سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

اجتناب از بالا و پایین رفتن سطح قند خون!

شاید فکر کنید خوردن یک تکه نان یا انجام کارهای ساده منزل، تاثیر چندانی بر قند خون شما ندارد. با خواندن این مقاله از راستینه متوجه خواهید شد، که خوردن بعضی از مواد غذایی و یا انجام بعضی از کارها که تا پیش از این خیلی ساده از کنار آنها میگذشتید چه تاثیری بر سطح قند خونتان می گذارد.

مهم ترین علل نوسانات قند خون

 

کافئین

افزایش ناگهانی: کافئین

قند خون شما پس از خوردن چایی و قهوه – حتی قهوه سیاه و بدون کالری – به خاطر وجود کافئین می تواند افزایش یابد. همین اتفاق با چای سیاه، چای سبز، و نوشیدنی های انرژی زا رخ می دهد. هر فرد مبتلا به دیابت به غذاها و نوشیدنی ها به صورت متفاوتی واکنش نشان می دهد، بنابراین بهتر است واکنش های خود را به غذاها و نوشیدنی های مختلف پیگیری کنید. عجیب اینکه ترکیبات دیگر در قهوه ممکن است به پیشگیری از دیابت نوع ۲ در افراد سالم کمک کند.

 

مواد غذایی بدون شکر

افزایش ناگهانی: مواد غذایی بدون شکر

بسیاری از این مواد غذایی سطح قند خون شما را بالا می برند. اما چرا؟ آنها هنوز هم می توانند مقدار زیادی کربوهیدرات ناشی از نشاسته داشته باشند. قبل از مصرف، کربوهیدرات برچسب تغذیه را بررسی کنید. شما باید به الکل های قندی مانند سوربیتول و زایلیتول نیز توجه کنید. آنها با کربوهیدراتِ کمتر از قند (ساکارز)، شیرین می شوند، اما باز هم ممکن است قند کافی برای افزایش سطح قند خون شما داشته باشند.

 

غذاهای چینی

افزایش ناگهانی: غذاهای چینی

فقط برنج سفید نیست که می تواند مشکل ایجاد کند. غذاهای غنی از چربی می توانند موجب شوند قند خون شما مدتی طولانی بالا باقی بماند. هنگامی که یک بشقاب گوشت گاو کنجدی یا مرغ ترش و شیرین میل می کنید، می تواند ایجاد نوسان در سطح قند خون کند. همین مسئله برای پیتزا، سیب زمینی سرخ کرده، و چیزهای دیگری که مقدار زیادی کربوهیدرات و چربی دارند، رخ می دهد. حدود ۲ ساعت بعد از غذا خوردن قند خون خود را بررسی کنید تا متوجه شوید مواد غذایی چه تاثیری روی شما می گذارند.

 

سرماخوردگی شدید

افزایش ناگهانی: سرماخوردگی شدید

قند خون شما زمانی که بدن مشغول مبارزه با یک بیماری است، افزایش می یابد. نوشیدن آب و دیگر مایعات به هیدراته ماندن شما کمک می کند. در صورتی که بیش از ۲ ساعت اسهال یا تهوع داشتید و یا اگر به مدت ۲ روز بیمار بودید و حالتان بهتر نشد، به پزشک مراجعه کنید. آگاه باشید که برخی داروها، مانند آنتی بیوتیک ها و ضد احتقان هایی که سینوس های شما را پاکسازی می کنند، می توانند بر قند خون شما تاثیر گذار باشند.

 

استرس شغلی

افزایش ناگهانی: استرس شغلی

آیا در محل کار احساس ناتوانی و ناراضایتی دارید؟ این مسئله می تواند به شما ضرر برساند. هنگامی که تحت تنش هستید، بدنتان هورمون هایی آزاد می کند که می توانند قند خون را افزایش دهند. این مشکل برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ رایج است. با تنفس عمیق و ورزش آرامش بدست آورید. همچنین، در صورت امکان سعی کنید هر چیزی که موجب استرس شما می شود را تغییر دهید.

 

نان شیرین

افزایش ناگهانی: نان شیرین

تفاوت بین خوردن یک تکه نان سفید و نان شیرین چیست؟ نان های شیرین سرشار از کربوهیدرات هستند و بیشتر از یک تکه نان کربوهیدارت دارد. آنها کالری بیشتری نیز دارند. بنابراین اگر هوس کردید نان شیرین بخورید، یک تکه کوچک از آن را میل کنید.

 

نوشیدنی های ورزشی

افزایش ناگهانی: نوشیدنی های ورزشی

نوشیدنی های ورزشی به شما کمک می کنند به سرعت دوباره مایعات بدن خود را تامین کنید، اما برخی از آنها مقدار زیادی قند دارند مانند آب گازدار (سودا). آب ساده احتمالا تمام چیزی است که شما برای تمرین بدنی معمولی، کمتر از یک ساعت نیاز دارید. یک نوشیدنی ورزشی ممکن است برای ورزش شدید تر و طولانی تر مناسب باشد. اما ابتدا با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا کالری، کربوهیدرات و مواد معدنی آنها برای شما بی خطر هستند یا خیر.

 

میوه خشک شده

افزایش ناگهانی: میوه خشک شده

میوه، انتخابی سالم است، اما آگاه باشید که انواع خشک میوه ها کربوهیدرات بیشتری در اندازه وعده کوچکتر دارند. فقط ۲ قاشق غذاخوری کشمش، زغال اخته خشک شده، یا آلبالو خشک کربوهیدرات مقدار یک قطعه کوچک از میوه را دارند. سه عدد خرمای خشک به اندازه ۱۵ گرم خرمای تازه قند دارد.

 

قرص های استروئید و قرص های آب

افزایش ناگهانی: قرص های استروئید و قرص های آب

مردم از کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزولون، برای درمان جوش و تاول، ورم مفاصل، آسم، و بسیاری از بیماری های دیگر، استفاده می کنند. اما این داروها می توانند قند خون شما را افزایش دهند، و حتی ممکن است در برخی افراد سبب ابتلا به دیابت شوند. دیورتیک ها که به فشار خون بالا کمک می کنند و قرص های آب نیز نامیده می شوند، می توانند همین اثر را داشته باشند. برخی داروهای ضد افسردگی نیز قند خون را بالا یا پایین تر می آورند.

 

داروهای سرماخوردگی

افزایش ناگهانی: داروهای سرماخوردگی

ضد احتقان هایی که پزودوافدرین یا فنیل افرین دارند می توانند قند خون را بالا ببرند. داروهای سرماخوردگی نیز گاهی اوقات حاوی اندکی قند یا الکل هستند، بنابراین به دنبال محصولاتی باشید که این مواد را نداشته باشند. آنتی هیستامین ها مشکلی در سطح قند خون ایجاد نمی کنند. قبل از خرید داروهای بدون نسخه، با داروساز خود در مورد اثرات احتمالی آنها صحبت کنید.

 

قرص های ضد بارداری

احتیاط: قرص های ضد بارداری

قرص های ضد بارداری که استروژن دارند می توانند بر عملکرد انسولین بدن شما تاثیر بگذارند. با این حال، قرص های ضد بارداری برای زنان مبتلا به دیابت بی خطر هستند. انجمن دیابت آمریکا، قرص ترکیبی با norgestimate و استروژن مصنوعی را پیشنهاد می دهد. هر چند آنها می توانند سطح قند خون شما را تحت تاثیر قرار دهند.

 

کارهای منزل

کاهنده قند خون: کارهای منزل

تمیز کردن خانه و یا چمن زنی با کاهش قند خون، می توانند امتیازاتی برای افراد مبتلا به دیابت باشند. بسیاری از کارهای روزمره که هر هفته انجام می دهید با مزایای فراوان برای سلامتی، به عنوان فعالیت بدنی معمولی محسوب می شوند. راه رفتن در اطراف راهرو فروشگاه مواد غذایی و یا پیاده روی در پارکینگ دورتر از ورودی به فروشگاه جزو فعالیت بدنی محسوب می شوند. کارهای روزمره منزل نوعی ورزش محسوب می شوند.

 

ماست

کاهنده قند خون: ماست

غذاهایی که باکتری های سالم دارند، مانند بسیاری از انواع ماست ها، پروبیوتیک نامیده می شوند. آنها می توانند هضم را بهبود بخشند و همچنین ممکن است به شما کمک کنند قند خون خود را کنترل کنید. به برخی ماست ها قند و میوه اضافه می شود، پس مراقب باشید کربوهیدرات موجود در آنها را در نظر داشته باشید. بهترین انتخاب شما ماست ساده یا سبک بدون قند اضافی است.

 

 رژیم گیاه خواری

کاهنده قند خون: رژیم گیاه خواری

مطالعه ای نشان داد افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که رژیم گیاه خواری دارند (تنها سبزیجات مصرف می کنند) کنترل قند خون بهتری دارند و به انسولین کمتری نیاز دارند. افزایش فیبر ناشی از غلات کامل و حبوبات با کند کردن هضم کربوهیدرات می تواند نقشی در کاهش قند خون ایفا کند. اما دانشمندان به تحقیقات بیشتری برای دانستن اینکه آیا رژیم گیاهخواری واقعا می تواند به دیابت کمک کند، نیاز دارند. قبل از ایجاد تغییرات بزرگ در رژیم غذایی خود با پزشک مشورت کنید.

 

دارچین

نوید بخش کاهش قند خون: دارچین

مصرف این ادویه می تواند بدون اضافه کردن نمک، کربوهیدرات و یا کالری به عنوان چاشنی مورد استفاده قرار گیرد. برخی مطالعات نشان می دهند استفاده از دارچین می تواند به بدن بهتر از انسولین کمک کند و می تواند قند خون را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کاهش دهد. پزشکان به تحقیقات بیشتری برای اطمینان نیاز دارند، و مکمل هایی که دوزهای زیادی دارند می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند. بنابراین بهتر است قبل از مصرف دارچین به عنوان کاهنده قندخون با پزشک خود صحبت کنید.

 

خواب

احتیاط: خواب

قند خون برای برخی از افراد مبتلا به دیابت می تواند در طول خواب به نحو پرخطری کاهش یابد، به خصوص اگر آنها انسولین دریافت کنند. بهتر است در زمان خواب و زمانی که از خواب بیدار می شوید سطح قند خون را بررسی کنید. میان وعده قبل از خواب ممکن است کمک کند. برای برخی افراد، قند خون می تواند در صبح حتی قبل از صبحانه -به علت تغییرات هورمونی و یا کاهش انسولین – بالا رود. انجام آزمایش های منظم اهمیت بسزایی دارد. یکی از گزینه ها نظارت مداوم قند خون است که می تواند شما را از بالا و پایین رفتن های قند خون آگاه کند.

 

 ورزش

کارهایی که موجب بالا و پایین رفتن قند خون می شوند: ورزش

فعالیت بدنی تقویت کننده عالی سلامت برای همه افراد است. اما افراد مبتلا به دیابت باید ورزش را با آنچه که نیاز دارند متناسب کنند. تمرینات بدنی که باعث تعریق و افزایش ضربان قلب شما می شود، ممکن است قند خون شما را ابتدا افزایش و سپس کاهش دهد. ورزش شدید و یا استقامتی، می تواند تا حداقل ۲۴ ساعت پس از آن، موجب افت سطح قند خون شما  شود. یک میان وعده قبل از شروع ورزش می تواند کمک کند. قند خون خود را قبل، در طی و بعد از ورزش بررسی کنید.

 

گرما

چیزهایی که موجب بالا و پایین رفتن قند خون می شوند: گرما

هنگامی که خارج از منزل خیلی گرم است ماندن در هوای مطبوع برای شما امن تر خواهد بود. گرما باعث می شود کنترل قند خون شما دشوارتر شود. باید به صورت مکرر قند خون خود را بررسی کنید و برای جلوگیری از کم آبی مقدار زیادی آب بنوشید. دماهای بالا می توانند داروها، دستگاه اندازه گیری قند و نوار های تست قند خون را نیز تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین آنها را در هوای گرم رها نکنید.

 

هورمون های زنانه

چیزهایی که موجب بالا و پایین رفتن قند خون می شوند: هورمون های زنانه

هنگامی که هورمون های یک زن تغییر می کنند، قند خون او نیز تغییر می یابد. یادداشتی ماهانه از سطوح قند خود برای دریافت ایده بهتر از چگونگی تاثیر چرخه قاعدگی بر قند خون خود داشته باشید. تغییرات هورمونی در دوران یائسگی ممکن است کنترل قند خون را حتی دشوارتر کنند. با پزشک خود در مورد اینکه آیا درمان جایگزینی هورمون ایده خوبی است یا خیر، مشورت کنید.

 

شیرینی

آیا شیرینی برای شما مضر است؟

اگر عاشق شیرینی هستید جای ناامیدی نیست. لازم نیست که برای همیشه با شیرینی خداحافظی کنید. شیرینی سطح قند خون شما را با سرعت بیشتری از سایر کربوهیدرات ها بالا می برد، اما کارشناسان دیابت در حال حاضر می گویند مهمترین چیز مقدار کل کربوهیدرات است. بنابراین مقادیر کمتری کربوهیدرات مصرف کنید و کل کربوهیدرات و کالری را در نظر بگیرید.

 

شاخص گلیسمی

در مورد شاخص گلیسمی چه می دانید؟

کل کربوهیدرات روزانه شما، که به طور پیوسته در سراسر روز پخش می شود، کلیدی برای کنترل قند خون است. برخی افراد نیز از شاخص قند خون (GI)، (یعنی رتبه بندی از اینکه چگونه غذاها سطوح قند خون فرد را افزایش می دهند) استفاده می کنند. لوبیاها و نان های سبوس دار و غلات GI پایین تر از نان سفید یا ماکارونی معمولی دارند. آب میوه دارای GI بالاتری از میوه است. آیا هوس خوردن یک خوراکی با GI بالا را کرده اید؟ آن را همراه با یک خوراکی با GI پایین برای کمک به کنترل سطوح قند خون خود بخورید.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • American Diabetes Association: “Alcohol,” “Diabetes Basics,” “Dairy,” “Food and Fitness: Fruits,” “Hyperglycemia,” “Food & Fitness: Glycemic Index and Diabetes,” “Food & Fitness: Sugar and Desserts,” “Living With Diabetes: Ask the Pharmacist,” “Living With Diabetes: Sexual Health,” “Living With Diabetes: Stress,” “Living With Diabetes: When You’re Sick,” “MyFoodAdvisor,” “News and Research: A Low-Fat Vegan Diet Helps Improve Glucose Control and Heart Health,” “‘Sugar-free’ Claims,” “Sugar Alcohols.”
 • “.American Heart Association: “Types of Blood Pressure Medications
 • .WebMD
 • “.CDC: “Managing Summer Heat, Travel With Diabetes
 • .David, J.A. American Journal of Clinical Nutrition, September 2003
 • “.Diabetes Action: “Medication and Insulin,” “Supplements
 • “.DiabetesMonitor.com: “Medications May Affect Blood Glucose Level If You Have Type 1 Diabetes
 • “?DiabetesSisters.org: “Does Our Monthly Cycle Affect Insulin Dosage
 • “.Harvard School of Public Health: “Coffee: The Good News
 • “.HealthyWomen.org: “Birth Control Pills: Risks
 • Joslin Diabetes Center: “Friendly Tips for Handling the Summer Heat,” “Why Do Blood Glucose Levels Sometimes Go Up After Exercise?” “Why Is My Blood Glucose Sometimes Low After Exercise?”
 • .Elizabeth Mayer-Davis, PhD, registered dietitian; professor of nutrition and medicine, University of North Carolina, Chapel Hill
 • “.National Diabetes Information Clearinghouse: “What I Need to Know About Physical Activity and Diabetes
 • .Swank, A.M. Diabetes Health, Sept. 1, 2006

منبع تصاویر 

 • iStockphoto
 • Hemera
 • Foodcollection
 • TEK IMAGE/SPL
 • UpperCut Images
 • Foodcollection
 • ERproductions Ltd
 • Richard Clark
 • Arctic-Images / Iconica
 • Medioimages/Photodisc
 • David McGlynn / Photographer’s Choice
 • David Malan / Photographer’s Choice RF
 • Maximilian Stock Ltd. / Photographer’s Choice
 • Peter Dazeley/ Photographer’s Choice
 • Paul Poplis / FoodPix
 • Jeffrey Hamilton / Lifesize, Thinkstock
 • Nick Daly / The Image Bank
 • Ailbhe O’Donnell / Flickr Open
 • Ross M Horowitz / Stone
 • John Slater / The Image Bank
 • Yo
 • Thinkstock

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

ریپورتاژ

سیب و کره بادام زمینی

۸ غذای سالم که خوردن آنها بهتر از مصرف تنقلات ناسالم است

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

روش درمانی شاک‌ویو‌‌تراپی در کاهش سلولیت

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

اطلاعات پزشکی

تعریق بیش‌ازحد

اگر تعریق بیش‌ازحد دارید، بخوانید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *