سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۳۰ خوراکی که باعث کاهش درد مفاصل و التهاب می شوند!

آرتروز (آرتریت) بر روی مفاصل و بافتی که آنها را احاطه کرده است، و همچنین بافت پیوندی تأثیر می گذارد. شایع ترین اشکال آرتروز مفاصل عبارتند از: آرتریت روماتوئید (RA)، استئوآرتریت (OA)، فیبرومیالژیا و نقرس. در حالی که هر یک از این بیماری ها می تواند دردهای مختلفی را در مناطق مختلف ایجاد کند، اما به طور کلی، هر نوع آرتروزی می تواند زندگی شما را به طرق مختلف محدود کند. خوشبختانه با خوردن غذاهای ضد التهابی می توان این بیماری را مدیریت کرد.

درد ورم مفاصل

درد ورم مفاصل (آرتریت)

در حال حاضر، درمان مرسوم برای درد آرتریت مفاصل شامل داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن، آسپرین یا هنگام شدید بودن، حتی استروئیدهایی مانند پردنیزون است. اگرچه این داروها ممکن است به تسکین علائم درد به طور موقت کمک کنند، اما علت اصلی بیماری را برطرف نمی کنند. به علاوه، تحقیقاتی در حال انجام است که خطرناک بودن این داروها، به ویژه اگر در طولانی مدت مورد استفاده قرار گیرند، را مورد بررسی قرار میدهند.

داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAID) با زخم ها و حتی سکته مغزی، فشار خون بالا، بیماری کلیوی و آب مروارید مرتبط هستند. در حقیقت، تحقیقات منتشر شده در Lancet، به وضوح نشان می دهند که خطر حمله قلبی پس از استفاده طولانی مدت این داروها، تا یک سوم افزایش می یابد. بعلاوه، خطر نارسایی قلبی در واقع برای کسانی که بیماری آنها شدیدتر است و به تبع آن NSAID بیشتری مصرف میکنند، دو برابر است.

 

آرتروز

درمان طبیعی آرتروز

التهاب عامل اصلی دردهای آرتریت است. خوشبختانه، خوراکی هایی وجود دارند که نه تنها به کاهش التهاب پس از بروز بیماری کمک میکنند، بلکه در جلوگیری از بروز آن نیز نقش دارند. برخی از خوراکی ها می توانند به مسدود شدن سیگنال های درد کمک کرده و حتی درد را بهتر کنند و آسیب های موجود در بافت های مفاصل و غضروف شما را درمان کنند. درست در مقابل اینکه بعضی از خوراکی ها می توانند به بهبود آرتریت مفاصل کمک کنند، برخی دیگر مانند سایر خوراکی های فرآوری شده و قند می توانند در بروز این بیماری نقش داشته باشند و باعث التهاب بیشتر شوند. استانداردهای رژیم التهابی شامل چربی های فرآوری شده، کافئین و الکل هستند.

در اینجا ۳۰ مورد از بهترین خوراکی ها برای بهبود و پیشگیری از آرتریت وجود دارد.

 

زنجبیل

۳۰ خوراکی ضد التهابی برای درد ورم مفاصل (آرتریت)

زنجبیل

زنجبیل یکی از شناخته شده ترین ادویه های ضد التهابی در کره زمین است. این ادویه تند مزه حاوی ترکیبات قوی به نام گینجرول است که می تواند به جلوگیری از تولید مواد شیمیایی و هورمون هایی که باعث درد می شوند کمک کند. مطالعات نشان می دهند زنجبیل، چه به صورت خام و چه پخته، می تواند به خوبی و حتی بهتر از چندین NSAID معمولی از جمله ایبوپروفن عمل کند.
یک راه سریع، آسان و بسیار مؤثر برای بهره مندی از مزایای ضد التهابی زنجبیل مصرف آن در چای است. به راحتی ۴ یا ۵ تکه ریشه زنجبیل تازه را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه به آب جوش اضافه کنید، سپس نوش جان کنید. شما حتی می توانید برای تسکین سریع درد، یک تکه پوست کنده زنجبیل خام بجوید.

 

فلفل های خیلی تند

اگر تا به حال فلفل های خیلی تند خورده باشید، می دانید که چقدر سریع این نوع فلفل ها می توانند روی بدن شما تأثیر بگذارند. فلفل های خیلی تند مانند فلفل های کاین حاوی کپسایسین هستند، ماده مؤثری که باعث می شود بدن شما اندورفین (“هورمونهای شادی”) آزاد کند.

می توانید فلفل های تند را پخته یا خام میل کنید. کافی است چند مورد را به وعده های غذایی خود اضافه کنید یا نصف قاشق چای خوری فلفل کاین را به یک لیوان آب، چای، آب میوه یا حتی شیر اضافه کنید و روزانه بنوشید. همچنین می توانید کپسایسین را به شکل کپسول مصرف کرده یا از آن در کِرِم برای مصارف موضعی استفاده کنید، اگرچه باید کِرِمی پیدا کنید که حاوی حداقل ۰٫۰۷۵ درصد کپسایسین باشد.

 

آلبالو و گیلاس

این میوه شیرین و در عین حال مقوی حاوی آنتوسیانین های فراوان است، آنتی اکسیدان های قدرتمندی که عامل قرمزی رنگ گیلاس هستند. آنتوسیانین ها التهاب را مسدود کرده و آنزیم های درد را به همان روش ضدالتهاب های غیراستروئیدی مهار می کنند. یک مطالعه در سال ۲۰۰۴ در دانشگاه جان هاپکینز نشان می دهد که آلبالو می تواند حساسیت به درد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و حتی به اندازه بسیاری از داروهای ضد التهابی معمولی مؤثر است.
مطالعات دیگر نشان می دهد که آنتوسیانین های قدرتمند موجود در گیلاس به اندازه دو نوع از رایج ترین NSAID که برای التهاب استفاده می شوند مؤثر هستند.

 

سیر

سیر

سیر یک ضد التهاب قدرتمند است که قرن ها به منظور کاهش شماری از بیماری ها از جمله درد و ورم مفاصل مورد استفاده قرار گرفته است. سیر حاوی آنتی اکسیدان ها و به طور ویژه یک ترکیب قوی حاوی گوگرد است که به آلین معروف است. هنگامی که حبه های سیر خام له، خرد یا جویده می شوند، آلییناز را آزاد می کنند، آنزیم قدرتمند دیگری که آلین را به آلیسین تبدیل می کند، که عامل بو، طعم و خاصیت درمانی قدرتمند سیر است.

 

چغندر

چغندر منبع مهمی از بتانین و ولگاگزانتین است، هر دو فیتون ها به عنوان بتالائین شناخته می شوند که دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و سم زدایی هستند.

 

ماهی قزل آلا (صید وحشی)

ماهی قزل آلا حاوی اسید ایکوزاپنتانوییک (EPA) و اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA) است. ثابت شده است این اسیدهای چرب امگا ۳ به جلوگیری یا کاهش التهاب کمک کرده و درد و تورم ناشی از آرتریت را کاهش می دهند. مطالعات نشان می دهند افرادی که به طور مرتب ماهی های سرشار از امگا ۳ می خورند، کمتر احتمال دارند به آرتریت روماتوئید مبتلا شوند. همچنین، برای افرادی که در حال حاضر آرتروز دارند، امگا ۳ ماهی می تواند به کاهش تورم و درد مفاصل کمک کند.

 

کلم بروکلی

کلم بروکلی

همانطور که پیداست خوردن کلم بروکلی برای شما بسیار مفید است. مطالعات نشان می دهند که کلم بروکلی سرشار از آنتی اکسیدان ها و همچنین برخی مواد ضد التهابی بسیار قدرتمند است. آنها نه تنها در کاهش استرس اکسیداسیون در سلول های شما اثرگذار هستند بلکه با اثرات التهاب مزمن مقابله میکنند. این تاثیر در نهایت می تواند به کاهش درد افراد مبتلا به آرتروز کمک کند.

 

روغن زیتون خالص

روغن زیتون فرا بکر حاوی ترکیبی به نام اولئوکانتال است، که دارای خواص ضد التهابی قدرتمندی مشابه ایبوپروفن است. مطالعه منتشر شده در مجله بیوشیمیایی تغذیه ای نشان می دهد که اولئوکانتال به طور ویژه برای آرتریت روماتوئید مفید است و می تواند هم بر التهاب مزمن و هم بر روند التهاب حاد تأثیر بگذارد.

 

تمشک آبی (بلوبری)

تمشک آبی به عنوان یکی از قوی ترین آنتی اکسیدان های موجود و یکی از محبوب ترین میوه های ضد التهابی شناخته شده است. تمشک آبی همچنین حاوی یک ترکیب ضد التهابی بسیار قدرتمند است که تحت عنوان کوئرستین شناخته می شود. کوئرستین یک فیتونوترینت مغذی قدرتمند است که به مبارزه با التهاب بیشتر کمک می کند، و این مسئله به نوبه خود، در کاهش درد آرتریت تاثیرگذار است.

 

پرتقال

پرتقال

همه می دانند که پرتقال منبع اصلی ویتامین C است که درمان شماره یک برای سرماخوردگی و آنفولانزا است. اما مطالعه ای که در مجله آمریکایی اپیدمیولوژی منتشر شده است نشان می دهد که مصرف ویتامین C خطر ابتلا به بیماری RA را ۳۰ درصد کم میکند.

 

بوک چوی

بوک چوی سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های قوی است که بیش از ۷۰ مورد از جمله اسید هیدروکسی سینامیک هستند که به طور موثر باعث کاهش التهاب می شوند. بوک چوی همچنین منبع اصلی امگا ۳ است، همچنین ضد عفونی کننده ای قدرتمند است. این کلم سبز برگدار سرشار از ویتامین K، یکی دیگر از عوامل قدرتمند برای تنظیم پاسخ های التهابی بدن است.

 

چای سبز

چای سبز یک آنتی اکسیدان شناخته شده است. همچنین سرشار از پلی فنولی است که به کاتچین معروف است، از جمله اپی گالوکاتچین -۳-گالات (EGCG) ، که تا ۶۳ درصد از کل کاتچین موجود در چای سبز را تشکیل می دهد. مطالعات نشان می دهد که EGCG در مورد توانایی های آنتی اکسیدانی ۲۵ تا ۱۰۰ برابر قوی تر از ویتامین C و E است.. فقط یک فنجان چای سبز می تواند ۶۰ تا ۱۲۵ میلی گرم کاتچین از جمله EGCG را فراهم کند، که به کاهش التهاب و کاهش سرعت از بین رفتن غضروف کمک می کند.

 

گریپ فروت

گریپ فروت

گریپ فروت ها سرشار از ویتامین هایی مانند تیامین، ریبوفلاوین، ویتامین های C و E ، نیاسین و اسید پانتوتنیک هستند. مطالعات نشان می دهد که گریپ فروت می تواند به کاهش التهاب و درد مفاصل ناشی از آرتروز کمک کند. همچنین نشان داده شده است که مقادیر بالای ویتامین C موجود در گریپ فروت در شکل گیری کلاژن و پروتئوگلیکان ها، دو ماده اصلی بافت غضروف هستند که عملکردی مانند کوسن و روانکاری لازم برای حرکت مفصل و عملکرد مناسب را فراهم میکنند.

 

لوبیا

مطالعات نشان می دهند که ماده ای به نام پروتئین واکنشی C (CRP)، که توسط کبد شما تولید می شود، می تواند التهاب را در بدن شما افزایش دهد. با توجه به مطالعات بیشمار، لوبیا نه تنها منبع عالی فیبر است بلکه به کاهش CRP نیز کمک می کند.

 

توت فرنگی

توت فرنگی حاوی آنتی اکسیدان های قدرتمندی به نام آنتوسیانیدین ها است که نه تنها به میوه هایی مانند گیلاس، تمشک و توت فرنگی رنگ قرمز می بخشند، بلکه به کاهش التهاب نیز کمک می کنند. مطالعه ای که در سال ۲۰۰۷ در ژورنال کالج آمریکایی تغذیه منتشر شد، نشان می دهد افرادی که توت فرنگی بیشتری می خورند، سطوح CRP پایین تری دارند.

 

هویج

هویج

هویج سرشار از بتاکاروتن است که در کبد شما به ویتامین A تبدیل می شود. همچنین حاوی بتا کریپتوکسانتین، یکی دیگر از آنتی اکسیدان های قدرتمند در خانواده کاروتنوئید هستند. مطالعه ای که در سال ۲۰۰۳ در زمینه تحقیقات فتوتراپی منتشر شد، نشان می دهد افرادی که خوراکی های بیشتری حاوی بتا کریپتوکسانتین مصرف می کنند بهتر در برابر آرتریت محافظت می شوند. در واقع، اثرات خوردن هویج “قابل مقایسه با مصرف آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و سلبرکس” است.

 

کرفس

کرفس بیشتر با رژیم های غذایی لاغری همراه است زیرا سرشار از فیبر است و کالری کمی دارد، اما طبق مطالعات، این سبزی ترد دارای برخی خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قدرتمند است که می تواند به کاهش التهاب نیز کمک کند.
محققان نشان دادند که برخی از پلی ساکاریدهای منحصر به فرد در کرفس، مانند آپیوم، اثرات ضد التهابی قابل توجهی دارند.

 

کلم بروکسل (کلم دکمه ای)

در حالی که کلم های بروکسل همیشه مورد علاقه ی میز ناهار نیستند، این سبزیجات خانواده چلیپائیان سرشار از سولفورافان هستند، ماده ای که به کمک آن، کلم بروکسل می تواند باعث کند شدن آسیب غضروف ناشی از آرتروز در مفاصل شما شود. طبق مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۳ ، این ماده قدرتمند می تواند هرگونه التهاب را مسدود کرده و در برابر از بین رفتن غضروف از فرد محافظت کند.

 

زردچوبه

زردچوبه

زردچوبه احتمالاً یکی از مواد بسیار شناخته شده و مورد مطالعه برای مبارزه با التهاب است. ماده فعال موجود در زردچوبه، کورکومین است، که از فواید بسیاری از جمله مزیت ضد التهابی برخوردار است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ که در ژورنال بین المللی Molecul منتشر شده است حتی ادعا می کند که کورکومین میتواند برای مدیریت بیماری های مزمن مرتبط با التهاب مزمن مفید باشد.

 

آناناس

آناناس حاوی آنزیم قوی هضم کننده ای به نام بروملین است که مطالعات نشان می دهد توانایی های تعدیل کننده سیستم ایمنی را دارد. بروملین با تنظیم پاسخ ایمنی شما، عمل می کند، که در صورت عدم کنترل، مسئول ایجاد التهاب بیش از حد است. این مسئله می تواند به کاهش درد کمک کند. آناناس منبع مهمی از ویتامین C نیز می باشد، آنتی اکسیدان شناخته شده ای که می تواند به جلوگیری و کاهش التهاب کمک کند. شما می توانید آناناس تازه بخورید و یا مکمل بروملین ۵۰۰ میلی گرم تا ۲۰۰۰ میلی گرم، سه بار در روز بین وعده های غذایی مصرف کنید.

 

موز

موز یک خوراکی فوق العاده برای میان وعده است، به خصوص اگر به دنبال تقویت سریع انرژی هستید. موز از نظر پتاسیم غنی است و همچنین از بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی دیگر مانند فولات ، ویتامین B6 و ویتامین C که بدن به آن نیاز دارد برخوردار است.

 

انبه

انبه

انبه سرشار از آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین E و C است. همچنین بتاکاروتن بالایی دارد، که به جلوگیری از آرتریت کمک می کند. همچنین مطالعات متعددی نشان می دهند که انبه حاوی پلی فنول های قدرتمندی است که حتی میتواند پاسخ های التهابی را در سلولهای سرطانی و غیر سرطانی پستان محدود کند.

 

سیب زمینی شیرین

مانند همه خورکی های رنگ روشن و نارنجی، سیب زمینی سرشار از بتاکاروتن است، آنتی اکسیدانی قدرتمند که با کاهش التهاب مرتبط است. در حقیقت، در بعضی موارد، یک وعده ی غذایی سیب زمینی شیرین می تواند تا ۹۰ درصد از میزان روزانه توصیه شده ویتامین A را تأمین کند. سیب زمینی شیرین همچنین حاوی فیبر، و همچنین شماری دیگر از ویتامین ها و مواد معدنی مفید است.

 

گردو

گردو نسبت به سایر انواع مغزیجات، حاوی بیشترین امگا ۳ است. طبق تحقیقات انجام شده، مانند بسیاری از خوراکی های دیگر موجود در این لیست، گردو به کاهش CRP کمک می کند، CPR نشانگر التهاب است که با افزایش خطر آرتریت و بیماری های قلبی عروقی مرتبط است. گردو نسبت به سایر مغزیجات ضدالتهاب است زیرا حاوی مقادیر زیادی اسید چرب α-لینولنیک (ALA) است، اسید چرب امگا ۳ گیاهی که یکی دیگر از اسیدهای چرب ضد التهاب است.

 

سیب

سیب

خوردن یک عدد سیب در روز واقعا شما را از مراجعه به پزشک دور نگه می دارد. طبق مطالعات، سیب منبع مهمی از آهن و ویتامین ها است. سیب سرشار از فیتوشیمیایی هایی، از جمله فلاونوئیدها کوئرستین، کاتچین، فلوریدزین و اسید کلروژنیک است. سیب از چندین طریق به مبارزه با التهاب کمک می کند.
مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۱۴ ، در ژورنال تغذیه نشان می دهد که خوردن سیب می تواند نشانگرهای سلولی التهاب را کاهش داده و باکتری های روده را تنظیم کند.

 

آب مرغ یا آب گوشت

سوپ مرغ خانگی یکی از سالم ترین چیزهایی است که می توانید هنگام بیماری بخورید. دلیل آن این است که این غذا به طور معمول از پختن گوشت مرغ به مدت چند ساعت برای تهیه آب مرغ تهیه می شود. آب استخوان تهیه شده از استخوان های حیوانات حاوی مواد معدنی زیادی به شکل قابل هضم و قابل جذب است شامل کلسیم، منیزیم، فسفر، سیلیکون، گوگرد و موارد دیگر.

 

روغن نارگیل

فواید روغن نارگیل بسیار زیاد است. به جز زردچوبه، روغن نارگیل احتمالاً یکی از سالم ترین غذاهایی است که می توانید بخورید. این بیماری تعداد حیرت انگیزی از بیماری ها را درمان می کند و می تواند به عنوان روغن حامل برای هر نوع ادویه ای عمل کند، و اثر آن را افزایش دهد. به عنوان مثال، هنگامی که با زردچوبه همراه میشود، اثرات ضد التهابی به طور قابل توجهی افزایش می یابند.

به خودی خود روغن نارگیل یک ماده ضد التهاب قدرتمند است. یک مطالعه هندی نشان می دهد که مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها در روغن نارگیل خالص می توانند باعث کاهش چشمگیر التهاب و بهبودی ورم مفاصل به طور مؤثرتر نسبت به بسیاری از رایج ترین داروهای معمولی مورد استفاده برای درمان آرتروز، شوند.

 

سبزیجات برگی

سبزیجات برگی

مطالعات بی شماری حاکی از فواید خوردن مقدار زیادی سبزیجات برگ دار مانند اسفناج، کلم، و برگ چغندر می باشد. این سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان هایی هستند که نه تنها سلول های شما را در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می کنند، بلکه می توانند به بازگرداندن سلامت سلول ها نیز کمک کنند.
آنها همچنین سرشار از فلاونوئیدهای ضد التهابی هستند که می توانند تمام بدن شما را از التهاب کشنده محافظت کنند. این سبزیجات حاوی ویتامین های بیشماری مانند ویتامین های A ، C و K هستند که مطالعات نشان می دهد می توانند از مغز و تمام اندام ها و سیستم های حیاتی شما در برابر استرس اکسیداتیو و التهاب ناشی از آسیب رادیکال آزاد محافظت کند.

 

دانه های چیا

این دانه های کوچک ریز سرشار از اسیدهای چرب مفید هستند. دانه های چیا حتی به عنوان یکی از غذاهای عالی یاد می شوند. آنها هم اسیدهای چرب امگا ۳ و هم امگا ۶ را در نسبت مناسب در اختیار بدن قرار میدهند.دانه های چیا، جدا از اسیدهای چرب ضروری، آلفا لینولنیک و اسید لینولئیک، سرشار از آنتی اکسیدان هستند. علاوه بر این، آنها سرشار از مواد ضد التهابی قدرتمند و ویتامین های A ، B ، E و Dهستند. همچنین حاوی مقادیری مواد معدنی از جمله گوگرد، آهن، ید، منیزیم، منگنز، نیاسین و تیامین هستند.

 

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از آن دسته خوراکی هایی است که به راحتی می توانید در رژیم غذایی خود بگنجانید. آنها بسیار متنوع و همچنین خوشمزه هستند و در انواع، رنگ و اندازه های مختلف به بازار عرضه می شوند. وقتی صحبت از سلامتی به میان می آید، گوجه فرنگی به همان اندازه با ارزش است. گوجه فرنگی به طور گسترده ای در مطالعات بیشماری از نظر وجود آنتی اکسیدان های قوی، از جمله لیکوپن مورد بررسی قرار گرفته است، و مطالعات جدید گوجه فرنگی را با سلامت استخوان و پوکی استخوان مرتبط می دانند.

اگرچه گوجه فرنگی خام کاملاً مغذی است، اما طبق تحقیقات انجام شده، گوجه فرنگی پخته در واقع باعث افزایش محتوای لیکوپن آنها می شود، بنابراین سس یا سوپ تهیه شده با گوجه فرنگی تهیه کنید تا از مواد مغذی و فواید ضد التهابی بیشتری بهره مند شوید.

هر روز یک یا چند خوراکی از این خوراکی را در برنامه غذایی خود بگنجانید و درد مفاصل را برای همیشه از بین ببرید! اگر مجبور هستید فقط یکی را انتخاب کنید، زردچوبه را انتخاب کنید! تاکنون زردچوبه بیشترین تأثیر را داشته است!

 

 

منابع

  • dailyhealthpost

منبع تصاویر 

  • esprittoday
  • besthealthmag
  • rd

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

ریپورتاژ

ویتامین آ و انواع آن

معرفی ۷ ماده غذایی سرشار از ویتامین A که نباید از آنها غافل شد

ریپورتاژ

سیب و کره بادام زمینی

۸ غذای سالم که خوردن آنها بهتر از مصرف تنقلات ناسالم است

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *