سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

کم خونی از پیشگیری تا درمان

کم خونی در زنان ، انواع مختلف و شیوع زیادی دارد . شایع ترین آن از نوع فقر آهن و درمان آن ساده است . کم خونی ، حتما باید درمان شود چون میتواند در سال های بعد ، تاثیر منفی روی اندام های بدن داشته باشد . اما واقعا چرا زنان بیشتر در معرض کم خونی اند ؟ با مجله راستینه همراه شوید .

 

عادت ماهانه

کم خونی ناشی از عادت ماهانه را توضیح بفرمایید ؟

به طور طبیعی هر خانم باید ماهیانه یکبار دچار خونریزی عادت ماهیانه شود . مقدار خونریزی و روزهای عادت ماهانه در زنان متفاوت است . حداکثر میزان خونی که در یک دوره ماهانه از دست می رود ، حدود ۸۰ سی سی است و طول دوره ی عادت ماهیانه نیز حداکثر باید ۱۰ روز باشد . در صورتی که میزان خونریزی و روزهای عادت ماهانه بیشتر باشد ، فرد دچار کم خونی خواهد شد درواقع این روند باعث می شود بدن طی یک ماه فرصت جبران خون از دست رفته را پیدا نکند و فرد دچار کم خونی فقر آهن شود . این نوع از کم خونی معمولا با مصرف مواد غذایی حاوی آهن جبران نمی شود .

 

کم خونی ناشی از بارداری

کم خونی ناشی از بارداری چگونه است ؟

عامل بعدی که موجب کم خونی زنان می شود ، بارداری است . در طول بارداری ، جنین آهن بدن مادر را مصرف می کند و به طور معمول زن باردار در نیمه بارداری دچار کاهش هموگلوبین خون می شود . احتمال بروز کم خونی در زنانی که قبل از بارداری کم خونی داشتند یا بارداری دوقلویی دارند ، افزایش پیدا می کند . عوامل دیگری مانند خونریزی در طول بارداری به علت وجود جفت سر راهی یا کنده شدن زودرس جفت هم کم خونی را تشدید می کند .

 

خونریزی حین زایمان

کم خونی به علت خونریزی حین زایمان

زایمان هم عامل مهم دیگری است که باعث کم خونی مادر می شود . در زایمان طبیعی مادر حدود ۵۰۰ سی سی خون از دست می دهد . این مقدار خون در زایمان سزارین به هزار سی سی می رسد . در زایمان های دوقلویی و چند قلویی میزان خونریزی بیشتر است . پارگی مجرای زایمان ، شل ماندن یا آتونی رحم و اتفاق های اینچنینی خونریزی را افزایش می دهد و منجر به فقر آهن می شود . در کم خونی مادر باید به تعدد زایمان ها و فواصل کم بین آنها هم توجه داشت .

 

علائم کم خونی

علائم کم خونی چیست ؟

کم خونی های خفیف ممکن است علائم زیادی نداشته باشند ولی هر چه کم خونی بیشتر می شود ، علایم آن هم بیشتر ظاهر می شوند . علائم کم خونی شامل : رنگ پریدگی ، سفید شدن مخاط زیر چشم ، کبود شدن ناخن ها ، خستگی زودرس ، ضعف ، بیحالی و تپش قلب است .

 

 آزمایش خون

چرا درخواست آزمایش از زنان ضروری است ؟

زنان بیشتر از مردان در معرض کم خونی قرار دارند . بهتر است همه زنان هر سال یا هر دو سال یکبار آزمایش خون از نظر هموگلوبین و آهن ، چربی و قند خون انجام دهند به خصوص زنانی که خونریزی زیادی دارند حتما باید تحت نظر پزشک باشند . اگر در آزمایش فریتین و آهن سرم کم باشد ، نشانه این است که فرد کم خون است . برای تشخیص کم خونی آزمایش سی بی سی درخواست می شود که در آن غلظت خون ، گلبول های قرمز ، میزان پلاکت بررسی می شود . از روی این آزمایش نوع و شدت کم خونی تشخیص داده میشود و درمان بر اساس آن آغاز خواهد شد .

مصرف قرص آهن با ویتامین c

 

مصرف قرص آهن برای جبران خون از دست رفته

خانم هایی که دچار کم خونی هستند باید قرص آهن مصرف کنند . ممکن است لازم باشد فرد کم خون ، چند قرص آهن در روز مصرف کند . بسیاری از افراد با مصرف قرص آهن دچار حالت تهوع می شوند . بهتر است قرص آهن با آبمیوه که حاوی ویتامین C است میل شود تا جذب آن هم بهتر انجام گیرد . همچنین بعد از مصرف قرص آهن ، استفاده از مواد کافئین دار ممنوع است .

مقاله مرتبط : خودسرانه قرص آهن نخورید!

 

منابع

  • کتابخانه راستینه
  • دکتر شیرین نیرومنش ( متخصص زنان و زایمان )

منبع تصاویر 

  • charlies-magazines
  • a.abcnews
  • cdn.theconversation
  • healthline
  • wmntalk
  • womenoz

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات دارویی

دپاکین

دپاکین چیست؟

اطلاعات دارویی

نیاسین

از نیاسین یا ویتامین B3 چه می‌دانید؟

اطلاعات پزشکی

کمبود وزن

علل و درمان کمبود وزن

اطلاعات پزشکی

ورم معده

ورم معده ؛ از علائم تا درمان

سلامت عمومی

ویتامین‌ها

با انواع ویتامین‌ها آشنا شوید

اطلاعات دارویی

نحوه مصرف هیوتکس

موارد استفاده و عوارض هیوتکس

سلامت روان

مادرسالاری

عقده مردانگی در زنان

سلامت روان

هیپرهیدروزیس

نگاه ۳ پزشک متخصص به تعریق بدن

کمک های اولیه

ضربه مغزی

ضربه مغزی (آسیب تروماتیک مغز سر)

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *