مشاوره رایگان در کانال تلگرام راستینه کلیک کنید

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اطلاعات درمانی اطلاعات پزشکی علل نابینایی چشم که شما نمیدانستید!

علل نابینایی چشم که شما نمیدانستید!افزودن دیدگاه

نابینایی عبارت است از نقصان در بینایی . فرد مبتلا به این عارضه را نابینا می خوانند . افرادی که ضعف شدید بینایی داشته و قادر به انجام کارهای معمولی خود نیستند را نیز نابینا می نامند . کودکان زیر ۱۶ سال که نتوانند از طریق روش های بصری ( دیداری ) مورد آموزش قرار گیرند ، معلول چشمی خوانده می شوند . تخمین زده شده است که در سراسر جهان در حدود بیست و هشت تا چهل پنج میلیون نابینا وجود دارد .

 

علل نابینایی

علل نابینایی چشم کدامند ؟

همراهان مجله سلامتی راستینه ، خوب می دانند که نابینایی علل گوناگونی دارد . کودکانی که چشمانشان در دوران جنینی تحت تاثیر بیماری سرخچه قرار گیرد ، نابینا متولد می شوند . اگر به نوزاد نارسی بیش از اندازه اکسیژن داده شود ، این نوزاد نیز نابینا خواهد شد . تصادفات و عفونت ها نیز باعث نابینایی می شوند . بیماری هایی نظیر مرض قند ، دیابت نیز علل بروز نابینایی می باشند . آب مروارید و کدر شدن عدسی چشم ها باعث بروز نابینایی در سنین بالا می شوند . در بیماری آب مروارید کاتاراکت ، لایه ای روی عدسی چشم را پوشانده و آن را کدر می کند که با عمل جراحی این لایه برداشته می شود . گلوکوم Glaucoma بیماری دیگری است که باعث از بین رفتن بینایی می شود . در این بیماری فشار بیش از حدی به پشت کره ی چشم وارد می شود .

در صورت تشخیص به موقع می توان از نابینایی بر اثر گلوکوم جلوگیری کرد . در بعضی موارد با انجام جراحی هایی نظیر پیوند قرنیه می توان بینایی را به بیمار باز گرداند . در برخی موارد نیز عدسی مصنوعی جایگزین عدسی چشم بیمار می شود . در اغلب موارد نمی توان بینایی را بازگرداند ، اما با آموزش هایی ، فرد نابینا قادر خواهد بود به زندگی معمولی بپردازد .

 

خطوط برجسته

والنتین هوی برای نابینایان چه کرد ؟

تا ۲۰۰ سال پیش تصور می شد که افراد نابینا ، قابل آموزش و قادر به زندگی طبیعی بدون کمک دیگران نیستند . از قرن هجدهم میلادی تلاش هایی برای آموزش این افراد صورت گرفت . در سال ۱۷۷۱ یک مرد فرانسوی به نام والنتین هوی ، که شاهد تمسخر عده ای نابینا از سوی مردم در یک نمایشگاه بود ، تصمیم گرفت در راه آموزش و بهبود شرایط زندگی نابینایان تلاش کند .وی پسربچه ی نابینایی به نام فرانسیس لسو را برای آموزش دادن با خود به خانه برد و سعی در یاددادن خواندن به او کرد .

نابینایان حس لامسه ی بسیار قوی دارند .تا آن زمان که با کندن حروف روی چوب یا سرب خواندن را به نابینایان یاد می دادند . اما هوی برحسب اتفاق روش بهتری را کشف کرد .یک روز که هوی مشغول نوشتن بود ، پسر بچه ی نابینا شروع به مرتب کردن کاغذهای روی میز کرد . درمیان ورقه ها ، ورقه ای بود که خطوط برجسته داشت و پسربچه نسبت به آن علاقه نشان داد . در نتیجه هوی تصمیم گرفت خط برجسته ای برای نابینایان طراحی کند . سپس کتاب هایی به این خط منتشر کرد و شاگردان نابینایی را گرد آورد تا آموزش دهد . وی در سال ۱۷۸۴ اولین مدرسه ی نابینایان را تاسیس کرد که در حال حاضر مورد حمایت دولت فرانسه است . طی چند سال ، هوی نشان داد که نابینایان قادر به یادگیری خواندن ، نوشتن و نواختن آلات موسیقی هستند . به واسطه ی خدماتی که هوی برای نابینایان انجام داد، وی را پدر مقدس نابینایان می خوانند .

 

خط برجسته

ویلیام مون برای نابینایان چه کرد ؟

پس از تلاش های موفقیت آمیز والنتین هوی در فرانسه ، شخص دیگری به نام ویلیام مون در سال ۱۸۴۷ میلادی ، خط برجسته ی دیگری ابداع کرد .

وی حروف الفبا را ساده سازی کرد تا نابینایان به کمک حس لامسه ی خود قادر به درک آن باشند . البته این الفبا چندان برای کودکان نابینا مناسب نبود ، ولی امروزه هنوز هم آن عده ای که پس از یادگیری خواندن و نوشتن نابینا می شوند ، از این خط برای خواندن استفاده می کنند .

 

خط بریل خط بریل به همت چه کسی و چگونه ابداع شد ؟

تمامی انواع الفبای برجسته به کندی خوانده می شدند و نوشتن به این خط ها نیز مشکل بود .یکی از شاگردان هوی به نام لوئی بریل در سال ۱۸۲۹ با استفاده از نقاط ، خط جدیدی را ابداع کرد که به خط بریل مشهور شد . امروزه فقط این خط به بچه های نابینا آموخته می شود .

در الفبای بریل، حروف با شش نقطه ی برجسته یا کمتر از آن نشان داده می شوند .برای نوشتن به این خط ، نابینایان به کمک دستگاه تایپ خاصی که ورقه های کلفت مخصوصی نیز دارد ، اقدام به نگارش می کنند . به همین علت چاپ کتاب به زبان بریل بسیار گران تمام می شود . اولین انجیل به زبان بریل در قرن نوزدهم چاپ شد و مشتمل بر ۳۹ جلد بود .

نکته : کودکان نابینا در مدارس خود همان مطالب درسی مدارس عادی را فرا می گیرند و تنها روش آموزش آنها متفاوت است . برخی نیز در مدارس عادی شرکت می کنند و با ضبط کردن صدای معلم مطالب را فرا می گیرند . بسیاری از نابینایان به ادامه ی تحصیل در مقاطع عالی می پردازند و در مشاغل مهم به کار مشغول می شوند . برخی نابینایان نیز به نوازندگی سازهای مختلف می پردازند . ورزش به همان اندازه که مورد علاقه ی دیگران است ، مورد علاقه ی نابینایان نیز هست و ورزش ها و مسابقات ورزشی خاصی برای این عده وجود دارد .

راه رفتن و پیدا کردن مسیر از جمله مشکلات نابینایان است و این عده به کمک عصا از امن بودن محل راه رفتن خود اطمینان حاصل می کنند . بعضی انواع عصاهای الکترونیکی نیز هست که در صورت وجود مانع ، بوق می زنند .

 

سگ های راهنما

برخی از نابینایان برای راه رفتن از سگ های راهنما استفاده می کنند و این سگ ها بسیار باهوش اند و اغلب از نژادهای آلساتیان و لابرادور هستند .

هر سگ به مدت چهار ماه آموزش داده شده و سپس در اختیار صاحبش قرار می گیرد .

 

نابینایان

سخن پایانی

بسیاری از نابینایان علی رغم این معلولیت خود توانسته اند با تلاش و کوشش و حفظ اعتماد به نفس از جمله مشاهیر گردند .

جان میلتون (۱۶۰۸ -۱۶۷۴) شاعر بزرگ انگلیسی که در چهل سالگی نابینا شد ، در دوران نابینایی منظومه ی مشهور خود تحت عنوان بهشت گمشده را سرود . ادوارد راشتون که در قرن هجدهم می زیست و بر اثر تراخیم نابینا شد ، برای اولین بار موسسه ای خیریه برای نابینایان در لیورپول تاسیس کرد .
و شاید بتوان گفت که هیچ نابینایی به اندازه ی هلن کلر (۱۸۸۰-۱۹۶۸) که کر و لال هم بود ، سختی نکشیده است . اما وی به رغم همه ی این مشکلات ، به تحصیل پرداخت و به دانشگاه نیز رفت و با وجود ناکامی های فراوان در زندگی شخصی ، به چندین زبان آشنایی داشت و چندین کتاب نوشت .

 

مقاله مرتبط : توانبخشی و معلولیت

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • کتابخانه راستینه

منبع تصاویر

  • knowledgenuts
  • kidsdiscover
  • upload.wikimedia
  • perkins
  • afb

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات دارویی

لوسیون کلوبتازول

موارد استفاده و عوارض کلوبتازول

اطلاعات پزشکی

علائم سارکوئیدوز

سارکوئیدوز چیست؟ علل، علائم و درمان آن

اطلاعات دارویی

گلیسیرین

موارد استفاده و عوارض گلیسیرین (گلیسرول)

اطلاعات دارویی

بتامتازون

موارد استفاده و عوارض بتامتازون

اطلاعات پزشکی

چگونگی انتخاب عینک مناسب

چگونگی انتخاب عینک مناسب

اطلاعات پزشکی

گلوکوم (آب سیاه)

آب سیاه (گلوکوم) چیست؟ علائم، تشخیص و درمان آن

اطلاعات پزشکی

ترازودون

موارد استفاده و عوارض ترازودون

تغذیه و سلامتی

خوراکی مفید برای سلامت چشم

۱۰ خوراکی مفید برای سلامت چشم های شما

اطلاعات پزشکی

مشکلات دیابت

دیابت موجب چه مشکلاتی می شود؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *