سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آب مروارید چیست؟ علائم،تشخیص و درمان آن

آب مروارید کدر شدن پیش رونده و بدون درد عدسی داخلی و طبیعی چشم است. آب مروارید مانع عبور نور می‌شود، به همین خاطر فرد تصویر واضحی نمی‌بیند. آب مروارید طی یک مدت زمان طولانی، موجب کوری می‌گردد. این بیماری اغلب در افراد مسن رخ می‌دهد، اما گاهی اوقات می‌تواند در افراد جوان نیز ایجاد شود. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با راستینه همراه شوید.

آب مروارید

 

آب مروارید

چگونه آب مروارید دید را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

در یک چشم سالم، نور وارد چشم می‌شود و از عدسی عبور می‌کند. عدسی آن نور را در شبکیه چشم متمرکز می‌کند، جایی که پیام‌ها از طریق عصب بینایی به مغز فرستاده می‌شوند. اگر عدسی در اثر آب مروارید کدر شود، تصویری که شما می‌بینید تار خواهد بود. دیگر مشکلات چشم، مانند نزدیک بینی، موجب تاری دید می‌شوند، اما آب مروارید برخی از علائم و نشانه‌های متمایز ایجاد می‌کند.

 

تاری دید

نشانه آب مروارید: تاری دید

شایع‌ترین علامت آب مروارید تاری دید در هر فاصله‌ای است. دید شما ممکن است مه آلود، یا غبارگرفته و کدر باشد. با گذشت زمان، همان طور که آب مروارید بدتر و بدتر می‌شود، نور کمتری به شبکیه می‌رسد. برای افراد مبتلا به آب مروارید ممکن است دیدن و رانندگی در شب دشوار باشد.

 

تابش خیره کننده

نشانه آب مروارید: تابش خیره کننده

دیگر نشانه اولیه آب مروارید تابش خیره کننده، یا حساسیت به نور است. شما ممکن است در نور شدید آفتاب نتوانید خوب ببینید. اگر قبل از این بیماری چراغ‌های داخل خانه شما را اذیت نمی‌کردند، اکنون ممکن است بیش از حد روشن به نظر می‌رسند و یا هاله‌ای در اطراف خود داشته باشند. به دلیل حساسیت به نور ناشی از چراغ‌ های خیابانی و چراغ های جلو ماشین‌های رو به رو، رانندگی در شب ممکن است تبدیل به مشکل بزرگی شود.

 

 دو بینی

نشانه آب مروارید: دو بینی

گاهی اوقات، آب مروارید می‌تواند هنگامی که با یک چشم نگاه می‌کنید موجب دوبینی (به عنوان دیپلوپیا نیز شناخته می‌شود) شود. این دوبینی متفاوت از دوبینی‌ای است که ناشی از ناهماهنگی چشم‌هاست. با آب مروارید، تصاویر حتی با یک چشم باز نیز دوتا به نظر می‌رسند.

 

تغییر رنگها

نشانه آب مروارید: تغییر رنگها

آب مروارید می‌تواند در دیدن رنگ‌ها نیز تأثیر بگذارد، و موجب شود فرد مبتلا برخی رنگ‌ها را خوب نبیند. ممکن است به تدریج فرد رنگ قهوه‌ای یا زرد را خیلی کمتر ببیند. در ابتدا، شما ممکن است متوجه این تغییر رنگ نشوید. اما با گذشت زمان، ممکن است تشخیص رنگ آبی و بنفش دشوارتر شود.

 

دید دوم

نشانه آب مروارید: دید دوم

گاهی اوقات، آب مروارید می‌تواند موقتاً توانایی فرد برای دید نزدیک را بهبود بخشد، چرا که آب مروارید به عنوان یک لنز قوی‌تر عمل می‌کند. این پدیده دید دوم نامیده می‌شود، افرادی که ممکن است زمانی برای مطالعه نیاز به عینک داشته‌اند متوجه می‌شوند که دیگر نیازی به عینک ندارند. اگرچه همان طور که آب مروارید بدتر می‌شود دید دوم از بین می‌رود، و دوباره در دید مشکل ایجاد خواهد شد.

 

تغییر مکرر عینک و یا لنز

نشانه آب مروارید: تغییر مکرر عینک و یا لنز

اگر به طور مکرر شماره عینک و یا لنز شما تغییر می‌کند می‌تواند نشانه‌ای از آب مروارید باشد. دلیل این است که آب مروارید معمولاً پیشرونده است، بدین معنی که در طول زمان بدتر می‌شود.

 

افراد مستعد ابتلا به آب مروارید

چه کسانی دچار آب مروارید می‌شوند؟

اکثر موارد آب مروارید به پیری مربوط می‌شود. بیش از نیمی از آمریکایی‌هایی بالاتر از ۶۵ سال دچار آب مروارید هستند. گاهی کودکان با آب مروارید متولد می‌شوند، که آب مروارید مادرزادی نامیده می‌شود، و یا ممکن است کودکان در نتیجه آسیب یا بیماری دیگری دچار آب مروارید شوند.

 

عوامل ایجاد آب مروارید چه عواملی باعث آب مروارید می‌شوند؟

علت دقیق آب مروارید ناشناخته است. در حالی که خطر ابتلا به این بیماری با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد، عوامل زیر نیز می‌توانند در این بیماری نقش داشته باشند:

 • دیابت
 • سیگار کشیدن
 • آسیب به چشم
 • استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها
 • قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید یا اشعه

 

چگونگی تشخیص آب مروارید

چگونگی تشخیص آب مروارید

اکثر موارد آب مروارید را می‌توان با معاینه چشم تشخیص داد. چشم پزشک دید شما را با میکروسکوپ اسلیت لامپ برای بررسی مشکلات عدسی و سایر قسمت‌های چشم تست خواهد کرد. مردمک‌ها برای معاینه بهتر پشت چشم، جایی که در آن شبکیه و عصب بینایی وجود دارند، گشاد می‌شوند.

 

جراحی آب مروارید

جراحی آب مروارید

در صورتی که به خاطر آب مروارید دید خود را از دست داده باشید که این مسئله نمی‌تواند با عینک یا لنزهای تماسی درست شود، ممکن است برای حذف آب مروارید به جراحی نیاز داشته باشید. در جراحی آب مروارید، عدسی‌های کدر حذف می‌شوند و با یک عدسی مصنوعی جایگزین می‌شوند. عمل جراحی، که به صورت سرپایی انجام می‌شود، بی خطر است و برای بهبود بینایی بسیار مؤثر می‌باشد. اگر آب مروارید در هر دو چشم وجود داشته باشید، هر بار جراحی یک چشم انجام خواهد شد.

 

انواع جراحی آب مروارید

انواع جراحی آب مروارید

دو نوع عمل جراحی آب مروارید وجود دارد. در نوع رایج‌تر، تحت عنوان فیکوامولسیفیکیشن (اصطلاحاً فیکو)، پزشک برش کوچکی در چشم ایجاد می‌کند و با استفاده از امواج اولتراسوند عدسی را می‌شکند. عدسی برداشته می‌شود، و یک عدسی داخل چشمی (IOL) در جای آن قرار داده می‌شود. در مدرن‌ترین جراحی‌های آب مروارید، IOL نیاز به عینک ضخیم و یا لنز تماسی بعد از عمل جراحی را از بین می‌برد.

 

نوآوری‌های جراحی آب مروارید

نوآوری‌های جراحی آب مروارید

تحولات اخیر در عمل جراحی آب مروارید می‌توانند هم دید نزدیک و هم دید دور را تصحیح کنند. آن‌ها نیاز به عینک برای مطالعه را بعد از عمل جراحی به حداقل می‌رسانند و یا از بین می‌برند.

لنزهای مونوفوکال معمولی تنها دید دور را تصحیح می‌کنند، به این معنی که عینک مطالعه هنوز هم بعد از عمل جراحی مورد نیاز است. ایمپلنت‌های “توریک” برای اصلاح آستیگماتیسم در دسترس هستند. یک عدسی برای دید بهتر برای رنگ‌ها در حال شکل گیری است.

مقاله مرتبط : دلایل آستیگمات شدن چشم

پس از عمل جراحی

پس از عمل جراحی چه انتظاری می‌رود؟

پس از چند روز، چشم شما ممکن است خارش داشته باشد و به نور حساس باشد. ممکن است قطره‌ای برای بهبود این وضعیت تجویز شده باشد و از شما خواسته شود برای محافظت از عینک یا محافظ چشم استفاده کنید. حدوداً هشت هفته تا بهبودی کامل طول می‌کشد، هر چند دید شما بلافاصله پس از جراحی باید شروع به بهبودی یابد. هنوز هم، حداقل گاهی اوقات و برای فاصله دور و یا مطالعه، ممکن است نیاز به عینک داشته باشید، همچنین نسخه جدیدی پس از بهبودی کامل تجویز می‌شود.

 

خطرات جراحی آب مروارید

خطرات جراحی آب مروارید

عوارض عمل جراحی آب مروارید نادر هستند. شایع‌ترین خطرات، خونریزی، عفونت، و تغییرات در فشار چشم هستند، که همگی زمانی که به موقع تشخیص داده شوند، قابل درمان هستند. جراحی اندکی خطر جداشدگی شبکیه، که نیاز به درمان اورژانسی دارد، را افزایش می‌دهد. گاهی اوقات، بافت عدسی مورد استفاده برای عمل جراحی و برای حمایت IOL می‌تواند کدر شود، حتی سال‌ها بعد از عمل جراحی. این برگشت آب مروارید به راحتی و به طور دائم با لیزر اصلاح می‌شود.

 

عمل جراحی کاتاراکت

آیا شما باید عمل جراحی کاتاراکت (آب مروارید) را انجام دهید یا خیر؟

انجام عمل جراحی آب مروارید بستگی به شما و پزشک شما دارد. به ندرت آب مروارید نیاز به حذف فوری دارد، اما همیشه اینگونه نیست. آب مروارید به آرامی و در طول زمان دید شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بسیاری از افراد تا زمانی که عینک یا لنز دید آنها را به اندازه کافی بهبود می‌بخشد، منتظر عمل جراحی می‌مانند و عمل را انجام نمی‌دهند. اگر شما هم احساس می‌کنید آب مروارید مشکلی در زندگی روزمره ایجاد نمی‌کند، می‌توانید صبر کردن را انتخاب کنید.

 

نکاتی برای جلوگیری از آب مروارید نکاتی برای جلوگیری از آب مروارید

کارهایی که می‌توانید برای کاهش خطر ابتلا به آب مروارید انجام دهید:

 • سیگار نکشید.
 • همیشه در مقابل نور خورشید از کلاه یا عینک آفتابی استفاده کنید.
 • دیابت را به خوبی کنترل کنید.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • National Eye Institute: “Facts About Cataract.”
 • National Eye Institute: “Age-Related Eye Disease Study–Results.”
 • WebMD
 • JAMA: “Cataracts.”
 • WebMD Medical Reference: “Cataracts and Your Eyes.”
 • Merck Manual: “Cataract.”

منبع تصاویر 

 • Dr. P. Marazzi / Photo Researchers, Inc
 • Gunilla Elam / Photo Researchers, Inc
 • Joseph Devenney/Photographer’s Choice
 • Amana Productions/Amana Images
 • Getty Images
 • Getty Images
 • Corbis
 • Getty Images
 • Getty Images
 • Scott Camazine / Phototake
 • Barraquer Ophthalmological Center, Barcelona Copyright © ISM / Phototake
 • Michelle Del Guercio / Photo Researchers, Inc
 • R. Spencer Phippen / Phototake
 • Lawrence Livermore National Laboratory / Photo Researchers, Inc
 • Matt Grey/Digital Vision
 • Medicimage/Phototake
 • goggles4u
 • medicineandmanicures

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

زیبایی

ریداستیم

ریداستیم ؛ روشی غیرتهاجمی برای رسیدن به لاغری

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

پوست و مو

لیفتینگ با نخ

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *