شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه سلامتی تغذیه و سلامتی ۹ غلات بدون گلوتن که باید امتحان کنید!

۹ غلات بدون گلوتن که باید امتحان کنید!افزودن دیدگاه

همچنان که عرصه تحقیقات تغذیه ای به بهبود و رشد ادامه می دهد، ما هر روز چیزهای بیشتری در مورد غذاهایی یاد می گیریم که برای حفظ وزن سالم و سلامت عمومی خوب، باید یا نباید بخوریم. اخیرا بحث های زیادی در مورد گلوتن و اثرات بالقوه منفی آن روی وزن و سلامت به گوش می رسد. گلوتن، یک نوع پروتئین است که در گندم، جو و چاودار وجود دارد. در نتیجه بسیاری از مردم تلاش می کنند که گلوتن موجود در رژیم غذایی شان را کاهش دهند یا حذف کنند. اگر شما هم بدنبال جایگزین های بدون گلوتن هستید، این نوع غلات بدون گلوتن زیر را امتحان کنید.

 آمارانتآمارانت

گیاه آمارانت که در زبان یونانی به معنای ابدی است، به این دلیل اینگونه نام گذاری شده است که گلهای آن حتی پس از چیده و خشک شدن هم رنگ شان را از دست نمی دهند. آمارانت که بومی مکزیک و آمریکای جنوبی است، یک شبه غله می باشد و یک جایگزین عالی برای گلوتن در رژیم شماست. آمارانت علاوه بر آنکه یک منبع عالی از لیزین است، بیشترین پروتئین را در میان سایر جایگزین های گلوتن دارد.

گندم سیاه گندم سیاه

این غله در تمام طول سال موجود است و می تواند بجای برنج یا در تهیه یک فرنی صبحانه سالم بکار رود. گندم سیاه، سرشار از فیبر محلول رژیمی است و نسبت به برنج، منبع بهتری از مواد معدنی می باشد.

ارزنارزن

ارزن یکی از قدیمی ترین محصولات کشت شده در تاریخ زمین است و در واقع ماده تشکیل دهنده اصلی غذای پرندگان می باشد. با این حال اجازه ندهید که این مساله، شما را از استفاده از این غله بدون گلوتن بازدارد. ارزن دارای مزایای سلامتی بسیاری است از جمله محافظت از قلب. و سرشار از مواد معدنی می باشد.

 

جو دوسرجو دوسر

جو دوسر آلوده نشده، یک جایگزین فوق العاده برای افرادی است که یک رژیم غذایی فاقد گلوتن دارند. تقریبا همه بلغور جو دوسر خورده اند و آرد جو دوسر، یک جایگزین عالی برای آرد گندم معمولی است. در گذشته جو دوسر به علت آلودگی ناشی از گندم، ماده غذایی مطمئنی برای افرادی که گلوتن را حذف کرده بودند، محسوب نمی شد. با این حال این روزها شما می توانید انواع جو دوسر آلوده نشده به گندم را خریداری کنید.

 

کینوآکینوآ

کینوآ یک دانه بومی کشور پرو است که مانند برنج می تواند به روش های مختلفی پخته شود. آن بسیار مغذی است و دارای خواص ضدالتهابی می باشد.

 

برنج وحشیبرنج وحشی

برنج مدتهاست که بعنوان یک غله بدون گلوتن در نظر گرفته می شود. برای به حداکثر رساندن مواد مغذی دریافتی از برنج بجای برنج سفید از برنج وحشی یا قهوه ای استفاده کنید. برنج سفید بعلت مقدار فرآوری زیادی که روی آن انجام می شود، مواد مغذی کمتری دارد.

 

سورگوم سورگوم (ذرت خوشه ای)

سورگوم در مناطقی رشد می کند که برای رشد ذرت، بیش از حد خشک یا گرم هستند. سورگوم بومی آفریقاست و پرورش دادن و استفاده از آن آسان است. آن را بجای آرد گندم در هر دستور غذایی امتحان کنید.

 

تیفتیف

تیف قرن هاست که در اتیوپی مورد استفاده قرار می گیرد اما اخیرا به یک غله محبوب تبدیل شده است. تیف یک دانه کوچک است اما کلسیم موجود در آن بیشتر از سایر غلات است. یک فنجان تیف بیش از صد میلی گرم کلسیم دارد.

 

مونتینامونتینا

چمن برنج هندی، گیاهی است که بومی یوتا و سایر ایالت های غربی است. فراوانی اش، آن را به یک منبع غذایی ایده آل تبدیل می کند. چمن برنج هندی، دانه های گوشتالوی بسیاری دارد که می توان آنها را آسیاب کرده و بجای آرد معمولی مورد استفاده قرار داد.

غله بدون گلوتن مورد علاقه شما چیست؟

مقاله مرتبط : ۶ راه طبیعی عالی برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش‌تان

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • http://health.usnews.com/health-news/blogs/eat-run/2012/07/24/what-is-gluten-anyway
 • http://celiacdisease.about.com/od/theglutenfreediet/a/OatsForCeliacs.htm
 • http://www.hort.purdue.edu/newcrop/afcm/sorghum.html
 • http://plants.usda.gov/plantguide/pdf/pg_achy.pdf
 • http://extension.usu.edu/range/grasses/indianricegrass.htm

منبع تصاویر 

 • fs.fed
 • happybodyformula
 • fthmb.tqn
 • organicfacts
 • img.sndimg
 • boldsky
 • cookforyourlife
 • images.huffingtonpost
 • cdn-a.william-reed

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن با خیار

فواید خوردن خیار

تغذیه و سلامتی

سرکه سیب

موارد منع مصرف سرکه سیب که نمیدانستید!

تغذیه و سلامتی

کلوچه های نارگیلی

کلوچه های نارگیلی چربی سوز!

سلامت روان

دادن تلفن به فرزندتان

اعتیاد بچه ها به تلفن های هوشمند

کمک های اولیه

استفراغ در کودکان

درمان استفراغ در کودکان

سلامت عمومی

خوردن قرص

مصرف روزانه این قرص، حملات قلبی را به نصف کاهش می دهد!

سلامت عمومی

نعمت حمام کردن

چه چیزهایی برای شما مفید است؟

سلامت عمومی

دیابت

تاثیر دیابت بر سلامت پا

اطلاعات پزشکی

بیماری پریودنتیت و علت از دست رفتن دندان ها

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *