شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه سلامتی سلامت مردان بزرگی سینه در مردان

بزرگی سینه در مردانافزودن دیدگاه

آیا بزرگی سینه در مردان یک مشکل هورمونی است؟ چگونه باید درمان شود؟ مجله راستینه به این پرسش پاسخ خواهد داد .

بزرگی سینه در مردان

بزرگی سینه در آقایان به دلایل مختلفی ایجاد می شود. برخی از این علت ها طبیعی هستند مثلا در سن بلوغ برخی پسران دچار بزرگی سینه می شوند که طبیعی است و اغلب پس از اتمام دوره بلوغ بر طرف می شود بنابراین نیازی به درمان ندارد. گاهی در آقایان مسن نیز بزرگی سینه ها دیده می شود که به دلیل تغییر میزان هورمونهای مردانه در آنهاست و طبیعی تلقی می شود. استفاده از داروها یکی از علت های شایع بزرگ شدن سینه در آقایان است برای مثال استفاده از برخی داروهای قلبی مانند دیگوکسین، استروژنها سایمتیدین، داروی ضدقارچ (کتوکونازول)، داروی ضدصرع مانندفنی تویین، اسپیرونولاکتون، داروهای ضدسرطان، دیازپام، تئوفیلین و برخی داروهای ضدافسردگی می توانند این عارضه را ایجاد کنند. در این بیماران با قطع دارو (در صورت امکان این مشکل برطرف می شود.

 

بزرگی سینه در آقایاناخیرا در جامعه ما به دلیل استفاده بی رویه از داروهای هورمونی در باشگاههای ورزشی، بزرگی سینه در آقایان جوانی که به این باشگاه ها مراجعه می کنند، زیاد دیده می شود که ممکن است غیرقابل برگشت باشد. بنابراین توصیه می شود اکیدا از مصرف این داروها پرهیز کنند. استفاده از مواد مخدر نیز یکی از عوامل شایع بزرگی سینه هاست که باید به آن توجه داشت. برخی بیماری های مزمن مانند نارسایی کبدی و کلیوی و نارسایی بیضه نیز از عوامل ایجاد رشد غیرطبیعی سینه در آقایان هستند. یکی از علت های بزرگی سینه در آقایان که نادر ولی مهم است تومورهای بیضه است که به دلیل ترشح هورمونهای خاص باعث بزرگی سینه در آقایان می شود.

بنابراین توصیه می شود در این بیماران بیضه معاینه شود و در صورت وجود توده در این ناحیه سریعا به پزشک متخصص مراجعه شود. با وجود شناخته شدن علتهای بزرگی سینه در آقایان، در ۲۵ درصد افرادی که با این مشکل مراجعه می کنند، علت کشف نشده و به عنوان ایدیوپاتیک یا ناشناخته تلقی می شود که می توان برای درمان آن اقدام کرد. برای درمان بزرگی سینه در آقایان در صورتی که علت خاصی داشته باشد باید در ابتدا علت را از بین برد. در صورتی که علت خاصی نداشته باشد یا علت آن قابل برطرف کردن نباشد، می توان از درمان دارویی با عمل جراحی استفاده کرد. عمل جراحی با برش کوچکی که دور هاله سینه داده می شود، انجام می شود و گاهی از ساکشن چربی ها نیز همزمان با آن استفاده می شود. در آخر مساله دیگری که باید به آن توجه داشت این است که با وجود نادر بودن سرطان پستان در آقایان در صورتی که بزرگی سینه به دلیل وجود توده در آن باشد یا نحوه بزرگ شدن آن به طور یکنواخت و همگون نباشد، باید از نظر تومورهای سینه بررسی های لازم انجام شود.

مقاله مرتبط : معاینات لازم پیش از ازدواج

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • کتابخانه راستینه

منبع تصاویر 

  • drislur
  • northcarolinaproductliabilitylawyer
  • drashishbhanot

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات دارویی

دپاکین

دپاکین چیست؟

اطلاعات پزشکی

بیماری لوپوس

بیماری لوپوس را جدی بگیرید

پوست و مو

جوانسازی پوست

این روش‌ها به جوانسازی پوست شما کمک می‌کنند

اطلاعات پزشکی

کمبود وزن

علل و درمان کمبود وزن

اطلاعات دارویی

اطلاعات مهم درباره فلوکستین

از فلوکستین بیشتر بدانید

اطلاعات پزشکی

حمله قلبی

نحوه تشخیص و درمان حمله قلبی

اطلاعات پزشکی

علائم ناتوانی جنسی در مردان

علائم ناتوانی جنسی در مردان چیست؟

اطلاعات پزشکی

افسردگی

آیا من افسرده‌ام؟

اطلاعات دارویی

مترونیدازول

هشدارهایی در باب مصرف مترونیدازول

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *