سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

انواع مشکلات قلبی! علائم، تشخیص و درمان آنها

هر زمان که اسم مشکلات قلبی به میان می آید بسیاری از افراد، تصویر یک حمله قلبی به ذهنشان خطور می کند. اما مشکلات قلبی چندین بیماری را در برمی گیرد که می توانند به قلب شما صدمه وارد کنند و آن را از انجام کار خود بازدارند. این مشکلات عبارتند از بیماری عروق کرونر، آریتمی، کاردیومیوپاتی، و نارسایی قلبی. در این مقاله از راستینه، می توانید علائم هشدار دهنده هر یک و چگونگی واکنش در مقابل آنها را فرا بگیرید.

مشکلات قلبی

 

انسداد عروق

انسداد عروق

یکی از مشکلات قلبی انسداد عروق می باشد. افزایش تدریجی پلاک های چسبنده (چربی و کلسترول) می تواند شریان های قلب شما را تنگ کند، و عبور خون را دشوارتر سازد. بسیاری از افراد تا زمانی که شریان مسدود می شود و دچار حمله قلبی می شوند، حتی متوجه وجود مشکل نمی شوند. اما بیماری عروق کرونر دارای علائم هشدار دهنده ای، مانند درد قفسه سینه که درد قلبی نامیده می شود، می باشد.

 

حمله قلبی

حمله قلبی چگونه رخ می دهد؟

پلاک در خارج سخت و در داخل خمیری است. گاهی اوقات این پوسته بیرونی سخت ترک می خورد. هنگامی که این اتفاق رخ می دهد، لخته خون ایجاد می شود. در صورتی که این لخته خون به طور کامل شریان شما را مسدود کند، جریان خون به بخشی از قلب شما قطع می شود. خون اکسیژن را حمل می کند و کمبود اکسیژن می تواند به سرعت به این اندام آسیب برساند و احتمالا موجب مرگ شود. این حمله ناگهانی است و دریافت فوری کمک پزشکی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

 

احساس حمله قلبی

احساس حمله قلبی چگونه است؟

 • شما ممکن است هنگام حمله قلبی، موارد زیر را تجربه کنید:
 • درد یا فشار در قفسه سینه
 • گسترش درد و ناراحتی به پشت، فک، گلو، یا بازو
 • تهوع، سوء هاضمه، و یا سوزش سر دل
 • ضعف، اضطراب، یا تنگی نفس
 • سریع یا نامنظم بودن ضربان قلب
  حمله قلبی اورژانسی است حتی زمانی که علائم خفیف باشند.

 

علائم بیماری قلبی در زنان

علائم مشکلات قلبی در زنان

زنان همیشه درد قفسه سینه را احساس نمی کنند. آنان در مقایسه با مردان، بیشتر احتمال دارد سوزش سر دل یا تپش قلب، از دست دادن اشتها، سرفه و یا احساس خستگی و ضعف داشته باشند. این علائم را نادیده نگیرید. هر چه بیشتر منتظر درمان بمانید، آسیب بیشتری می تواند به شما برسد.

 

اقدام سریع

اقدام سریع

اگر فکر می کنید دچار حمله قلبی شده اید، فورا با ۱۱۵ تماس بگیرید، حتی اگر مطمئن نیستید. منتظر نشوید تا احساس کنید حالتان بهتر شده است. خودتان تا بیمارستان رانندگی نکنید. تیم پزشکی خواهند آمد و فورا کار خود را آغاز خواهند کرد. واکنش سریع می تواند زندگی شما را نجات دهد.

 

ضربان قلب نامنظم

ضربان قلب نامنظم: آریتمی

ضربان قلب شما به خاطر تکانه های الکتریکی است، این تکانه ها می توانند ریتم قلب را دچار مشکل کنند. آریتمی ها می توانند سرعت ضربان قلب شما را زیاد یا کم کنند، و یا موجب لرزش آن شوند. آنها اغلب بی ضرر هستند و به سرعت سپری می شوند، اما برخی از انواع آن می تواند گردش خون را تحت تاثیر قرار دهد و صدمات جدی به بدن برساند. در صورتی که متوجه هر چیز غیر معمول شدید، پزشک خود را مطلع سازید.

 

بیماری قلبی عضلانی: کاردیومیوپاتی

بیماری قلبی عضلانی: کاردیومیوپاتی

عضله قلب غیر طبیعی یا کاردیومیوپاتی، باعث می شود پمپاژ و حمل خون به سایر نقاط بدن شما دشوار شود. با گذشت زمان، مشکلات سلامتی مانند فشار خون بالا، چاقی و دیابت موجب این بیماری شدید می شوند، که می تواند نارسایی قلبی را در پی داشته باشد.

 

سکته قلبی

نارسایی قلبی (سکته قلبی)

این بیماری به معنای توقف کار قلب شما نیست، بلکه بدان معناست که این اندام نمی تواند خون کافی را برای رفع نیازهای بدن شما پمپاژ کند. بنابراین در طول زمان، بزرگتر می شود و سریع تر پمپاژ می کند. این مسئله عضله قلب را ضعیف می کند و مقدار خون در گردش به خارج از قلب را حتی بیشتر کاهش می دهد، که موجب دو چندان شدن مشکل می شود.

اغلب موارد نارسایی قلبی در نتیجه بیماری عروق کرونر و حملات قلبی هستند.

 

نقص قلب مادرزادی

نقص قلب مادرزادی

از بدو تولد، شما ممکن است یک دریچه سوراخ دار و یا یک دیوار آسیب دیده جدا از حفره های قلب خود داشته باشید. گاهی اوقات، این نقص ها تا زمانی که فرد بالغ نمی شود، تشخیص داده نمی شوند.

این نقص ها نیاز به درمان ندارند، اما برخی از آنها نیازمند دارو یا جراحی هستند. اگر شما نقصی داشته باشید، بیشتر احتمال دارد که آریتمی، نارسایی قلبی، و دریچه های دچار مشکل داشته باشید، اما راه هایی برای کاهش این احتمالات وجود دارند.

 

مرگ ناگهانی قلبی

مرگ ناگهانی قلبی

این مشکل مانند حمله قلبی نیست. مرگ ناگهانی قلبی زمانی اتفاق می افتد که سیستم الکتریکی قلب آشفته شود، که این مسئله نیز موجب نامنظم شدن و سریع شدن ضربان قلب به صورت خطرناک می شود. به جای پمپاژ خون به بدن شما، حفره های قلب دچار لرزش می شوند.

CPR می تواند به بازگرداندن ضربان منظم قلب کمک کند، اما بدون آن، ممکن است فرد در عرض چند دقیقه بمیرد. پس منتظر رفع نشانه ها نشوید. در اسرع وقت با ۱۱۵ تماس بگیرید.

 

الکتروکاردیوگرام (نوار قلب)

الکتروکاردیوگرام (نوار قلب)

نوار قلب، فعالیت الکتریکی قلب شما را ثبت می کند. در طول این تست بدون درد، پزشک به مدت چند دقیقه الکترودهایی را بر روی پوست شما می چسباند. نتایج به پزشک نشان می دهند که آیا ضربان قلب منظم است یا خیر. نوار قلب می تواند تایید کند که حمله قلبی دارید، و یا آیا در گذشته حمله قلبی داشته اید یا خیر. پزشک می تواند این نمودارها را در طول زمان نسبت به پیگیری چگونگی فعالیت قلب شما نیز مقایسه کند.

 

الکتروکاردیوگرام (نوار قلب)

تست استرس (تست ورزش)

این تست زمانی که قلب شما سخت تحت فشار است، ارزیابی می کند که آیا به خوبی فعالیت می کند یا خیر. شما بر روی تردمیل راه می روید و با دوچرخه ثابت دوچرخه سواری می کنید، و فعالیت بدنی را سخت تر می کنید. در همین حال، پزشک برای مشاهده اینکه آیا قلب به اندازه کافی خون دریافت می کند یا خیر، مراقب نوار قلب، ضربان قلب و فشار خون شماست.

