سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

تمام غذاهای گیاهی مفید نیستند!

تجزیه و تحلیلی نشان داد که تنها میوه ها، سبزیجات و دانه های سالم شما را در برابر بیماری های قلبی محافظت می کنند. سالهاست که وِرد زبان همه این بوده است که خوردن میوه ها، سبزیجات و غلات زیاد بیماری قلبی را از انسان دور میکند، اما مطالعه ای جدید نشان می دهد که انتخاب های اشتباه ممکن است نتیجه عکس داشته باشند.

غذاهای گیاهی ناسالم

غذاهای گیاهی سالم و ناسالم

این مطالعه نشان داد افرادی که خوراکی های گیاهی سالم فراوان مانند سبزیجات، دانه ها و غلات کامل مصرف میکنند، خطر ابتلا به بیماری های قلبی در آنها کاهش می یابد.

با این حال، اگر افراد خوراکی هایی که از لحاظ فنی بر پایه گیاهان هستند زیاد مصرف کنند، این مسئله صدق نمیکند، چرا که همه آنها سالم نیستند.

در واقع، رژیم های غذایی که شامل پاستا، نان، سیب زمینی و شیرینی های زیاد بودند، اگر بدتر نباشند، به اندازه رژیم های غذایی با مصرف محصولات حیوانی بالا، بد هستند.

محقق اصلی این مطالعه و عضو شورای مدیران در دانشکده بهداشت عمومی هاروارد در بوستون، خانم آمبیکا ساتیجا، گفت: “خوراکی ها با پایه گیاهی، یکسان نیستند.”

وی گفت، بسیار مهم است که افراد کیفیت غذاهای گیاهی که انتخاب می کنند را در نظر بگیرند.

ساتیا خاطرنشان کرد: این مطالعه به طور خاص برای رژیمهای غذایی گیاهخواری یا وگان مورد بررسی قرار نگرفت. بنابراین این یافته ها چگونگی تاثیر این رژیم ها را بر خطر بیماری قلبی روشن نمی سازند.

طبق نظر دکتر کیم ویلیامز، رئیس تحقیقات قلب و عروق در مرکز پزشکی دانشگاه راش در شیکاگو، مطالعات دیگر رژیم های غذایی گیاهخواری و وگان را با کاهش خطر ابتلا به دیابت، فشار خون بالا و بیماری های قلبی مرتبط ساخته اند.

ویلیامز گفت: “زمانی که صحبت از اکثر بیماری ها به میان می آید، تغذیه گیاهی بهتر است. او گفت: “اما آنچه مردم همیشه درک نمی کنند این است که روش های سالم و ناسالم برای این رژیم های گیاهی وجود دارند.” “ممکن است شما روش اشتباهی داشته باشید.”

ویلیامز مقاله ای را منتشر کرد که همراه این مقاله در ۲۵ ژوئیه در مجله کالج قلب آمریكا منتشر شد.

این یافته ها شامل سه مطالعه است که در دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ آغاز شدند. هر دو تا چهار سال، شرکت کنندگان اطلاعات دقیقی درباره رژیم غذایی خود ارائه دادند.

تیم ساتیجا کیفیت غذاهای گیاهی که افراد به طور معمول مصرف میکنند را مورد بررسی قرار دادند و همچنین چگونگی ارتباط کیفیت کلی با خطر ابتلا به بیماری های قلبی را ارزیابی کردند.
تا سال ۲۰۱۳، بیش از ۸۶۰۰ شرکت کننده در این تحقیق از حمله قلبی رنج بردند و یا در اثر بیماری های قلبی جان خود را از دست دادند.

 

 مواد غذایی گیاهی سالم

این تحقیق نشان داد، این خطر در میان افرادی که به طور مرتب مقدار زیادی مواد غذایی گیاهی سالم، از جمله میوه ها و سبزیجات، دانه ها، مغزیجات و غلات کامل (مانند جو دوسر و برنج قهوه ای پخته شده) مصرف کردند، پایین تر بود.

کسانی که در ۱۰ درصد اول مصرف غذا های گیاهی سالم قرار داشتند، بهترین دسته بودند: آنها یک چهارم کمتر احتمال داشت نسبت به ۱۰ درصد پایین، دچار بیماری های قلبی شوند.

در مقابل، در میان افرادی که غذاهای گیاهی که کمتر سالم هستند مانند سیب زمینی، غلات تصفیه شده (نان سفید، ماکارونی و کراکرها) و آبمیوه های شیرین، مصرف کردند، الگوی معکوس دیده شد.

کسانی که در ۱۰ درصد بالا بودند، در مقایسه با افرادی که در ۱۰ درصد پایین بودند، تقریبا یک سوم احتمال ابتلا به بیماری قلبی را داشتند.

همچنین در افرادی که در رژیم غذایی آنها محصولات حیوانی مانند گوشت، پنیر و کره زیاد بود، خطر ابتلا به بیماری های قلبی بالا بود. محققان خاطر نشان کردند که ارتباط بین مواد غذایی گیاهی ناسالم و بیماری های قلبی کمی قوی تر بود.

با این حال، این مطالعه ثابت نکرد که برخی از مواد غذایی گیاهی در واقع باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی می شود، فقط نشان داد که ارتباطی بین آنها وجود دارد.

با این حال، برای ویلیامز، مفاهیم ساده هستند. او گفت: “خوردن غذاهای گیاهی سالم تر، بهتر است.”

ساتیجا گفت: “من فکر می کنم که پیام این مطالعه، بسیار مثبت است.” به عبارت دیگر، نتایج نشان می دهند که افراد برای بهره مندی از سلامت قلب، مجبور به افراط در رژیم غذایی خود نیستند.

او گفت، در عوض افراد می توانند با کاهش تدریجی و مختصر در فرآورده های حیوانی، مانند گوشت های قرمز و فرآوری شده شروع کنند و آنها را با غذاهای سالم گیاهی مانند حبوبات، سبزیجات و مغزیجات جایگزین کنند.

ساتیجا گفت: “تغییرات مختصر در زندگی بسیار آسان تر است.”

 

منابع

  • Ambika Satija, Sc.D., postdoctoral fellow, Harvard T.H. Chan School of Public Health, Boston; Kim Williams, Sr., M.D., chief, cardiology, Rush University Medical Center, Chicago; July 25, 2017, Journal of the American College of Cardiology
  • HealthDay
  • medlineplus

منبع تصاویر 

  • media.healthday
  • s-media-cache-ak0.pinimg

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

تغذیه و سلامتی

خواص مفید جو

جو و خواص مفید این دانه برای سلامتی

اطلاعات دارویی

نیاسین

از نیاسین یا ویتامین B3 چه می‌دانید؟

زیبایی

انواع لیپوساکشن

هر آنچه که باید درباره لیپوساکشن بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن با خوردن سبزیجات

۸۷ نوع از سبزیجات با کربوهیدرات پایین که کاهش وزن را تسهیل میکنند!

تغذیه و سلامتی

فواید منیزیم

فواید منیزیم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *