سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

فاش شدن رازی کثیف در مورد دارچین

دارچین یکی از ادویه هایی است که در هر نوع غذایی به خوبی میتوان از آن استفاده کرد!

دارچین به دلیل عطر و طعم فوق العاده و توانایی آن برای بهتر شدن طعم چیزی که در آن از دارچین استفاده میشود، به دسرها، غذاهای اصلی و حتی نوشیدنی ها اضافه می شود.

دارچین

اما آیا شما از دارچین واقعی استفاده می کنید یا دارچین چینی؟

اکثر مردم در مورد تفاوت بین دارچین چینی و دارچین واقعی اطلاعی ندارند، اما تمایز باید ایجاد شود. هم دارچین واقعی و هم دارچین چینی از یک خانواده هستند، اما گیاه آنها مشابه نیستند.

 

دارچین

دارچین واقعی (سیلان) در مقابل دارچین چینی (کاسیا)

نوع واقعی دارچین از گیاه Cinnamomum zeylanicum گرفته میشود، که به عنوان گیاه Cinnamomum verum  نیز شناخته می شود. نام این گیاه به معنای دارچین واقعی است. این نوع، دارچین سیلان است که همه آن را به عنوان دارچین میشناسند.

از سوی دیگر کاسیا از گیاه دارچین به نام Cinnamomum cassia یا Cinnamomum burmannii می آید. اولی “چینی” یا “دارچین سایگون” تولید میکند، در حالی که گیاه دوم “کاسیا پادانگ” یا “دارچین جاوا” تولید میکند. هیچ کدام از این نوع دارچین ها اصل نیستند و تنها دارچینی که از Cinnamomum verum بدست می آید، دارچین واقعی است.

این دو گیاه دارای ویژگی های مشابه هستند و فواید زیادی نیز برای سلامتی دارند. برای مثال، دارچین میزان قند خون را تنظیم می کند و کاسیا یا دارچین چینی نیز کنترل مشابهی بر گلوکز خون دارد. هر دو نوع دارچین ضد باکتری قوی به شمار می روند.

 

دارچین

تفاوت اصلی – محتوای کومارین

هر دو دارچین واقعی و کاسیا دارای ترکیبی گیاهی به نام کومارین هستند. کومارین هنگامی که در مقادیر زیاد مصرف می شود، می تواند سمی باشد و سیستم عصبی و کبد را تحت تاثیر قرار دهد. کاسیا حاوی محتوای بالاتر این ترکیب (حدود ۴٪) است، در حالیکه مقدار کومارین در دارچین واقعی تنها حدود ۰٫۰۴٪ است.

مصرف مقادیر زیاد دارچین چینی می تواند منجر به طیف گسترده ای از مشکلات سلامتی شود، در حالی که مصرف دارچین واقعی یا سیلان نسبتا بی خطر است.

سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا (EFSA) مصرف روزانهTDI یک دهم میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن را بر اساس مطالعه ای در دانشگاه می سیسی پی در آوریل ۲۰۱۳ تنظیم کرد. جدول زیر چکیده ای از این یافته ها را نشان می دهد.

نوع دارچین محتوای کومارین
دارچین سیلان، دارچین واقعی، دارچین مکزیکی ۰٫۰۱۷ g/kg
دارچین اندونزیایی، دارچین Korintje، کاسیا پادانگ ۲٫۱۵ g/kg
دارچین سایگون، کاسیا ویتنامی، دارچین ویتنامی ۶٫۹۷ g/kg
دارچین کاسیا یا دارچین چینی ۰٫۳۱ g/kg

 

چوب دارچین

اما چگونه می توانیم تمایز آنها را تشخیص دهیم؟

حقیقت غم انگیز این است که پودر دارچین می تواند یا دارچین سیلان یا کاسیا باشد. تفاوت بین سیلان و کاسیا وقتی که به صورت پودر در می آید قابل مشاهده نیست. هر دو نوع دارچین دقیقا مشابه هستند، بنابراین دارچین پودر شده ای که به مواد غذایی اضافه میکنید، می تواند حاوی کاسیا باشد. مگر اینکه از شرکتی خریداری کنید که فقط دارچین سیلان را به فروش می رساند.

اگر می خواهید مطمئن شوید که واقعا دارچین سیلان را مصرف می کنید نه دارچین چینی یا کاسیا، بهتر است که چوب دارچین خریداری کنید. چوب دارچین کاسیا مانند یک لایه جامد از پوست به نظر می رسد، در حالی که چوب دارچین سیلان دارای چندین لایه از پوست می باشد. این بهترین راه برای تشخیص این دو است، بنابراین بررسی چوب دارچین قبل از خرید کار هوشمندانه است. هنگامی که می دانید که واقعا دارچین خریداری کرده اید، نه کاسیا، می توانید چوب ها را خودتان به شکل پودر در آورید – و از دارچین واقعی لذت ببرید!.

خبر خوب این است که اگر این دارچین ها به مقدار معمول به غذاها اضافه شوند، استفاده از هر دو نوع دارچین واقعی و کاسیا باید نسبتا بی خطر باشد. در صورتی که فقط اندکی دارچین کاسیا روی غذا یا دسر خود بپاشید یا در دمنوش از آن استفاده کنید، نباید مشکلی ایجاد کند. با این حال، اگر، مقدار زیادی دارچین مصرف می کنید (همانطور که مردمان آسیا این کار را میکنند)، بهتر است به دنبال دارچین واقعی به جای کاسیا باشید. این نوع دارچین بسیار بی خطر تر است و خطر ابتلا به مشکلات سلامتی را بسیار پایین می آورد. طعم دارچین واقعی، همانند دارچین چینی یا کاسیا است، اما مقدار کومارین آن بسیار پایین تر است و بنابراین بسیار کمتر احتمال دارد سمی باشد!

 

منابع

  • http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=newtip&dbid=31
  • http://cinnamonvogue.com/DOWNLOADS/Cinnamon_and_coumarin.pdf

منبع تصاویر 

  • foromed
  • cnn
  • survivallife
  • prozeny

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

ریپورتاژ

سیب و کره بادام زمینی

۸ غذای سالم که خوردن آنها بهتر از مصرف تنقلات ناسالم است

تغذیه و سلامتی

آب هویج

وقتی آب هویج میخورید چه اتفاقی در بدن شما می افتد؟

تغذیه و سلامتی

کلوچه های نارگیلی

کلوچه های نارگیلی چربی سوز!

تغذیه و سلامتی

ادویه جادویی

۷ ادویه جادویی برای تقویت سلامتی

سلامت عمومی

چربی های غنی از اسیدهای چرب

مهمترین مواد سرطان زا کدامند؟

دستور پخت آشپزی

مینی دونات سیب و دارچین

طرز تهیه مینی دونات سیب و دارچین

سلامت عمومی

داروسازی در ایران

داروسازی در ایران

تغذیه و سلامتی

اجزای مختلف گیاهان برای تهیه دمنوش

همه چیز درباره دمنوش

تغذیه و سلامتی

شبدر قرمز

شبدر قرمز چیست؟ خواص شبدر قرمز

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *