سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

واکسیناسیون بزرگسالان!

شاید خیلی از افراد به اشتباه تصور کنند واکسن زدن و واکسینه شدن فقط مختص کودکان است، در صورتیکه مصون سازی( واکسیناسیون ) و پیشگیری از بیماری ها در بزرگسالی هم نیز حائز اهمیت است. راستینه در این مقاله، انواع واکسن هایی که دریافت آن در بزرگسالان ضروریست را معرفی میکند.

انجام واکسیناسیون در بزرگسالان

 

واکسیناسیون بزرگسالان

واکسن آنفولانزا 

کارشناسان آنفولانزا و CDC توصیه می کنند که هر ساله همه افراد واکسیناسیون آنفولانزا را انجام دهند. چرا؟ واکسن هر ساله آنفولانزا براساس سه یا چهار گونه از ویروس آنفولانزا است که انتظار می رود که در آن فصل شایع شود. اگر به موقع و در ابتدای فصل واکسن را دریافت نکنیم چه میشود؟ مشکلی نیست. واکسن آنفولانزا در داروخانه ها و همچنین در مطب پزشک در دسترس است. و شما می توانید هر زمانی در طول فصل آن را دریافت کنید.

 

واکسن کزاز

واکسن کزاز : تنها برای کودکان و نوجوانان نیست!

باکتری که باعث کزاز میشود از طریق زخم یا بریدگی وارد بدن می شود. کزاز می تواند به اسپاسم شدید، خشکی و تریسموس عضلانی منجر شود، تریسموس ناتوانی در باز کردن دهان و یا بلعیدن است. یک دوز واکسن TDAP (کزاز، دیفتری، سیاه سرفه) و تقویت کننده Td (کزاز، دیفتری) را هر ۱۰ سال برای جلوگیری از این بیماری ها دریافت کنید.

 

واکسیناسیون آبله مرغان

از آبله مرغان پیشگیری کنید.

اگر تاکنون از واکسیناسیون آبله مرغان اجتناب کرده اید، شانس ابتلای شما به این بیماری زیاد است. هنوز هم می توانید با بودن در یک اتاق با کسی که مبتلا به این بیماری است، دچار این بیماری شوید. بزرگسالان مبتلا به آبله مرغان در معرض خطر بالاتری از عوارض، بستری و مرگ هستند. به عنوان مثال، ذات الریه آبله مرغان ممکن است در زنان باردار شدیدتر باشد و نیاز به مراقبت های اورژانس پزشکی داشته باشد. در صورت عدم درمان، تقریبا نیمی از زنان باردار مبتلا به پنومونی آبله مرغان می میرند. از آنجا که آبله مرغان شما را در معرض خطر زونا قرار میدهد، واکسن آبله مرغان میتواند در برابر زونا نیز از شما مراقبت کند. همچنین خطر ابتلا به عفونت عمومی، به خصوص در میان کسانی که حساس هستند اما نمی توانند واکسینه شوند، مانند زنان باردار، را کاهش میدهد. دو دوز واکسن برای افراد ۱۳ سال و بالاتر با فاصله چهار تا هشت هفته تزریق میشود.

 

واکسن زونا

واکسن زونا : پس از ۶۰ سال مهم است.

ویروسی که شما در دوران کودکی برای آبله مرغان دچار آن میشوید می تواند دوباره به صورت زونا یا “هرپس زوستر” در هنگام بزرگسالی به شما حمله کند. رایج ترین نوع زونا بعد از ۶۰ سالگی، بثورات تاول مانند دردناکی است که میتواند به چشم های شما آسیب رسانده و باعث درد طولانی مدت تحت عنوان نورالژی پس از زونا شود. اگر شما دچار این بثورات شوید، ممکن است دیگران را نیز با آبله مرغان آلوده کنید. اگر ۶۰ سال یا بیشتر سن دارید، یک واکسن یک دوز برای جلوگیری از زونا توصیه میشود.

 

واکسن HPV

واکسن HPV برای زنان و مردان

واکسن های HPV، فرد را در برابر برخی از ویروس پاپیلومای انسانی که باعث سرطان گردن رحم در زنان و برخی از سرطان های گلو در مردان میشود، محافظت می کند. یکی از واکسن های HPV موجود نیز فرد را در برابر اکثر زگیل های تناسلی در مردان و زنان محافظت می کند. HPV از طریق تماس جنسی منتقل می شود. این واکسن را می توان به کودکان کمتر از ۹ سال تزریق کرد، اما جوانان، به ویژه کسانی که فعالیت جنسی نداشته اند، نیز می توانند این واکسن را دریافت کنند. این واکسن برای مردان و زنان در ۲۶ سالگی در دسترس است.

 

محافظت در برابر مننژیت

محافظت در برابر مننژیت

بزگسالانی که در پادگان های نظامی یا خوابگاه های دانشگاه زندگی میکنند، مسافرانی که به مناطق خاصی سفر می کنند، و برخی از افراد با سیستم ایمنی ضعیف جزو افرادی هستند که باید در برابر بیماری منینژوکوکال واکسینه شوند، مننژیت کوکال یکی از علل اصلی مننژیت باکتریایی می باشد. هر ساله در ایالات متحده، حدود ۱ نفر از ۱۰ نفری که دچار بیماری مننژیت هستند، جان خود را از دست میدهند. بسیاری از افراد دیگر مبتلا به این بیماری دچار آسیب مغزی و یا از دست دادن شنوایی میشوند. در مورد میزان خطر ابتلا به این بیماری با پزشک خود مشورت کنید.

 

هپاتیت

هپاتیت را شوخی نگیرید

شما می توانید یکی از ویروس های هپاتیت را بدون آنکه بفهمید، دریافت کنید. عوامل خطر برای انتقال هپاتیت A شامل مصرف غذا یا آب آلوده و یا مردانی که با مردان دیگر رابطه جنسی دارند می باشند. یک فرد آلوده نیز می تواند آن را با نشستن دست خود پس از رفتن به توالت منتقل کند. هپاتیت B می تواند از طریق تماس با خون یا مایعات بدن از فرد آلوده، از جمله در رابطه جنسی محافظت نشده و یا استفاده از وسایل شخصی دیگران، مانند ریش تراش شیوع پیدا کند. به اشتراک گذاری سوزن با فرد آلوده که مواد مخدر تزریق کرده است نیز می تواند هپاتیت ب را منتقل کند. انواع هپاتیت، به خصوص هپاتیت ب، می تواند به آسیب جدی کبدی و حتی مرگ منجر شود. از پزشک خود بپرسید آیا باید واکسن هپاتیت آ و یا ب را دریافت کنید یا خیر.

 

واکسن برای سفرهای خارجی

واکسن برای سفرهای خارجی

واکسیناسیون روتین خود را انجام دهید. سازمان پیشگیری از بیماری ها نیز توصیه میکند و یا فرد را ملزم به واکسیناسیون های دیگر بسته به مقصد فرد میکند. انجام این واکسیناسیون ها ۴ تا ۶ هفته قبل از رفتن به سفر را در برنامه خود بگنجانید. حتی اگر سفر شما کمتر از ۴ هفته دیگر است، به پزشک مراجعه کنید، هنوز هم میتوانید از مزایای واکسن یا دارو بهره مند شوید. پزشک شما می تواند به شما بگوید که کدام واکسن می تواند به شما کمک کند سالم بمانید.

 

پنوموکوک

پنوموکوک : حفاظت از خودتان

واکسن ذات الریه بزرگسالان تقریبا در برابر تمام باکتریهای پنوموکوکی ایجاد کننده ی پنومونی، عفونت خونی و مننژیت از شما محافظت میکند. ذات الریه پنوموکوکی می تواند شدید و مرگبار باشد، حدود ۵۰۰۰۰ از بزرگسالان هر ساله بر اثر این بیماری جان خود را از دست میدهند. همچنین می تواند موجب مننژیت باکتریایی شود. توصیه می شود اگر بیش از ۶۵ سال سن دارید و یا اگر در سن ۶۴ سالگی هستید و سیگاری هستید و یا آسم، که یک بیماری مزمن است، و یا یک سیستم ایمنی ضعیف شده دارید، این واکسن را دریافت کنید. اگر بیش از ۵۰ سال سن دارید و در منطقه ای با افزایش خطر ابتلا به بیماریهای ناشی از پنوموکوک زندگی میکنید، پزشک ممکن است دریافت این واکسن را توصیه کند.

 

 3 واکسن در 1 واکسن

سرخک / اوریون / سرخجه: ۳ واکسن در ۱ واکسن

سه بیماری مهم در دوران کودکی – سرخک، اوریون و سرخجه (MMR) – می توانند در بزرگسالی ضربه بیشتری به فرد وارد کنند. یک واکسن MMR در برابر هر سه بیماری از فرد محافظت می کند. اکثر بزرگسالان آمریکایی یا سرخک داشته اند یا علیه آن واکسینه شده اند. اگر شما این بیماری را نداشته اید، هنوز در معرض خطر این ویروس به شدت مسری هستید. حتی بدتر از آن، شما ممکن است در معرض خطر عوارض جدی مانند ذات الریه و آنسفالیت نیز باشید.

 

اوریون و عوارض آن

اوریون و عوارض آن

واکسن اوریون در MMR گنجانده شده است. اوریون مسری است و با غدد بزاقی متورم تشخیص داده میشود. در بزرگسالان، اوریون اغلب می تواند عوارضی مانند مننژیت و تورم دردناک بیضه ها و تخمدان ها داشته باشد. هر کسی که پس از سال ۱۹۵۶ به دنیا آمده است باید واکسن MMR را دریافت کند، مگر اینکه شما سابقه ابتلا به بیماری های MMR را داشته باشید یا به دلایل پزشکی واکسینه نشوید.

 

واکسیناسیون قبل از بارداری

در مورد سرخجه ریسک نکنید.

سرخجه بخشی از MMR است. این بیماری که از طریق هوا منتقل میشود، به طور ویژه برای زنان باردار جدی است. این بیماری میتواند موجب یک گروه از نقص های مادرزادی شدید، سقط جنین، زایمان زودرس، و سندرم سرخجه مادرزادی شود. بسیاری از زنان در سنین باروری باید برای MMR واکسینه شوند. اگر شما واکسینه نشده اید، اما به فکر باردار شدن هستید، تا ۴ هفته پس از واکسیناسیون قبل از بارداری صبر کنید. اگر باردار شده اید و در برابر این بیماری واکسینه نشده اید، این واکسن را پس از زایمان دریافت کنید.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • AdultVaccination.org, National Foundation for Infectious Diseases: “Tetanus (lockjaw),””Measles, Mumps and Rubella.”
 • Brigham and Women’s Hospital: “Mumps in Adults.”
 • CDC: “Meningitis Questions & Answers,” “Meningococcal Vaccines: What You Need to Know,” “Factsheet: Meningococcal Diseases and Meningococcal Vaccines,” “Tetanus Disease In-Short (Lockjaw),” “HPV Vaccines,” “Shingles Vaccine: What You Need to Know,” “Hepatitis A Vaccine: What You Need to Know,” “Hepatitis B Vaccine: What You Need to Know,” “Travelers’ Health: Vaccinations,” “Questions and Answers about Travelers’ Health,” “Key Facts About Seasonal Flu Vaccine,” “Pneumococcal Polysaccharide Vaccine: What You Need to Know,” “Measles, Mumps and Rubella (MMR) Vaccines: What You Should Know,” “Recommended Adult Immunization Schedule – United States, 2011.”
 • Centers for Medicare & Medicaid Services: “Adult Immunization Overview.”
 • Cleveland Clinic: “Hepatitis B.”
 • WebMD
 • FamilyDoctor.org: “Shingles,” “International Travel: Tips for Staying Healthy.”
 • Foundation for Better Healthcare, National Institute on Aging: “Pneumonia Prevention: It’s Worth a Shot.”
 • Immunization Action Coalition: “Measles Vaccine,” “Rubella Disease – Questions & Answers.”
 • Medline Plus: “HPV Vaccine.”
 • National Digestive Diseases Information Clearinghouse (NDDIC): “What I need to know about Hepatitis A.”
 • National Foundation for Infectious Diseases: “Facts About Chicken Pox and Shingles for Adults.”
 • National Network for Immunization Information: “New Vaccine Recommendations Aimed at Combating High Rate of Pertussis,” “Measles, Mumps, Rubella,” “Measles, Mumps, Rubella (MMR).”
 • World Health Organization: “Measles.”

منبع تصاویر 

 • MedicalRF.com
 • Dr. Kenneth Greer / Visuals Unlimited
 • Photo Researchers
 • Getty
 • MedicalRF.com
 • DreamPictures / Photodisc
 • Purestock
 • Martin Harvey / Digital Vision
 • Steve Pomberg / WebMD
 • Westend61
 • Photo Researchers
 • Photo Researchers
 • Photodisc


‏‫ ‬‬

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

جراحی سابسیژن

سابسیژن چیست؟

رپورتاژ آگهی

ختنه مناسب برای فرزندتان

ریپورتاژ: همه چیز در مورد انواع ختنه

سلامت کودکان

بیماری های قابل انتقال در مدرسه

چگونه جلوی انتقال ویروس را در مدرسه بگیریم؟

کمک های اولیه

عنکبوت گوشه نشین

اطلاعاتی در مورد عنکبوت گوشه نشین

سلامت کودکان

مشکلات شنوایی در کودکان

تشخیص مشکلات شنوایی در کودکان

کمک های اولیه

سوختگی

درمان سوختگی ناشی از حرارت

اطلاعات پزشکی

انسفالیت

انسفالیت، کشنده تر از مننژیت!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *