سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آیا با مسواک زدن، به دندان‌هایتان صدمه می‌زنید؟

دندان‌های محکم و سفید نشان‌دهنده‌ی یک سبک زندگی سالم هستند. با این حال مطالعات اخیر ثابت کرده‌اند که مسواک زدن دندان‌ها بلافاصله پس از غذا خوردن، ایده‌ی خوبی نیست.

 

مسواک زدن

عوارض مسواک زدن دندان ها بلافاصله بعد از مصرف مواد غذایی

منطقی بنظر می‌رسد که هرگونه ذرات باقی‌مانده از غذا را از دندان‌ها پاک کنیم. این یک کار متداول است که سالهاست برای سلامت دندان‌ها توصیه می‌شود.

نظریه‌ی پشت این مسأله، آن است که قندهای موجود در مواد غذایی توسط هر پلاک یا باکتری که روی مینای دندان‌ها وجود داشته باشند، متابولیزه می‌شوند که این عمل، اسید تولید می‌کند و باعث پوسیدگی دندان و بیماری لثه می‌گردد.

اما آکادمی دندانپزشکی عمومی در حال حاضر توصیه می‌کند که بلافاصله پس از غذا خوردن مسواک نزنید. دلیلش میزان اسیدیته‌ی دهان است. سطح PH ایده‌آل برای دهان تقریبا ۷ است.

اکثر غذاهایی که باعث پوسیدگی دندان می‌شوند، حاوی قند هستند اما به گفته‌ی جفری کول، رئیس سابق گروه حمایت دندانی «این مواد غذایی، بسیار اسیدی نیز هستند.»

وقتی این مواد مصرف می‌شوند، میزان PH دهان کاهش می‌یابد و بازگشت PH به حالت نرمال مدتی طول می‌کشد. مسواک زدن بلافاصله پس از خوردن این مواد غذایی درواقع می‌تواند اسید را به داخل مینای دندان براند و مینا و عاج دندان را ضعیف کند. این مسأله می‌تواند دندان‌ها را در برابر پوسیدگی و کرم‌خوردگی آسیب‌پذیر سازد.

در یک مطالعه‌ی جدید که به بررسی این اثرات پرداخت، یک گروه از داوطلبان به مدت ۳ هفته تحت نظر قرار گرفتند تا اثرات مسواک زدن پس از مصرف نوشابه‌ی رژیمی در آنها بررسی شود.

نوشابه‌ رژیمی و حتی بدون قند می‌تواند سطح PH (۲٫۵) داشته باشد. این مطالعه نشان داد که عاج دندان شرکت‌کنندگان در هنگامی که در عرض ۲۰ دقیقه از مصرف نوشابه مسواک زدند، به میزان زیادی کاهش یافت اما وقتی مسواک زدن به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه به تعویق افتاد، این اثر منفی تا حد زیادی کمتر شد.

بنابراین با توجه به این نتایج توصیه می‌شود که بهتر است بعد از غذا خوردن حداقل ۳۰ دقیقه صبر کنید و بعد مسواک بزنید.

توصیه‌های فعلی از نتایج مطالعات انجام‌شده در دانشگاه نیوکاسل انگلستان پشتیبانی می‌کند. یافته‌های آنن مبنی بر اینکه بیش از نیمی از کودکان ۵ ساله پوسیدگی دندان داشتند، این توصیه‌ها را تأیید کرد که کودکان نباید حداقل تا نیم ساعت پس از غذا خوردن، دندان‌هایشان را مسواک بزنند.

از آنجا که بسیاری از کودکان و والدین از میزان اسیدی بودن مواد غذایی بی‌اطلاع هستند، مسواک زدن می تواند مینای دندان را بساید و باعث کرم‌خوردگی شود.

بنابراین اگر می‌خواهید دندان‌هایتان را سفید وسالم نگه دارید، باید توجه داشته باشید که چه زمانی و چگونه مسواک می‌زنید. به تعویق انداختن مسواک زدن ممکن است درواقع به بهبود سلامت دندان ها و لثه‌ها کمک کند.

 

مقاله مرتبط : ارتباط بیماری لثه با یکی دیگر از بیماری های مرگبار

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • dailyhealthpost

منبع تصاویر 

  • silversfamilydental

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت کودکان

رعایت بهداشت در مدرسه

۱۰ نکته بهداشتی که فرزندتان باید در مدرسه رعایت کند

اطلاعات پزشکی

بیماری پریودنتیت و علت از دست رفتن دندان ها

اختصاصی

پوشیدن کفش پاشنه بلند

هشت عادت، که موجب مرض است!

رانینگ تایتل

خمیر دندان گیاهی خانگی

این خمیر دندان گیاهی خانگی را تنها با سه ماده تشکیل دهنده تهیه کنید!

اطلاعات پزشکی

آبسه دندان

آبسه دندان چیست؟ علائم، علل، درمان آن

اطلاعات پزشکی

انقباض یا درد در قفسه سینه یا شانه ها

۶ نشانه جالب یک قلب ناسالم !

اخبار

بیماری لثه

ارتباط بیماری لثه با یکی دیگر از بیماری های مرگبار

تغذیه و سلامتی

سرماخوردگی

مزایای شگفت‌انگیز ماست

اختصاصی

بوی بد دهان زنان در دوران بارداری

مراقبت از دهان و دندان در بارداری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *