را کاهش دهید.

 

بیش‌ از حد تمرین کردن

هر روز آنقدر تمرین می‌کنید که کاملا خسته شوید.

بدن شما برای استراحت به زمان نیاز دارد، حتی اگر شما اینگونه فکر نکنید. گاهی اوقات باید به بدن‌تان گوش کنید تا متوجه شوید که چه زمانی خسته است. درغیر این صورت خودتان را در معرض خطر بیماری یا آسیب‌دیدگی قرار می‌دهید.

 

 وزنه‌برداران

شما معمولا تمرینات قدرتی یا انفجاری انجام می‌دهید اما متوجه شده‌اید که وقتی تمرین نمی‌کنید، پرانرژی و فعال هستید.

این مسئله شامل حال دوندگان سرعت و وزنه‌برداران می‌شود که در مدت کوتاهی، مقدار زیادی انرژی مصرف می‌کنند. ازدست دادن مقدار بیش‌ازحدی از انرژی می‌تواند به ناتوانی سیستم عصبی سمپاتیک در آرام شدن منجر شود، چون فکر می‌کند که در یک وضعیت استرس مزمن قرار دارد و این می‌تواند بر خواب شما تأثیر منفی بگذارد.

 

ورزشکاران استقامتی

شما معمولا تمرینات استقامتی انجام می‌دهید اما متوجه شده‌اید که وقتی ورزش نمی‌کنید، به‌شدت خسته هستید.

این مورد شامل حال ورزشکاران استقامتی و مقاومتی می‌شود که از سیستم عصبی پاراسمپاتیک‌شان بیش‌ازحد کار می‌کشند. این باعث می‌شود که بدن، مقدار کورتیزول بیشتری ترشح کند و تستوسترون را کاهش دهد، چون احساس می‌کند که باید میزان استفاده‌ی آنها را جیره‌بندی کند.

 

درد مفاصل

مفاصل، استخوان، یا اعضای بدن شما درد می‌کنند.

یک ناراحتی خاص وجود دارد که از تمرین کردن ناشی می‌شود؛ به آن اصطلاحا DOMS یا درد عضلانی با شروع تأخیری می‌گویند که معمولا در عرض چند روز رفع می‌شود. این واکنش طبیعی بدن، نسبت به فعالیت است. با این حال اگر این حالت پس از چند روز برطرف نشد و شما به‌سختی می‌توانید در طول روز حرکت کنید، باید به تمرین بیش‌ازحدتان مشکوک شوید.

 

افزایش بیماری

افزایش بیماری

تمرین بیش‌ازحد می‌تواند بر سیستم ایمنی بدن شما اثر بگذارد و باعث شود که بیشتر مریض شوید. استرس و عدم استراحت کافی مانع بهتر شدن شما می‌شود. اگر متوجه شدید که وقتی ورزش می‌کنید، بیشتر مریض می‌شوید، کمی به خودتان استراحت دهید.

 

احساس درد و خستگی

شما بلافاصله پس از تمرین، تا چند ساعت یا چند روز احساس درد می‌کنید.

اگر به‌طور منظم ورزش می‌کنید اما لذت و آرامش ناشی از ترشح اندورفین را پس از تمرین‌تان احساس نمی‌کنید، این می‌تواند نشانه‌ای از تمرین بیش‌ازحد باشد. طبیعی است که پس از ورزش کردن کمی احساس درد و خستگی کنید اما اگر انرژی‌تان کاملا ته می‌کشد، باید بدانید که این می‌تواند نشانه‌ای از تمرین بیش‌ازحد باشد.

 

منابع

  • dailyhealthpost

منبع تصاویر 

  • lauraschoenfeldrd
  • pinterest
  • inbodyusa
  • mensjournal
  • evidentlycochrane
  • spice4life

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

پوست و مو

جراحی لیفتینگ صورت

آنچه باید درباره لیفتینگ صورت بدانید

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

پوست و مو

مزایای مراجعه به متخصص پوست

آنالیز صورت و تمام نکات مربوط به آن

سلامت عمومی

آنالیز حرفه‌ای پوست

آنالیز پوست چقدر مهم است؟

زیبایی

ورزش دوران بارداری

آنچه باید در مورد تمرینات EMS بدانید

پوست و مو

خط اخم

چگونه از شر خط اخم خلاص شویم؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *