سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آیا شما در معرض خطر بروز بیماری قلبی هستید؟

اگر میزان کلسترول توتال و کلسترول بد LDL شما بالا می باشد شما در خطر ابتلاء به بیماری قلبی هستید. اگر شما سیگار میکشید، در خطر ابتلاء به بیماری قلبی هستید. هرچه شما از این عوامل خطرزا بیشتر داشته باشید، احتمال ابتلاء به سکته قلبی در شما بیشتر خواهد بود. اگر شما فقط از محصولات آرد سفید استفاده می کنید و تنها نوع سبزیجاتی که استفاده می کنید سیب زمینی سرخ کرده می باشد شما در خطر هستید. هرچه شما بیشتر بدنتان را در معرض این چیزهایی که برای سلامتی مضر هستند قرار دهید، بیشتر احتمال خواهد داشت که بیمار شوید. اگر می خواهید که عمر طولانی تری داشته باشید و سالمتر زندگی کنید، باید میزان کلسترولتان را پایین بیاورید. لطفا با راستینه همراه باشید .

 

بیماری قلبی

سه عامل خطرزای مهم در بروز بیماری قلبی کدامند؟

عوامل زیادی در ایجاد بیماری قلبی نقش دارند، اما سه عامل مهم خطرزای آن عبارتند از:

 • بالا بودن کلسترول توتال و کلسترول بد LDL .
 • سیگار کشیدن یا هر روز در کنار دو افراد سیگاری قرار داشتن .
 • فشار خون بالا (بالاتر از ۱۴ روی ۹) .

 

سایر عوامل خطرزای بروز بیماری قلبی عبارتند از:

 • ژن ها: سابقه بیماری های قلبی در خانواده (بخصوص اگر این بیماری قبل از سن ۵۵ سالگی در پدرتان و یا قبل از سن ۶۵ سالگی در مادرتان رخ داده باشد).
 • عدم فعالیت بدنی .
 • اضافه وزن داشتن و چاق بودن .
 • رژیم غذایی بد: مصرف غذاهای پر چرب، کم فیبر و مصرف کم سبزیجات و میوه ها.
 • مبتلا بودن به دیابت (مرض قند) .
 • مبتلا بودن به بیماریهای عروقی .
 • سن: هر چه سن شما بالاتر برود احتمال خطر ابتلاء به بیماری قلبی بیشتر می شود.
 • پایین بودن میزان کلسترول خوب HDL: کمتر از ۴۰ میلی گرم در دسی لیتر .

حالا با توجه به عواملی که گفته شد شما چند تا از این عوامل خطرزای بروز بیماری قلبی را دارا هستید؟ کدامیک از این عوامل را شما می توانید تغییری در آن بدهید و اصلاح کنید؟ هرچه شما بیشتر این عوامل خطرزا را داشته باشید بیشتر نیاز خواهید داشت که آنها را کم نموده و از بیماری قلبی پیشگیری نمایید. اکنون بیایید ببینیم که چگونه می توانید میزان خطر بروز بیماری قلبی در خودتان را حساب نمایید.

 

جدول۱۰

نحوه محاسبه میزان خطر بروز بیماری قلبی در طی ده سال آینده در شما 

مؤسسه ملی قلب، ریه و خون آمریکا در طی یک تحقیق طولانی مدت که به آن تحقيق فرامینگهام (Framingham) گفته می شود روشی برای محاسبه میزان خطر ابتلاء به بیماری قلبی را ابداع نموده است. در این روش از عوامل خطرزایی مثل بالا رفتن سن، میزان کلسترول توتال، کلسترول خوب HDL، فشار خون سیستولیک (ماکزیموم)، درمان فشار خون و استعمال دخانیات استفاده شده است. این روش برای افراد بالای ۲۰ سال که هنوز به بیماری قلبی یا دیابت (مرض قند) مبتلا نشده اند، استفاده می شود.

برای اینکه بدانید احتمال ابتلاء شما به بیماری قلبی در طی ده سال آینده چقدر می باشد، امتیازهای خود را در جدول بالا نوشته و محاسبه نمایید. اعدادی که به عنوان امتیاز باید در این جدول بنویسید را از جدولهای بعدی بدست آورید. بر اساس سن و جنستان، اعداد را بدست آورده و در جدول بالا قرار دهید. برای مثال، در جدول بالا جلوی عنوان سن نباید عدد سن خود را بنویسید بلکه باید با مراجعه به جدول بعد ببینید که جلوی سن شما چه عددی نوشته شده است و همان را در جدول بالا بنویسید.

 

جدول۶امتیاز بندی برای سن

بر اساس سن و جنستان، عدد امتیازتان را از جدول بالا پیدا نمایید.

 

جدول۷

امتیاز بندی برای کلسترول توتال

اگر میزان کلسترول توتال شما کمتر از ۱۶۰ میلی گرم در دسی لیتر می باشد امتیاز شما عدد صفر خواهد بود. اگر میزان کلسترول توتال شما بین ۱۶۰ تا ۱۹۹ میلی گرم در دسی لیتر می باشد، عددی که در مقابل سن و جنستان در جدول بالا نوشته شده است را بعنوان امتیاز کلسترول توتال خونتان یادداشت نمایید.

 

جدول۱۴

اگر کلسترول توتال شما بین ۲۰۰ تا ۲۳۹ میلی گرم در دسی لیتر می باشد امتیازتان را با توجه به سن و جنستان از جدول بالا بدست آورید.

 

جدول۸

اگر کلسترول توتال شما بین ۲۴۰ تا ۲۷۹ میلی گرم در دسی لیتر می باشد امتیازتان را با توجه به سن و جنستان از جدول بالا بدست آورید.

 

جدول۹

اگر کلسترول توتال شما بالاتر از ۲۸۰ میلی گرم در دسی لیتر می باشد امتیازتان را با توجه به سن و جنستان از جدول بالا بدست آورید.

 

امتیاز بندی برای کلسترول خوب HDL 

 

جدول۱

بر اساس میزان کلسترول خوب (HDL) خونتان و جنستان (مرد یا زن بودن) امتیازتان را از جدول بالا بدست آورید.

 

امتیاز بندی برای فشار خون 

 

جدول۲

اگر شما از داروهای پایین آورنده فشار خون استفاده نمی کنید با توجه به جدول بالا و میزان فشار خونتان امتیاز مربوط به خودتان را یادداشت نمایید.

 

جدول۳

اگر شما از داروهای پایین آورنده فشار خون استفاده می کنید با استفاده از جدول بالا و میزان فشار خونتان، امتیاز مربوط به خودتان را یادداشت نمایید.

 

امتیاز بندی برای سیگار کشیدن 

 

جدول۴

اگر شما در طی یک ماه گذشته یک سیگار هم نکشیده اید امتیاز صفر را برای خود در نظر بگیرید. اگر شما یک یا بیشتر از یک سیگار در طی ماه گذشته کشیده اید از جدول بالا استفاده نمایید و با توجه به سن و جنستان، امتیاز مربوط به خودتان را یادداشت نمایید.

میزان احتمال ابتلاء به بیماری قلبی در طی ۱۰ سال آینده 

جدول۵

جدول۶

حالا با توجه به مجموع امتیازهایی که کسب کرده اید و با توجه به جدول بالا، ببینید که چند درصد احتمال دارد که در عرض ده سال آینده دچار بیماری قلبی شوید؟

 

سکته قلبیتوصیه های مجله راستینه ، برای افراد با احتمال خطر زیاد 

 • اگر احتمال خطر شما ۲۰ درصد یا بیشتر می باشد  شما دچار مرض قند هستید، قبلا بیماری عروق کرونر قلب داشته اید و یا اینکه دارای دو یا بیشتر عامل خطرزا هستید، هدف فوری شما این باید باشد که میزان کلسترول بد LDL را پایین بیاورید (کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسي ليتر). از هر صد نفری که این وضعیت را دارند، ۲۰ نفرشان در طی ده سال آینده دچار بیماری عروق کرونر قلب می شود و یا اینکه سکته قلبی خواهند کرد.
 • اگر شما تا به حال دارای دو یا چند عامل خطرزای بروز بیماری قلبی بوده اید برای کاهش میزان کلسترول بد LDL نیاز به تغییر در نحوه زندگی تان دارید. اولین قدم در اصلاح نحوه زندگی تان باید این باشد که تمرینات منظم ورزشی انجام داده و میزان مصرف چربی در غذایتان را محدود نمایید.
 • اگر شما دارای هیچ عامل خطرزایی برای بروز بیماری قلبی نیستید و یا اینکه فقط یک عامل خطرزا دارید اما میزان کلسترول بد LDL شما بالاتر از ۱۶۰ میلی گرم در دسی لیتر می باشد، ابتدا سعی نمایید که تغییراتی در نحوه زندگی تان بدهید و آن را اصلاح نمایید. اگر میزان کلسترول بد LDL خونتان از ۱۹۰ میلی گرم در دسي ليتر بیشتر می باشد پزشک ممکن است برای پایین آوردن آن برایتان داروهایی تجویز نماید.

 

مقاله مرتبط :کلسترول خون چیست؟ با کلسترول بالای خون چه کنیم؟

منابع

 • کتابخانه راستینه
 • دکتر آنیتا هیرش
 • دکتر فرهاد همت خواه

منبع تصاویر 

 • hindustantimes
 • healthsaveblog

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

روش درمانی شاک‌ویو‌‌تراپی در کاهش سلولیت

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

زیبایی

ریداستیم

ریداستیم ؛ روشی غیرتهاجمی برای رسیدن به لاغری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *