سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آیا شیرین کننده های مصنوعی شما را چاق تر می کنند؟

بررسی های تحقیقاتی نشان می دهند که این محصولات سبب کاهش وزن قابل توجهی نمی شوند و حتی با افزایش وزن نیز ارتباط دارند. مروری بر شواهد جدید نشان میدهد، برخلاف تصور عموم، پرهیز از شیرین کننده های مصنوعی ممکن است برای کمک به کاهش وزن و اجتناب از مشکلات مربوط به اضافه وزن، زیاد کمک کننده نباشد.

 

شیرین کننده های مصنوعی و چاقی

 

شیرین کننده های مصنوعی و چاقی

مگان آزاد (Meghan Azad)، محقق ارشد این مطالعه و استادیار اطفال در دانشگاه مانیتوبا در وینیپگ، کانادا گفت:” آسپرتام، ساخارین، سوكرالوز و ساير مواد شيميايی مصنوعی در بيش از ۱۰۰۰ شرکت کننده در هفت آزمایش بالینی، به کاهش وزن چشمگیری منتهی نشد.” وی افزود: آزمایشات بالینی، “استاندارد طلایی” تحقیقات پزشکی محسوب می شوند.

در عین حال، داده های ترکیبی از ۳۰ مطالعه مبتنی بر مشاهده شامل بیش از ۴۰۰۰۰۰ شرکت کننده نشان داد که شیرین کننده های مصنوعی با چاقی، فشار خون بالا، دیابت نوع ۲ و مشکلات قلبی مرتبط هستند. با این حال، مطالعات مبتنی بر مشاهده نمی توانند رابطه علت و معلول را اثبات کنند.

آزاد گفت: این نتایج “برخلاف تصوری است که قبلا از این محصولات می شد. این نتایج باید مردم را به فکر کردن و پرسش کردن وادارد که آیا واقعا باید این شیرین کننده های مصنوعی را مصرف کنند یا خیر.”

انجمن کنترل کالری اینگونه پاسخ میدهد: با این حال، ممکن است این بررسی شواهد، شیرین کننده های مصنوعی را عامل مشکلات سلامتی مرتبط با رژیم غذایی نامناسب یا سایر انتخاب های سبک زندگی ناسالم بداند. انجمن کنترل کالری صنایع غذایی و نوشیدنی های کم کالری را معرفی میکند.

رابرت رابینک، رئيس این انجمن، در بیانیه ای برای پاسخ دادن به یکی از جنبه های مصرف کالری، گفت: “شیرین کننده های کالری کم، ابزاری برای کمک به ارائه طعم شیرین بدون کالری هستند. اولویت های طعم ومزه بخش مهمی از عادات رژیم غذایی هستند، اما مدیریت موفق وزن به یک استراتژی جامع نیاز دارد.”

رانچین افزود، چنین استراتژی هایی باید نه تنها اولویت های رژیم غذایی را در نظر بگیرند، بلکه فعالیت فیزیکی و ملاحظات پزشکی را نیز مورد توجه قرار دهند.

آزاد و همکارانش برای بررسی خود از بیش از ۱۱۰۰۰ پژوهش منتشر شده استفاده کردند و بررسی خود را به ۷ آزمایش بالینی و ۳۰ مطالعه طولانی مدت، محدود کردند.

محققان گزارش دادند، هفت آزمایش بالینی ترکیبی نشان دادند که شیرین کننده های مصنوعی هیچ تاثیری بر شاخص توده بدنی فرد (BMI) نداشتند. BMI اندازه گیری چربی بدن بر اساس قد و وزن است.

شیرین کننده های مصنوعی

در عین حال، ۳۰ مطالعه مبتنی بر مشاهده نشان داد که به طور میانگین در طی پیگیری ۱۰ ساله، افرادی که به طور منظم از شیرین کننده های مصنوعی استفاده کردند، مستعد ابتلا به مشکلات سلامتی مرتبط با اضافه وزن بودند.

آزاد گفت: “در حال حاضر، قند در محدوده ویژه ای قرار دارد که به عنوان چیز بدی است که باعث چاقی و دیابت می شود. به همه گفته شده است که قند نخورند، همین و بس. بنابراین یک فرض منطقی این است:” خوب، پس من از یک جایگزین قند استفاده می کنم. ” این فرض می گوید شاید قبل از این که شواهدی داشته باشیم جایگزینی فوری نتیجه نمیدهد. ”

آزاد گفت، نظریه هایی درباره اینکه چرا شیرین کننده های مصنوعی ممکن است به کاهش وزن کمک نکنند پیرامون دو مکتب فکری هستند.

یک مکتب معتقد است که شیرین کننده ها ممکن است بر رفتار فردی که رژیم غذایی دارد به شیوه های ناسالم تاثیر بگذارد.

آزادی خاطر نشان کرد: برای مثال، فردی که نوشیدنی بدون کالری می نوشد، ممکن است خود را برای خوردن غذاهای پر کالری آزاد بداند. شیرین کننده های مصنوعی ممكن است علاقه به شیرینی را تشدید كنند، و این باعث می شود كه افراد بیشتر از خوراکی های شیرین استفاده كنند.

آزادی گفت که مکتب دیگر معتقد است که شیرین کننده های مصنوعی ممکن است بدن شما را به شیوه هایی که هنوز مشخص نشده اند، تحت تاثیر قرار دهند. شیرین کننده ها می توانند روش هایی که میکروب های روده در هضم غذا عمل می کنند را تغییر دهند یا احتمالا با ارسال سیگنال های نادرست مکرر که چیزی شیرین مصرف شده است، متابولیسم بدن را با گذر زمان تغییر دهند.

با این حال، آزاد موافق است که محدودیت هایی در مطالعات مربوط به شیرین کننده های مصنوعی برای مشکلات سلامتی وجود دارند.

وی گفت: “در واقع، پیام اصلی برای خود ما در این مطالعه این است که نیاز به تحقیق بیشتری داریم، زیرا شواهد زیادی در مورد اثرات درازمدت وجود ندارند.”

لوری رایت استادیار تغذیه و رژیم غذایی دانشگاه فلوریدا شمالی است. او گفت که این مطالعات ممکن است چیزهای دیگری را که بر وزن تاثیر می گذارند مانند ورزش یا رژیم غذایی نادیده گرفته باشند.

رایت، سخنگوی آکادمی تغذیه و رژیم غذایی، در ادامه گفت: ” فکر نمی کنم در تجربه علم تغذیه تا کنون نشان داده باشیم که صرفا تغییر رژیم غذایی به جایگزین های قندی شما را به کاهش وزن قابل توجهی می رساند.”

 

نوشابه رژیمی

وی افزود: “عوامل متعددی وجود دارند که در کنار هم یک رژیم غذایی سالم و یک شیوه زندگی را تشکیل می دهند. تنها نوشیدن نوشابه رژیمی به جای نوشابه معمولی برای اکثر افراد ترفند خوبی به حساب نمی آید.”

علاوه بر این، بسیاری از افراد شروع به استفاده از شیرین کننده های مصنوعی می کنند، زیرا آنها در حال حاضر دارای اضافه وزن هستند و ممکن است قبلا به دیابت مبتلا شده باشند. رایت گفت: “این نوع عوامل با آنچه که در این مطالعات مبتنی بر مشاهده دیده می شود، ما را گیج میکنند.”

وی اشاره کرد که هیچ شواهدی وجود ندارد که شیرین کننده های مصنوعی باعث تغییر در فرایند تجزیه قند توسط بدن میشوند و برخی تحقیقات نشان داده اند که جایگزین های قندی باعث میل فرد به شیرینی نمی شوند.

رایت گفت: “من به بیمارانم نمی گویم که از نوشابه و سودا در رژیم غذایی خود دوری کنند. من احساس می کنم آنها به خوبی آزمایش شده اند و نگران مصرف طبیعی نیستم.”

این مطالعه در ۱۷ ژوئیه در CMAJ (مجله پزشکی کانادایی) منتشر شد.

 

منابع

  • Meghan Azad, Ph.D., assistant professor, pediatrics, University of Manitoba, Winnipeg, Canada; Lauri Wright, Ph.D., assistant professor, nutrition and dietetics, University of North Florida; July 17, 2017, CMAJ (Canadian Medical Association Journal)
  • HealthDay
  • medlineplus

منبع تصاویر 

  • cdn.phillymag
  • .indoindians
  • i2.cdn.cnn

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

اسکالپشور

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

پوست و مو

لیفتینگ با نخ

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

اطلاعات پزشکی

علائم درماتیت استاز یا اگزما واریس

آنچه باید در مورد اگزما واریس (درماتیت استاز) بدانید؟

زیبایی

ورزش دوران بارداری

آنچه باید در مورد تمرینات EMS بدانید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *