سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آیا گربه شما میتواند سلامتی تان را تهدید کند؟

گربه خود را دوست دارید و او نیز شما را دوست دارد (البته او به روش خودش شما را دوست دارد). اما مراقب باشید گربه می تواند شما را بیمار کند. گاز گرفتگی از گربه ها کمتر از ۱۵ درصد از گاز گرفتگی توسط حیوانات که در مراکز اورژانس درمان می شوند را به خود اختصاص میدهد و معمولا عمیق نیست. اما آنها خطرات خاصی دارند.برای آشنایی با این خطرات با مجله سلامتی راستینه همراه باشید.

 

گاز گرفتگی توسط گربه

عفونت ناشی از گاز گرفتن توسط گربه ها

براساس مطالعه جدیدی که سوابق افرادی که در بیمارستان کلینیک مایو به خاطر گاز گرفتگی توسط گربه مراجعه کرده بودند، را مورد بررسی قرار داد، عفونت ناشی از گاز گرفتن توسط گربه ها می تواند عواقب ناشی از تداخل عصبی، آبسه ها و از دست رفتن تحرک مفصل را ایجاد کند.

با نگاهی به مقالات منتشر شده در سه سال گذشته در مجله هند سرجری، سوابق ۱۹۳ نفر از این افراد را مرور کردیم که ۳۶ نفر آنها بلافاصله پذیرش شدند و به طور متوسط سه روز در بیمارستان ماندند. ۱۵۴ بیمار دیگر آنتی بیوتیک خوراکی را به صورت سرپایی دریافت کردند. در نهایت، ۲۱ نفر از این بیماران بستری شدند.

شایع ترین علت عفونت، پاستورلا مالتوسیدا، یک باکتری تهاجمی است که در دهان بسیاری از حیوانات و تا ۹۰ درصد از گربه های سالم یافت میشود. آموکسی سیلین معمولا برای درمان این عفونت استفاده می شود

 

نیش های گربه

دست ها به طور ویژه ای آسیب پذیر هستند.

دکتر براین تی. کارلسن، نویسنده ارشد پژوهشی و جراح دست در درمانگاه مایو، توضیح داد که قرمزی، تورم، افزایش درد، مشکل حرکت دادن دست و ترشح چرک از زخم، همگی نشانه هایی هستند که ممکن است عفونت وجود داشته باشد و باید درمان شود. او گفت: “پوشش و مفاصل تاندون در دست بسیار سطحی هستند و نیش های گربه به راحتی به آنها نفوذ می کنند و این فضاها با میکروب پر میشود.”

با نظر به یافته های این مطالعه، دکتر هاوارد گیتلمن، مدیر بیمارستان دامپزشکی شهر نیویورک سیتی، گفت: “ما می دانستیم که نیش گربه به خاطر وجود فلورا که در دهان گربه زندگی میکند، نسبت به سگ خطرناک تر است و احتمالا باعث ایجاد عفونت می شود. گربه ها دارای توانایی منحصر به فردی برای ایجاد سلولیت هستند. انسان ها نسبت به سایر حیوانات بیشتر مستعد سلولیت هستند.”

این یک واقعیت است. گیتلمن، که در این تحقیق دخالتی نداشت، اشاره کرد که گربه ها حامل بارتونلا هنسلا هستند که می تواند باعث بیماری خراش پنجه گربه یا چنگ گربه شود. او گفت: “گربه ها بارتونلا را عمدتا از گزش کک ها دریافت میکنند. این باکتری موجب بزرگ شدن غدد لنفاوی میشود و این می تواند باعث بیماری بد دیگری شود.

وی توصیه کرد: “اگر فردی سیستم ایمنی بدنش تضعیف شده باشد یا شیمی درمانی انجام میدهند توسط گربه ای که حامل بارتونلا است گاز گرفته شوند، باید نگران شوند و به دنبال درمان باشند.” سایر علائم رایج بیماری خراش پنجه گربه شامل برآمدگی یا تاول در محل گاز گرفتگی، خارش، تورم گره های لنفاوی، و سردرد می باشند.

 

کودکان و گربه ها

کودکان، گربه ها، و آلرژی ها

وقتی صحبت از گربه ها و آلرژی ها به میان می آید، خبر خوب و بدی برای دوستداران حیوان خانگی وجود دارد. گزارشی که اخیرا در مجله Pediatrics منتشر شد نشان می دهد که نوزادانی که در خانه هایی بزرگ میشوند که سگ یا گربه دارند، نسبت به سایر کودکان که بدون حیوانات خانگی زندگی میکنند، کمتر احتمال دارد بیمار شوند. اما کسانی که با سگ زندگی می کردند شانس بهتری داشتند.

محققان تصور می کنند که قرار گرفتن در معرض حیوانات خانگی و میکروب هایی که حیوانات خانگی از خارج از منزل به داخل خانه می آورند، می تواند سیستم ایمنی در حال توسعه نوزادان را آماده کند و برای جلوگیری از حملات آلرژن های رایج و حتی باکتری ها و ویروس های دیگر سیستم ایمنی را تقویت کند.

محققان ۳۹۷ کودک که در سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ در فنلاند متولد شده اند، را مورد بررسی قرار دادند. به طور کلی، نوزادانی که با سگ زندگی می کردند، در سال اول زندگی خود ۳۱ درصد بیشتر احتمال داشت نسبت به نوزادانی که بدون سگ زندگی کرده بودند، سالم باشند، در حالی که کودکانی که در خانه هایی زندگی میکردند که گربه داشتند، تنها ۶ درصد بیشتر احتمال داشت، نسبت به خانواده های بدون گربه سالم تر باشند.

 

نهنگ

انگل توکسوپلاسما گوندی گربه در نهنگ ها نیز یافت میشود.

نگرانی هایی مربوط به انگل های گربه و تأثیر آنها بر سلامت انسان ها، توسط دانشمندان دانشگاه بریتیش کلمبیا از شکل عفونی توکسوپلاسما گوندی، انگل توکسوپلاسموز کشف شد، که باعث بروز توکسوپلاسموز در نهنگ های بلغاری می شود. این یافته ها اخطاری برای مردم اینویت شد که گوشت نهنگ را می خورند.

گربه ها میزبان طبیعی انگل هستند و مدفوع آنها می تواند میلیون ها تخم انگلی را منتقل کند. اکثر افراد مبتلا به توکسوپلاسموز اصلا هیچ نشانه ای ندارند- به گفته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC)، بیش از ۶۰ میلیون نفر در ایالات متحده به این انگل آلوده میشوند. با این حال، این مسئله می تواند به طور جدی به جنین یک زن باردار که آلوده شده است آسیب بزند (به همین دلیل است که توصیه می شود زنان باردار اجازه دهند بقیه افراد بستر گربه را عوض کنند).

براساس کار ارائه شده در کنفرانس انجمن آمریکایی برای پیشرفت علم (AAAS)، انگل در بیش از ۱۰ درصد از نهنگ های بلغاری در نزدیکی ساحل کانادایی در دریای بیوفورت کشف شده است. از آنجا که مردم محلی گوشت نهنگ را می خورند، این نگرانی وجود دارد که وقتی گوشت آماده میشود یا پس از پخت خورده میشود، خطر ابتلا به عفونت وجود دارد. به گفته محقق ارشد میشل گریگ، تنها راه برای کشتن [انگل ها] این است که آنها را فریز کنید، خشک کنید یا بجوشانید.

اعتقاد بر این است که نهنگ ها ممکن است از مدفوع گربه ای که وارد آب شده است دچار این انگل شوند، یا تغییر آب و هوا را میتوان عامل ابتلای آنها به انگل دانست. محققان گفته اند که گرمایش بزرگ در قطب شمال اجازه حرکت پاتوژن های بین قطب شمال و عرض های پایین تر را می دهد.

 

حیوان خانگی

پس چرا ما حیوان خانگی داشته باشیم؟

همه اینها گفته می شود مزایای اثبات شده بسیاری برای داشتن حیوان خانگی وجود دارند، و حداقل مزیت آن ممکن است خوشبختی ساده باشد. مطالعات نشان داده اند که افرادی که حیوان خانگی دارند نسبت به افرادی که حیوان خانگی ندارند، کمتر احساس افسردگی، گزارش می کنند.

انجمن قلب آمریکا داشتن حیوانات خانگی (به خصوص سگ ها، و همچنین گربه ها) را به خطر کاهش بیماری های قلبی مرتبط می سازد.

آمار داشتن حیوان خانگی در حال افزایش است: نظرسنجی انجمن پزشکی دامپزشکی آمریکا (AVMA) نشان می دهد که افراد مجرد – هم آنهایی که هرگز ازدواج نکرده اند و هم آنهایی که اخیرا از هم جدا شده اند و یا طلاق گرفته اند – به طور فزاینده ای به حیوانات خانگی عشق می ورزند و احساس میکنند حیوان خانگی جزوی از خانواده آنهاست.

“جالب است که می بینیم بیشتر افراد مجرد راحتی و رضایتی که از داشتن حیوان خانگی می توانند داشته باشند را ابراز میکنند. دکتر داگلاس آسپراس، رئیس پیشین AVMA، در بیانیه ای گفت: “حیوانات خانگی تاثیر قدرتمند و مثبتی در زندگی ما دارند، و منافع احساسی، روحی و جسمی منحصربه فردی را به صاحبان خود ارائه می دهند.”

بر اساس گزارش CDC، اکثر خانوارهای ایالات متحده حداقل یک حیوان خانگی دارند. CDC همچنین گزارش می دهد که حیوانات خانگی نه تنها برای روحیه شما مفید هستند، بلکه به کاهش فشار خون، سطح کلسترول و میزان تری گلیسیرید نیز کمک می کنند.

 

حفاظت از گربه

از گربه خود و خانواده تان حفاظت کنید.

بنابراین، برای محافظت از گربه های عزیز خود چه می توانید بکنید؟

گیتلمن می گوید: “همه حیوانات خانگی می توانند به طور بالقوه بیماری ها را منتقل کنند. اطمینان حاصل کنید حیوانات خانگی سالانه تحت معاینه پزشکی قرار گیرند. گربه های مسن تر باید دو بار در سال معاینه شوند. اطمینان حاصل کنید که کودکان به طور مرتب دست های خود را بشویند، مخصوصا قبل از اینکه چیزی بخورند.

وی افزود:” ما برای انگل های شایع که ممکن است بیماری را به حیوانات خانگی و اعضای خانواده منتقل کنند، آزمایشاتی انجام میدهیم. فراورده سیستمیک موضعی تحت عنوان Revolution (سلامستین) را تجویز میکنیم که صاحبان گربه برای استفاده روی گربه یک بار در ماه به منظور جلوگیری از ابتلای گربه ها به عفونت ها، از جمله کرم های لوله ای، کرم های قلابی، فلاشینگ، کنه ها و مگس ها مصرف میشود. ”

“این درمان همچنین به جلوگیری از ابتلا به عفونت در صاحبان حیوانات خانگی کمک می کند؛ زیرا زمانی که گربه ها عوامل عفونت را به خانه می آورند، خلاص شدن از شر آنها دشوار است.”

مقاله مرتبط : بیماری مشترک انسان و دام !

 

منابع

  • healthline

منبع تصاویر 

  • catster
  • media.vienyhocungdung
  • popsci
  • i2.wp
  • poshtiger
  • thhe.austusmediallc.netdna-cdn

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

اطلاعات پزشکی

عوامل پرخطر زگیل

هرآنچه که باید از زگیل بدانیم

پوست و مو

انواع لیفت ابرو

همه چیز درباره لیفت ابرو

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *