سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۹ خاصیت درمانی اثبات شده روغن نارگیل

در حالیکه روغن نارگیل خودش را از منجلاب بدنامی های چند سال اخیر بیرون کشیده است اما هنوز به ندرت آن احترام و قدردانی که سزاوارش است را دریافت می کند. روغن نارگیل نه تنها یک چربی اشباع خوب است بلکه یک عامل التیام دهنده استثنایی با تعداد زیادی کاربردهای سلامتی مفید نیز می باشد.

روغن نارگیل

چربی سوزی

عجیب است،‌ اینطور نیست؟ یک چربی اشباع که می تواند از دست دادن چربی میانی بدن (خطرناکترین نوع چربی) را تسریع کند! در حال حاضر دو مطالعه انسانی معتبر وجود دارد که نشان می دهد مصرف فقط دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل در روز (۳۰ میلی لیتر) در مردان و زنان می تواند چربی شکمی را در عرض یک تا سه ماه کاهش دهد.

 

تقویت کننده مغز

یک مطالعه نشان داد که استفاده از تری‌ گلیسیرید های زنجیره متوسط (که بیشتر از همه در روغن نارگیل وجود دارند) در ۲۰ فرد مبتلا به بیماری آلزایمر یا اختلال شناختی خفیف، به افزایش های قابل توجه در بدنه های کتون (در عرض فقط ۹۰ دقیقه پس از درمان) منجر شد که با بهبود شناختی قابل سنجش در افراد با اختلال شناختی کم شدت تر مرتبط بود.

 

التیام زخم ها

التیام زخم ها

نارگیل از زمان های بسیار قدیم برای التیام زخم ها مورد استفاده قرار می گرفت. سه مورد از مکانیزم های شناسایی شده در پشت این اثرات التیام دهندگی عبارتند از توانایی آن برای تسریع ترمیم ثانویه (ساخت دوباره اپی‌تلیوم)، بهبود فعالیت آنزیم آنتی اکسیدان و تحریک اتصال متقاطع بالاتر کلاژن در داخل بافت در حال ترمیم. همچنین ثابت شده که روغن نارگیل بصورت هم‌افزا با درمان های معمول مانند سولفادیازین نقره عمل می کند و باعث سرعت بخشیدن به ترمیم زخم سوختگی می شود.

 

فعالیت ضد زخم معده

ثابت شده شیر نارگیل که حاوی ترکیبات روغن نارگیل است، به اندازه داروی متداول سوکرالفیت بعنوان یک عامل ضدالتهاب غیراستروئیدی در درمان زخم معده موثر است.

 

ضدقارچ

ضدقارچ

در سال ۲۰۰۴، ۵۲ جدایه از گونه های کاندیدا در معرض روغن نارگیل قرار گرفتند. مشخص شد که بدترین فرم آنها یعنی کاندیدا آلبیکان، بالاترین حساسیت را نسبت به روغن نارگیل دارد. محققان اظهار داشتند: روغن نارگیل باید بخاطر ظاهر شدن گونه های کاندیدای مقاوم در برابر دارو در درمان عفونت های قارچی بکار رود.

 

افزایش‌دهنده تستوسترون

مشخص شده که روغن نارگیل، استرس اکسیداتیو را در بیضه‌های موشهای صحرایی کاهش می دهد. این امر به سطوح بسیار بالاتر تستوسترون منجر می شود.

 

کاهش تورم پروستات

کاهش تورم پروستات

ثابت شده که روغن نارگیل، رشد خوش خیم پروستات ناشی از تستوسترون را در موش‌های صحرایی کاهش می دهد.

 

جذب مواد مغذی محلول در چربی

اخیرا ثابت شده که روغن نارگیل در افزایش جذب کاروتنوئیدهای گوجه فرنگی، از روغن گلرنگ بهتر است.

 

سلامت استخوان

سلامت استخوان

مشخص شده که روغن نارگیل، استرس اکسیداتیو در داخل استخوان را کاهش می دهد که ممکن است از آسیب ساختاری در استخوان پوک‌شده جلوگیری کند.
البته وقتی در مورد روغن نارگیل صحبت می کنیم، فقط به یک قسمت از نخل شگفت انگیز نارگیل نگاه می اندازیم. از روی تجربه ثابت شده که هر جزء از جمله فیبر پوست نارگیل، پروتئین نارگیل و آب نارگیل دارای کاربردهای درمانی است.

 

منابع

  • greenmedinfo

منبع تصاویر 

  • chikaasistent
  • well-beingsecrets
  • mnn
  • healthline
  • lifeprovidr

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

ریداستیم

ریداستیم ؛ روشی غیرتهاجمی برای رسیدن به لاغری

زیبایی

استفاده از کول تک

کول تک چیست؟

زیبایی

اسکالپشور

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

زیبایی

هدف از اگزیمیا

هر آنچه که باید از اگزیمیا بدانید

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *