سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

با همسر معتاد چه کنیم؟

همسر معتاد ی دارم که قول داده است به خاطر زندگی مان ، مواد را ترک کند اما هر بار به بهانه ای این کار را به تاخیر می اندازد و بازهم به سمت مواد مخدر می رود . بارها تصمیم به جدایی گرفته ام اما خانواده ام به خاطر تعصبات شان مرا منصرف کرده اند . زندگی و جوانی ام دارد نابود می شود ، لطفا راهنمایی ام کنید .

 

همسرم معتاد است

با همسر معتاد چه کنیم؟

تیپ شخصیتی و روانی نقش مهم و بسزایی در میزان گرایش فرد به مواد مخدر دارد ، معمولا کسانی که اعتماد به نفس پایین و ویژگی های خلقی افسرده ای دارند یا افرادی که ناسازگار هستند و مرتکب رفتارهای تکانشی بسیاری می شوند ، بیش از دیگران مستعد گرایش به مصرف مواد هستند .

مقاله مرتبط : ترک اعتیاد

دلایل روی آوردن به مواد

آیا این افراد برای تغییر وضعیت خود به مواد مخدر روی می آورند ؟

گاهی برخی از افراد ، برای درمان وضعیت خود به مصرف مواد پناه می برند و از عوارض مصرف تریاک ، هروئین و حشیش بی خبرند . عوامل محیطی دومین علت اساسی است . وقتی فرد در محیطی زندگی کند که مواد به آسانی دراختیارش قرار گیرد یا با دوستانی در ارتباط باشد که مصرف کننده ی مواد هستند ، طبعا استفاده از مواد امری طبیعی و بدیهی خواهد بود . عوامل خانوادگی نیز سومین دلیل است ، فضای روانی ناسالم در خانواده ، تنش در روابط میان زوجین ، براورده نشدن نیازهای عاطفی – احساسی فرد ، تحقیر ، ناکامی ، سرزنش ها و شکست های متوالی در زندگی مشترک ، از جمله مولفه های خانوادگی است که فرد را به مصرف مواد سوق می دهد .

مقاله مرتبط : مشخصات و خصوصیات یک معتاد چیست؟

رابطه عوامل پزشکی و مصرف مواد مخدر

عامل پزشکی در ترغیب فرد برای مصرف مواد مخدر چه اندازه موثر است ؟

مشاوران مجله سلامتی راستینه ، پیام های پزشکی را عامل چهارمی می دانند که فرد را ترغیب به مصرف مواد مخدر می کند . بی تردید وقتی فردی توسط دوستان مورد اعتماد و اطرافیان نزدیک خود به مصرف مواد تشویق شود ، انگیزه ی لازم برای مصرف را پیدا خواهد کرد . مثلا اگر کسی بگوید : من درد عضلانی ام را با مصرف این مواد کم کرده ام . یا کسی بگوید ماری جوانا را در خانه کشت داده ام و فوق العاده است یا این جمله ی تکراری اکثر معتادان : تریاک جلوی سرطان را می گیرد و آنرا خشک می کند ، تو هم استفاده کن تا معجزه اش را ببینی … به طور غیر مستقیم ، انگیزه ی فرد را برای مصرف مواد افزایش میدهد .

 

همسر معتاد

آیا زندگی با همسر معتاد را ادامه دهیم ؟

زندگی با همسر معتاد ، مصائب خاص خود را دارد ، اما با این حال با طرح چند سوال می توان به این نتیجه رسید که آیا می توان به ادامه زندگی با فرد معتاد امیدوار بود یا نه .

 •  نخستین پرسش این است که آیا فردی هست که بتواند ترک کند ؟
 • آیا تصمیم جدی به انجام چنین کاری دارد یا فقط حرفش را می زند ؟
 • آیا خانواده ، زن و فرزندان برایش مهم هستند یا اینکه خانواده چندان برایش مهم نیست و تلاشی برای ترک نخواهد کرد ؟
 • مدت زمان مصرفش چقدر است ؟
 • چه نوع موادی مصرف میکند و چقدر به او صدمه رسیده است ؟

باید خیلی قاطعانه گفت که اگر همسر معتاد ، شخصیتی خانواده مدار دارد و زندگی ، زن و بچه برایش در اولویت اول است ، به لحاظ شخصیتی و خلقی آرام است ، فحاش نیست ، دست بزن ندارد ، خسیس نیست و خانواده اش تامین اند و میزان موادی که مصرف می کند اندک است و نوع مواد مخدر مصرفی اش از جنس شیشه ، کراک و هرویین نیست و از همه مهمتر اینکه تصمیم جدی برای ترک و رفتن به کمپ دارد ، می توان به آینده ی رابطه و بازگشت او به زندگی سالم امیدوار بود . اما اگر فرد مدت زمان زیادی مصرف مواد دارد یا از مواد مخدر صنعتی همچون شیشه و کراک استفاده می کند و میزان مصرفش بالاست و بارها تصمیم به ترک گرفته اما هرگز موفق نشده است ، زندگی با او بی فایده است .
شما به عنوان همسر باید بپذیرید که ادامه زندگی با چنین فردی همراه با تنش ، قهر عاطفی ، خطر اعتیاد شما ، بی پولی و محرومیت ، از دست رفتن فرصت های جدید زندگی شما و مصائب چندی همراه خواهد بود و شاید هیچگاه نتوانید روی این فرد ، به عنوان شریک زندگی و شریک جنسی حساب باز کنید .

مقاله مرتبط : آشنایی با برخی داروهای اعتیاد آور

 

منابع

 • کتابخانه راستینه
 • دکترنسرین صفری ( روانشناس بالینی)

منبع تصاویر 

 • psychotherapistnitu
 • fthmb.tqn
 • dopeinc.info
 • cdn.skim.gs

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

خوردن قرص

مصرف روزانه این قرص، حملات قلبی را به نصف کاهش می دهد!

سلامت عمومی

دوره نقاهت

چکار کنیم تا مريض نشویم؟

رپورتاژ آگهی

تاثیر مصرف مواد بر قلب

ریپورتاژ: اعتیاد به مواد مخدر و بیماری های قلبی عروقی

سلامت روان

اقدام برای فراموش کردن گذشته بد

گذشته بد را فراموش کنیم!

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

ماری جوانا

مهمترین سوالات راجع به اعتیاد!

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

اکستازی

مواد مخدر خیابانی: شناخت حقایق و خطرات آنها

اطلاعات دارویی

بوپرنورفین

موارد استفاده و عوارض بوپرنورفین

سلامت روان

خوشرویی و دلنشینی

۴ ویژگی خانم ها که آقایان را به شدت جذب می کند!

سلامت روان

تلفن همراه

گوشی موبایل بی تربیت!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *