سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۹ خوراکی عجیب که برای سلامت روده شما مضر هستند

در یکی از مطالعات موفقیت آمیز اخیر، دانشمندان کشف کردند که میکرو ارگانیسم های روده نه تنها تحت تاثیر عملکرد سلول های ایمنی بدن قرار میگیرند، بلکه در واقع از تولید سلول های ایمنی که خطوط اولیه دفاعی در برابر عفونت هستند، پشتیبانی میکنند. روده شما دقیقا دو سوم سیستم ایمنی بدن شما است. در واقع، روده بسیار پیچیده است و بسیاری از عملکرد های بدنی را تنظیم میکند که اغلب ” مغز دوم بدن” نامیده میشود.

حدود ۸۰ درصد از سروتونین انتقال دهنده عصبی در دستگاه گوارش تولید میشود و در مغز نمیباشد. از آنجا که مقدار زیادی از انتقال دهنده های عصبی در روده تولید میشوند. این بدان معنی است که دستگاه گوارش شما تا حد زیادی مسئول سلامتی جسمی و روانی کلی شما میباشد. دکتر الیزابت لیپسک ، مدیر علمی برنامه های تغذیه و سلامت یکپارچه در دانشگاه مریلند از سلامت یکپارچه توضیح میدهد که ” باکتری هایی که در روده ما به تنظیم متابولیسم کمک میکنند، برای بیان ژن های ما هستند”. همچنین بیان میکند که “هنگامی که این باکتری ها متعادل هستند، ما دارای انرژی و فعالیت مغزی بهتری هستیم.”

 

مواد مضر برای روده

برخی دیگر از واقعیت های مفید درباره سلامت روده:

 • ما ۱۰ برابر باکتری بیشتر در سیستم گوارشی خود نسبت به سلول هایی داریم که در بدن ما هستند.
 • ۹۹ درصد از DNA بدن ما از DNA باکتریایی ایجاد شده است.
 • به عنوان یک نتیجه از پروژه ژنوم انسان، دانشمندان کشف کردند که ما ژن هایی کمتر از یک هویج یا آناناس داریم! به جای آن، ژن هایی که ما داریم همیشه برای میکروب ها در روده ما بیان میشوند.
 • پوشش روده شما تنها یک سلول ضخیم است که بسیار نازک تر از پلک شما میباشد و خود را هر چند روز یکبار جایگزین میکند.

 

این واضح است که روده سالم برای شادابی و سلامتی ضروری است. اما همانطور که آن متوقف میشود، در حدود یک سوم از افراد امروزه به نوعی دارای مشکل گوارشی به صورت هفتگی یا ماهانه می باشند. همانطور که معلوم است، بسیاری از راحتی در ارتباط با زندگی مدرن در واقع از بین برنده سلامت روده است.

 

 

چه چیز هایی برای روده مضر هستند ؟

 

سس کچاپ

 

غذاهای جدید 

غذاهای توسعه یافته در آزمایشگاه ها، مانند دناتوره، چربی های صنعتی و شربت ذرت با فروکتوز بالا (HFCS)، هنوز هم تا حدودی برای بدن ما بصورت معما هستند. “غذا بصورت اطلاعات است. این غذاهای با ماهیت جدید، اطلاعات مختلف به سلول ها و میکروبیوم بدن ما ارائه میدهند. لیپسکی نویسنده ارتباط هضم غذا بیان میکند که “بطور مستقیم، ما میدانیم که غذاهای مختلف اثرات متفاوتی بر روی ما دارند، برخی از ما احساس افزایش انرژی و برخی احساس تخلیه انرژی می نماییم”.

HFCS نشان داده شده است که نیاز به انرژی بیشتری برای جذب روده دارد که منجر به امکان نشت (از دست دادن مواد جذبی) روده و التهاب گسترده میشود. روغن های طبیعی مهم هستند تا ساختار سلول های ما را ایجاد نمایند، اما دناتوره، چربی های صنعتی فاقد آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها هستند که به سلول ها مواد مغذی مورد نیاز آنها را نمیدهند. لیپسکی بیان میکند که ” این حیات در مواد غذایی به ما زندگی میدهد،” همچنین بیان میکند که ” اکثر افراد در حال خوردن غذاهای مرده (فاقد مواد مغذی) بیشتری هستند.”

نکته متخصص: با خوردن مواد آلی (ارگانیک) از HFCS اجتناب نمایید. از روغن های صنعتی با اجتناب از خوردن غذاهای فرآوری شده و فست فود تا آنجا که ممکن است، اجتناب نمایید.

 

کاراگینان

کاراگینان

کاراگینان بیخطر به نظر میرسد. این ماده برگرفته از جلبک دریایی است، این ماده معمولا به عنوان یک عامل ضخیم شدن مورد استفاده در بستنی، ماست، شیر سویا است. این ماده برای استفاده در دوزهای غذایی و رژیم غذایی کاملا غیرضروری است که با قابلیت اطمینان باعث التهاب در دستگاه گوارش و تحریک پاسخ ایمنی مشابه میشود که بدن شما پاتوژنهایی مانند سالمونلا ایجاد مینماید.

نکته متخصص: کاراگینان باید مطابق قانون، در فهرست مواد تشکیل دهنده لحاظ شود. از مصرف آن در هر دوی غذاهای ارگانیک و غیرارگانیک اجتناب نمایید.

 

گندم

گندم

تحقیقات نو ظهور نشان میدهند که گندم به ویژه برای افراد با حساسیت، مضر است. اما حتی اگر شما از بیماری سلیاک رنج میبرید، گندم میتواند باعث رفلکس اسید، بیماری های التهابی روده و سایر بیماری ها شود. چرا؟ ما در حال خوردن گندم مشابه زمان مادربزرگ های خود نمی باشیم. گندم در ۴۰ سال گذشته به شدت غیرطبیعی شده است که تغییرات قابل توجهی در اسیدهای آمینه و پروتئین گلیادین دارد که می تواند به شما احساس گرسنگی دهد و به سلامت روده شما آسیب میرساند.

نکته متخصص: سعی کنید این ماده را از رژیم غذایی خود حذف نمایید اگر گندم شما را آزار میدهد. سعی کنید به جای آن از ماکارونی با کوینولا استفاده نمایید که از نظر فنی دانه غنی پروتئین دارد یا بدون دانه است.

 

GMO ها

GMO ها

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ در ژورنال سیستم های ارگانیک منتشر شد که دریافت که مصرف غذای مهندسی ژنتیک شده دارای احتمال بیشتری برای رنج بردن درد شکمی شدید ملتهب شده است. بطوری که آیا این برای افراد بسیاری رخ داده است؟ گلیفوسیت، ماده فعال در رانداپ است که به سمت اسپری کشاورزی غیرارگانیک شیمیایی در محصولات GMO حرکت مینماید. این ماده در داخل گیاه است که دولت ایالات متحده آن را حفظ میکند تا محدوده مجاز در مواد غذایی ما را افزایش دهد.

این اخبار بدی برای روده شما است زیرا گلیفوسیت همچنین مانند یک ماده ضد میکروبی عمل مینماید که مانند یک کشنده قوی باکتری ها در روده عمل میکند، از بین بردن میکروفلورها مفید است که ما را از بیماری محافظت میکند. چه چیزی باقی میماند؟ پاتوژنهای مضر مانند سالمونلا و باکتری اشریشیاکلی باقی میمانند.

نکته کارشناس: تعدادی از شیوه ها از GMOs برای خوردن غذاهای ارگانیک جلوگیری میکنند. در صورتی که این امکانپذیر نباشد، از خوردن غذاهای فرآوری شده غیرارگانیک اجتناب نمایید. حداقل یکی از رایج ترین مواد GMO از ذرت، سویا، روغن پنبه یا کلزا تشکیل شده است.

 

دارو های غیراستروئیدی

دارو های غیراستروئیدی 

با توجه به بیان لیپسکی، مصرف داروهای غیراستروئیدی (NSAID) مانند آدویل، آسپرین و موترین بطور منظم به دیواره روده آسیب میزند و امکان میدهد که میکروب ها و ذرات جزئی غذا هضم شوند و سموم را وارد جریان خون میکند (این به عنوان “سوراخ شدن (نشست) دستگاه گوارش” شناخته میشود)، NSAID ها درد را با مسدود کردن ایکوزانوئیدهای و سیتوکین هایی مسدود مینمایند که التهاب را گسترش میدهند. لیپسکی بیان میکند که ” اما آنها همچنین از جذب موادی که سلامت را ارتقا میدهند، جلوگیری میکنند”. با انجام این کار، بدن امکان سلامت، رشد و ترمیم سلول های روده را نمیدهد”.

نکته متخصص: لیپسکی بیان میکند که NSAID ها برای درد موقتی مشکلی ندارند. اما اگر شما دچار درد مزمن هستید، بدنبال علل ریشه ای آن باشید. او همچنین اضافه مینماید که ” سوراخ شدن دستگاه گوارش اغلب نقش بزرگی در درد سیستماتیک در بدن ایفا می نماید”.

بسیاری از مشتریان که شرایط آرتریت یا خودایمنی دارند، زمانی که آنها سلامت روده را بهبود میدهند یا به سمت حذف یک رژیم غذایی میروند، اغلب درد از بین نمیرود و فقط در چند هفته میباشد.”

 

الکل

الکل

نوشیدنی های الکلی حاوی مواد مغذی کمی هستند اما بسیاری از مواد مغذی برای متابولیسم را دربر میگیرند. قابل توجه است که این مواد مغذی عبارت از ویتامین های B کمپلکس هستند. در واقع، مشروبات الکلی حاوی موادی میباشند که برای سلول های ما سمی هستند. هنگامی که الکل در کبد متابولیزه میشود، سموم یا تجزیه شده یا توسط بدن ذخیره میشوند که با توجه به هضم غذا میباشند. مصرف الکل یک فشار بر روی کبد قرار میدهد که کیفیت گوارشی را تحت تاثیر قرار میدهد و همچنین به مسیر (لوله) گوارش آسیب وارد میکند.

نکته متخصص: از نوشیدن الکل اجتناب نمایید به خصوص اگر شما از علائم گوارشی رنج میبرید. اگر شما دارای مشکل ترک الکل هستید و اگر شما در حال نشان دادن این علائم اعتیاد می باشید و برای ترک آن کمک دریافت مینمایید.

 

آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک ها

هیچ انکاری وجود ندارد که آنتی بیوتیک جان میلیون ها نفر را نجات داده است. با این حال، آنها میکروب های مفید بدن شما را حاصل نمی نمایند و دارای عبور آزاد می باشند زمانی که وارد دستگاه گوارش شما می شوند، بطوری که این داروها اغلب “میکروب های مفید” در روده شما را میکشند که بیش از حد به سیستم ایمنی بدن و سلامت روده شما آسیب وارد میکنند.

نکته متخصص: لیپسکی پیشنهاد نمود که در حالیکه شما آنتی بیوتیک مصرف میکنید، یک محصول حاوی ساکارومیسس های بولاردی، مانند فلوراستور را در نظر گیرید و سپس به مدت دو هفته پس از پایان آنتی بیوتیک ها آن را ادامه دهید. این ماده یک مخمر نان است و از رشد بیش از حد مخمر جلوگیری مینماید در حالی که میکروبیوم روده را استقرار مجدد مینماید. نتیجه انتهایی چیست؟ این کمک میکند که خطر ابتلا به اسهال و عوارض دیگر ناشی از استفاده از آنتی بیوتیک کاهش یابد. اگر شما ترجیح میدهید که مکمل های پروبیوتیک را مصرف نمایید. مطمئن شوید که شما آن ها را صرفا در بین دوز آنتی بیوتیک مصرف میکنید و همراه آنتی بیوتیک مصرف نمی شوند (آنتی بیوتیک بلافاصله آنها را خواهد کشت اگر شما همزمان مصرف نمایید).

 

استرس مزمن

استرس مزمن

استرس واقعا سمی است. استرس مزمن باعث میشود که بدن شما ترشح IgA کمتری داشته باشد که یکی از اولین خطوط دفاع ایمنی بدن است. این ماده همچنین تولید DHEA که یک ویتامین و هورمون ضد استرس آدرنال است را تسهیل مینماید. همچنین بدن شما به کاهش و افزایش هضم واکنش میدهد که باعث کاهش جریان خون به اندام های گوارشی و تولید متابولیت های سمی میگردد.

نکته متخصص: مدیتیشن به برطرف نمودن استرس بطور طبیعی کمک مینمایند.

 

بیخوابی شبانه

بیخوابی شبانه

لیپسکی بیان میکند که گاهی اوقات شما بدن خود را از زمان خواب مورد نیاز برای بازیابی فعالیت بدنی محروم می نمایید. کمبود خواب منجر به استرس و سطوح کورتیزول بیشتر میشود که با دستگاه گوارش در ارتباط است. خواب کمتر از ۷ یا ۸ ساعت در شب همچنین ما را از چرخه خواب آرامش بخش / پاراسمپاتیک محروم می نماید که برای بازیابی انرژی بافت روده بطور کامل می باشد.

نکته متخصص: درجه حرارت اتاق خود را در زیر ۷۰ درجه نگه دارید تا اتاق خواب شما درجه حرارت مناسب خواب داشته باشد. عدم نیاز به فرآیند سرد کردن در شب، انتشار هورمونهای ملاتونین و هورمون رشد را مختل مینماید. با توجه به بررسی دولت، بسیاری از ما کمتر از یک ساعت خواب بهینه داریم. شما در هر شب به مدت دو هفته یک ساعت خواب بیشتر داشته باشید و مشاهده کنید که در این صورت چه تفاوتی در احساس شما ایجاد میشود.

 

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • rodalewellness

منبع تصاویر 

 • SHUTTERSTOCK
 • SHUTTERSTOCK
 • SHUTTERSTOCK
 • SHUTTERSTOCK
 • SHUTTERSTOCK
 • SHUTTERSTOCK
 • SHUTTERSTOCK
 • SHUTTERSTOCK
 • SHUTTERSTOCK
 • kinja-img

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

روش درمانی شاک‌ویو‌‌تراپی در کاهش سلولیت

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. فیزیوتراپی در منزل گفت:

  سلام
  ممنون
  مطلب جالبی بود