 

هولتر مانیتور

هولتر مانیتور

این دستگاه قابل حمل ریتم قلب شما را ثبت می کند. اگر پزشک شما فکر کند مشکلی وجود دارد، او ممکن است از شما بخواهد به مدت یک یا دو روز مانیتور را به بدن خود وصل کنید. مانیتور فعالیت الکتریکی بدون توقف را دنبال می کند (بر خلاف نوار قلب، که تصویری لحظه ای در زمان ارائه میدهد). پزشک احتمالا از شما می خواهد فعالیت ها و همچنین نشانه ها را ثبت کنید.

 

رادیوگرافی قفسه سینه

رادیوگرافی قفسه سینه

این تصاویر از قلب، ریه ها و استخوان قفسه سینه شما با مقدار اندکی اشعه گرفته شده اند. پزشکان با استفاده از آنها محل مشکل را تشخیص می دهند. در این تصویر، برآمدگی در سمت راست، بطن چپ بزرگ شده است، بطن چپ حفره اصلی پمپاژ است.

 

اکوکاردیوگرام

اکوکاردیوگرام

این تست از امواج صوتی برای نشان دادن تصاویر متحرک و زنده از قلب شما استفاده می کند. پزشک شما از طریق امواج فراصوت می تواند محل آسیب و یا مشکلات حفره ها، دریچه ها، یا گردش خون را تشخیص دهد. این تست به تشخیص بیماری و مشاهده اینکه آیا درمان شما به خوبی اثر گذار بوده است یا خیر، کمک می کند.

 

سی تی قلب

سی تی قلب

توموگرافی کامپیوتری (CT) قلب با استفاده از اشعه ایکس از قلب و رگ های خونی شما عکس می گیرد. سپس یک کامپیوتر تصاویر را برای ایجاد تصویری سه بعدی روی هم قرار میدهد. پزشکان از این روش برای تشخیص پلاک یا کلسیم در عروق کرونر شما، و همچنین مشکلات دریچه و انواع دیگر بیماری های قلبی استفاده می کنند.

 

آنژیوگرافی کرونری

کاتتریزاسیون قلبی (آنژیوگرافی کرونری)

در این روش، پزشک شما لوله باریکی، به نام کاتتر، را از طریق یک رگ خونی در بازو یا ساق پای شما هدایت می کند تا زمانی که به قلب برسد. سپس، ماده ای رنگی را به هر یک از عروق کرونر تزریق می کند تا مشاهده اشعه ایکس راحت شود. این تصویر هر گونه انسداد را نشان می دهد همچنین در صورت وجود نشان می دهد این انسداد تا چه اندازه است.

 

داروها

زندگی با مشکلات قلبی

بسیاری از انواع مشکلات قلبی طولانی مدت هستند. در ابتدا، تشخیص علائم می تواند دشوار باشد و ممکن است به زندگی روزانه شما لطمه وارد نکنند. اما واگذار کردن و نادیده گرفتن این علائم موجب بدتر شدن این بیماری های می شود.

اگر قلب شما دچار مشکل شود، ممکن است تنگی نفس و یا احساس خستگی را تجربه کنید. مراقب تورم در شکم، مچ پا، پا، و ساق پا خود باشید. در بسیاری از موارد، درمان طولانی مدت می تواند کمک کند تا مشکلات تحت کنترل باشند. شما می توانید با دارو، تغییر در شیوه زندگی، جراحی، یا پیوند با نارسایی قلب مبارزه کنید.

 

داروها

داروها

برخی داروهای تجویزی می توانند به شما کمک کنند. برخی از این داروها سطوح فشار خون، ضربان قلب، و کلسترول را کاهش می دهند. برخی دیگر ریتم نامنظم را کنترل می کنند و یا مانع مسدود شدن رگ ها می شوند. اگر قبلا آسیب هایی را تجربه کرده اید، برخی داروها می توانند به پمپاژ خون توسط قلب شما کمک کنند.

 

آنژیوپلاستی (بالون زدن)

آنژیوپلاستی (بالون زدن)

این روش شریان مسدود شده را باز می کند و جریان خون را بهبود می بخشد. پزشک یک کاتتر باریک را با یک بالون در انتهای آن به شریان شما وارد می کند. هنگامی که بالون به انسداد می رسد، پزشک آن را با هوا پر می کند. این کار شریان شما را باد می کند و اجازه می دهد تا خون آزادانه حرکت کند. پزشک ممکن است لوله توری کوچکی به نام استنت را در شریان قرار دهد تا آن را باز نگه دارد.

 

عمل جراحی بای پس (دور زننده)

عمل جراحی بای پس (دور زننده)

پزشک شما ممکن است در صورتی که یک یا چند شریان خیلی تنگ یا مسدود شده باشند این عمل را پیشنهاد دهد. او ابتدا یک رگ خونی را از قسمتی از بدن شما، مانند قفسه سینه، شکم، پاها، و یا بازوها حذف می کند، و سپس آن را به یک شریان سالم در قلب شما متصل می کند. خون در اطراف قسمتی که دچار مشکل شده است با دور زدن آن هدایت می شود.

 

افراد مستعد بیماری قلبی

چه کسانی دچار مشکلات قلبی می شوند؟

مردان نسبت به زنان بیشتر احتمال دارد در سنین پایین تر دچار حمله قلبی شوند. اما مشکلات قلبی هنوز هم قاتل شماره یک هم در مردان و هر در زنان هستند. افراد با سابقه خانوادگی نیز ریسک بالاتری دارند که دچار این بیماری ها شوند.

 

کنترل بیماری های قلبی

کارهایی که می توانید برای کنترل این بیماری ها انجام دهید.

این عادات روزانه می توانند شانس شما برای ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهند. عبارتند از:

 • ورزش منظم (اکثر روزها ۳۰ دقیقه).
 • حفظ وزن مناسب.
 • داشتن رژیم غذایی متعادل.
 • سیگار نکشیدن.

اگر دیابت دارید، مدیریت سطح قند خون اهمیت بسزایی دارد و اگر کلسترول بالا و فشار خون بالا دارید، تمام تلاش خود را بکنید تا آنها را تحت کنترل قرار دهید.

 

ضررهای سیگار کشیدن

چرا سیگار کشیدن به قلب شما لطمه می زند؟

اگر سیگار می کشید دو تا چهار برابر بیشتر احتمال دارد به بیماری قلبی دچار شوید. اکنون زمان مناسب برای ترک سیگار است. خطر ابتلا به حمله قلبی ظرف ۲۴ ساعت پس از ترک سیگار کاهش می یابد.

 

زندگی با بیماری قلبی

زندگی با مشکلات قلبی

با یک برنامه نوتوانی قلب به زندگی خود عادی برگردید. پزشک شما می تواند شما را به متخصص این کار ارجاع دهد. متخصصان کمک خواهند کرد تا با برنامه ای که ورزش، تغذیه، حمایت عاطفی، و غیره را در برمی گیرد، بر این بیماری غلبه کنید. این برنامه ها می توانند تفاوت بزرگی برای شما ایجاد کنند.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • .American Heart Association
 • .APS Foundation of America
 • WebMD
 • .CDC
 • .Cleveland Clinic
 • .National Heart Lung and Blood Institute
 • .The Texas Heart Institute
 • .U.S. Dept. of Health and Human Services Office on Women’s Health

منبع تصاویر

 • SPL / Photo Researchers, Inc
 • James Cavallini / Photo Researchers, Inc
 • ۳D Clinic
 • Stephen Smith / Riser
 • Nikolaevich / Photonica
 • Brand X Pictures
 • ۳D4Medical
 • David Gifford / Photo Researchers, Inc
 • PDSN / Phototake — All rights reserved
 • ERproductions Ltd
 • Medicimage
 • Arno Massee / Photo Researchers, Inc
 • Corbis
 • Sheila Terry / Photo Researchers, Inc
 • Living Art Enterprises, LLC and SPL / Photo Researchers, Inc
 • Doug Martin / Photo Researchers, Inc
 • Oxford Scientific
 • Anthony Gray
 • Jesús Tarruella / age fotostock
 • Jeffrey Coolidge / Iconica
 • .ISM / Phototake — All rights reserved
 • Stockbyte
 • .cloudfront
 • img.webmd
 • Photosindia
 • Jose Luis Pelaez/ Iconica

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

پوست و مو

لیفتینگ با نخ

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *