سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

یک روش جدید ممکن است جایگزین جراحی مرسوم تعویض لگن شود!

Subchondroplasty، شامل تزریق جایگزین استخوان است. طرفداران آن می‌گویند که این روش راحت‌تر و کمتر تهاجمی است و دوره‌ی نقاهت کوتاه‌تری دارد. جراحی تعویض لگن در چند دهه‌ی گذشته، پیشرفت‌های زیادی داشته است؛ زمان بهبودی آن کوتاه‌تر شده و خطر ابتلا به عوارض کاهش یافته است. همچنین بسیار متداول‌تر شده است – به‌خصوص برای بیماران جوان‌تر. اما یک روش جدید ممکن است برخی از آن جراحی‌ها را غیرضروری کند.

 

جراحی مرسوم تعویض لگن

چند جراح ارتوپد در حال حاضر شروع به استفاده از روشی کرده‌اند که به‌جای تعویض مفصل آسیب‌دیده با یک مفصل مصنوعی، از یک ترکیب برای پر کردن فضاهای خالی در مفاصل آسیب‌دیده‌ی لگن استفاده می‌کند.این روش که Subchondroplasty نامیده می‌شود، نمی‌تواند برای همه‌ی افرادی که به جراحی تعویض لگن نیاز دارند، به‌کار برود.

با این حال، جلوگیری از تعویض کامل لگن در برخی بیماران می‌تواند به معنای دوره‌ی بهبودی کوتاه‌تر، جراحی کمتر تهاجمی و کاهش تعداد افرادی باشد که به چنیدن جراحی تعویض لگن نیاز دارند. خصوصا این روش ممکن است برای بیماران جوان‌تر، مناسب باشد.

دکتر کلتون وازیلف، یک جراح ارتوپد در مرکز پزشکی وکسنر ایالت اوهایو می‌گوید اگر آرتروز بیش‌ازحد پیشرفت کند، ممکن است نجات مفصل امکان‌پذیر نباشد و تعویض لگن همچنان ضروری باشد.
اما اگر فقط آدام (ورم) باعث سیاه شدن استخوان زیر غضروف شود یا در واکنش به آسیب وارده‌شده به مفصل، کیست‌هایی در استخوان تشکیل شود، روش جدید ممکن است یک گزینه‌ی آسان‌تر و سریع‌تر باشد.

وازیلف به هلث لاین می گوید: «نمی‌توان به‌طور قطعی هیچ یک از این روش‌ها را رد یا انتخاب کرد.»

او انتخاب روش جدید یا جراحی تعویض لگن را با تصمیم‌گیری در این مورد که می‌خواهید تایر ماشین را تعمیر یا عوض کنید، مقایسه می‌کند.

او می‌گوید: «اگر آج تایر صاف باشد، آنگاه فقط پنچرگیری تایر آن را درست نخواهد کرد اما اگر سوراخ کوچکی در آن وجود داشته باشد، فقط گرفتن پنچر همان سوراخ کافی است.»

وازیلف می‌گوید او اولین بار حدود ۶ ماه قبل، شروع به استفاده از این روش کرد.

او تخمین می‌زند که از آن زمان، نزدیک به ۱۰ بار از این روش استفاده کرده باشد.

او تنها جراحی است که این روش را در ایالت اوهایو انجام می‌دهد و یکی از معدود جراحان کشور است که از این روش استفاده می‌کنند.

 

روش جایگزینی تعویض مفصل زانو

این روش چگونه عمل می‌کند

در این روش جدید، جراح یک ماده‌ی جایگزین استخوان را به مفصل لگن تزریق می کند. این شامل تکنیکی است که در چند سال گذشته، به‌جای تعویض مفصل زانو به‌کار رفته است.

این ترکیب در تو رفتگی‌هایی که در استخوان ضعیف‌شده تشکیل شده‌اند، سفت می‌شود. به‌تدریج این استخوان می‌تواند بازسازی شود و این ترکیب را با استخوان جدید جایگزین کند.

وازیلف می گوید که این روش همچنان یک جراحی است اما تزریق یک ترکیب در مقابل جدا کردن و قرار دادن یک قطعه‌ی مصنوعی ۳ تا ۵ پوندی، بسیار ساده‌تر است.

در جراحی مرسوم تعویض لگن، بیماران معمولا چند روز در بیمارستان بستری می‌شوند. سپس حداقل باید چند هفته در خانه استراحت کنند و برای راه رفتن از واکر یا عصای زیربغل استفاده نمایند.

اما بیمارانی که تحت روش Subchondroplasty عمل می‌شوند، اغلب می‌توانند در همان روز به خانه برگردند و فقط یک تا دو هفته از عصا استفاده کنند.

همچنین این روش به جلوگیری از عوارض ناشی از لخته شدن خون و عفونت که می‌توانند بعد از جراحی تعویض لگن اتفاق بیفتند، کمک می‌کند.

این روش هنوز کاملا جدید است و در حال حاضر، اطلاعات بسیار کمی در مورد موفقیت طولانی‌مدت آن وجود دارد.

وازیلف می گوید که تمام بیماران او وارد یک پایگاه داده‌ی نتایج طولانی‌مدت می‌شوند تا به پزشکان کمک شود که بهتر تصمیم بگیرند، بهترین کاندیدها برای این روش جدید چه کسانی هستند.

 

منابع

  • healthline

منبع تصاویر 

  • healthline
  • orthopedicsurgeonmaryland

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات دارویی

اطلاعات مهم درباره فلوکستین

از فلوکستین بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

زنجبیل

۳۰ خوراکی که باعث کاهش درد مفاصل و التهاب می شوند!

تغذیه و سلامتی

کنترل اضطراب با مواد غذایی

کنترل اضطراب با مواد غذایی!

سلامت عمومی

مشکل در روده

داروی پاک کننده روده بزرگ

سلامت عمومی

گرفتگی کمر

رفع گرفتگی کمر در ۶ حرکت

سلامت عمومی

حفظ سلامت پا

حفظ سلامت پا با پوشش مناسب

اختصاصی

زردچوبه

زردچوبه چیست؟‌ آشنایی با خواص زردچوبه

تغذیه و سلامتی

روغن کنجد

درباره روغن کنجد چه می دانید؟خواص روغن کنجد

سلامت عمومی

کمردرد

جلوگیری از کمردرد و معالجه آن

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. عباس گفت:

    سلام ایااین روش درایران هم انجام میشود