سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

نکاتی برای مطالعه بهتر کودکان و نوجوانان بیش فعال

اگر از شیطنت ها و بیش فعالی فزرند خود احساس کلافگی و خستگی میکنید حتما این مقاله از راستینه را بخوانید. وقتی بحث کارهای روزمره مطرح باشد شاید فکر شما را آنقدر مشغول نکند ولی وقتی بحث تحصیل و تمرکز حواس باشد قضیه جدی تر می شود.

نکاتی برای مطالعه و عادات بهتر در مدرسه برای کودکان و نوجوانان مبتلا به ADHD

 

فراموشی تکالیف

آیا فرزندتان همیشه تکالیف خود را فراموش میکند؟

ADHD موجب بروز مشکل در توانایی پیگیری زمان و منظم بودن میشود. اگر فرزند شما بیش فعال است ، ممکن است تقصیر او نباشد که ساعت ها مشغول تکالیف خود است و با این همه، آنها را فراموش میکند. به عنوان پدر و مادر، می توانید به او کمک کنید بر این مشکل غلبه کند. با کمک به کودکان برای منظم ماندن، شما مهارت هایی را برای تمام طول عمر آنها آموزش خواهید داد.

 

تعیین مکانی برای انجام تکالیف

تعیین مکانی برای انجام تکالیف

کودک مبتلا به ADHD به یک روال قابل پیش بینی برای انجام تکالیف نیاز دارد. نقطه خاصی که کودک هر روز تکالیفش را در آنجا انجام دهد، تعیین کنید. اطمینان حاصل کنید که آن مکان به دور از حیوانات خانگی، خواهر و برادر، و چیزهای پر سر و صدا که موجب حواس پرتی او شوند، مانند تلویزیون و یا درب ورودی، باشد. آنجا را پر از مداد، کاغذ، و هر چیز دیگری که فرزند شما ممکن است به آن نیاز داشته باشد، کنید.

 

استفاده از تقویم

استفاده از تقویم

یادآورهایی که بزرگ هستند و احتمال ندیدن آنها اندک است، کمک خواهند کرد کودکان بیش فعال مسیر درست را ادامه دهند. یک تقویم دیواری بزرگ تهیه کنید و آن را در جایی قرار دهید که کودک شما آن را چند بار در روز ببیند. آن را بر روی دیوار آشپزخانه و یا نزدیک میز کارش قرار دهید. از نشانگرهای رنگی و یا برگه های یادداشت برای نشان دادن تکالیف آینده و تعطیلات مدرسه استفاده کنید.

 

مقاله مرتبط : ADHD در کودکان

 

کار با معلمان مدرسه

کار با معلمان مدرسه

با معلم و مدیر مدرسه فرزندتان ملاقاتی ترتیب دهید و برنامه ای برای فرزند خود تهیه کنید. انجام این کار قبل از آغاز سال تحصیلی عالی است، اما شما می توانید آن را در هر زمانی انجام دهید. در مورد برنامه تکالیف آینده بپرسید، روی کاغذ یا به صورت آنلاین این برنامه را دریافت کنید، و از دوره های رایگان برای تکالیف فرزندتان استفاده کنید. با آنها از طریق ایمیل در تماس باشید. دانستن اینکه شما پشتیبانی معلم را دارید کمک زیادی خواهد کرد.

 

پیروی از برنامه

پیروی از برنامه

داشتن یک برنامه روزانه برای کودکان مبتلا به ADHD حائز اهمیت است. باید زمان هایی را برای انجام دادن تکالیف، خوردن شام، و رفتن به رختخواب برای آنان تعیین کرد. اگر از زیر برنامه در رفته اید، دوباره فردا شروع کنید. پیروی از برنامه به کودک شما کمک خواهد کرد و دعوا، سرزنش و تعارض را کاهش خواهد داد.

 

پاداش

استفاده از پاداش

اگر تکالیف برای فرزندتان پر زحمت است، برای تمام کردن آنها جایزه تعیین کنید. جایزه نباید بزرگ باشد، اما آنها باید فورا داده شوند. به محض این که کودک شما تکالیفش را در کیفش گذاشت، خواندن یک داستان را به او پیشنهاد دهید. یک استیکر به او بدهید. اجازه دهید زمانی را صرف تلویزیون یا کامپیوتر کند. پاداش را برای برنامه های بعد از مدرسه تعیین کنید و آن را به صورت مداوم ادامه دهید.

 

تقسیم کار

کارهای بزرگ را تقسیم کنید

هنگامی که فرزند شما تکالیف بزرگتر مثل گزارش کتاب، یا مقالات ترم دارد که تکالیف بزرگی محسوب میشوند، آنها را به یک سری تکالیف کوچکتر، هر یک با یک تاریخ مقرر تقسیم کنید. حتی نوجوانان مبتلا به ADHD ممکن است به مقداری برنامه ریزی در تکالیف و پروژه های بزرگ نیاز داشته باشند.

 

تایمر

استفاده از تایمر

کودکان و نوجوانان مبتلا به ADHD اغلب گذر زمان را از دست میدهند. از تایمرهای آشپزخانه و یا آلارم های روی ساعت و یا تلفن برای هشدار زمان استفاده کنید. برای کودک خود مقدار مشخصی از زمان را برای قسمتی از تکالیفش تعیین کنید. زنگ هشدار نیز به او کمک میکند اگر حواسش پرت شد، به مسیرش باز گردد.

 

منظم و مرتب شدن

منظم و مرتب شدن

اگر کودک شما تکالیف خود را در مدرسه فراموش میکند و یا کوله پشتی شلوغ با کلی کاغذ مچاله دارد، به او کمک کنید تا منظم و مرتب شود. میتوانید از ابزار دیداری استفاده کنید. به عنوان مثال، از پوشه های رنگی روشن و براق برای هر درس استفاده کنید. طرح پشتیبان گیری برای زمانی که تکالیف در خانه انجام نمیشوند، داشته باشید. برای تماس، لیستی از دیگر بچه ها در کلاس داشته باشید. یا بدانید که چگونه با معلم به طور مستقیم تماس بگیرید.

 

تعریف و تمجید از تلاش فرزند

تعریف و تمجید از تلاش فرزندتان

چه فرزندتان مبتلا به ADHD باشد چه نباشد، کودکان با تعریف و تمجید رشد و ترقی می کنند. این کار باعث تشویق و ایجاد انگیزه در آنها میشود. بنابراین به موفقیت آنها توجه کنید، حتی موفقیت های اندک را نیز مورد توجه قرار دهید. از تلاش و پیشرفت فرزند خود تعریف کنید. این کار در هر دوی شما احساس خوبی ایجاد میکند. بُرد های کوچک ممکن است به بُردهای بزرگتر منتهی شوند.

 

تکالیف سخت

راهبردهایی برای تکالیف سخت

آیا کودک شما در برخی درس ها در انجام تکالیف مشکلی ندارد، اما در برخی دیگر از تکالیف گیر میکند؟ آنها را جابجا کنید. با تکالیف آسان شروع کنید. برای چند دقیقه تکالیف سخت تر را انجام دهید، سپس دوباره به تکالیف آسان بازگردید. جابجایی متناوب ممکن است به کودک کمک کند کمتر احساس ضعف کند.

 

تعیین اهداف

تعیین اهداف

پاداش ها عالی هستند، اما اگر بیش از حد بزرگ باشند، مانند خریدن اتومبیل جدید برای نوجوان خود، میتواند نتیجه عکس داشته باشد. دستیابی به اهداف بلند مدت برای کودکان مبتلا به ADHD میتواند دشوار باشد. یک برنامه بهتر برای پاداش های فوری و کوچکتر، تعیین اهداف کوچک است که ظرف یک روز یا یک هفته تحقق می یابند.

 

نوشتن دستورالعمل ها

نوشتن دستورالعمل ها

آیا کودک شما نیاز به کمک در درک چگونگی انجام تکالیف خود دارد؟ ابتدا، دستورالعمل را توضیح دهید. سپس از فرزند خود بخواهید آنها را برای شما توضیح دهید. سپس، دستورالعمل ها را گام به گام بنویسید و آنها را بر روی دیوار بزنید. برای بسیاری از کودکان، این کار به یادآوری بصری کمک میکند.

 

صریح صحبت کردن

صریح و آشکار صحبت کنید

هنگام کمک به کودک خود برای انجام تکالیفش، مراحلی که ممکن است برای شما آشکار به نظر برسند را برشمرید. به عنوان مثال، دو مرحله آخر همیشه باید “گذاشتن تکالیف در پوشه خودت ” و “گذاشتن پوشه در کوله پشتی ات باشد.” هر چه در هنگام ارائه دستورالعمل صریح تر باشید، بهتر است.

 

کمک در زمان انتقال و تغییر

کمک در زمان انتقال و تغییر

در طول زمان تغییر و یا انتقال – با شروع کلاس جدید، یا جابجایی به یک مدرسه جدید – کودک شما ممکن است مشکلات بیشتری با مدرسه داشته باشد. در این زمان برای ارائه کمک های بیشتر برنامه ریزی کنید. دفعات بیشتری کارها را بررسی کنید. تکالیف را با هم بررسی کنید.

مقاله مرتبط : موفقیت تحصیلی کودکان

 

منابع

 • Agency for Healthcare Research and Quality: “Healthy Men.”
 • WebMD

منبع تصاویر 

 •   Yunus Arakon / E+
 • altrendo images / Stockbyte
 •  kate_sept2004 / Stockbyte
 • Ken Welsh / Photodisc
 • Gabe Palmer / Workbook Stock
 • Wealan Pollard / OJO Images
 • Joshua Hodge Photography / the Agency Collection
 • Erik Von Weber / The Image Bank
 • beyhan yazar / E+
 • Image Source
 • JGI/Jamie Grill / Blend Images
 • Kristin Duvall / Stone
 • Kelly Sillaste / Flickr Collection / Getty
 • Alexandre Tremblot de La Croix / Flickr Collection / Getty

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت روان

اضطراب امتحان

چگونه بر اضطراب امتحان غلبه کنیم؟

اختصاصی

چگونگی جلوگیری از اتلاف زمان

چگونگی جلوگیری از اتلاف زمان

اختصاصی

ADHD در بزرگسالان

بيش فعالي در بزرگسالان (ADHD)

اخبار راستینه

داروهای اعتیاد آور

آشنایی با برخی داروهای اعتیادآور !

اختصاصی

موقعیت و زندگی جوانان

زندگی جوانان امروز !

اختصاصی

انتظارات مردان

مردان از همسر خود چه می خواهند؟

اختصاصی

ریتالین

موارد استفاده و عوارض ریتالین

اختصاصی

adhd در کودکان

ADHD در کودکان

اختصاصی

آدرال

موارد استفاده و عوارض قرص آدرال

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *