مشاوره رایگان در کانال تلگرام راستینه کلیک کنید

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه سلامتی تغذیه و سلامتی خواص بلوط فندقی

خواص بلوط فندقیافزودن دیدگاه

از خواص بلوط فندقی می توان به توانایی آن در حفاظت از قلب، افزايش انرژی، تقویت گوارش، تنظیم سطح قند خون،تقویت استحکام استخوان ها،کمک به ترمیم و رشد،تسکین التهاب، برطرف کردن اسهال و حفاظت از پوست اشاره کرد.

بلوط فندقی

بلوط فندقی چيست؟

افراد با شنیدن واژه بلوط فندقی خیلی به نقش آن در تامین مواد مغذی فکر نمی کنند. بلوط فندقی میوه درخت بلوط است. بلوط فندقی دارای میوه ای است که درون پوسته ای سخت قرار دارد که روی آن کلاهک وجود دارد (محل اتصال با شاخه درخت). شما می توانید این میوه را هنگام افتادن از درخت یا جمع کردن سنجاب ها برای ذخیره زمستان در نیمکره شمالی ببینید. البته بلوط فندقی بخاطر دسترسی وسیع و داشتن خواص همچون بقیه غلات، بخش مهمی از برنامه غذایی فرهنگ های ابتدایی را تشکیل می دهد. البته هنوز در برخی از فرهنگ ها همچون کره و آمریکا جایگاه مهمی در آشپزی دارد.
بلوط فندقی سرشار از تانین است که طعم تلخی به آن می دهد،اما روش های مختلفی برای برطرف کردن طعم ناخوشايند آن وجود دارد. می توان میوه را جوشاند یا در آب خیس کرد تا رنگ آب قهوه ای شود. اخیرا از بلوط فندقی بعنوان جایگزین قهوه استفاده می کنند. همچنین بلوط را آسیاب می کنند و از آرد آن برای پخت نان،مافین و غذاهایی که از آرد غلات تهیه می شود، استفاده می کنند. باوجود در دسترس بودن سایر غلات و ارزش غذایی آنها،همچنان بلوط فندقی به دلیل چربی ،پروتئین، کربوهیدرات، املاح و ويتامين بالا مصرف زیادی دارد.

 

خواص بلوط فندقی

خواص بلوط فندقی

اجازه دهید،نگاهی دقیق تر به خواص بلوط فندقی بيندازيم :

مراقبت از پوست
به روش های مختلفی از بلوط فندقی برای حفاظت از پوست استفاده می شود.برای نمونه با جداسازی تانین از آن بعنوان تونیک قابض استفاده می کنند. با خیس کردن یا جوشاندن آن ، از آب غنی شده با تانین برای تسکین سوختگی و زخم، تسریع ترمیم بریدگی و جراحت و کاهش التهاب استفاده می شود. از آب غنی از مواد مغذی آن برای درمان درد سطحی نیز استفاده می شود.

تقویت گوارش
همانند اکثر آجیل ها، بلوط فندقی فیبر بالایی دارد و برای تقویت سلامت گوارش بسیار موثر است. فیبر به تنظیم حرکات روده و برطرف نمودن یبوست و اسهال کمک می کند. بلوط فندقی برای کسانی که از اختلال حرکات روده، درد، نفخ و دیگر ناراحتی های دستگاه گوارش رنج می برند، بسیار مناسب است.

جلوگیری از دیابت
یکی از مهمترین مزایای بلوط فندقی توانایی آن در تنظیم سطح قند خون بدن است. بنابرين از افت و خیز خطرناک گلوکز و متعاقبا بیماری دیابت جلوگیری می کند. فیبر و کربوهیدرات های نسبتا پیچیده موجود در آن دلیل اصلی خاصیت تنظیم کنندگی آن است.

محافظت از سلامت قلب
خیلی از آجیل ها، باوجود چربی بالا برای سلامتی مفید اند. بطور میانگین میزان چربی اشباع نشده آن ۵ برابر چربی اشباع شده آن است و به تعامل کلسترول و جلوگیری از چاقی، گرفتگی عروق و سایر بیماری های قلبی ناشی از چربی اشباع شده کمک می کند.

افزایش سطح انرژی
مقادیر بالایی از کربوهیدرات موجود در بلوط فندقی انرژي ماندگاری فراهم می کند. آرد و آجیل ها می توانند جایگزین بهتری برای قندهای ساده با کربوهیدرات صفر باشند. قندهایی که انرژی آنی ایجاد می کنند و بر خلاف آجیل عمل می کنند.

 

بلوط فندقی

نگهداری از سلامت استخوان ها
ترکیب خارق العاده املاح موجود در بلوط فندقی شامل فسفر،پتاسیم و کلسیم است و سلامت استخوان را بالا می برد و از پوکی استخوان جلوگیری می کند. کلسیم یکی از مهمترین املاح برای تراکم استخوان محسوب می شود و بمقدار فراوان در بلوط فندقی وجود.

ارتقاء متابولیسم
یکی از کلیدی ترین نقش های ویتامین خانواده B، تقویت متابولیسم بدن است. بلوط فندقی دانه کوچکی است اما سرشار از ويتامين های B مانند نیاسین، تیامین، ریبوفلاوین و ویتامین B12 است. با تامین نیاز های متابولیکی، بلوط فندقی می تواند به تنظیم فرآوری آنزیم بدن کمک کند.

ارتقا ترمیم و رشد
پروتئین از ترکیبات اصلی رژیم غذایی سالم است. این ماده برای ایجاد بافت و سلول جدید و ترمیم نواحی آسیب دیده ، زخم یا مریضی ضروری است. بلوط فندقی دارای درصد بالایی از پروتئین می باشد.

 

بلوط فندقی

احتیاط

بخاطر داشتن تانین، مصرف بیش از حد آن حالت تهوع و ناراحتی معده ایجاد می کند، بنابرين همواره بلوط را خیس کنید و ترکیبات تلخ آن را از بین ببرید. جوشاندن آن مواد مغذی بیشتری را از بین می برد و خواص آن کم می شود.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1365-2621.1971.tb15133.x/abstract
 • http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1046/j.1440-1703.2001.00435.x/abstracth
 • ttps://www.nutritionvalue.org/Nuts%2C_raw%2C_acorns_nutritional_value.html
 • http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1745-4514.2012.00652.x/abstract
 • https://books.google.com/books
 • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0305197891900407
 • http://www.ingentaconnect.com/content/saf/fs/1978/00000024/00000004/art00014
 • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0260877405001810
 • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0960852409018173
 • https://link.springer.com/article/10.1007/s10722-004-1337-7

منبع تصاویر 

 • organicfacts
 • newsfromnativecalifornia
 • higher-ed
 • healthcautions

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

کمک های اولیه

استفراغ در کودکان

درمان استفراغ در کودکان

کمک های اولیه

التهاب معده ای روده ای

درمان التهاب معده ای روده ای

سلامت کودکان

بیماری های قابل انتقال در مدرسه

چگونه جلوی انتقال ویروس را در مدرسه بگیریم؟

کمک های اولیه

عنکبوت گوشه نشین

اطلاعاتی در مورد عنکبوت گوشه نشین

کمک های اولیه

کولیک(قولنج) در کودکان

چگونگی درمان گریه و کولیک(قولنج) در کودکان!

کمک های اولیه

دل درد و تهوع در کودکان

دل درد و تهوع در کودکان

سلامت عمومی

خوردن قرص

مصرف روزانه این قرص، حملات قلبی را به نصف کاهش می دهد!

سلامت عمومی

نعمت حمام کردن

چه چیزهایی برای شما مفید است؟

سلامت روان

سالمندان زودرنج

زودرنجی و رفتارهای کودکانه ی سالمندان

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *